Am o nelamurire legata de activitate..or lack there of

Discussion in 'Romania' started by CyberFaust, Aug 22, 2008.

?

Am o nelamurire legata de activitate..or lack there of

Poll closed Mar 25, 2012.
INtru de peste 5 ori pe zi si plec emo 2 vote(s) 28.6%
intru o data pe zi seara cand nu am ce face si nu e nimeni me yahwee 1 vote(s) 14.3%
intru o data la cateva zile cand imi aduc aminte ca exista 2 vote(s) 28.6%
tfn sucks, de ce ar intra cineva acolo 0 vote(s) 0.0%
omgwtfbbq 2 vote(s) 28.6%
Thread Status:
Not open for further replies.
  1. CyberFaust Jedi Padawan

star 4
    Eu intru pe forum ca sa vad ce se mai posteaza, fac asta des, macar o data pe ora cand sunt in fata calculatorului, ceea ce e des. La lucru si seara acasa. Si cand ma uit la filme si cand citesc benzi. Tot intru si ma deprima sa vad ca un psot de-al meu de acu o vreme indelungata este primul post.
    Sunt perfect constient ca TFN nu mai inseamna forumul, ci oamenii de pe el for some time now dar eu totusi intru aici si ma uit ce se posteaza...sau ce nu se posteaza.
    Nelamuririle mele sunt: Sunt eu oare singurul care intra atata de mult pe forum, care vede ca nu e nimic nou si care pleaca inapoi putin mai trist decat cand a intrat?
    Daca sunt..asta este, that's life.
    Ultimele thread-uri cam tot eu le-am deschis (alea despre star wars) si s-a psotat pe ele deci cred ca lumea inca mai vrea sa posteze, sau asta e impresia care o am. Stiu ca uni membrii intra des si pleaca dezamagiti si ca altii nu intra cu saptamanile dar i'd like to know where we all stand daca nu va e rusine. asa ca am facut un topic. Nu se vrea un topic apocaliptic despre poartea forumului ci o chestie pe care am facut-o pentru a va intelege mai bine lipsele de chef sau timp (asta e utter bull**** cu timpul dar ma rog). Sau de ce nu postati/intrati.
    Deci va rog pe toti.....spuneti.
    IO acu nu o sa va zic de poll ca sunt curios daca se uita cineva pe aici sa il vada.
  2. arapila Jedi Master

star 4
    apoi si io intru de multe ori pe zi... da' se pare ca lumea s-o cam plictisit de forum si de sw... ce sa faci... nu poti obliga oamenii sa posteze. Trebe sa ne reprofilam ca star wars nu mai e la moda..
  3. Katana_ Jedi Knight

star 3
    Daca e sa fim chiar sinceri multi dintre noi au trecut de faza "star wars" si pe moment si-au gasit altele mai captivante de facut. Este normal si sanatos (asta inseamna ca nu suntem maniaci).
    Mai potrivit pentru noi in situatia actuala ar fi un forum social, desi nu stiu daca ar rezista...

Probabil forumul a ramas in starea asta si din cauza ca am fost si suntem un cerc restrans(ne cunoastem prea bine intre noi), iar nou-venitilor le este destul de greu sa se integreze.

Sau poate lumea e doar lipsita de chef si rabdare pentru a relua subiecte deja discutate...
  4. Darth_Garak Jedi Master

star 4
    I mostly lurk. Don't get me wrong, I love Star Wars -always will- , but there are more things that I'm into and those also require my attention.
  5. MaraStardreamer Jedi Master

star 4
    Si eu intru de cateva ori pe zi (doar partea cu plecatul emo e discutabila :D), si nu cred ca suntem singurii. Dar adevarul e ca fiecare comunitate online are un inceput, un apogeu glorios (care la noi a fost cam cu doi-trei ani in urma) dupa care o ia frumusel pe panta in jos pentru ca in cele din urma sa-si dea obsescul sfarsit. Se pare ca noi ne aflam in faza a treia, indiferent cat am crezut la un moment dat ca nu se va intampla niciodata asa ceva.

