main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

brazi artificial vs. brazi naturali

Discussion in 'Archive: Romania' started by arapila, Dec 7, 2005.

?

brazi artificial vs. brazi naturali

Poll closed Mar 25, 2012.
  1. brazi artificiali

    7 vote(s)
    30.4%
  2. brazi naturali

    14 vote(s)
    60.9%
  3. fara brad

    2 vote(s)
    8.7%
Thread Status:
Not open for further replies.
  1. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Se pun si bradutzii artificiali?
     
  2. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Pai numai artificial am... Cred ca se pun... Mara ne poate spune mai multe
     
  3. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Mi-a cam trecut prin cap sa va invit pe toti la mine...dar sunt 3 mici amanunte de care am uitat: ai mei si frate-miu. :D

    Multumesc, Mara![:D]
    BTW, nu organizam o intalnire de sarbatori in TM?[face_idea]
     
  4. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Stiu si eu? Nu prea am timp... Cam lucrez si de Sfintele Sarbatori...:mad:
     
  5. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Slavedrivers! [face_shame_on_you] [face_frustrated] [face_skull]
     
  6. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Asa e cand lucrezi pentru o institutie a statului....
     
  7. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Off topic: Ia nu va mai plangeti, voi astia care lucrati la stat... :p
    Stiu eu cum (nu) se lucreaza pe acolo, am lucrat si eu la stat si pot sa fac comparatie...
    Ca sa va dau un exemplu, zilele trecute a venit sa-si dea demisia un baiat pe care il angajasem de vreo luna... Il intreb de ce vrea sa plece asa de repede. Raspunsul lui m-a lasat oarecum masca: "Nu credeam ca trebuie sa lucrez CHIAR tot timpul..." :D

    On topic: Sigur ca la concurs pot participa orice fel de braduti: naturali, artificiali, chiar si crengute, daca nu aveti bani de un brad adevarat. Nu m-am gandit la niste reguli propriu-zise, concursul va fi mai mult de fun. Participa cine doreste, voteaza cine doreste, chiar si participantii.

    Milena, ar fi frumos sa ne intalnim inca o data in acest an. Chiar daca cei din Arad nu pot veni, macar noi, timisorenii. Sa vedem ce zic si ceilalti. Si sa mutam discutia pe topicul de intalniri intre fani.
     
  8. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Offtopic: Incearca sa lucrezi la departamentul de intretinere IT al unei institutii de stat si vorbim dupa aia...

     
  9. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Nu cred ca voi avea vreodata aceasta ocazie, dar daca spui tu, te cred pe cuvant. :)
     
  10. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Revenim la bradutzi, cand e termenul limita?
     
  11. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    aaa... Pai presupunem ca toata lumea va impodobi bradul sambata, in ajunul Craciunului. Eu cred ca trei-patru zile sunt suficiente pentru a face poze si a le pune pe forum. Si doua-trei zile sa se voteze, in asa fel incat sa stabilim castigatorul inainte de anul nou. Voi ce spuneti?
     
  12. Katana_

    Katana_ Jedi Knight star 3

    Registered:
    Jun 29, 2005
    dragutza idee, Mara.

    Si daca impodobim 2 brazi?:D
     
  13. _darthvalek_

    _darthvalek_ Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Nov 22, 2005
    N-o sa am brad, nu pot participa [face_plain]
     
  14. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Not fair[face_not_talking]....
     
  15. Katana_

    Katana_ Jedi Knight star 3

    Registered:
    Jun 29, 2005
    hai ca glumeam..voi avea de ales intre cel artificial si cel normal, pardon natural:D .
    Cum o fi norocu'...
     
  16. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Un cires, un corcodus, nimic?
     
  17. darthsithvalek

    darthsithvalek Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Dec 22, 2005
    nu, n-am bani de brad :oops:
     
  18. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Mi-am luat brad... missa happy (defapt missa happy ca mi-am luat telefon :D)
     
  19. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Am votat brad natural, desi nu imi place ca sunt taiati pt. ca noi sa ii avem timp de 3-4 saptamani in case.
    Am vazut ca a aparut pe piata si o varianta mai ecologica : brad la ghiveci.
    Totusi si aceasta chestie mi se pare cam aiurea, pt. ca bradul trece intai printr-un soc termic, de la o temperatura de 3-4 grade la caldura oferita de apartamentele noastre.
    Apoi il impodobesti, vin Sarbatorile, ai constiinta mai curata - bradul tau nu a trebuit sa fie taiat. Toata lumea e fericita.
    Vine luna ianuarie, Sarbatorile tin de trecut, iei toate globurile, beteala si beculetele din brad, care pt. a supravietui ar trebui sa fie plantat la munte prin aprilie.
    La campie nu prea are sanse - un vecin de-al meu a incercat sa planteze de-a lungul timpului 4 braduti in gradina blocului si toti s-au uscat.
    Iar soc termic, apoi vine problema transportului... masina, tren... il chinui si pe el si pe tine. Odata ajuns la munte il plantezi si chiar si asa nu stii daca o sa supravituiasca.
    [face_thinking]
     
  20. Raith_Krace

    Raith_Krace Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Sep 2, 2005
    NATURAL, NATURAL si iarasi NATURAL

    Ok, dupa momentul de crizare al meu de mai sus, trebuie sa precizez ca un singur fel de brad merge: cel natural... C'mon e si mirosul specific de brad care face mai placut Craciunul.. plus munca pe care o depui pana sa-l impodobesti... Daca e artificial il poti lasa tot anul acolo si n-re probleme..
     
  21. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Eu pot spune ca m-am "fript" acum vreo doi ani cu aceasta varianta. Am cumparat un bradut in ghiveci de la Metro si eram foarte bucuroasa (am o cunostinta care de ani de zile are un bradut inntr-un ghiveci enorm si in fiecare iarna il aduce in casa si il impodobeste, iar bradul e bine mersi, nu comenteaza), si am zis sa fac la fel.
    L-am udat eu cu multa "abnegatie", pentru ca la vreo luna dupa Craciun sa observ ca incepe sa se duca... Pana la urma s-a uscat de tot. Cand l-am scos din ghiveci ca sa-l arunc, am vazut ca nu era altceva decat un brad TAIAT infipt intr-un ghiveci cu pamant! Cat am fost de furioasa atunci!

    Cat despre brazii replantati, Rogue are dreptate. Nu au sanse sa supravietuiasca. Cand am construit cabana de la Rausor, pe terenul care urma sa fie sapat erau mai multi pui de molid. I-am replantat aproape pe toti putin mai sus, iar unul mai micut l-am adus acasa, gandindu-ma ca poate se va "prinde". Nu doar ca nu s-a prins cel de acasa, dar au murit chiar si cei replantati la munte. Probabil n-am stiut eu ce sa le fac, sau intr-adevar, daca ii scoti de la locul lor, nu pot supravietui, chiar daca e teren asemanator.
     
  22. TheOneChosen

    TheOneChosen Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Jul 3, 2005
    stiam ca daca iei ceva pamant din locul din care i-ai scos si pui in locul unde ii replantezi la radacina chiar rezista
     
  23. Raith_Krace

    Raith_Krace Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Sep 2, 2005
    Mara, pai vezi ca cel mai bun e cel natural?:p
     
  24. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Am zis eu altceva?? o_O
     
  25. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Revin obsesiv cu replica: "Tree Killers..."
     
Thread Status:
Not open for further replies.