main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Star Trek Future Begins vs Star Wars Phantom Menace.

Discussion in 'Archive: Romania' started by ComicDiva, Jun 4, 2009.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Bai uite o intrebare care m-a blocat personal. Care film vi se pare mai bun: noul film Star Trek sau Phantom Menace? :D

    Imi pun si eu analiza dupa ce va aud pe voi. :D
     
  2. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    Apoi eu nu stiu ce sa zic ca inca nu am vazut star trek :p da'am sa ma pronunt cand am sa-l vad
     
  3. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Io nu pot sa ma hotarasc care e mai bun/mai prost. Amandoua sunt diferite...si unde star wars a avut un vader mucos acuma star trek are un timeline nou si dubios. Nu stiu. Sunt amandoua...diferite.
     
  4. Darth_Garak

    Darth_Garak Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Jul 28, 2005
    I liked TPM more......but only because it had lighsabers and I was looking forward to see Anikan go bad and kill jedi (Lucas could have focused on that in RotS). Plus the new ST ****ed with the timeline (I admit to being a timeline natzi).

    On another note I found this (cyber is probably the only one who'll get the joke). [image=http://www.golden-throne.com/comics/2007-01-23.jpg]
     
  5. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    HAHAHAHAHAHAHAAAAA. Da, daca tot fac cross-overs macar atata. :D
    Sa ii invete minte. :D
    Dar macar nu au dat de chaos. :)


    Cred ca o sa tin un concurs de cross-over fics. :D
     
  6. Darth_Garak

    Darth_Garak Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Jul 28, 2005
    Crossover cu Warhammer 40k e simplu. Orice combini cu 40k - 40k will murder it in an gory way.
     
  7. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Perfect de acord. [face_laugh]
     
  8. Darth_Garak

    Darth_Garak Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Jul 28, 2005
    http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/Warhammer40000 I read the whole thing and I was in pain from all the laughing. Stiu ca sunt off-topic.

     
  9. Sven_Starcrown

    Sven_Starcrown Jedi Youngling star 4

    Registered:
    Mar 10, 2009
  10. Ionut_cel_Intelept

    Ionut_cel_Intelept Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Mar 4, 2007
    Acum recunoasteti: Poveste de Cartier cu Sorinel Copilul de Aur si Florin Calinescu este mai tare decat ambele.
     
  11. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    I don't know what that is....
     
  12. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    Mah.. io inca nu am apucat sa vad star trek... unde il pot vedea?:D
     
  13. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Sigur ca este... pentru orice manelist din fata blocului. Am vazut "Poveste de Cartier" cu minte deschisa si, trecand peste manele, este un film prost datorita a numeroase motive pe care nu merita sa le enumar aici pentru ca oricum n-are rost. Ar fi putut sa iasa un musical extraordinar (si-ar fi putut sa ridice manelele dpdv. cultural) dar a iesit o mare porkeria.

    Revenind... dintre cele doua, tind sa zic ca STul nou e mai bun... desi, din cate stiu eu, odata cu evolutia tehnologiei si cu aparitia posibilitatii de a calatorii in timp, federatia aplica legi puternice si clare (cine a vazut ST: Ent. stie) asa ca e de-o improbabilitate colosala ca linia temporala sa fie asa de aspru despicata fara interventia ofiterilor. Dar, trecand peste aceste probleme, este o reinventare interesanta a ST si mie mi s-a parut foarte buna.

    In comaparatie cu TPM... cred c-a avut un impact mai mare pe meleaguri mioritice pentru ca toata lumea stie ST dar nu atat de multa SW. La nivel mondial, SW cred c-a avut un impact mai mare doarece... revenea Lucas.

    Per general si luand in consideratiune multi alti factori, tin totusi sa zic ca ST a fost mai bun dar SW a fost mai puternic ;)
     
  14. angellla29

    angellla29 Jedi Youngling

    Registered:
    Oct 24, 2006
    Cea mai tare replica posibila din ultimii 25 de ani:

    Ce comparatie sa faci intre un film original(TPM) si o copie jalnica: STar TreK?
     
  15. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    De ce denumesti "star trek" ca fiind o copie jalnica tocmai cand ei doresc sa dezvolte un ST alternativ? Sincer, dintre cele doua filme, TPM e mai copie deoarece, narativ, este exact ca Ep.4 ;)
     
  16. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005


    hahahahah da-ti doua peste cap si trezeste-te... Ce copie e intre ep 4 si ep1? ca io nu m-am prins...
     
  17. angellla29

    angellla29 Jedi Youngling

    Registered:
    Oct 24, 2006
    De ce numesc ST o copie jalnica? Pai gandeste-te mai bine,si zi-mi cine pe cine a copiat?!Care film a fost cel mai cel si cate zeci de filmulete(seriale printre care si Star Trek)nu au incercat sa il copieze
     
  18. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Ma deranjeaza un pic faptul ca reseteaza tot universul Star Trek. Serios, era asa de greu sa faca ceva post Nememsis? Dar nu, let's make a ****-ing prequel! Yeah! Screw continuity.

    Oricum, nu inteleg de ce tehnologia din perioada TOS e mai avansata decat cea din perioada post VOY. Puntea noii nave arata mai moderna decat navele din secolul 29. Reset, reset, dar totusi... I'm left with no sane alternative but to ignore the new movie. It didn't happen.

    end of rant.
     
  19. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    tu de ce crezi ca au facut asa? e acum alta generatie de tineri spalati pe creier.... Cu cat se uita mai multa lume cu atat scot ei mai multi bani. Nu au sa fac bani din satisfacerea fanilor, ca ei is putini. Asta e si motivul pt care noua trilogie SW a fost un esec :)
     
  20. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    tu de ce crezi ca au facut asa? e acum alta generatie de tineri spalati pe creier.... Cu cat se uita mai multa lume cu atat scot ei mai multi bani. Nu au sa fac bani din satisfacerea fanilor, ca ei is putini. Asta e si motivul pt care noua trilogie SW a fost un esec :)
     
  21. angellla29

    angellla29 Jedi Youngling

    Registered:
    Oct 24, 2006
    Pai sa fim seriosi...Cine credeti voi ca mai vine la cinema sa vada un film?Oracat de frumos ar fii si oracat de mare fan ai fii tot il "furi" de pe net si il vezi linistit acasa impreuna cu familia.Poate de aceea George Lucas nu mai vrea sa faca blockbustere ci doar seriale TV...Si nu ziceti ca ultima trilogie a fost un esec ca este o mare minciuna.STAR TREK NU SE COMPARA CU STAR WARS NICI MACAR UN PIC!!!Este cum ai compara un Olcit cu un Ferrari.
     
  22. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Amandoua sunt urate dar macar una din ele merge. :)
     
  23. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005

    hmmmmm o spun cu parere de rau, dar la ep 2 si 3 cand le-am vazut prima data, era sa adorm... le-am vazut la cinema...

    ep 1 l-am vazut de multe ori la cinema dacia bistrita.. hahahha
     
  24. jombistarkiller

    jombistarkiller Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Apr 24, 2005
  25. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    [face_laugh] Tare.
     
Thread Status:
Not open for further replies.