main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Romania There are people who have never seen starwars

Discussion in 'Europe Discussion' started by CyberFaust, Oct 27, 2012.

  1. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    And they are sad. De cand m-am mutat aici stau pe langa oameni care nu se prind cand zic ''That's no moon!'' sau ''...Wretched hive of scum and villany''. Mi se pare incredibil. Considerand cat de populara e cultura geek in ziua de astazi sunt cu adevarat surprins ca oamenii astia exista intr-un asemenea numar. Poate pentru ca I only mostly hang out with awesome people nu a trebuit sa vorbesc cu atatia oameni care nu stiu nimic despre starwars din liceu, in vremea pre-TF.N

    Am I the only one who has this?
     
  2. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    Ha hahahaa aseara povestea o prietena, cum ca nu a vazut star wars si ca a primit tema de la colegii ei de servici sa vada doua episoade in weekendul asta... hahhaah si cica i-au facut si o lista de 10 filme pe care trebuie neaparat sa le vada... este si kill bill printre ele... Oricum, sunt foarte multi oameni care nu au vazut/auzit de star wars si nici nu inghit glume celebre din filmele astea. Cred ca daca s-ar face un serial SW cu vreo 1000 de episoade ceva in genul Anakins Anatomy sau Death Star Brake sau Battlestar X-Wing :D ar fi suuper cunoscut si astazi... Din pacate, efectele speciale din Star Wars nu impresioneaza prea tare si nu sunt nici prea multe sex simboluri care sa atraga priviri...
     
  3. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Pai se face clone wars in draci si vad ca nu ajuta. De proiectul ala de serial TV al lui lucas se aude ceva? totusi as vrea sa il vad inainte sa ies la pensie... :D

    Mie mi se pare surprinzator ca desi e unul din cele mai mari fenomene de genul ever sunt totusi oameni care nu au habar de el, adica mno, mie mi se pare surprinzator ca poti ajunge pana pe la 25 de ani fara sa il vezi macar accidental.
     
  4. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    Stiu oameni care nu se uita la SW din motive f obiective... li se pare un film chesee si comercial. Oare chiar asa e ?:D
     
  5. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Am auzit si io teoria asta. :D
    Important e ca fan-filmul nostru era film de arta.
     
  6. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Ei sunt printre noi: necunoscuti care isi beau cafeaua in Starbucks, colegi de birou, uneori (si asta e dureros) prieteni apropiati. Acesti indivizi nu au auzit de Death Star sau Endor. Daca le zici ca ti-ai luat o sabie laser te intreaba de cand te-ai apucat de scrima. Ei cred ca Han Solo e un chinez care nu si-a gasit inca o prietena si ca Printesa Leia e noul model de papusa barbie.

    Misiunea noastra e simpla: bi-yearly Star Wars marathons. Cu alte cuvinte, cea mai mare campanie de reducere a ignorantei de cand cineva s-a gandit sa introduca patru clase obligatorii. Eu am organizat deja doua astfel de maratoane, acum strang oameni pentru al treilea. I have high hopes for this. :D

    On a related note, eu n-am vazul the alleged fan-film. Incep sa ma intreb daca chiar exista sau daca nu cumva totul e o conspiratie.
     
  7. Katana_

    Katana_ Jedi Knight star 3

    Registered:
    Jun 29, 2005
    Aha...deci nu l-ai vazut. I knew it! So..la cine-i fan-filmul?

    Si da. Din pacate si eu stiu multe persone care nu au vazut Star Wars. Nici LOTR. It is a sad, sad world...
     
  8. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    Pt lotr au scuze... :p le trebuie o saptamana sa le vada pe toate 3, la cat sunt de lungi :D
     
  9. Katana_

    Katana_ Jedi Knight star 3

    Registered:
    Jun 29, 2005
    Well, taica-miu nu a reusit niciodata sa il vada cap-coada. De fapt nu cred ca a vazut nici prima parte pana la final. Intotdeauna adoarme, chiar daca sta pe scaun. And I'm not kidding.
     
