main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Romania Lucas Arts sold to Disney - New movie in 2015

Discussion in 'Europe Discussion' started by CyberFaust, Oct 30, 2012.

  1. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
  2. Darth_Garak

    Darth_Garak Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Jul 28, 2005
    This reaction has been posted by me both here (in the Lit thread), on Facebook and two other forums:



    I'm not optimistic about this. Nor do the reactions of the "mundanes" make me feel optimistic. Sigh. Get the pitch fork.

    Unless they set it between FotJ and Legacy or after Legacy, or if the guy writing the script is a freaking James Luceno who can integrate stuff without problem and have his epic story without stepping all over the current stories, then the EU is in serious danger. And I'm not at all cool with that.

    May the Force be with us we now know when Judgement Day will happen.
     
  3. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    As Han would have it: "I have a bad feeling about this".
     
  4. Darth_Garak

    Darth_Garak Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Jul 28, 2005
  5. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Intrebarea nu e adca poate sa nu strice nimic. Intrebarea e ''can it do better than lucas?'' Ca nu-i de parca continuitatea a fost sfanta.....


    This may be the best thing to happen to SW in many years.
     
  6. Darth_Garak

    Darth_Garak Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Jul 28, 2005
    Continuitatea nu a fost niciodata sfanta dar macar s-a incercat din sa se mentina (mostly thanks to people like Jason Fry). If this movie just chucks it out the airlock .... I do not foresee that ending well. TCW already did massive damage (which we managed to repair but the repairs are butt ugly) we really don't need this thing to do more damage.
     
  7. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Eu unul, nu vreau sa vad ceva de genul asta la inceputul unui film SW :D

     
  8. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Tot ce pot spune este : "I have a bad feeling about this". :(
     
  9. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
  10. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    ua... o sa apara cinderela in star wars :D
     
  11. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
  12. Darth_Garak

    Darth_Garak Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Jul 28, 2005

    Sneak preview huh?
     
  13. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Din cate vad o sa fie un film frumos... de-abia astept sa vad ce-o sa faca Goofy in Episodul VII...
    In tot cazul astept noul film cu infrigurare. Intotdeauna este loc de mai rau.
     
  14. Katana_

    Katana_ Jedi Knight star 3

    Registered:
    Jun 29, 2005
    Well, on the bright side am ras cu colegii de la lucru jumatate de ora la descrierea de mai sus, ca na, avem un coleg caruia ii zicem Goofy. It made my morning:D
    Yes, Jedi Master Goofy will be the new Yoda in episode 7. Clar!
     
  15. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Da... din pacate de data asta sunt si eu un pic cam pesimist... De fapt ce ma intereseaza in mod deosebit la ora asta este modul in care va fi afectata continuitatea. In mod normal nu ma amblalez prea tare nici pe tema asta, dar acum exista potentialul ca o multime de carti sa fie oarecum useless. (desi, daca privim obiectiv, ele si-au indeplinit la vremea respectiva menirea, care este pana la urma entertainment-ul)
     
  16. Katana_

    Katana_ Jedi Knight star 3

    Registered:
    Jun 29, 2005
    Cel mai probabil vor sari foarte mult in viitor, peste cartile lui Zahn, cand toate personajele vechi s-au cam dus pe lumea cealalta.
    It might be a clean start: the easiest way out... Si poate nici nu ar fi o idee rea.
     
  17. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Un clean start ar putea fi intr-adevar o solutie, altfel exista posibilitatea sa ne confruntam cu un haos de proportii... galactice :D . Dar chiar si asa, ce faci cu multimea de carti care sunt in curs de aparitie? Din cate stiu sunt deja batute in cuie aparitiile pana pe undeva pe la sfarsitul lui 2013... Le publici in ideea ca pana in 2015 vor fi inca relevante?
     
  18. Katana_

    Katana_ Jedi Knight star 3

    Registered:
    Jun 29, 2005
    Daca vor doar un succes de box office nu cred ca ii vor interesa cartile prea mult. Sau poate vor extrage cate o idee-doua din fiecare, asta ca sa multumeasca fanii care le-au citit. Adica sa ne arunce si noua un os.
    Totusi, nu cred ca se vor detasa complet de cartile oficiale. Sau cel putin sper ca nu o vor face.
     
  19. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Din punctul meu de vedere continuitatea NU are cum sa NU fie afectata, doar daca cine stie scenariul noii trilogii se va intampla peste... zeci de milioane de ani dupa Endor. Daca imi aduc bine aminte, anumite chestii se bateau cap in cap (ma refer aici la carti/filme/comics-uri/cartoons) pe vremea lui Lucas si nimeni din gasca lui nu era prea afectata, atata timp cat scoteau banii din chestia asta cu galeata.

    Inainte chestiile astea ma enervau rau de tot... acum nici ca imi mai pasa. [face_whistling] Din partea mea poate sa il bage si pe Goofy in film.

