main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Cat de mare e flota de Star Destroyers?

Discussion in 'Archive: Romania' started by sergiurusu, Feb 16, 2005.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Cat de multe Star Destroyers credeti ca avea Imperiul in zilele sale bune? Sute, mii, zeci de mii, sute de mii? Mai multe?
     
  2. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Sincera sa fiu, nu stiu exact. Dar nu cred ca erau chiar asa de multe. Sunt nave mari, probabil foarte scumpe. Daca ar fi fost de ordinul sutelor de mii, ar fi fost mult mai multe la bataliile importante, ca cea de pe Endor, de exemplu. Cred ca Star Destroyerele erau mai curand nave de comanda si erau amplasate cateva doar in punctele strategice ale galaxiei. Sau poate ca spun prostii, realitatea e ca nu ma prea pricep la nave, imi dau si eu doar cu parerea, as usual.
     
  3. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Am pus un topic asemenator acum ceva vreme pe rebelscum si voi adauga link-ul si aici, insa doar dupa ce vedem ce mai ziceti. ;)
     
  4. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Cit de mare ?
    Nu cred ca se face vreo referire pe undeva la nr. de distrugatoare din Flota Imperiala.

    Cu certitudine insa va pot spune ca un Distrugator Imperial costa aproximativ 4 MILIARDE de credite imperiale.

    Prin comparatie, recompensa pusa de Jabba pe capul lui Solo era de 250.000.
    Hehe, probabil ca si-l dorea foarte mult pe Han, oferind asa de mult ! (Alianta le-a oferit lui Han si Chewie , pentru salvarea Leiei de pe Death Star 1, "doar" 20.000 de credite, insa chiar si aceasta suma era foarte mare !!!)

     
  5. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    link-ul de pe rebelscum:

    http://threads.rebelscum.com/showflat.php?Cat=&Board=UBB20&Number=1049270&fpart=1&PHPSESSID=

    Plus un mesaj de pe TFN (mai mult sau mai putin oficial):

    "The Imperial Navy is claimed the largest space naval force in the history of the galaxy, with large and small combat starships numbering in countless millions, including at least several dozens of tens of thousands of dreaded star destroyers, and lesser numbers of more powerful star cruisers, star battlecruisers, star battleships and star dreadnoughts"
     
  6. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Se spune ca KDY a fabricat in jur de 3600 de ISD-uri clasa Imperator I si II. De easemenea, existau intre 7 si 12 SSD-uri. Numarul navelor mici (fregate, diverse clase, etc) poate fi in jur de vreo 500.000-1.000.000 de nave.
     
  7. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Asta e un numar cat de cat rezonabil (3000-5000 SD). Se discuta pe RS despre milioane de Star Destroyere ceea ce era putin aberant.
     
  8. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Numarul de Star Destroyere si Super Star Destroyere pe care l-a mentionat SV Andrei pare destul real si sunt de acord cu el.
    Chiar si in conditiile in care din Kuat Drive Yards au aparut in jur de 3600 de ISD-uri si aproximativ 10 SSD-uri, se intampla sa ma intreb uneori ( desi cunosc destul de bine firul epic al actiunii de dupa Endor ) cum au putut pana la urma rebelii sa elibereze mare parte din galaxie.

     
  9. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Pai... George Lucas era de partea Aliantei. Daca era de partea Imperiului, ii faceam praf pe Rebeli!
     
  10. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Pai... George Lucas era de partea Aliantei. Daca era de partea Imperiului, ii faceam praf pe Rebeli!

    GOOD POINT!!!! [face_idea]
     
Thread Status:
Not open for further replies.