main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Romania Star Wars Books and Comics

Discussion in 'Europe Discussion' started by AK-610, Nov 13, 2012.

  1. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Ok, pana la urma se pare ca s-a renuntat la redeschiderea topicului vechi, asa ca m-am hotarat sa creez unul nou. Sunt curios ce a mai citit fiecare, daca ma poate ajuta cineva cu recomandari legate de comics (stau prost spre foarte prost la capitoul asta), ce carti din cele in curs de publicare v-au captat atentia and so on and so forth. :D
     
  2. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
  3. Darth_Garak

    Darth_Garak Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Jul 28, 2005
    Am majoritatea comicurilor. Sau cel putin ce mi sa parut interesant (deci toata seria Marvel iese din discutie). Cred ca sunt vreo patru giga.O sa pun aici o lista cu ce mi sa parut ca e the best (off the top of my head).

    Old Republic Era:

    -Redemption (incheie povestea lui Ulic Quel-Droma. restu povestii sale e so and so KJA written dar acest final story e foarte bun)
    -Knights of the Old Republic series (urmareste aventuriile lui Zayne Carrick in timpul Mandalorian Wars - deci inainte de joc dar Revan si Malak au cameos. light hearted and fun story with good artwork (cateva issues sunt exceptia) and characters)
    -Knight Errant series(de acelasi autor ca si KotOR, premiza este lone female Jedi behind enemy lines. Kerra Holt ramane stuck in the Outer Rim care este controlat the various Sith, unul mai dement decat altul - Daiman believes he ceated the universe and no one is a real person except him. again a fun story, exploring some interesting things with the sith - there is also a novel)
    -Jedi vs Sith (a comicul dupa care a scris Drew, Darth Bane: Path of Destruction, dar focusul e pe Russan and the battles there. it's the dark ages ca vezi bows and arrows in use ...long war, really ****ed up stuff)

    Clone Wars Era:

    -Repulbic series(it's a very long running series with some duds but mostly good stories - aici ar trebuie sa vorbesc despre individual story arcs)

    Rise of the Empire Era:

    -Dark TImes series(great artwork and good stories. just be prepared for very dark stories, it's not exactly a happy time)
    -Darth Vader and the Ghost Prison (fun Vader and other dudes story)

    Rebellion Era:

    -Empire series (bit hit and miss but pretty good overall, having Imperial stories as well, all the ones with Sunber being the best)
    -Rebellion (same series really but with a rename for no reason)

    New Republic Era:

    -X-Wing series (X-wing ... need I say more)
    -Dark Empire series (some people hate this one, some love it. I love it)
    -Crimson Empire series (artwork is meh but the story is pretty good as Kir Kanos seeks to avenge the Emperor)

    New Jedi Order Era:

    -Invasion series (if you liked the NJO then it's good, otherwise you won't like it - cause Vong)

    Legacy Era:

    -Legacy series (long series set in 127 ABY - or somewhere around there anyway. pretty good and does some fun things. some people are turned off by the resurgerent Empire and all the Sith running around and the Jedi getting ganked again but it works as far as I'm concerned)
     
  4. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    In sfarsit cineva who knows his comics! ^:)^ Multumesc pentru sugestii. Initial le aveam si eu cam pe toate (inclusiv Marvel for some reason), chiar le urmaream lunar ca sa fiu "la zi" cum se zice. Problema este ca nu am parcurs mai mult de una sau doua in decurs de un an din cauza faptului ca cititul de pe monitor asezat in cine stie ce pozitii cretine (in cazul meu) nu imi iese prea bine. Anyway, am sa caut sa vad ce pot achizitiona de pe net, iar ce nu gasesc am sa citesc totusi in format electronic... poate fac rost de o tableta sau ceva ca sa le pot citi comod pe canapea. ;)
     
  5. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    sa inteleg ca aveti comicurile in format digital, nu pe hartie, nu?
     
  6. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Din pacate (cel putin din punctul meu de vedere) da. Eu am tot planuit sa incep sa le cumpar si "pe hartie" dar intre carti si comics am inclinat tot timpul spre cele din urma. Cu toate astea, cum in decembrie am impresia ca nu apare nici o carte (in afara de short storie-ul lui Zahn), am sa incerc sa imi comand un Omnibus din lista asta. Daca Darth (may I call you Darth?:D) sau altcineva imi poate recomanda ceva ar fi just great. Intre timp, ma apuc de "Jedi vs Sith".
     
  7. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    ma itereseaza si pe mine niste comicuri, dar "pe hartie". Eu nu am prea vazut prin Romania de cumparat...
     
