main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Cum v-ati imaginat ca vor fi Episoadele I, II, III?

Discussion in 'Archive: Romania' started by MaraStardreamer, Apr 27, 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Acesta este mai mult un topic pentru cei care au vazut mai intai trilogia originala. Inainte de a cunoaste orice detalii despre noua trilogie, voi cum v-ati imaginat ca va fi? Ce anume ati vrut si ati asteptat sa vedeti?
    E clar ca pe majoritatea fanilor "batrani" filmele ne-au dezamagit un pic. Dar as vrea sa intram putin in amanunte. Ce anume din noua trilogie a fost cum v-ati asteptat, ce v-a dezamagit si ce v-a surprins?

    Nu stiu daca sunt foarte multe persoane care au vazut mai intai PT si abia dupa aceea OT. Dar ar fi interesant, in caz ca exista, sa punem intrebarea invers: ce le-a placut la trilogia originala, ce nu, daca li s-a parut o "vechitura depasita" in comparatie cu noua trilogie sau daca au ramas impresionati...
     
  2. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    pe aici chiar nu cred ca e om care sa fi vazut inainte PT
     
  3. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    The old duds are mostly gone... desi, eu am vazut ep. 4 si 6 inainte de 1,2 sau 3 si trebuie sa recunosc ca pentru momentul acela, ep.1 mi s-a parut foarte reusit. 2 a suckuit grav!
     
  4. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Puteti intra un pic in amanunte? N-am mai avut o dezbatere serioasa SW de ceva timp :D
     
  5. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Adica pentru un pusti de 11-12 ani episodul 1 este impresionant. Efecte speciale de ultimul nivel, Jar Jar si mai ales inceputul unuei serii de filme SF care era inca incetosata printre imaginile cu titrare germana si cele de dupa 10 noapte, ora la care se dadeau SWurile.

    Pe de alta parte, desi Ep.1 are un loc special in sufletul meu, Ep.2 n-a avut norocul sa vina intr-o perioada in care as fi putut fi la fel de usor impresionat. Iar 3... scena aia in care arde Anakin face sa merite vazut tot filmul cu alergarea aia fara rost de colo pana dincolo, care se lungise din episodul 2.

    Problema la cele 3 filme noi e simpla. Nu au stiu sa faca nici un blockbuster cu o gagica care sa-si arate sanii si fundul din 5 in 5 cadre si cu batai din 3 in 3, si nici un basm SF, cum au fost initialele 3 filme.

    Acum, cum mi-am imaginat SW inainte de ep. 1? In mare parte exact asa cum a fost prezentat in ep.1 Sith vs. Jedi... dar poate ar fi putut sa lucreze ceva mai mult la poveste si sa se axeze mai mult pe force users. As fi preferat oricand o alergatura dupa Vallie of the Jedi, sau sfarsitul unui razboi cu vreo organizatie, sau fuga dupa vreo printesa rapita de vreun hutt... orice numai sa nu fiu nevoit sa aud un lame excuse de genul "your jedi tricks don't work on me" sau "you're money are no good here"

    P.S. Acum spune-ne tu Mara, care stiai bine trilogia veche inainte de a fi aparut ep.1, cum ai fi vrut sa fie?
     
  6. valo

    valo Jedi Master star 1

    Registered:
    Aug 24, 2006
    TPM - nu stiu
    ATOC - speram ca ma va surprinde, la fel sau mai mult decat TPM
    ROTS - previzibil, spectaculos

    Si eu am vazut mai intai OT dar, asa cum cred ca am mai spus, ANH m-a cam dezamagit la vremea aceea (ma refer la prima jumatate din film, pana Luke il intalneste pe Obi Wan), insa ESB si ROTJ mi-a sters orice urma de dezamagire. Inca imi mai apar in minte fragmente care mi-au lasat un gust amar, cum ar fi scenele din palatul lui Jabba cu toate papusile si monstrii lui.

