main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

computer help

Discussion in 'Archive: Romania' started by sergiurusu, Nov 17, 2004.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Ok prieteni acest thread are ca subiect modul in care ne putem ajuta unii pe altii in cazul unor probleme cu PC-urile.

    De exemplu la universitate la noul PC avem o mica problema: un coleg a intrat pe downloads.com si odata cu programele luate de acolo a adus si o multime de ciudatenii precum pop-ups pe care pop-up stopperele instalate de mine nu prea le opresc.

    Stiti cumva ceva site-uri SERIOASE de unde sa scot programe si softuri pentru a bloca aceste adds si reclame deranjante? Programe full, nu trial sau shareware?
     
  2. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
  3. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
  4. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    A uitat sa scrie :)
     
  5. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
  6. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Exact :) . Scuze .

    @ Sergiu ai incercat Ad-aware ? Ar trebui sa curete tot ce este mallware , spyware si alte prostii de genul asta .
     
  7. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Multumesc prieteni. :) Ieri am rezolvat situatia. Am gasit si un trojan pe PC de la universitate insa l-am curatat. Am pus si firewall, si un pop-up stopper de pe http://www.panicware.com
     
  8. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Am si eu o intrebare, cam stupida, DAR e totusi o intrebare :) :

    Daca tine cineva minte, au aparut prin '93, '94 doua simulatoare SW, XWing, si TIE fighter. Primul il am, dar nu reusesc sa mai gasesc niciunde TIE Fighter-ul. Stie cineva unde il pot gasi?
     
  9. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    L-am gasit pe DC++ . Are 7.4 MB sau cam asa ceva ...Asta daca nu te referi la X-wing vs Tie Fighter.
     
  10. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Si ala, am uitat de el. Uaaa, nu am DC++. Poti sa iti cer o favoare? Ai putea sa il downloadezi pentru mine si sa il trimiti pe mail? Pleeeaaaseee!
     
  11. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    L-am tras deja :) . Da-mi adresa de mail pe private si il trimit cit pot de repede :) .
     
  12. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Lamuriti-ma si pe mine ce-i chestia asta cu DC++? Vad ca gasiti tot felul de chestii interesante cu programul asta. Eu sunt cam lemn-tanase, vorba lui Tavi, cand e vorba de subtilitatile IT... Ma descurc doar atat cat sa nu zic ca nu stiu sa lucrez pe calculator. Pot sa gasesc si carti SW cu ajutorul acestui program? Cum functioneaza si unde pot sa-l gasesc?
    Thanks.
     
  13. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Nu prea gasesti SW pe DC++ . Doar filmele sau jocurile ... Pentru carti electronice , comics si altele e-mule e cel mai bun cu toate ca este si cel mai lent ...:( Mi-a luat luni intregi sa trag toate comcisurile SW .
     
  14. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Mesaj trimis.

    DC++ - ul stiu ca este accesibil doar celor abonati la RDS Link. Este un program care permite utilizatorilor sa puna in comun lucruri de pe hadul lor, pentru ca si altii sa le poata downloada. E o chestie super, daca esti abonat la RDS. Eu imi fac treaba la Universitate, care nu suntem la RDS, asa ca nu am acces la DC++.
     
  15. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Merge si daca esti la Astral,RDS,EVOLVA etc . fara nici o problema . E adevarat ce sunt citeva huburi numai pentru abonati RDS . Dar sunt 4 sau 5 . Restul merg , indiferent de ISP .
     
  16. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Nu stiam. Toata lumea din jurul meu spunea ca trebuie sa ai abonament RDS.
     
  17. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Eu sunt la Astral si merge fara probleme . Intra si tu pe un Hub non-RDS si o sa vezi la nick-urile userilor ce ISP au . Poti sa intri si cu dial-up :)

    @ SVAndrei Verifica-ti mailul !
     
  18. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Si treaba cu e-mule cum e? Comicsurile nu ma prea intereseaza, am destul de multe si inca n-am apucat sa le citesc pe toate, dar sunt cateva carti pe care le vreau baaadly... Ma gandesc ca o carte o downloadezi mai usor, neavand imagini.
     
  19. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Thanks!! A ajuns!!

    Ma duc sa scot XWing-ul din hangar! Vine cineva la o tura? :)

    Iti multumesc. Sper sa ma pot revansa odata.
     
  20. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    @Mara E cam la fel cu DC++ , dar daca ai dial-up e rau de tot din cauza ca se formeaza "cozi" imense la surse si trebuie sa stai sa astepti pina iti vine si tie rindul :( . Singura solutie sa avansezi este sa faci si tu upload mult , ceea ce e imposibil daca ai dial-up .
    Eu am tras f. multe carti de pe e-mule . Mai bine imi spui ce carte vrei , o caut sa vad daca o am (daca nu o caut acolo) si o trimit prin mail :) .
    Pentru orice eventualitate iti dau un PM cu adresa e-mule ... sa nu se prinda astia ce natie de pirati suntem ;)

    @SVAndrei Cu placere ! :)
     
  21. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Daca are cineva nevioe de jocuri vechi, dar foarte vechi (perioada 1988 - 1994) postati aici. Am deja o colectie marisoara, si continua sa creasca.
     
  22. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Da, intr-adevar, am dial-up... si nu vreau sa-ti spun ce factura telefonica am...:_|
     
  23. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Mara iti simt suferinta....Am avut si eu dial-up :( . Mai bine spune ce carti te intereseaza ...
     
  24. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Ti-am trimis un PM chiar acum.
    Ba nu, aveam de gand sa ti-l trimit, dar m-am luat cu altceva. Hold on.
     
  25. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Cand imi aduc aminte ca undeva,intr-o galaxie f.indepartata aveam net prin modem...parca nu imi vine sa cred...
    SV Andrei daca ai cumva jocurile Heroes of Might and Magic(Heroes 1) si Warcraft 1 da un semn de viata.
     
Thread Status:
Not open for further replies.