S-au mai discutat de nenumarate ori aceste lucruri, nu cred ca are vreun sens sa incepem sa despicam din nou firul in patru. Multi din cei care au pus acest forum pe picioare au plecat (din motive cunoscute sau nu), cei ramasi sunt prea blazati, plictisiti sau ocupati cu alte probleme pentru a continua.

Ceea ce vreau sa spun este ca suntem pe cont propriu. Nu trebuie sa ne bazam pe faptul ca vor veni membri noi care sa aiba o revelatie in privinta SW si sa fie interesati de acest forum. Doar de noi depinde daca il vom mentine in viata sau nu pe viitor.

Pe vremuri aveam activitati, concursuri, acum mie mi-e si lehamite sa mai pomenesc de asa ceva, chiar daca am idei si premii. Pentru ce? Ca sa participe 2-3 persoane in cel mai bun caz si sa se termine totul in coada de peste? Am incercat, au incercat si Milena si Diva, si cam degeaba.
    Nu are rost sa plangem dupa zapezile de alta data, singurul lucru pe care il putem face deocamdata e sa mentinem forumul pe linia de plutire, pentru a nu fi inchis din lipsa de activitate.
  6. arapila Jedi Master

star 4
    draga mea, daca tie nu iti mai place star wars, nu inseamna ca nu ne place si noua. Eu sunt fan star wars si voi fi pana cand nu voi mai trai pe pamantul asta mic. Ah... si sunt maniac SW, dar nu ma manifest in public.

Eu cred ca nu se mai posteaza pe forum pentru ca e mai comod sa se vorbeasca pe Y! messenger. Ah si daca am vrea ca sa fie ca inainte, cum era in primul an de activitate, ar putea fi si de maine, da' parerea mea dupa cate am observat, e ca nu prea vrea lumea si nu pot obliga pe nimeni ca sa posteze in topicurile Star Wars.
  7. Katana_ Jedi Knight

star 3
    Ti s-a mai spus ca esti foarte previzibil? :p Este exact raspunsul la care ma asteptam. N-am de gand sa te contrazic. Daca asta ai inteles, ok.

Anyway, Mara are dreptate.
    Si din pacate viata nu se rezuma numai la SW, caz in care nimeni nu trebuie condamnat (de ce a plecat sau de ce nu mai posteaza). Este aproape imposibil ca forumul sa continue sa existe la stadiul anterior atata timp cat nu sunt persoane care sa mosteneasca indatoririle si pasiunea celor care l-au pus pe picioare si l-au mentinut fiind totodata dispuse sa reia subiecte deja discutate.
  8. arapila Jedi Master

star 4
    Sa stiu ca nu ma impresionezi orice ai zice. Totul e o chestie de vointa. Daca vrem sa fie activitate pe forum poate sa fie. numai trebuioe sa vrei. Ce e asa greu sa intri macar 10 minute pe zi(ca nu dureaza mai mult) si in loc sa deschizi topicurile plictisita fara chef sa mai postezi pe ici pe colo. Este o vorba romaneasca: "Pofta vine mancand".

Ah si decat sa postez ca sa nu moara forumul mai bin nu posetez deloc.
  9. ComicDiva Jedi Padawan

star 4
    Well stiti care e solutia pentru lipsa de activitate. Elections!

Sa vezi atunci cum apar din neant oamenii. [face_laugh]
  10. arapila Jedi Master

star 4
  11. FriendlyPiranha Jedi Master

star 4
    Sorry to say this. I'm afraid it's #3. Kinda sad.
  12. CyberFaust Jedi Padawan

star 4
  13. MaraStardreamer Jedi Master

star 4
    Cu atitudinea asta, nu prea inteleg de ce te miri ca nu e activitate pe forum si nu mai exista interes.
  14. Chantal Jedi Youngling

star 3
    Intram de cateva ori pe zi pana acum vreo 2 saptamani si mai si postam pe cateva topicuri, destul de des. La care nu mi se raspundea. Asa ca m-am plictisit sa mai postez, decat daca gasesc ceva foarte interesant sa va dau si voua link-uri.
    Si da, asta intr-un context de club social.

