main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Intalnire = TFN 2010 = Baile Herculane

Discussion in 'Archive: Romania' started by arapila, Feb 2, 2010.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Se pleaca abia de joi. Hai si tu Jaden, mai sunt locuri libere.

    Cu ocazia asta v-as mai ruga sa vorbiti cu alti membri TF.N Romania si sa ii intrebati daca vor cumva sa vina. Sunt destui, Raith, Keiran, Jaden, etc. Ar fi frumos sa fim cat mai multi si sa umplem locurile alea.
    Din cate am vorbit astazi, 2 locuri s-au eliberat deoarece eu si Arapila nu aducem insotitori.
     
  2. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    @Mara, niciodata nu poti sa ai PREA MULTE sabii. :p
     
  3. Katana_

    Katana_ Jedi Knight star 3

    Registered:
    Jun 29, 2005
    Da, aparent inginerii(ma refer la taica-miu, ca io nu-s inca) sunt platiti in alcool, legume si produse lactate. Don't ask! :D

    Mara: afirmativ.
     
  4. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Deci... cu alcoolul ce facem? :D

    P.S. Jaden... cand NU m-am imbatat eu? :))
     
  5. Katana_

    Katana_ Jedi Knight star 3

    Registered:
    Jun 29, 2005
    Fiecare aduce ce are si restul il luam de acolo? :D
     
  6. JadenKorr

    JadenKorr Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Jan 1, 2005
    Buna intrebare Tezeu - cand nu te-ai imbatat tu.....well,e o problema cu venirea mea - daca as fi dat mai devreme pe forum,sa fi stiut mai demult,ma pregateam in consecinta,il luam si pe Obi-Tap Toran si veneam.

    Acum,ca-s om la casa mea,cu nevasta si inca fara copii,e un pic cam greu sa mai fiu...rebel scum,sau mai exact Sith scum.Acum e tarziu sa mai pot face ceva,insa astept rabdator urmatorul gather ca sa fac intrecere cu Tezeu in sticlele de Forta.

    Pana atunci,va urez distractie placuta si sa ne vedem sanatosi si voiosi la urmatorul gather.
     
  7. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Ok, Pentru timisoreni probabil ca e interesant: TRENURI!

    Maine ma duc la Agentia de voiaj CFR, am pile pe acolo, sa imi confirme ca toate trenurile circula. Acum calculele le-am facut de la Arad la Herculane, mai taiati si voi din timpii de calatorie:

    Varianta 1:
    Tren |Directia |Ora plecare Ora sosire
    A 1744 |Arad - Timisoara N | 0650 0750
    A 1624 |Timisoara N - Lugoj | 0811 0943
    A 13796|Lugoj - Herculane | 1329 1519

    Avantaje: Facem doar 9 ore (timisorenii vreo 8).
    Dezavantaje: stam 4 h in Lugoj, 3 accelerate, e mai scump.

    Varianta 2:
    Tren |Directia |Ora plecare Ora sosire
    P 2604 |Arad - Timisoara N |0752 0908
    P 9192 |Timisoara N-Herculane |1418 1907

    Avantaje: Pentru timisoreni, e varianta cea mai buna, un singur personal, ajunga cam in 5 ore. Ambele sunt personaluri, e clar mai ieftin
    Pentru mine si Aura, asta e chin, stam 6h in Timisoara, in total facem 12 ore de drum.

     
  8. Katana_

    Katana_ Jedi Knight star 3

    Registered:
    Jun 29, 2005
    Well, eu si Ciber ne-am orientat spre acceleratele care fac 2 ore jumatate (12:45 plecarea joi din Tm si 18:37 plecarea duminica din Herculane). E vreo problema cu ele? Nu circula? [face_worried]
     
  9. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    TIme efficiency is better than cheap. :)
     
  10. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Si eu zic ca personalul face prea mult timp (5 ore pana la Herculane e enorm). Acceleratele ar trebui sa circule. Eu oricum voi veni joi seara cu autocarul, sunt si masini care pleaca mai devreme din Tm, poate e o varianta pe care s-o luati si voi in calcul, Andrei. Desi sunt cam scumpe, 40 de lei un bilet.

    http://www.autogari.ro/Transport/Timisoara-Baile_Herculane/556-176.aspx


    O sa incercam sa te anuntam din timp data viitoare :)
     
  11. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Mda, am vazut acum trenul ala. Da, circula, asta e trenul care noi il luam din Lugoj. [face_laugh]

    Oricum, pt noi acceleratul de la 18 duminica e mult prea tarziu, ajungem la Arad noaptea, trebe sa luam personalul de noapte, etc. Noi vom pleca pe la 13 si ceva.

    @Mara, m-am uitat la autocare, dar biletul e un pic parca prea scump. Vorbesc si cu Aura, sa vad ce zice si ea. Oricum, multumim :)
     
  12. JadenKorr

    JadenKorr Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Jan 1, 2005
    uau!!!!!atatea ore????5 ore cu bataie lunga cu intercity de la Bucuresti.Adica,de laBucuresti pana la Craiova sunt 200 km=50lei.Si probabil vreo 80lei Bucuresti-Herculane.

    Ar fi pt voi un Inter la 6 dimineatza,respectiv 6,44 dimineatza si in 2 ore juma sunteti acol.Iar asta inseamna tot 50 lei.Observatie - este modul cum as fi procedat eu.
     
  13. Katana_

    Katana_ Jedi Knight star 3

    Registered:
    Jun 29, 2005
    Din pacate, majoritatea trenurilor Timisoara-Bucuresti(care au oprire si la Herculane) nu circula. Asa ca nu avem optiuni multe. Practic, eu si Ciber suntem norocosi ca reusim sa prindem acceleratul ala, altfel am fi facut 170 de km in 5 ore.
     
