main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Romania Star Wars Fan Club Romania. Cat de rentabil ar fi?

Discussion in 'Europe Discussion' started by Nissa Skywalker, Mar 27, 2015.

?

Doriti intalniri anuale pe 4 mai?

  1. Da

    91.7%
  2. Nu

    8.3%
  1. Nissa Skywalker

    Nissa Skywalker Jedi Youngling

    Registered:
    Mar 27, 2015
    Salutare, dragi romani!

    Am observat ca in tara noastra multimea de fani Star Wars e cam subtire, asa ca am hotarat sa facem un fan club puternic, ba mai mult decat un fan club, o comunitate.

    Am inceput cu un grup pe facebook, am continuat cu postari, comentarii, discutii online, desene, creatii etc. Continuam cu concursuri si mai multe discutii, vom continua cu intalniri anuale. Totusi, suntem foarte putini. De ce oare?

    As vrea sa stiu: mai sunt persoane interesate de Star Wars in tara noastra?

    P.S.: Daca doriti sa va alaturati, avem un grup pe facebook: Star Wars Fan Club Romania.
     
  2. Flavia Serem

    Flavia Serem Jedi Padawan star 1

    Registered:
    Feb 22, 2013
    Prezenta! :D
     
  3. Nissa Skywalker

    Nissa Skywalker Jedi Youngling

    Registered:
    Mar 27, 2015
    Super! Ma bucur, sper sa mai fie si altii activi. :)
     
  4. Darth Bane 2.0

    Darth Bane 2.0 Jedi Youngling

    Registered:
    Mar 9, 2015
    La datorie:cool:
     
    Nissa Skywalker likes this.
  5. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Nu stiu daca suntem putini, dar sigur suntem imprastiati in cele 4 colturi ale Universului. Cu ceva timp in urma era doar un forum SW, pe urma au fost trei... Acum avem si doua grupuri pe FB, plus inca un forum daca nu ma insel :).
     
    Nissa Skywalker likes this.
  6. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Salut si bine ai venit pe theforce.net !

    Cum zice amicul AK-610, in Romania sunt destui fani Star Wars insa nu sunt prea vizibili in mediul on-line. Eu ii stiu pe cativa care pur si simplu nu au dorinta sa adere la forme din acestea "organizate" din varii motive si din pacate nu prea ai cum sa ii atragi, oricat te-ai stradui.

    Este foarte frumos ca ai intentia sa creezi un grup puternic de fani SW si iti doresc mult succes !

    Noi, aici pe TFN am incercat cam acelasi lucru, insa pe vremea noastra nu exista Facebook-ul, asa ca pana la urma am ramas un grup relativ micut de oameni indragostiti in mare parte de trilogia originala care am discutat verzi si uscate o buna perioada de vreme. Cu timpul ne-am imprietenit, am iesit impreuna pe ici pe colo la o bere, ba chiar am organizat intalniri si prin tara, unii dintre noi au facut si un film si multe altele.

    Per total eu zic ca a fost o experienta placuta pt mai toata lumea care a activat pe forumul acesta. Este foarte misto sa gasesti oameni cu care sa impartasesti aceasta pasiune, insa si mai misto este sa ramai prieten cu ei dupa ce "focul" cu Razboiul Stelelor se mai domoleste.

    Din experienta mea, cu organizatul intalnirilor este mai dificil. Daca in mediul virtual reusesti mai usor sa aduni oameni intr-un singur loc gratie diferitelor "unelte" pe care le avem la dispozitie - cea mai maiastra fiind de departe Facebook-ul, cu intalnirile face to face este mult mai greu pt ca unii pur si simplu nu doresc acest lucru, altii nu au timp sau au alte chestii de facut mai importante in timpul liber. Nu zic ca este imposibil, doar este mai dificil, in functie de programul/dispozitia fiecaruia.


    Cam atat am avut de zis pt moment. Iti doresc mult succes in implinirea planurilor tale ! :)
     
    Nissa Skywalker likes this.
  7. Nissa Skywalker

    Nissa Skywalker Jedi Youngling

    Registered:
    Mar 27, 2015
    AK-610 Da, avem 2 grupuri pe facebook Star Wars fan Club Romania si Star Wars Fan page Romania, sunt admin al ambelor, desi activez mai mult pe primul, iar un nou forum am facut eu, fiindca nu am gasit celelalte 2 forumuri deja existente. :)

    ROGUESQUAD Multumesc pentru urari! Stiu ca este greu, eu deja am incercat sa organizez o intalnire pe 4 mai anul acesta la Brasov, insa nu prea are nimeni tragere de inima sa vina. Poate doar la un Comic con sa mai vina cineva...
    Iar cine nu doreste sa ia parte la grupuri organizate, sa nu ia parte, este alegerea lor, nu-i obliga nimeni. Important este ca cei care suntem deja in mediul online si ne place sa discutam despre universul Star Wars, mai ales acum, in ajunul noului film al lui Abrams. Prevad o crestere semnificativa a activitatii fanilor romani in acest context. :D
     
  8. Flavia Serem

    Flavia Serem Jedi Padawan star 1

    Registered:
    Feb 22, 2013
    Intalnire la Brasov?
    Eu sunt din Brasov
    ...prezenta oricum! :))

    Ar fi dragut, cred..
     