  8. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Au inceput sa apara si in Romania cateva magazine care vand comics, cum ar fi ComicBookCity Cafe de exemplu. Din pacate nu au absolut nimic Star Wars, asa ca varianta cea mai ok din punctul meu de vedere este sa le cumperi de pe net. Omnibusurile mi se par ok pentru inceput...
     
  9. Darth_Garak

    Darth_Garak Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Jul 28, 2005
    Omnibusurile sunt cea mai buna solutie. Jedi vs Sith am primele doua numere pe hartie iar Dark Empire 1 si 2 am omnibusurile (mai vechi vad ca acuma au bagat totul in big one). Restu le am format digital. Cum cumpar destule carti pe luna (si mai iau si chestii de genul Essential Guide to Warfare - care e awesome btw) incat nu imi permit alta solutie for my comic fix (for now). Cat despre lista aia depinde de ce era preferi. Pot sa fac o sugestie? I-a de aici http://www.bookdepository.co.uk/search?searchTerm=star wars omnibus&search=Find book ca nu platesti transportul si au toate omnibusurile aparute. Eu de aici imi i-au carti in fiecare luna si comanda ajunge cam in 10 zile more or less. Fiecare volum vine in pachet separat dar asa ne scapa de costul de transport.

    Clone Wars Volume 1 e un bun start if you like that era (and this comic series is way better than the current Clone Wars stuff that is coming out right now). Ca sa fiu sincer aici merita toate 3 volumele luate.

    Dark Empire is very good as far as I'm concerned, just prepare for the Imps to retake Coruscant and the Rebs to be hiding again. The thrid part of that omnibus will be Empire's End which you'll loathe pt ca au fost nevoiti sa ia o poveste de 6 numere si sa o inghesuie in 2. Iti poti imagina ce iese din asta. Some people didn't like that Dark Empire brought Palps back in a clone body (possession ftw) dar I like it. It's makes him more powerful and unstoppable and scary.

    Omnibus: X-wing Rogue Squadron Volume 3 e cel mai bun din seria X-Wing sincer deoarece contine In the Empire's Service, The Making of Baron Fel si Mandatory Retirment - astea sunt the best X-Wing comics really. Un motiv este pt ca includ si a lot more Imperial perspectives (the Making of Baron Fel este doar despre istoria lui from joining the Empire to the current time).

    Omnibus: At War with the Empire Volume 2 e bun, mult mai bun decat volumul 1. Singura chestia care ma enerveaza e cum au pus povestiile. Sunt unele din Omnibus:The Other Sons of Tatooine care au loc inanite si intre povestiile de aici. Au vrut sa urmeze o tematica dar they screwed up the reading order because of that.

    Si iti recomand sa consideri si Omnibus: The Other Sons of Tatooine, Contine povestea a doi prieteni ai lui Luke, Biggs Darklighter (from his graduation ceremony to his death) si Janek Sunber. Sunber a vrut si el sa fie pilot dar nu a calificat asa ca a fost trimis la infanterie. Acest Omnibus contine 3 story arcs cu el si they are worth it - mai ales ca doua dintre ele arata how Sunber struggles with serving the Empire cand afla ca Luke and Biggs went Rebel. Ca si Sontir Fel din X-Wing, Sunber e a good, honorable Imperial. Il gasesti acolo unde am ti-am dat link, pe the second page mi se pare.



    Hope that helps.
     
  10. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Cam in aceasi situatie sunt si eu...aproape ca am terminat cartile care au aparut deja si acum incerc sa tin ritmul cu noile aparitii. Tocmai de aceea ma gandeam ca ar fi un moment destul de bun pentru a ma extinde un pic si spre zona comics-urilor.
    Essential Guide To Warfare este intr-advar tare. Il am si eu desi nu l-am studiat pe tot inca... Insa un alt ghid care imi place foarte mult este "Star Wars: The Essential Readers Companion" si cred ca este prima carte pe care mi-o doresc mai mult pentru poze. :D
    Link-ul pus de tine este foarte interesant. Acum, adevarul este ca preturile de acolo (fara transport) sunt aproape la fel cu cele de pe Amazon.com (cu tot cu transport), insa avantajul magazinului din UK este faptul ca ajung mai repede. Tu spui ca ajung cam in 10 zile, ceea ce nu se intampla in cazul Amazon.com, desi am impresia ca ei onoreaza comenzile catre Romania din depozite aflate in Germania sau in Suedia. Cu toate astea cartile vin cam in 2 saptamani... de fapt, de la un timp au inceput sa ajunga in trei, ceea ce este destul de deranjant. Dezavantaje nu prea vad... Poate doar faptul ca trebuie sa fiu atent sa nu cumpar cartile pentru piata UK (cele de la Arrowhead) pentru ca in anumite cazuri au dimensiunile usor diferite fata de cele de la DelRey si asta nu da bine la colectie.:D
    Una peste alta iti multumesc pentru informatii si pentru link. In cazul comics-urilor cred ca am sa imi cumpar "Omnibus: The Other Sons of Tatooine" sau "Clone Wars Volume 1". As fi vrut sa incep cu X-Wing, dar vad ca primele doua volume au disparut momentan cam de peste tot si nu as vrea sa incep direct cu vol.3.