  14. raziel2004

    raziel2004 Jedi Master star 3

    Registered:
    Nov 16, 2004
    Fiind din Severin si stiind Herculanele ca pe dosul palmei va spun urmatoarele :

    1.De la Timisoara pana la Herculane benzina este 150 dus-intors
    2.Drumul nu poate sa fie mai lung de 2 ore si 15 min(mers in limite normale de 90-110 km/h)
    3.Pt Tezeu si restul drink-erilor...aveti Drogherie la nici 5 min de Codruta(pt cei mai racibili [face_laugh] )si fix langa aceasta este si super-market
    4.Nu e deschis nici un strand decat urmatoarele : Hotel Roman,cel acoperit din spatele discotecii situate in centru(daca nu il gasiti va luati dupa oamenii cu 10 bidoane de 5l in mana pt ca langa el e ditamai izvorul) si la Afrodita in Hotel.Puteti sa va duceti si la "cadite"(pt cei care nu stiu ce sunt va zic eu : niste cazane din beton pline cu apa termala si "frumos" mirositoare unde lumea se "cotaie" si se pierd miliarde de copii[face_laugh] ) iar acestea le puteti gasi in fata hotelului Roman si dupa el la vreo 20 de min de mers inspre 7 Izvoare(strandul cel mai mare cu apa termala) sub un pod(nu aveti cum sa o ratati din moment ce se duc foarte multi acolo si mai mult ca sigur o sa ii auziti)
    5.Cand plecati la strand/cadite aveti mare grija cu banii si portofele ca sa nu mai zic telefoane.E un oras in care the thieves thrive on unsuspecting turists,in special la cadite.
    6.Autobuzele circula foarte des,la fel si microbuzele unde preturile sunt mai mult decat satisfacatoare si ajungeti foarte repede oriunde ati vrea sa mergeti.
    7.Daca stati mai mult de 3 zile va sugerez sa mergeti pana sus la baraj pentru ca locul este incredibil de frumos.
    8.Va recomand multa tarie(whiskey,tuica,palinca...BTW au localnicii o palinca de o sa darame neuronii...3 lei sau 5 jumatate de litru care este mai mult decat suficient pt 5 persoane) pentru ca noaptea devine deosebit de geroasa(trust me...pana sa vin in Timisoara mergeam de 5 ori pe an acolo si primavara si toamna sunt dezastru).

    Imi pare rau ca nu pot veni si eu,dar lipsa de fonduri si de posibilitatea de a "cere un credit la banca" (imprumuturi) nu exista in aceasta perioada la mine.

    Sper sa va distrati acolo si aveti grija.

    Vreau poze cand va intoarceti.
     
  15. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Intr-adevar, trenurile intercity si rapid nu circula, altfel am fi avut mai multe optiuni.

    Raziel, mersi de info. Imi pare rau ca nu poti ajunge. Poate totusi reusesti sa faci cumva...

    Din pacate, primele doua puncte nu se aplica, pentru ca nu avem masini. Ar fi fost intr-adevar solutia ideala, mai ales ca ne-am fi putut deplasa si in zona mai usor (pe la Orsova, la Dunare, de exemplu...). Asa trebuie sa gasim variante cat mai ok cu trenul sau autocarul.
     
  16. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Aparent nu bem... sau ar we?

    Raziel, oricum, multam mult de info, ajuta :D

    P.S. Prima mea iesire, la Slatina, a fost oky ca stiam drumul dar acum... HABAR N-AM UNDE MA DUC :D!!! O sa fie asa de fun! :D
     
  17. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Nu beau, ca nu ma lasa consoarta. [face_plain]
     
  18. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    o_O
     
  19. raziel2004

    raziel2004 Jedi Master star 3

    Registered:
    Nov 16, 2004
    @Tezeu : nu e greu drumul Bucuresti - Herculane.Cand ajungi in Craiova nu te abati deloc de la drum.Il tii tot drept.Intri in Severin dupa 100 de km de Craiova si tii drumul tot drept.Ai 5 semafoare de la intrare pana la iesire.Dupa Severin mai ai 40 de km si esti deja la intrare in Herculane.

    Nu pot sa ajung pentru ca am destule probleme acasa si cu serviciul.Eu de obicei ma duceam cu o saptamana inainte de Pasti sa ma "relaxez" impreuna cu prietenii pt ca au o casa acolo,dar am primit mesaj in grup toti : FONDURI INSUFICIENTE.
    If you can get any weed you might wanna try it over there.You'll walk on mountains [face_whistling].
    Have fun.
     
  20. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    Buna dimineata! asa de bine am inceput ziua... m-am trezit la 5.58 cand trenul probabil era departe...
     
  21. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Ce tare.. Noi sa fim sanatosi.
     
  22. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    A ajuns toata lumea cu bine acasa? :D
     
  23. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Deci, de Diana nu stiu sigur pt. ca nu am dus-o pana IN casa dar sper sa nu fi patit nimic in lift iar eu cu Lavi (a mea) am ajuns oky.

    Restu'?
     
  24. Katana_

    Katana_ Jedi Knight star 3

    Registered:
    Jun 29, 2005
  25. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Nu am cazut pe scari deci am ajuns ok. :) Poze si alte alea maine.

    Va las cu ce ar fi trebuit sa zic eu mult mai devreme dar am fost incapabila.

    I am Batman. :p
     
Thread Status:
Not open for further replies.