main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Abstinenta sexuala la Jedi

Discussion in 'Archive: Romania' started by jombistarkiller, Jan 23, 2006.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Citatul inseamna: "Suntem fiinte luminoase, nu aceasta materie cruda" adica suntem mai mult decat doar corpurile noastre fizice. Esenta noastra este un spirituala. :D
    Deep, huh?
     
  2. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Da' tu de unde sti draga ? Ne-am plictisit vreodata impreuna ? (sau poate ne-am dar am uitat eu, desi m-as mira, eu nu uit chestii d'astea asa repede)
     
  3. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    [off topic]
    Numai in visele tale, pun pariu! :p [/off topic]

    Credeti ca regula celibatului era necesara? Si in ce masura va fi Noul Ordin Jedi afectat de renuntarea la aceasta regula?
     
  4. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    ca sa fiu si eu off topic... chestia cu abstinenta sexuala se pune si la gedaii de pe sw.ro? [face_blush]
     
  5. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Arapila...iti dau un indiciu: Tezeu e Cavaler Jedi pe SW.ro. [face_whistling]
    Acum tu sa-mi spui daca tine chestia cu abstinenta...;)
     
  6. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Visele mele se implinesc.... (unul cate unul... sau poate mai multe la un loc)
     
  7. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Un subiect destul de interesant.
    In principiu sunt si eu de acord cu teoria conform careia Cavalerii vechiului Ordin Jedi, aparatori ai dreptatii si ordinii in Galaxie, datorita programului lor foarte incarcat nu aveau timp sa se dedice propriilor lor persoane.
    Totusi, sunt sigur ca intervenea un moment in care si acestia cunosteau dragostea fizica.
    Ne putem baza numai pe presupuneri... eu banuiesc ca Jedi-i cand era vorba sa cunoasca acest aspect interesant, ori mergeau in "locuri special amenajate" ori reuseau sa aiba parte de cateva one night stand-uri.

    Am un prim citat, destul de interpretabil...
    " - Puterile tale sunt slabe, observa Vader fara emotie. N-ar fi trebuit sa te intorci niciodata, batrane. Vei avea un sfarsit mai putin linistit decat poate ti-ai fi dorit.
    - Nu simti decat o parte din Forta Darth, murmura Kenobi cu siguranta unuia pentru care moartea nu este decat o alta senzatie, ca aceea de a dormi, de a face dragoste sau de a atinge o lumanare aprinsa. "

    Exista si cateva exceptii, cazuri intre Cavalerii vechiului Ordin Jedi care aveau copii.
    Primul care imi vine in minte este nimeni altul decat Ki Adi Mundi.
    Din cate am citit, datorita ratei natalitatii extrem de scazute a rasei sale, el a obtinut permisiunea Consiliului Jedi de a se casatori, drept pt. care se pare ca a avut 4 neveste si nu mai putin de 7 fiice.
    [face_mischief]
    Urmatorul exemplu este cel al Thraciei Cho Leem, Cavaler Jedi care apare in cartea Planeta Singuratica.
    Citez :
    " N-ai fost niciodata insurat Mace ! Eu insa am fost casatorita. Am multi fii si fiice, pe mai multe planete. Uneori ma gandesc c-ar trebui sa luati cu totii o pauza, asa cum facut eu si sa respirati aerul adevarat, sa vedeti cum se manifesta Forta in viata de zi cu zi, in loc sa pierdeti vremea antrenandu-va in dueluri cu sabiile. "

    Ce ziceti ?