Am depasit faza Star Wars. Inca imi place (anumite chestii), ma amuza, ma mai tachineaza prietenii uneori, mai imi atrage atentia oriunde vad ceva SW (gen am vazut in Cipru acum o saptamana un Vader si un Boba Fett facuti din metal, un soi de sculptura minimalista, prietenii mei "Hei, hai sa-ti vezi monstruletzii in vitrina") si mai sunt tentata sa imi cumpar cate ceva SW-related (gen superstarii SW in editie limitata, sunt superbi, dar nu dau 300$ pe ei).
    Dar sa vorbesc despre chestii care mi se par incredibil de tembele (ce-o fi fost in mintea aluia cand a zis aia, cand de fapt era ailalta, si de ce era cu negru si nu cu rosu - simplu, pentru ca cineva produce ceva pentru bani, it's not a religion), no thanks.

Intru pe forum zilnic sa vad ce se mai posteaza. Si mai postez si eu din cand in cand chestii care mi se par de interes. Basically.
  15. SVAndrei Jedi Knight

star 5
    Si eu intru odata la cateva zile, din pacate. Nu ca am depasit faza de star Wars, dar au mai inceput sa apara si alte probleme in viata de zi cu zi. Citesc ce se scrie, dar cand nu am nimic inteligent de zis, nu zic.
  16. ATTezeu Jedi Padawan

star 4
    OOOO nuuu. Eu intru odata pe zi cel putin, ca doar e aci dar... nu stiu. O sa revin cu un post detaliat.
  17. ComicDiva Jedi Padawan

star 4
    Eu nu am depasit faza Star Wars whatever that means. Mi-a placut, imi place, imi va placea intotdeauna. I like talking about it, pe viu si pe net. Intru cand am chef, postez cand am idei. Simplu.
  18. ATTezeu Jedi Padawan

star 4
    Diva... surprinzator de directa. Mi-a placut. Pot sa subscriu si eu la post.ul tau?
  19. Katana_ Jedi Knight

star 3
    Asta-i postul tau cel detaliat? [face_laugh]
  20. ATTezeu Jedi Padawan

star 4
    Katana... tre' sa invat sa vorbesc mai putin. Cica nu fac bine... :p
  21. Milena_Syan Jedi Master

star 4
    Great idea!
    Si asa a cam trecut un an de la ultimele. :)

In legatura cu lipsa de activitate, nu putem face altceva decat sa incercam sa postam ideile pe care le avem atunci cand intram - oricat ar fi de ametite (sau maniace :D ).
    Tocmai mi-am amintit ca sunt datoare sa fac cateva poll-uri pentru concursuri - will do!
  22. MaraStardreamer Jedi Master

star 4
    Eu zic sa nu le faci. Pentru ca prea putini au binevoit sa participe. Dar de lipsa de activitate pe forum se plang. Concursul de diorame - 2 participanti, concursul de slideshow-uri - 2 participanti. Ce poll vrei sa faci?
    Recunosc ca nici eu nu am participat la ultimul concurs de fan fic-uri, dar ca sa scrii un fic decent iti trebuie mult timp si mai ales inspiratie, de care am cam dus lipsa in ultima vreme.
    Dar sa faci un slideshow si mai ales sa pui la un loc cateva jucarii SW (sa ridice mana cine nu are jucarii SW in dotare) - cat timp iti ia chestia asta? Maxim cateva ore slideshow-ul si nu mai mult de jumatate de ora o diorama.

Parerea mea, desigur :D Tu faci cum vrei.
  23. CyberFaust Jedi Padawan

star 4
    eu am 3...si aia nu cred ca ajunge.
    Also let me remind you ca chair si cei care au...nu toate jucariile sunt de aceeasi marime si pentru mine unul ideea unei diorame e o chestie foarte complexa care implica fundaluri construite migalos si scenarii interesante......altfel nuj daca merita
  24. ATTezeu Jedi Padawan

star 4
    Eu zic ca alea merita mai putin ca unele stupide... parerea mea :D
  25. MaraStardreamer Jedi Master

star 4
    Cyber: Eu am facut diorama cu patru figurine, cu toate ca am cel putin 100. Cu un pic de ambitie, as fi putut s-o fac si cu doua :D
    Si in loc de fundaluri migaloase, poate ca o idee interesanta face mai mult.

Nici poze pentru un slideshow n-ai mai mult de trei, right? :rolleyes:
Thread Status:
Not open for further replies.