main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Battlestar Galactica

Discussion in 'Archive: Romania' started by Chantal, Nov 26, 2006.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    Nu mai am stare, vreau sa vorbim despre Battlestar Galactica, fiindca e un forum SF, si stiu cativa dintre voi care urmaresc serialul. Sa incercam sa limitam sploilerele pentru cei care nu au vazut inca sau nu au ajuns inca la cine stie ce episod.
    Mie imi place foarte mult, pe cat nu pot suferi Star Trek in toate formele lui, pe atat imi place BSG.
    De o saptamana ma uit in draci, seara pana pic, cum am doua libere. Este excelent jucat si are personaje foarte bine conturate, ce imi place ca au urcusuri si coborasuri, fiind mai umane, nu by the book - good or bad.
    Personajul meu preferat este Starbuck (ce surpriza pentru prieteni, hehe) pentru vointa ei de fier, pentru faptul ca e capabila si autoritara, pentru spiritul ei rebel, pentru cat de mult lupta cu ea insasi si cu traumele ei, pentru libertinajul ei prost inteles si nevoia imensa de afectiune, pentru curaj si nebunie (si fizic mie imi place foarte mult cum arata, e foarte expresiva). Adica, imi gasesc foarte multe puncte comune cu ea.
    Fizic imi mai place si Blonda Cylon cu picioare interminabile care il innebuneste de creieri pe Gaius.
    Admir foarte mult ca om pe Commander (Admiral) Adama, pentru taria sa de caracter, stapanirea de sine, impletind duritatea cu compasiunea.
    Ma irita la culme Gaius si paranoia lui, dar recunosc ca este interesant ca personaj in tot acel angrenaj.
    Imi plac foarte mult si Centurionii Cylon, cum i-au creat adica (atunci cand li se morpheaza arma in mana cvasi-umana).

    Astept raspunsuri.

    P.S.: Daca mai este necesar sa spun, Lee Adama (Appollo) este incredibil de sexy, dar cred ca dam deja in truisme. :)
     
  2. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    galactica si aici, gooooood :d
    deci, ca personaje imi plac toate decat helen (pana la un punct acel punct este...SPOILER, nu pot)
    Gaius cred ca este un personaj interesant si ma enerveaza ocazional dar nu excesiv, si paranoia lui pai....SPOILER deci nu pot sa spun
    picioarele lui six sunt un personaj in sine :)
     
  3. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    Ei acuma, da-o incolo, se poate spune cate ceva, ca altfel de ce mai discutam? Ma refeream sa nu povestim actiuni in sine, episoade "mai stii cand vine flota aia si atunci sergentul nu stiu ce si pana la urma mor toti?" - ceva de genul asta.
    Asa ca, draga Cyber, spune tot ce ai de spus.
     
  4. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    ai vazut "scar"
    despre nava cylon care tot omara vipers :D
    cantecul de la ep ala e fain, dar ma streseaza ca nu e pus in ordine cronologica, nu ma obosesc niciodata sa citesc '12 hours ago" ; "42 hours ago" asa ca toata chestia m-a facut foarte confuz :D
    dar in general a fsot un episod marpha
    si, chantal, ar ajuta sa ne spui la ce episod ai ajuns ca sa nu te spoileresc ;)
     
  5. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    Tocmai vad "Black Marcket" (2x14), care este chiar inaintea episodului "Scar", pe care tot il seara asta il voi vedea probabil, fiindca mi-ai trezit curiozitatea.
    Vreau sa spun cat de tare am urat-o pe Admiral Caine si cat m-am bucurat cand in sfarsit a impuscat-o cineva.
    A, si cand vine Starbuck dupa ce a fost stranded pe planeta aia desertica cu aripile pe care scrie cu galben "Star Buck", mi-au dat lacrimile de fericire. A fost superb.
    Nu stiu cat de geekish e (banuiesc ca are totusi o doza mare), dar traiesc serialul asta la mare intensitate.
     
  6. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Caine era super... ar fi impus lege martiala si si-ar fii bagat picioarele in toata flota civila. Eu asa as fi facut si in locul lui Adam...

    P.S. Sezonul 3 e de kko si incepe sa ma plictiseasca... daca nu-si revin baietii cred ca renunt la serial (desi au intarziat episodul nou cu o sapt... sa ne asteptam la o mare batalie?)
     