  10. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Stiu si eu destui oameni cu probleme similare.
    Cel mai ciudat mi se pare cand imi zic ''nu, ca e prea comercial si de-alea... ''.
     
  11. Darth_Garak

    Darth_Garak Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Jul 28, 2005
    Please that's not the worst problem. Go over to the Ep 7 forum and watch how many people there bash the ever living crap out of the EU and claim it's fanfiction and has bad writing while praising the PT and TCW and Ashoka. Forget the people who've never heard of SW, we got SW fans with massive problems.They seem to take an unhealthy amount of joy in the pain of the EU lovers as well. Nor do they seem to understand the problem either. Tot zic "Ce va plangeti? Cartiile tot le veti avea. Pur si simplu nu vor mai avea vreo relevanta la discutii SW" ...... how blind can you be anyways? This just makes me sad. Also nerd rage.

    I think the only 100% certain thing this new movie will do is spark about a hundred flame wars. If it turns out to be PT quality level ...... I'll laugh. Loud and long and hard.
     
  12. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Well, it is better to have read the EU books and lost than to never have seen Star Wars at all. :D
     
  13. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Acuma it will probably be very underground, the old EU. Ma intreb cati dintre copii din ziua de astazi se vor apuca sa citeasca cartile, asa cum uni mai citim the old batman/constantine that is apparently no longer canon.

    [​IMG]
     
  14. Gonzomouse

    Gonzomouse Jedi Youngling

    Registered:
    Nov 28, 2012
    Ca sa ma bag si io ca musca-n lapte: legat de cat de comerciale sunt sau nu filmele, mai, au devenit destul de comerciale. Prin asta ma refer la tot hype-ul de pe internet si media in general, toate catch-phraseurile transformate in totul de la tricouri pana la cani samd. inteleg un pic de ce o persoana mai tanara ar zice nu din reflex la ceva atat de laudat si raspandit si cu ditai cult following. Acuma nu zic ca-i bine, ca nu e, dar nah, inteleg.
    Eu de exemplu am de gand weekendul asta sau viitor sa mai educ 3 oameni intr-ale SWului care, tot asa, nu au apucat pur si simplu sa dea o sansa filmelor. Ele 3 cucoanele citeaza agresivitatea fanilor care le-au zis de filme pana acum. Cum lumea sarea ofticata ca n-au vazut filmele si incepeau sa le povesteasca grabit si pe nerasuflate despre tot in 500 de cuvinte sau mai putin.
     
  15. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Heh, si mada are petreceri de-asta de educat oameni intru ale SW-ului.
    Pe aici macar nu am colegi care nu au vazut SW. :D The bright side of life, people sometimes get the references.
     
  16. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Pe mine nu ma deranjeaza faptul ca exista oameni carora nu le place SW. Sau care nu vor sa il vada pentru ca-l considera comercial. Ma deranjeaza indivizii care se considera cunoscatori dar confunda Star Wars cu Star Trek. Am un coleg de-asta la serviciu.
     
  17. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Situatia suna de parca ar avea niste citate geniale. :D
     
  18. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    stiu... sunt multi oameni din astia... cred ca asta se intampla cu orice chestie mainstream :D
     
  19. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Mie nu imi (mai) pasa de nici una din categoriile de mai sus atata timp cat ma lasa in pace sa imi vad de pasiunea mea. Daca nu au vazut SW sa fie sanatosi, dar da, cateodata ma ia pe nepregatite lucrul asta. Stiu ca stateam cu un prieten, un tip super cool, si ii aratam SWTOR-ul. La momentul respectiv jucam cu smuggler-ul, asa ca m-am apucat sa ii spun ca este construit pe arhetipul lui Han Solo iar el m-a intrebat: "Cine este ala?". Pur si simplu mi-a picat fata! Nici o secunda nu mi-am imaginat ca cineva din generatia mea, care a vazut SW, care este la curent cu toate cele, nu are habar de o chestie "elementara". Cred ca, daca imi spunea ca are trei picioare, nu mi s-ar fi parut la fel de neverosimil. :D