     
  8. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Nu cred ca "programul foarte incarcat" :) era motivul pentru care Jedi nu se casatoreau. Nu cred ca avea legatura nici cu castitatea, pentru ca Ordinul Jedi nu era ordin de calugari. Parerea mea este ca motivul era altul: daca s-ar fi casatorit si ar fi avut familii, ar fi devenit vulnerabili. Nu neaparat pentru ca ar fi pus familia mai presus de indatoririle de Jedi, la urma urmelor si in lumea reala oamenii se descurca si cu nevestele, si cu cu copiii, si cu job-ul, indiferent care o fi ala, ci pentru ca famiile ar fi devenit motiv de santaj. Jedi duceau o viata periculoasa, si lorzii Sith abia ar fi asteptat sa le rapeasca nevestele, copiii si sa ii foloseasca drept momeala. Ar fi fost o cale sigura de alunecare spre partea intunecata a Fortei. Exemplul cel mai concludent este chiar Anakin. Indiferent cat de mult iti pasa de soarta galaxiei, in momentul in care cei dragi tie sunt amenintati sau se afla in pericol, devii vulnerabil.
    In Noul Ordin Jedi, situatia se schimba. Multi Jedi se casatoresc si au copii (Luke, Corran Horn, Kam Solusar), sau macar relatii. Dar nici Sith nu mai exista, pericolele sunt insa altele. Intr-unul din romane, nu mai tin minte in care, in ajunul unei mari batalii spatiale cu Yuuzhan Vong, Luke si Mara schimba prin intermediul Fortei cateva ganduri, stiind ca era foarte probabil ca cel putin unul sa nu se mai intoarca viu. Luke ii spune la un moment dat ceva de genul "Daca vei muri, eu te voi urma." Deci slabiciunea inca exista. In loc sa se gandeasca la problemele galaxiei si ca ar fi putut sa lupte in continuare pentru binele ei, Luke ar fi preferat sa isi urmeze sotia in cazul in care ar fi murit.
    Cred ca acesta este motivul pentru care Jedi din vechiul ordin nu formau atasamente. Pur si simplu ar fi devenit prea vulnerabili.
     
  9. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    In Vechea Republica am si eu trei exemple:
    Aayla si Kit, Tholme si tipa aia foarte batrana si desigur Quinlan si tipa aia foarte sexy :D (deci in Old Republic aveau parte de mai mult action decat in The New Republic)
     
  10. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Eu am dat doar exemple de Jedi casatoriti din Noua Republica. Sunt mult mai multi care aveau relatii. Chiar si Anakin Solo la 15 ani avea o prietena. :)
     
  11. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Sa intelegem ca si pe holonet se dadea prea mult sex ?
     
  12. jombistarkiller

    jombistarkiller Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Apr 24, 2005
    se pune intrebarea....exista PREA mult sex?
     
  13. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Asta sigur nu e in The-Pooh, Winnie
     
  14. Grym

    Grym Jedi Youngling

    Registered:
    Dec 20, 2005
    Dak e sa ne luam dupa jedii din ordinul vechi atunci probabil ca ei nu faceau(sau poate nu aveau nevoie) de sex. Dar cum jedii aia au disparut si New Order-ul sa instalat( adica jedii de pe net) acu probabil ca e admis.




    People let's keep it real
    Life is cool
    But no sexxxxxxxxx
    **** that ****(no ofense)


    Dak ar trebui sa aleg intre sex si jedi........ greu de spus....... you guys(and girls) tell what do you chose.

    I have to go with jedi(powers, responsabilitys, and saving the galaxi...cool)
     
  15. raziel2004

    raziel2004 Jedi Master star 3

    Registered:
    Nov 16, 2004
    Sincer sa fiu Grym as alege sexul.Nu ma intereseaza puterile de Jedi pt ca nu sunt reale.Sexul in schimb e mult mai placut si exista...Si sa presupunem ca ar exista si puterile de Jedi...tot sexul l-as alege pentru ca eu nu m-as putea abtine de la placerile vietii...sa duc si o viata ca ei...Ei sunt mult prea calculati si prea on the mental side rather the physical.

    Parerea mea...
     
  16. darth_sithette

    darth_sithette Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Feb 2, 2006
    mei eu nu sunt mare fan Eminescu dar te voi contrazice...ca orice scriitor de sci-fi, Lucas s-a inspirat din istorie, psihologie, filozofie chiar. Nu spun ca s-a inspirat din Luceafarul:p...ar fi ridicol. Dar din ce am "invatat" la scul, motivele lui Eminescu sunt mostly universale...asha ca pot fi aplicate in real life. De fapt dak stau sa ma gandesc orice poate fi aplicat in real life...in oarecare masura:p. Ce vroiam eu sa spun? nush m-am cam pierdut pe drunm..aaa ideea e ca la fel ca Luceafarul, cavalerii Jedi erau fiinte superioare, capabile sa isi infraneze nevoile materiale in scopul de a atinge o stare spirituala..un nivel superior..am I making any sense?
     