    De la PT nu am stiut la ce sa ma astept, insa TPM mi-a placut la nebunie: total diferit si totusi parte din aceeasi poveste. A contribuit mult si faptul ca totul se intampla inainte de OT. Cred ca au inceput cu dreptul. ROTS m-a surprins cel mai mult, tocmai deoarece nu credeam ca va reusi. Ma asteptam sa fie ceva mai ... previzibil, pentru ca deja se cunosteau o multime de detalii. ATOC a fost cam sters, insa dupa parerea mea (+)urile acopera (-)urile, la fel ca in OT, intr-o oarecare masura.
     
  7. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Sincer, eu una habar nu aveam ca s-a filmat Episodul I pana cu cateva zile inainte de a-l vedea la cinematograf. Asa ca nu mi l-am imaginat nicicum. In alea cateva zile pana l-am vazut, am fost extaziata si imi imaginam tot felul de chestii. Si acum tin minte ca am incetat efectiv sa respir in momentul in care a aparut titlul filmului pe ecran si muzica binecunoscuta. Parca nu-mi venea sa cred ca exista un nou film SW :)
    Bineinteles, nu a fost deloc cum ma asteptam, si comentariile unui prieten foarte sarcastic cu care am fost la film, si care nu inceta sa spuna ca e "cea mai mare mizerie de film pe care a vazut-o vreodata", nu m-au ajutat deloc. La momentul acela mi-a placut, numai si numai pentru ca trebuia sa-i iau apararea in toate modurile posibile. Hibele am inceput sa i le vad abia mai tarziu.
    Oricum, eu mi-am imaginat ca Anakin era mult mai in varsta (cam ca Luke in ANH), ca Obi-Wan era maestrul lui de la inceput, ca Ordinul Jedi nu era o organizatie activa implicata in politica Republicii, ci membrii sau erau mai curand un fel de pustnici care haladuiau in grupuri mici prin galaxie aparand-o, chestii de genul asta.
    Efectele speciale mi-au placut, dar nu atat de mult incat sa salveze filmul in totalitate. Si l-am urat pe Jar-Jar inca din prima clipa :D
    Ah, si inainte de a vedea filmul, eram 98% convinsa ca Mon Mothma era mama lui Luke si a Leiei :)
     
  8. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    Nici eu nu aveam nici o idee inainte de episodul 1. Mi-am dat seama ca Anakin va fi defapt vader si ca obi-wan e defapt ala batran abia dupa ce am vazut filmul de vreo 5 ori(i-am frecat pe doi prieteni sa vina cu mine de i-am innebunit). Eram mic ce sa faci?

    Episodul doi m-a luat putin prin surprindere. Nu ma asteptam sa fie anakin in halul ala de arogant si mare shmecher printre gedai. In rest ttul a fost mai mult decat ma asteptam...

    Episodul trei e exact cum mi l-am imaginat...
     
  9. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    M-am gandit zilele astea la o chestie. Oare n-ar fi fost fain daca Lucas ar fi facut Episodul III in asa fel incat cineva care priveste filmele pentru prima data in ordinea I - VI sa nu-si dea seama ca Anakin este Darth Vader, iar in felul acesta surpriza din TESB sa ramana (aproape) intacta? Desigur, ramane numele comun al eroilor celor doua trilogii, dar asta nu spune chiar totul; la fel si faptul ca Obi-Wan pomeneste numele lui Anakin Skywalker in ANH, dar asta ar putea fi corectat digital (la urma urmelor l-au facut si pe Greedo sa traga primul :mad:, ce conteaza o modificare in plus sau in minus?). Palpatine sa nu-l numeasca pe Anakin Darth Vader, acesta sa nu apara in costum, iar Padme ar putea da nastere gemenilor, dar sa nu le spuna pe nume, si astfel, mare parte din surpriza lui "I am your father" si "Leia is your sister" ar putea fi salvata. Vreau sa zic, spectatorul se va intreba, desigur, dar nu va fi 100% sigur pana in momentul respectiv.

