main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Clubul iubitorilor de carte - Cartea lunii: "Ghidul autostopistului galactic" de Douglas Adams

Discussion in 'Archive: Romania' started by MaraStardreamer, Oct 13, 2006.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Haideti sa demonstram ca mai punem din cand in cand mana pe o carte. Sau daca nu s-a intamplat prea des in trecut, sa o facem de-acum inainte.
    Ideea am "prins-o" uitandu-ma peste site-ul celor de la Fan Force Calgary.
    In fiecare luna sa citim CU TOTII cate o carte (aceeasi carte), pe care la sfarsitul lunii sa o comentam. Poate fi orice carte doriti voi, dar as prefera sa nu fie carti ultra-cunoscute, pe care sa le fi citit deja cu totii pana acum.
    Cum alegem cartea? Toti cei care doresc sa faca parte din club imi vor trimite un PM cu titlul cartii pe care o propun. Eu voi numerota cartile in ordinea primirii PM-urilor, si voi strecura in aceasta lista si o carte propusa de mine.
    Apoi voi trimite lista unuia dintre membri pentru "validare" si voi ruga un alt membru sa aleaga un numar. Cartea cu numarul respectiv va fi aleasa si toti membrii clubului de carte trebuie sa o citeasca in termen de o luna iar la sfarsit sa o comentam.
    Va surade ideea?
     
  2. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Eu ma bag... iti trimit si PM acusi :p
     
  3. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    Mie mi se pare o idee foarte buna, insa din pacate programul meu este atat de incarcat, incat de abia apuc sa citesc pentru doctorat.
    Insa cred ca e laudabila initiativa, si daca voi putea, ma voi alatura si eu cand timpul mi-o va permite.
     
  4. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    OK, rectific :)
    NU voi numerota cartile in ordinea PM-urilor, de vreme ce Tezeu a anuntat asa de gratios ca "imi trimite PM acusi", ceea ce a si facut. Voi pune la intamplare cartile pe lista, si va fi dezvaluit doar titlul cartii alese, pentru ca celelalte sa poata participa si lunile urmatoare.
    Oricum, proiectul va fi demarat doar daca vom avea cel putin 5-6 doritori, altfel nu stiu cat de interesant va fi.

    Inca ceva: Va rog sa alegeti carti pe care le putem gasi cu usurinta in librarii. Ar putea fi si carti in limba engleza pe care le avem pe calculator, si daca o astfel de carte ar fi aleasa, am putea sa o trimitem si celorlalti. E varianta necostisitoare, intr-adevar, dar poate ca nu toti sunt dispusi sa citeasca in engleza si pe calculator. Iar daca asta reduce numarul participantilor, as prefera sa nu o facem. Mai ales ca ideea de baza e sa ne mai smulgem un pic de langa calculator si sa savuram o carte pe fotoliu, impreuna cu o ceasca de ceai fierbinte, ca tot vine frigul :)
     
  5. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    De ce? Doar cu mine nu poti discuta o carte? Am I that DUMB? (nu raspunde la intrebarea asta, e retorica :p)
    (Da, si eu ma gandeam la aceeasi chestie... sper sa vina lumea, e o idee foarte interesanta)
     
  6. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    De-aia. Ba da. Nu. :D
    Ideea e - cu cat suntem mai multi si avem opinii diferite asupra aceleiasi carti, cu atat va fi mai interesant.
     
  7. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    "Il n'est, on le voit, que maniere de prendre les choses. Chaque lecture este comme une liqueur, qui se teinte de la couleur et s'empreient de la saveur du vas ou l'on la verse." J.C. Onetti
    (intr-o traducere libera (habar n-am ce inseamna teinte si empreient exact, asa ca le iau si eu dupa ureche, ca tot romanu' :p) : "Nu este, vedem, decat modul in care luam (privim) lucrurile. Fiecare lectura este ca un lichior (sau licoare? poate ma gandesc prea mult la beiutura, desi un lichior nu mi-ar strica), care se pateaza de culoarea si se imprima cu gustul (savoarea) vasului in care este varsat")

    (aaaaa... aaaa... DUMB! aaaa... aaaa... sa va vedem vasele :p)
     
  8. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    bine, din variate motive (inclusiv pt ca sutn destul de pervers sa iubesc cartile :)) ) am hotarat si eu sa intru in clubul iubitorilor de carte.
    mara, ai un PM cu titlul cartii
     
  9. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Da, Cyber iubeste cartile... Nu cred ca un alt motiv ar putea fi faptul ca l-am amenintat pe messenger ca il omor daca nu se inscrie. :D

    Asa. Mai astept timp de o saptamana si alti doritori (la canadieni s-au inscris 12 persoane in 2 zile, sa nu-mi ziceti ca suntem mai prejos decat canadienii!!), dupa care va fi aleasa cartea pe care o vom citi in luna noiembrie.

