main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

"Concurs Fan-Fic Decembrie: "Expeditia""

Discussion in 'Archive: Romania' started by Ionut_cel_Intelept, Dec 21, 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Ionut_cel_Intelept

    Ionut_cel_Intelept Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Mar 4, 2007
    La zece mii de ani dupa moartea lui Palpatineâ?¦

    EXPEDITIA

    Timpul si spatiul nu erau decat o iluzie pentru noile nave. Calatoriile spatiale fusesera simplificate la maximum. Pentru a ajunge in orice colt din Galaxie nu era nevoie decat un singur salt in hiperspatiu si, in mod instant, se ajungea la destinatia dorita. Toate acestea se datorau unor generatii intregi de minti stralucite de ingineri pe care Republica le educase de-a lungul secolelor.
    Nimeni nu mai stia a cata Republica era, si nici cate or sa mai fie. Era liniste, iar greselile trecutului erau de mult uitate. Si, mai presus de toate, era dreptate. Senatul nu functiona dupa interesele politicienilor, ci dupa vointa imensei populatii galactice. Iar Ordinul Jedi, veghea ca lucrurile sa ramana in acest fel.
    O noua era incepuse in istoria galactica: epoca marilor expeditii de redescoperire a trecutului sters de catre veacurile de razboaie, varsari de sange si violente de neinchipuit.

    ***

    Pelegrin Kol statea pe unul dintre scaunele din biroul senatorului de Coruscant. Era imbracat in haina sa de capitan de nava, cu tunica si pantaloni verzi si bocanci pana la jumatatea tibiei. Vestimentatia sa facea nota discordanta cu incaperea luxoasa in care se afla. Mobilierul excentric si scump capatase o stralucire si mai mare datorita apusului de soare de pe Coruscant, care inunda biroul cu o lumina aurie.
    Senatorul Ruuno Tever, un twiâ??lek rosu ce pierduse alegerile pentru postul de Cancelar Suprem in urma cu doi ani, intra in birou. La fel ca mai toti politicienii, era imbracat intr-o roba scumpa, visinie ce-i acoperea aproape tot corpul. Poate ca senatorii isi pierdusera pofta pentru coruptie si bani, dar ceva le ramasese in decursul mileniilor, dorinta de a le arata tuturor care este pozitia lor sociala. Mergand incet, Tever trecu pe langa scaunul capitanului si se aseza pe fotoliul de pe cealalta parte a biroului.
    Pelegrin ura sa astepte, iar senatorul intarziase destul de mult.
    Cei doi nu se cunosteau personal, dar auzisera unul de celalalt.
    - Iarta-ma ca te-am facut sa astepti, Capitane, dar problemele Republicii necesita timp. Sunt sigur ca ma voi putea revansa fata de tine.
    - Nu este nici o problema domnule Senator, raspunse Pelegrin, mai mult din politete.
    Capitanul, un barbat usor trecut de patruzeci de ani, fusese ani buni membru al Fortelor Navale Republicane, dar cum fondurile pentru armata deveneau din ce in ce mai mici, la varsta de treizeci de ani a decis sa lucreze ca pilot independent. In scurt timp, cu creditele castigate si-a achizitionat o nava, Strigatul Negru pe care a transformat-o in transportor arheologic.
    - Voi incerca sa fiu scurt, Capitane. Am nevoie de tine pentru o misiune pe o planeta din Inelul Exterior.
    - Care este numele planetei.
    - Inca nu a fost numita oficial. Un grup de cavaleri Jedi a descoperit-o in urma cu ceva vreme. Deocamdata nu poarta decat numele KS-337.
    - Aveti coordonatele planetei?
    -Dupa multe eforturi am reusit sa le obtin.
    Senatorul ii inmana capitanului un card de date, pe care acesta il introduse in datapadul sau.
    -Si mai exact ce doriti de la mine, domnule Senator?
    - Un raport complet referitor la aceasta planeta.
    Datapadul scoase un sunet scurt de avertizare.
    -Se pare ca planeta dumneavoastra se afla pe lista neagra a Republicii, zise Pelegrin privind displayul datapadului.
    - Este vreo problema, capitane?
    Capitanul se uita incruntat si oarecum nedumerit la senator.
    - Normal ca este o problema. Legea, domnule Senator, nu permite aterizarea pe planetele considerate periculoase.
    -Nu suntem fiinte perfecte, asa ca, legile nu sunt perfecte. Trebuie sa recunosti asta. Si, in plus, am impresia ca Jedi ascund ceva.
    - Ceva ce nu ar trebui descoperit probabil. Si probabil ca au motivele lor.
    - Capitane, Republica a fost construita pe transparenta totala. Noi, senatorii, nu ascundem nimic fata de populatia noastra. Nu inteleg de ce Jedi ar face-o.
    - Ce vreti de la mine domnule Senator?
    - Un raportâ?¦
    - Mi-ati mai spus asta. Eu va cer un raspuns concret.
    - Am motive
     
  2. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Interesant fic, mi-a placut. Dar pare a fi doar prologul unei povesti mai lungi...
     
  3. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Ca lumea! [face_peace]
    Sper sa aiba o continuare - poate pentru concursul viitor.
     
  4. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
  5. Ionut_cel_Intelept

    Ionut_cel_Intelept Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Mar 4, 2007
    Multumesc pentru aprecieri ;) . Sper ca se mai tine concursul, nu?
     
  6. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Eu incerc sa scriu. Dar nu prea am spor :(
     
Thread Status:
Not open for further replies.