  17. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    I may be misreading the whole thing dar eu credeam ca Luceafarul dorea din tot sufletul to get his freak on, dar nu putea.
    Avea cu cine, dar nu avea cu ce :)

    Pe cand colo, jedi au cu ce, au cu cine... dar de ce? :D
     
  18. darth_sithette

    darth_sithette Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Feb 2, 2006
    intre Jedi si sex?



    de ce intre Sith si sex...de fapt de ce nu ambele?:p


    But really...daca nu exista Padme credeti ca Anakin ar fi ramas Jedi? sau tot ar fi ajuns sith?
     
  19. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    E greu de raspuns la aceasta intrebare. Eu inclin sa cred ca ar fi ajuns Sith in orice conditii. Tocmai asta deosebeste un Jedi de un Sith: un Jedi trebuie sa poata si sa stie sa renunte la tot ce iubeste in favoarea datoriei pe care o are. Daca nu ar fi fost Padme, probabil ca Palpatine i-ar fi gasit o alta slabiciune pe care sa o exploateze.

    Pe de alta parte, sa nu uitam ca Vader nu a devenit cu adevarat un Sith, pentru a in final a avut puterea sa se intoarca de partea luminoasa a Fortei, ceea ce inseamna ca de fapt nu a parasit-o niciodata cu adevarat.
     
  20. Maxx-Forte

    Maxx-Forte Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Nov 27, 2005
    Nu ma bag cu chestii filosofice cu Luceafarul & Co. , dar sunt de acord cu darth sithette ca Jedi-i, ajungand la un nivel spiritual mult superior oamenilor simpli. Astfel, de ce sa mai faca sex? Daca au depasit acea faza. Poate unirec cu Forta e ceva mult mai..placut @};- ...sau asa ceva :D
     
  21. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Poate fara Padme nu ar fi ajuns sa ucida toti Jedii din galaxie, but the Dark Side was in his nature and eventually he would've had to deal with that.
     
  22. darth_sithette

    darth_sithette Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Feb 2, 2006
    "in his nature"?...pai Forta a ingaduit ca Alesul sa fie predestinat ca Sith?nu cred...mai degraba ceea ce s-a intamplat pe parcurs a dus la transformarea lui in Sith..moartea lui Shmi and all that other stuff[face_plain]
     
  23. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Eu am propria mea teorie cu privinta la Anakin Skywalker. Nu era vorba ca trebuia sa ajunga Sith sau jedi, ci faptul ca ambele naturi erau oglindite in spiritul pentru ca gandeste-te. El era nascut direct din Forta, iar Forta are cele doua laturi pe care le cunoastem atat de bine. De aceea Anakin era the chosen one, pentru ca echilibrul putea sa fie atins prin el, nu de.

    dar let's get back to the topic at hand. Apropo de abstinenta sexuala. de ce naibii sunt toti jedi atat de goddamn attractive!?
    Ia sa vedem

    Anakin: Yummie.
    Luke: Double Yummie.
    Obi Wan: Quadruple Yummie
    Aayla Secura: Il las pe Tezeu sa comenteze aici.
    ...

    And the list goes on! Ce este cu midiclorienele astea de fac baieti asa frumosi. :D Where can I get my kit!?
     
  24. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Aayla Secura: aaaa
    Shaak Ti: aaaaaaaa
    Baris Offee: aaaaa
    Toate celelalte gagici din SW...: aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


    Cred ca acest comentariu este destul de explicit.
     
  25. Katana_

    Katana_ Jedi Knight star 3

    Registered:
    Jun 29, 2005
    Sa ne bucuram ca Tezeu nu a pus toata lista ca ar fi umplut pagina de aaaaaaaaaaaa-uri..

    Ideea midiclorienelor mi se pare interesanta..intr-adevar, poate au atins un nivel superior fata de restul muritorilor, dar nu cred ca nu ar fi vrut sa incerce ceva nou, chiar daca nu simteau nevoia. Nu cred ca se legau sentimental, dar dpdv fizic nimeni nu le interzicea nimic..nu?:)
     
Thread Status:
Not open for further replies.