    Nissa Skywalker likes this.
  9. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Cred ca in Brasov e greu sa se stranga 4-5 oameni pasionati de Razboiul Stelelor. Nu imposibil, insa probabil destul de greu.

    In Bucuresti, fiind mult mai populat, procentual ai mai multe sanse sa gasesti cativa lunatici cu care sa te intalnesti. :)
    Comic Con-urile pot fi un bun prilej de intalnire si socializare de vreme ce mai nou se organizeaza si pe la noi asa ceva.

    In principiu cam asa e. Cum mai apare un film, serial, ceva, se mai trezeste lumea din amorteala. ;)
     
    Nissa Skywalker likes this.
  10. Darth Bane 2.0

    Darth Bane 2.0 Jedi Youngling

    Registered:
    Mar 9, 2015
    Unde se mai intalnesc fanii Star Wars mai este la Final Frontier,in Bucuresti, unde s-a si facut un trivia.
     
    Nissa Skywalker likes this.
  11. Nissa Skywalker

    Nissa Skywalker Jedi Youngling

    Registered:
    Mar 27, 2015
    Mda, cei din grupurile unde sunt eu admin nu prea mai vor sa facem intalnire. Nu inteleg de ce atata lipsa de entuziasm cand se anunta un meet-up si eventual un mic party.
     
  12. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Noi, in perioada in care era forumul pe val, am organizat ceva intalniri prin Bucuresti. Au fost destul de fun, dar vorbim de ani buni in urma.
     
    Nissa Skywalker likes this.
  13. Beyfak

    Beyfak Jedi Youngling star 1

    Registered:
    May 12, 2015
    Daca nu pe 4, undeva aproape de 4 mai macar
     
    Nissa Skywalker likes this.
  14. Nissa Skywalker

    Nissa Skywalker Jedi Youngling

    Registered:
    Mar 27, 2015
    Pe 4 mai a fost o intalnire Star Wars in Bucuresti, a fost destula populatie la Grand Cinema & More.

    Si mai am niste vesti bune!

    Grupul SWFCR (adica noi) colaboreaza acum cu Club Star Wars Romania (notorii cosplayeri romani in frunte cu Aliapo Ricolopian) si organizeaza intalniri periodice cu oricine este interesat!
    Problema este ca intalnirile se vor organiza in Bucuresti si nu poate sa vina oricine, dar ori de cate ori se vor organiza intalniri voi posta aici. .
     
  15. Beyfak

    Beyfak Jedi Youngling star 1

    Registered:
    May 12, 2015
    Mai demult CSWR avea un site extraordinar, detaliat in privinta Codului Jedi. De ce a fost inchis?
     
  16. Nissa Skywalker

    Nissa Skywalker Jedi Youngling

    Registered:
    Mar 27, 2015
    Asta nu stiu...chiar, am sa ii intreb.
     
  17. Nissa Skywalker

    Nissa Skywalker Jedi Youngling

    Registered:
    Mar 27, 2015
    Am primit raspuns de la Aliapo Ricolopian in legatura cu site-ul.


     
  18. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Cand eram mai tanar, am avut si eu curiozitatea sa ma intalnesc cu cei de la CSWR (ex-Jedi.ro daca imi aduc eu bine aminte) in Bucuresti si sincer nu pot spune ca a fost o experienta placuta. Din punctul meu de vedere par destul de mult dusi cu pluta, dar repet, este un punct de vedere strict personal si daca vreti sa interactionati cu ei, nu ar trebui sa luati in considerare aceasta idee.

    Oamenii care au activat pe acest forum candva, comparativ cu CSWR, mi s-au parut mult mai de treaba. ;)
     
  19. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    activi? :p
     
  20. Beyfak

    Beyfak Jedi Youngling star 1

    Registered:
    May 12, 2015


    Adica? Ce vrei sa zici prin "dusi cu pluta"? Nu inteleg
     
    Nissa Skywalker likes this.
  21. Nissa Skywalker

    Nissa Skywalker Jedi Youngling

    Registered:
    Mar 27, 2015
    Am aceeasi intrebare.
     
  22. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Amestecau lucruri sau situatii din realitatea noastra inconjuratoare cu chestii din universul Star Wars.
    Insa cum spuneam si mai sus, nu trebuie sa luati in considerare opinia mea. Ar putea fi un punct de vedere destul de subiectiv.
     
    Nissa Skywalker likes this.
  23. Nissa Skywalker

    Nissa Skywalker Jedi Youngling

    Registered:
    Mar 27, 2015
    Pai daca stam bine sa ne gandim, Star Wars este inspirat destul de mult din realitate (in afara de extraterestri, specii si alte chestii evident imposibile). Lucas a amestecat filozofiile unor religii precum cea budista, hindusa si crestina pentru a crea culturile Jedi si Sith, ceea ce urmarim noi cu foarte mare interes. Deci, intr-un fel, Star Wars poate fi o realitate paralela, iar Forta poate fi o manifestare a Divinitatii. Just saying. :p
    Deci, nu ii judec pe acei oameni dupa cum gandesc. Fiecare cu piticii lui. :) Si eu ii am pe-ai mei.
     
  24. Beyfak

    Beyfak Jedi Youngling star 1

    Registered:
    May 12, 2015
    Oricum, eu abia astept sa refaca site-ul, si sa ma alatur lor.
     
  25. marian skywalker

    marian skywalker Jedi Padawan

    Registered:
    Oct 4, 2015
    buna ziua si forta fie cu voi