    Acum ca a preluat Disney afacerea... nu vad de ce nu s-ar duce totul de rapa. Oricum raul deja a fost initiat odata cu Episodul I si personaje legendare precum Jar Jar... :_|

    Stiu este un cliseu binecunoscut insa eu as zice sa : "Hope for the best and prepare for the worst, people". [face_clown]

    Si ca sa indulcim un pic amarul, va mai propun un filmulet :








     
    AK-610 and Katana_ like this.
  20. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Bine, stai ca nu face nimeni o tragedie din asta. Mai conteaza ca pe Even Piell l-au omorat de doua ori? Probabil tipul nu a inteles mesajul de prima data.:D Eu ma gandeam mai mult la lucruri care ar putea produce neconcordante mai mari. De exemplu, ar putea sa foloseasca pentru film perioada in care este si NJO-ul. Acum ce sa zic? Nu cred ca ar plange multa lume dupa seria asta (desi Traitor mi s-a parut o carte buna), dar evenimentele din ea au legatura cu cele din seria Legacy of The Force, care are legatua la randul ei cu FOTJ. Si uite asa, ai putea "scapa" de aproape 30 de carti dintr-o lovitura. Probabil este un exemplu oarecum fortat, dar "you never know" ce le mai trece prin cap unora.

    P.S. Foarte tare filmuletul ;)
     
  21. Darth_Garak

    Darth_Garak Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Jul 28, 2005
    Cel mai bine ar fi daca baga noua trilogie dupa FotJ sau SotJ (daca mai apare desigur) si inainte de Legacy (the comics). Ar avea spatiu berechet sa faca whatever they want. Sau chiar dupa Legacy (ca si asa a fost cancelled early and given an abrupt ending) ca tot a ramas destul de open ended. Nici nu ar fi greu de facut, trebuie doar sa se vrea.

    Pe mine ce ma sperie e faptul ca aparent se vor folosi de draftul facut de Lucas pentru Sequel Trilogy, if they do that pe bune then .... be afraid, be very, very afraid.
     
  22. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Dupa FOTJ ar fi o perioada destul de buna intr-adevar. Cat despre SotJ, cine stie? Nu cred ca ar incurca prea mult lucrurile avand in vedere ca cel mai probabil va fi centrat pe Jaina Solo. In orice caz, daca despre LucasArts am citit ca vor continua proiectele incepute (Star Wars 1313) cei de la DelRey nu am vazut sa fi comentat ceva legat de activitatea lor viitoare. Iar daca mi-as face probleme pentru vreun titlu din cele recent anuntate, m-as teme mai mult "Crucible" care este si ea post FOTJ : "With this book, Han, Luke, and Leia are passing the torch to the next generation of Star Wars heroes, and the stage will be set for the next major Star Wars series". Desigur, se poate ca unii autori sa fi fost anuntati de ceva vreme cu privire la perioada de desfasurare a noii trilogii sau poate au deja idee in linii mari despre "story" astfel ca ar putea adapta cartile ca atare, mai ales ca acestea vor aparea dupa jumatatea lui 2013 (parca).
    In orice caz, daca pentru un "old Luke" sunt pregatit sufleteste, cand vine vorba de Han... well, I'm not so sure ;)
     
  23. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Gizaaaas, am ramas in urma rau de tot.. A trebuit sa caut pe google ce inseamna FotJ si SotJ... I'm so ashamed :D
     
  24. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    Despre noua trilogie nu cred ca ar trebui sa ne facem prea multe griji...

    Sources tell The Hollywood Reporter that one possibility being considered is an Avengers-style movie universe with not only Lucas' planned final trio of films but offshoot movies focusing on individual characters.

    Asta inseamna(la explicatiile Divei) ca disney pune banii pentru film, disney ia banii din profituri, in rest oamenii ce se ocupa de star wars, fac ce vor. Eu sunt curios cine regizeaza filmul si cine joaca in el. Sa speram ca o sa avem parte de actori mai buni decat Hayden Christensen si scenarii mai bune decat cel al episodului 3 si replici mai bune decat "Any you are breaking my heart!" sau scena de pe balcon(tot din ep 3)... Ca daca "respecta" sau nu expanded universe, nu ma intereseaza... cat timp are sa fie un film care sa ma ridice de pe scaun si sa raman cu gura cascata si sa ma faca sa zic: "uaaaa asta da film!" eu o sa fiu multumit...

    Pana la urma .. hai sa fim seriosi... e fictiune nu realitate iar painea si cutitul e la producatori, ca ei invart banii si cred ca ei in momentul de fata se gandesc ca sunt o multime de fani care au asteptari serioase de la noua trilogie si sunt convins ca au experienta cu pseudo esecul episoadelor 1-3...

    Eu raman optimist. Ma asteptam ca sa nu vad prea curand un nou film star wars.. asa ca... putem sa bem un pahar de sampanie pentru asta... nu a trebuit sa asteptam 20 de ani...


    Forta fie cu voi!
    ARAPILA
     
  25. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Asta seamana foarte mult cu ceea ce planuisera pentru "live action series" din cate imi amintesc. Un serial cu x personaje, iar apoi o serie centrata pe unul din acele x personaje. Sau poate vor face un lung metraj, urmat de "live action series" care sa urmareasca indeaproape unua din figurile centrale. Cine stie? Pana la urma este bine ca are cineva banii cu care sa sustina aceste proiecte. Iar daca incalca EU, personal am sa dorm la fel de bine noaptea, numai ca as prefera sa nu o faca sau sa nu fie ceva de-a dreptul grosolan. Pana la urma, sunt persoane pentru care farmecul universului SW este dat si de aceasta pseudo-realitate.