    In alta ordine de idei: citeste cineva short stories-urile din "Star Wars Insider"?
     
  11. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    In sfarsit un release date pentru short storie-ul lui Zahn: "Winner Lose All". Can't wait for "Scoundrels"!!

    "Star Wars: Winner Lose All-A Lando Calrissian Tale" by Timothy Zahn is a special eBook original novella. The tale is a prequel of sorts to Zahn's upcoming novel STAR WARS: SCOUNDRELS (available in hardcover, eBook, and Audio on Jan 1) and will be available for all eBook devices on December 10 for only $1.99. Pre-order now for this fun adventure and don't forget to begin 2013 with some scoundrels!"
     
  12. Gonzomouse

    Gonzomouse Jedi Youngling

    Registered:
    Nov 28, 2012
    Ce bine ca exista acest thread, tocmai ma gandeam la carti. Ar putea cineva sa-mi zica si mie cu ce sa incep? Comics am mai citit, dar carti deloc, decat inceput cateva.
     
  13. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Ai putea sa incepi cu trilogia scrisa de Timothy Zahn: Thrawn Trilogy
    Cartile sunt foarte bine scrise si o introduc pe Mara Jade care e un personaj major in toate cartile urmatoare.
     
  14. Darth_Garak

    Darth_Garak Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Jul 28, 2005
    Carti fain in ordine cronologica ar fi:

    Old Republic Era:
    -Knight Errant

    Clone Wars Era:
    -Outbound Flight
    -Darth Plagueis
    -Shatterpoint
    -Labyrinth of Evil
    -Revenge of the Sith (jur ca cartea e mai buna decat filmul ...dar na Stover ftw)

    Rebellion Era:
    -Hans Solo trilogy (Paradise Snare, Hutt Gambit, Rebel Dawn)
    -Choices of One

    New Republic Era:

    -Luke Skywalker and the Shadows of Mindor (corny tittle is intentional and the books is awesome)
    -X-Wing Series (in special: Wraith Squadron, Iron Fist, Solo Command, Starfighters of Adumar, Mercy Kill)
    -Tharwn Trilogy (Heir to the Empire, Dark Force Rising, Last Command)
    -Black Fleet Crisis (Before the Storm, Shield of Lies, Tyrant's Test)
    -Hand of Thawn Duology (Spectre of the Past, Visions of the Future)
    -Survivor's Quest

    New Jedi Order Era:
    -Dark Tide Duology (Onslaught, Ruin)
    -Hero's Trial
    -Star By Star
    -Enemy Lines Duology (Rebel Dream, Rebel Stand)
    -Traitor
    -Destiny's Way
    -Force Heretic Trilogy (Remnant, Refugee, Reunion ..... not that great actually dar fara astea the next two books won't make sense)
    -The Final Prophecy
    -The Unifying Force

    For fluff books: The Essential Atlas si The Essential Guide to Warfare sunt a treasure trove of information and history (they cover everything from the Jedi Schism to the Legacy Comics). Warfare face ca toata treaba cu Trade Federation din TPM sa sune foarte awesome (ca intra in detalii faine care make sense). Ambele carti sunt scrise in asa fel si non fans sa poata sa enjoy them. Warfare l-am imprumutat la un prieten care a vazut filmele si stie asa vag lore-ul and he's enjoy the book massively.


    Daca mai sunt si altele nu stiu, dar astea le am in biblioteca deci imi pot da cu parearea (ma rog Plaguies si Outbound sunt pe drum dar am auzit doar good stuff despre ele). Mai am si 2 carti de TOR, Revan (cam slab sincer) si Deceived (ok and fun dar nothing special). Mai am si altele dar astea le consider the best.



    EDIT: The latest Dawn of the Jedi issues (Prisoner of Bogan #1) just made a TOR reference when A Je'daii called Rajivari appeared (he plays a role in the Consular story in TOR).
     