  7. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Tezeu, eu tocmai admiram ce bine arata avatarurile lor rosii unul sub altul si unul dupa altul, si te bagi si tu ca musca-n lapte, cu ochiul tau bulbucat... :p
     
  8. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    N-am vrut sa intervin dar... s-a luat de CAIN :) E inadmisibil. Ea era avatarul a ceea ce armata insemna. Adama este fragil, supus sentimentelor. Cain era aproape lipsita de sentimente fata de echipaj (exact asa cum un comandant de forta armata ar trebui sa fie fata de subordonati)

    P.S. Spam again...
    P.S. Ochiul meu e frumos, multumesc mult :D
     
  9. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    Aia era o psihopata ne...fumatoare.
    Revenind, Cyber, episodul "Scar" este intr-adevar unul dintre cele mai frumoase de pana acum. Cred ca pe locul 2 dupa ala cu Starbuck stranded. Foarta fain tot, story (desi eu in locul lui Starbuck i-as fi spart mufarina tampitei aleia de Kat), muzica, strands etc. Sper sa il gaseasca Starbuck viu pe Andrews, mai stii?
    Oricum tare scena de almost fracking cu Lee (ce ma enerveaza chestia asta cu "frack" in film, asta arata numai aparentele tampite ale FCC - CNA-ul american - f--k nu este decat o secventa fonetica pe care noi o investim cu un sens anume, pe care nui o detine in sine, e un seminificant arbitrar, iar inlocuirea cu "frack" pentru a putea iesi pe post la o anumita ora e tot aia in sine, alta forma, acelasi continut. De aia ma enerveaza pe mine formele fara fond, ca sa fim maiorescieni).
    Oricum, ziceam de Starbuck si Appollo, de mult asteptam sa ii vad smotocindu-se si frack-aindu-se (hehe), pacat ca a doua parte nu s-a materializat (but, one never knows what the future holds...). Oricum, daca eram eu in locul ei...hmm, as fi scored one, ca sa zic asa. ;)
     
  10. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Desi l-am asteptat cu sufletul la gura sa apara, acest serial s-a dovedit a fi doar o prelucrare minimalista a unui concept care promitea atat de mult. Nu pot sa nu remarc cele cateva inovatii vizuale legate de unghiurile de filmare alese (daca faci abstractie de navele stupide care arata ca primele avioane cu reactie din Korea) insa cam la atat se rezuma intreg interesul pe care acest remake mi l-a starnit. Showul nu are un plot solid. Se repeta aceeasi situatie intr-un loop continuu si cu acelasi deznodamant, desi la inceputul acestei noi serii ne-au asigurat ca totul este schimbat, ca devine mai profund si alte prostii de genul acesta care dupa 5 episoade nu le-am remarcat deloc. Daca stau sa ma gandesc nici nu este de mirare avand in vedere ca bugetul limitat acordat acestei productii a permis doar alegerea unor actori de mana a doua, unii dintre ei aflati la debutul lor intr-un film.
     
  11. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    Tocmai am vazut episodul "The Captain's Hand". Cat ma bucur ca pana la urma a murit tampitul ala (cine a vazut stie la cine ma refer).
    Intrebare: de ce oare are Starbuck probleme atat de mari cu autoritatea? (which I share, dar merita discutat cazul ei)

    Lee a fost facut Admiral pe the Beast! Yippie! A sexy man with power. A.... powerful combination, I should say. *wink*

    A, si inca o chestie cu care nu sunt de acord: decizia presedintei de a impune o lege care interzice avorturile. Adica inteleg ratiunea conform careia they have to multiply to survive, dar (desi ma enerveaza el la culme), ce a zis Gaius sprijin fara echivoc: "The Cylons are not free, because they are programed to do things. Every freedom you take away from us brings us closer to them".
    Libertatea este cel mai pretios bun al omului.
     
  12. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    spoiler warning:
    Vote gaius for president!!!
     