     
  10. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Si mai am o umila rugaminte la voi, daca se poate si sunteti de acord. Haideti sa ne rezumam la a recomanda romane, OK?
    Zic asta, Milena ( :D), fiindca am gasit cartea recomandata de tine pe net si NU e roman... nici pe departe... decat daca ai tu o imagine oarecum distorsionata asupra a ceea ce inseamna un roman... :oops:

    Apropo de carti, am intrat azi la Diverta (eram in interes de serviciu :D) si am vazut o carte despre viata lui Irinel Columbeanu... Cine doreste poate sa o recomande... :eek:
     
  11. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    Da, am auzit la radio ca a facut lansari prin tara. [face_sick]
    Vreau si eu sa fiu aproximativ majora si cu un IQ cat nr meu de la pantofi ca sa ma placa Iri si sa imi ia SLK.
    Sau sa nu ma mai chinui si sa fiu pur si simplu asa [face_alien_1]
    He'll love me!
     
  12. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Sincer, eu nu inteleg de ce se leaga lumea atat de treaba asta si au devenit atat de mediatizati incat sa se scrie si o carte. De parca ar fi primul sau ultimul barbat in varsta si cu bani de pe lumea asta care se insoara cu o juna de 18 ani. Cred ca noi romanii pur si simplu nu avem ce face... :rolleyes:
     
  13. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Si eu zic ca se cam discuta in plus pe un subiect cam... dumb!

    P.S. Vreau si eu sa am banii lu' Iri :D
     
  14. valo

    valo Jedi Master star 1

    Registered:
    Aug 24, 2006
    So... Finally intru si eu in club. Totusi cam bate vantul pe-aici.

    PS: Porumbita a facut ceva audienta cand si-a pus gentutza in capshor :p
     
  15. Vic_Astro

    Vic_Astro Jedi Master star 3

    Registered:
    Jul 25, 2005
    N-as putea rata ocazia. Count me in
     
  16. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Eu zic ca nu bate vantul foarte tare. Cel putin nu la fel de tare ca pe afara zilele astea. Suntem deja sase, mai multi decat am sperat sa fie cand am lansat topicul. Si poate vor mai aparea doritori. Mai asteptam doua sau trei zile, dupa care vom alege cartea. Pana acum avem propuneri destul de interesante si foarte variate, ceea ce e un lucru bun.
     
  17. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    I've decided to join as well.
    Mi-am schimbat optiunea pentru carte propusa, dat fiind ca prima mea alegere nu se incadreaza in categoria roman. Acest lucru nu a fost initial specificat, asa ca nu e vina mea. :p
    Oricum, pentru cei interesati de spatiu, timp, relativitate si altele, aici aveti link-ul (with thanks to Mara :D):

    A Brief History of Time
    by Stephen Hawking.
     
  18. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Ce parere aveti, mai este cazul sa asteptam? Vad ca a fost ceva activitate pe forum zilele astea si presupun ca cine a vrut sa se inscrie a facut-o deja.
    Eu una sunt moarta de curiozitate sa vad care va fi prima carte pe care o vom citi. :)
    Daca vor mai fi doritori sa se inscrie, o vor putea face in orice moment, sau pot comenta cartea si daca nu s-au inscris. Atat ca nu pot face propunerea de lectura pana luna viitoare.
    Ce ziceti, alegem cartea?
     
  19. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    yes, yes, get on with it :D
     
  20. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Yup. Let us have it!
     
  21. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    OK, asa vom face.
    Am trimis deja de o ora lista cu cele sase carti unui membru al forumului.

    Acum rugamintea mea este ca primul care intra pe acest topic (indiferent cine, cu exceptia persoanei care are lista, se stie ea cine e), sa spuna o cifra intre 1 si 6.

    Eu voi anunta titlul cartii alese si detinatorul listei va confirma.

    Asteptam numarul norocos. :)
     
  22. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    Chew on this, you b-tches: 5!
    And now you die!

    P.S.: I must eat more chocolate. If things don't make any sense, always eat more chocolate.:)
     
  23. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Iubitorii de carte au o noua denumire generica, I guess. Multumim, Chantal...

    Cartea lunii este propusa de Tezeu:

    Castele de carton de Almudena Grandes

    http://www.humanitas.ro/carti/carte.php?id=1975

    O vom cumpara, o vom citi si o vom comenta impreuna.
    Nu vreau sa impun nici un fel de reguli in privinta modului in care vom face acest lucru. Vreau doar sa va rog sa fiti originali si sa va spuneti parerea proprie despre carte.
    O puteti face oricand, cine nu doreste sa fie "spoilarit" pana nu termina cartea, sa nu citeasca ce se scrie pe acest topic.
    Si desigur, nu uitati de citatele preferate :)


    Edit: O rog pe Diva sa confirme ca aceasta este cartea cu numarul 5.


     
  24. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    Ca sa vezi. It was supposed to be funny and damn, you know me...

    Of. Too stressed out. Need break. Need chocolate.
     
  25. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    O are cineva in format electronic si pentru mine?
     
Thread Status:
Not open for further replies.