    Pe de alta parte, noi, nostalgicii trilogiei originale, ne tot lamentam ca se va ruina momentul TESB pentru cineva care priveste filmele in ordine cronologica. Dar v-ati gandit ca si prequel-urile au surprizele lor?
    E greu acum sa ne punem in perspectiva de "virgini SW", dar, incercand sa fac abstractie de trilogia originala, mi se pare o surpriza cel putin LA FEL de mare faptul ca Anakin trece de partea intunecata. Pentru un privitor neintiat, cred ca ar fi un adevarat soc. Pentru noi nu este decat momentul culminant al intregii saga, pe care il asteptam cu sufletul la gura din momentul aparitiei lui Anakin in TPM, dar pentru cineva care habar n-are de actiunea filmelor, cred ca e o supriza care il poate lasa literalmente cu gura cascata. Vreau sa zic, avea Anakin problemele si frustrarile lui, dar de aici si pana la a deveni Sith e cale luuuunga... pe care o strabate in cateva clipe.
    Ce parere aveti?
     
  10. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Parerea mea este ca intentia lui Lucas nu era vreodata sa surprinda pe cineva. Intreaga trilogie a prequelurilor se sprijina pe Anakin Skywalker, este figura centrala. Toata atentia noastra cade pe el. Ce propui tu este ca atentia sa fie diverted ceea ce sunt de acord ca ar fi fost o idee FOARTE buna, in ideea ca daca in OT e penurie de jedi... in NT sunt **** In plus se pune PREA mare accent pe Anakin Skywalker. Vai, el e the chosen one. How self-important. Mult mai interesant mi s-ar fi parut mie daca SKywalker era un jedi ca ORICARE altul care se intampla sa se fi indragostit. Si ia niste decizii gresite.

    He's not the chosen guy. He's just a guy. Asta a fost intr-un fel si farmecul trilogiei originale. Han Solo si Luke Skywalker pareau a fi de-ai nostri, nu eroi intergalactici.
     
  11. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Ba da, a cautat sa-i surprinda pe copii. Daca s-ar fi adresat in exclusivitate publicului matur, incasarile n-ar fi fost pe masura avaritiei lui iesite din comun. Am revazut de curand episoadele II si III iar primul lucru care l-am facut a fost sa bag frumos dvd-urile intr-o cutie alaturi de episodul I care era deja acolo (n-am indraznit sa-l revad) fiindca D-zeu stie cand voi mai avea taria sa indur vizionarea lor pana la sfarsit. Pentru mine, noua trilogie nu a aparut inca.
     
  12. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Pai spune-ne cum ti-ai imaginat tu ca ar fi trebuit sa fie trilogia noua?
     
  13. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    eu ma asteptam la un film color, cu sabii laser si cu efecte laser, but i expected the princess to be at least as hawt as leia was...and to show more skin, i mean it's the 90's wtf :D
     
  14. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Pai cu o fiinta aproape translucida precum Natalie Portman. Ce piele sa apara. :) Besides, Star Wars incercand sa fie sexy e o contradictie. Han Solo si Leia nu INCERCAU sa fie sexy. They just were. S-a intamplat sa poarte Leia bikini-ul ala metalic dar chiar asta te asteptai sa poarte intr-un palat al desfralui precum crib-ul lui Jabba. Nu putea sa stea imbracat in cojoc si fusta. :)

    Dar daca o puneau pe Padme in revealing outfits it would've felt cheap.
     
  15. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    It was cheap, storywise :D
     
  16. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Dupa mine, trilogia noua e reusita asa cum e...
    *dodges rotten tomatoes*
    si nu as schimba nimic lucru la ea
    *dodges more tomatoes*
    in afara de faza cu "we're smarter than this" si de replicile lui Jar-Jar.
     
Thread Status:
Not open for further replies.