  13. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Lee e facut comandant/capitan din cate stiu, iar Adama e amiral (pentru ca un amiral are mai multe nave sub comanda... dupa cum spune si za Presedinta)

    [spoilers]
    Revenind la Sezonul 3... cand au de gand sa ajung pe pamant? Inteleg ca le place sa faca efecte speciale si sa arate natura umana in cea mai animalica forma a ei (si da, Athena is hot :D) dar totusi de la o vreme parca astia cu toata flotaraia lor par"ca ca"m stau pe loc, nu credeti? (pentru cei care sunt la zi cu episoadele)

    Adica un simplu exemplu ar fii ca ideea cu virusul a fost uitata complet. Nu puteau sa pastreze virusul si cu prima ocazie de a prinde un cylon il infectau si-l omorau :D ("da' domne nu e etic. Cyloni tocmai au distrus 12 coloni si ne haituiesc prin intreaga galaxie dar noi tre' sa facem pe ingerashii...")

    P.S. FP... tu ce film ai vazut? Eu am vazut miniseria si primele trei sezoane asa ca e un serial. Acum nu au sa-l aiva toate serialele SF pe Patrick Stewart (si da, e regretabil :( ). Totusi... pentru castuit prost tre' sa recunosc ca Xena, printeza razbelnica chiar nu-si prea avea rolul pe aci (chiar daca ii sta foarte ghini langa Six si Baltar :kinky:) dar pt. super cast tre' sa-l numim pe Quantum Leap dude... (adica he's za best frakin preot ever :D)

    De asemenea seria are un plus pentru motion cameraul din Firefly... desi deja si efectele astea incep sa devina plictisitoare (si mereu mereu aceeasi aterizare de urgenta... de parca de fiecare data viperele s-ar zbengui in acelasi si acelsi fel)
     
  14. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    Am vazut primele 3 episoade din sezonul 3, si imi plac super mult. Toate slabiciunile, vulnerabilitatea, meschinaria, vulgaritatea, tradarea atat de comune oamenilor, ma bucur sa le vad intr-un serial, si nu doar "Data, situation analysis" si "engage".
    Nu stiu ce va face Starbuck cu fetita, dar mi se pare ceva ingrozitor - nu stiu cum as putea sa gestionez o astfel de situatie, sa ma trezesc cu un copil facut fara voia mea intr-un laborator folosind unul dintre ovarele mele. Ce instinct matern poti sa ma ai cu o astfel de creatura? Doar pentru ca are materialul tau genetic, asta nu o face sa fie si copilul tau, emotional, afectiv si din toate punctele de vedere mai putin fizic. E ca produsul unui viol. Am sa meditez la asta.

    Pe langa toate astea, ma impresioneaza profund rezistenta si incapatanarea oamenilor de a supravietui, in orice conditii. Si cum in atare conditii, toate barierele cad si solidaritatea umana atinge cote maxime.
    To go to almost certain death, but to do it anyway, for your people. In Starbuck's words:"We are going to do what we always do. Fight them till we can't."
    I really liked that and I will remember it.
     
  15. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Daca asta-i tot ce-ai inteles din Star Trek, imi pot da seama si de ce nu-ti place... (tocmai am vazut Living Witness din ST: Voyager si mi-a adus aminte de teoriile lui Lucian Boia ce te fac sa te intrebi cat cunoastem cu adevarat din istorie si cat este doar o interpretare eronata a relicvelor lasate in urma de societatile trecute?)

    Ideea e ca BSGu plaseaza civilizatia actuala intr-o lume dezvoltata tehnologic pe cand ST creaza un univers in care dezvoltarea tehnologica a mers brat la brat cu cea sociala.




     
  16. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    I love Gaeta.


    Asta este tot ce voiam sa spun.

    :)
     
  17. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    @Tezeu: Exactly. De aia imi si place asa de tare. Ca prezinta oamenii asa cum sunt ei intr-un univers avansat tehnologic. Nu tot soiu de constructii fanteziste care sa ne faca mai putin asa cum suntem, cu toate defectele si calitatile noastre. Suntem lesinati dupa tot soiu de elucubratii, insa mai putin sa ne cunoastem pe deplin pe noi insine.

    Diva draga, Gaeta este intr-adevar sexy, mai ales de cand are tatuajul ala fain pe piept.
    I am still a Lee girl.