  15. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Hmmm... Mie mi-au placut/recomand urmatoarele:

    - Darth Bane Trilogy
    - Knight Errant
    - Darth Plagueis
    - Tales from (Jabba's Palace, The Empire,The New Republic, Mos Eisley Cantina) si Tales of The Bounty Hunters
    - Death Star
    - Thrawn Trilogy & Duology
    - Crosscurent & Riptide
    - X-Wing Series (mai putin ultima, adica Mercy Kill, care nu m-a impresionat cine stie ce)
    - Traitor
    - Han Solo Trilogy (cele scrise de A.C. Crispin)

    Si poate Death Troopers & Red Harvest, asta asa, pentru ca zic ei ca ar fi horror...

    Bine, in mod cert am omis cateva, dar am zis sa pastrez lista cat mai scurta. Pe de alta parte nici memoria nu ma mai ajuta ca altadata.:D

    Wow, putini recomanda seria aceasta... Eu nu am mai cumparat-o pentru ca era destul de prost cotata pe Amazon si m-am gandit la vremea respectiva ca ar fi mai bine sa termin de cumparat "hit-urile". Daca insa zici ca este buna...
     
  16. Darth_Garak

    Darth_Garak Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Jul 28, 2005
    Pai plot-ul lui Lando e unul de explorare si mister, Leia si Han sunt involved with the war effort against a xenophobic race (recunosc ca I liked that plot line a lot) iar Luke e singurul care nu mai valabil pt. ca se duce cu una care zice ca stie cine e maicasa si o poate gasi. Bineinteles ca era BS dar acuma cu the prequel trilogy stim din start cum se termina acest plot. Na, mie mi-a placut seria asta ce pot sa zic. Fiecare cu gusturile sale (daca erai in Timisoara iti imprumutam cartiile ca sa vezi si tu daca iti convine).

    La Darth Bane trilogy am citit doar prima. E ok dar recunosc ca stilul autorului nu e preferatul meu. Cat despre Mercy Kill ... nu prea pot sa spun ca e X-Wing books (after all cam lipsesc dogfighturile) dar tot mi-a placut. Cum am spus, acuma fiecare cu gusturile sale.
     
  17. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Suna destul de bine... Cred ca o sa le cumpar si eu, mai ales ca ai avut dreptate in legatura cu Bookdepository: desi la comics au preturile comparabile cu amazon (cu trasnport), in cazul cartilor sunt mult mai mici avand in vedere ca transportul nu se regaseste in pretul cartii. Chiar am lansat doua comenzi (X-Wing Omnibus vol.3 si Ascension)... Acum sa vedem cand le livreaza pentru ca X-Wing-ul sta in "processing" de doua zile. :D
    De "X-Wing - Mercy Kill" nu stiu ce sa zic... Eu am si citit-o intr-o perioada in care devoram carti SW una dupa alta si eram un pic cam jaded... In general imi place stilul lui Allston care mai insereaza cate o gluma doua, dar parca in MK a cam exagerat. Anyway, ai perfecta dreptate: fiecare cu gusturile lui. ;)

    P.S. Eu tot am o mica obsesie... pe bookdepository de obicei sunt doua versiuni ale aceleasi carti: una editata de Arrowhead (din cate stiu pentru UK) si cealalta de LucasBooks. Tu de care iti cumperi? Si mai important: cele listate "LucasBooks" sunt de fapt DelRey-urile de pe piata US?
     
  18. Darth_Garak

    Darth_Garak Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Jul 28, 2005
    Cele listate LucasBooks cred ca sunt DelRey-urile. Recunosc ca in general nu ma uit si doar i-au aia care e mai ieftina :p Si da uneori mai sta in processing putin dar in 2-3 zile e trimis in general. partea distractiva e can ajunge aici si trebuie sa speram ca posta romana se misca in loc taie frunze la caini. Asta e.
     
  19. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Dupa indelungi asteptari, timp in care m-am apucat sa o citesc de pe Kindle, a sosit in sfarsit! (thanks for nothing Amazon)

    [​IMG]

    Anyway, da bine la colectie.;)
     
  20. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    At last, primele mele comics (plus o cartulie)! [face_dancing]

    [​IMG]

    Bookdepository au fost super OK! Au livrat repede, iar cartea a fost la jumatatea pretului de pe Amazon (thanks Darth_Garak). Daca exista un minus, acela este ca nu impacheteaza cartile in carton asa cum face Amazon si se mai lovesc la transport... but I'm just being picky. ;)
     
  21. Darth_Garak

    Darth_Garak Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Jul 28, 2005
    Ma bucur ca au ajuns ok si la timp. Uneori tine putin mai mult pana ajung dar na, acuma mai e si posta noastra :p
     
    AK-610 likes this.
  22. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
  23. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    "Trailer" pentru "Scoundrels":

     
  24. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
  25. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004