    EDIT: Tocmai am vazut ambele episoade cu Exodus, cand scapa de pe New Caprica. Exceptional. Cred ca am plans din 5 in 5 minute. De exemplu, cand Saul si-a otravit nevasta, cat de greu a facut-o pentru ca o iubea, insa datoria ii cerea sa o faca, si ce pret a platit pentru asta; cand Adama isi da seama ca nu mai are nici o sansa cu Galactica si stau acolo sa moara pentru ca ceilalti sa poata scapa (cat am inceput sa il injur pe Lee cand a aparut cu Pegasus "There the frack have you been you son of a b---h?!"), bracing himself with "It's been an honor!" - fraza care pe mine mereu ma fanatizeaza, going beyond your hopes and dreams, your petty expectations, you just stand your ground and do your duty for the greater good, in honor.
    Heh.... sunt cam varza emotional, acuma, asa ca ma opresc.
     
  18. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Chantal mama, daca-l iubesti pe Apollo... then you HAVE to see episodul 9 din sezonul 3, Unfinished Business. Este absolut... SUPERB. Apollo that is, but the episode is pretty good too.

    :D
    J/k. O intensitate si o energie incredibile in episodul asta. It really made my day, si Kara/Lee a devenit nou meu 'ship. Like officialy. Nu inteleg ce cauta Lee cu Duala anyway. She looks 13 for crying out. [face_whistling]
     
  19. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    nice episode
    mult sange :))
    multa violenta
    si avea si ceva poveste, and gave the characters even more depth (de parca aveau nevoie)

    starbuck si apollo speram sa se omoare intre ei :(
     
  20. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    Tocmai l-am vazut si eu. N-am cuvinte. Mai mult decat m-as fi putut astepta...
    Nu-mi vine sa cred ca pana la urma ajung astia impreuna - sau macar asa se intrevede. Eram asa de dezamagita ca a ajuns Lee cu Duala, ce mama naibii, e cu cateva clase sub el.
    Superb, modul cum a fost condusa actiunea, flashback-urile... expresia de pe chipul lui Lee cand ii vede pe Samuel si Starbuck casatoriti de mana pe strada in New Caprica...discursul lui Adama dupa lupta cu Chief...
    Mi s-a ridicat stomacul in gat, de emotii, am trait la o intensitate fantastica.

    Scena finala de nota 10... all bloody and mashed up, broken, and still very much alive, drenched in each other's sweat... "I've missed you".

    Go Appollo. Go Starbuck.

    Edit: Mai vroiam sa spun si ca muzica a fost exceptionala, foarte bine aleasa pentru a completa tensiunea emotionala. L-am vazut acusi a doua oara, am aceeasi parere, am trait la fel de intens.
     
  21. Jedi_Umi

    Jedi_Umi Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Nov 19, 2006
    hei!!!
    de cand e starbuck femeie?
    si unde e athena?

    efectele speciale is mishto, apolo e adorabil :p...
    dar totusi...
    ce e cu serialu asta? de ce atatea modificari?
     
  22. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    Presupun ca ar fi frumos din partea mea sa nu te intreb daca esti in toate mintile, dar hey it's me, asa ca te intreb.
    Si mai vreau sa presupun ca e un soi metafora acolo care mie imi scapa.
     
  23. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Chantal, you may or may not know this... dar BSG as we know it today este de fapt remake dupa un serial din anii 70. :) Unde da, Starbuck era barbat. A handsome man at that...

    [image=http://members.aol.com/murdoc1643/graphics/78starbuck.jpg]
     
  24. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    :eek: Satana! [face_hypnotized]

    That's all I have to say about that.

    Auzisem de serialul din '70, dar nu vazusem decat un clip pe youtube, cu niste chestii jalnice. Bine ca au avut inspiratia sa il reia si sa faca din el ceva misto. Iar Starbuck e atat de tare ca personaj, ca nu mi-o pot inchipui altfel, a man adica, although I have to admit she does have some balls...:cool:

    @Umi: Sorry, my bad. Dar ar fi trebuit sa specifici si tu la ce te referi.
     
  25. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Please check out my Starbuck/Apollo video! Daca va place, s-ar putea sa ma simt inspirata sa mai fac.
    So please watch it! reviews are my morphene. :)

    http://www.youtube.com/watch?v=0yibauRoBYw
     
Thread Status:
Not open for further replies.