main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Romania Cantina (discutii libere)

Discussion in 'Europe Discussion' started by AK-610, Nov 4, 2004.

  1. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Poll-urile ca poll-urile , dar eu ma intreb cine o sa reuseasca sa continue scenariul de la Spaceballs 3 ?!!
     
  2. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Cine incearca... Ce, vreti sa spuneti ca nu va place?!?
     
  3. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    am scris deja acolo!
     
  4. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Intrebare:
    Credeti ca cele 2 episoade (1 si 2) nu au avut o mare priza la public din cauza numeroaselor prezente in filme a speciilor non-umane?
    In A New Hope apar tuskenii,jawa,creaturile din taverna din Mos Eisley si Chewbacca.
    In Empire Strikes Back apare Yoda si ugnaughtii.
    In Return of The Jedi apar mai multe specii:cele din palatul lui Jabba,mon calamarienii,ewoksii,sullustanul din Milenium Falcon.
    Oricum destul de putine in comparatie cu cele 2 episoade.
    E posibil ca pe langa acest motiv sa mai fie si cel al dinamicii foarte rapide a celor 2 episoade?
     
  5. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Eu cred ca episoadele 1 si 2 nu au avut succesul scontat in primul rand pentru ca publicul avea asteptari mult prea mari... si desigur, din cauza lui Jar Jar, deci, intr-un fel ai dreptate...
    Eu personal, nu am nimic impotriva diversitatii raselor, cat timp nu deranjeaza povestea filmului in ansamblu. Galaxia e mare si e loc pentru toata lumea in ea... Dar Jar Jar m-a deranjat foarte tare, in special in Ep.1...
    La fel cum singurele lucruri care nu mi-au placut in ROTJ au fost creaturile din palatul lui Jabba (prea multe, prea tipatoare, prea deranjante, fara sa contribuie cu mai nimic la firul actiunii) si ewoksii (adica o mana de ursuleti a reusit sa faca de petrecanie Imperiului? Sa fim seriosi...).
    Iar actiunea e normal sa fie mai rapida, timpul e altul, efectele speciale sunt altele, asta chiar nu m-a deranjat.
    Si cred ca Ep.1 si 2 plac mai putin celor care au crescut cu SW original. Au fost filmele timpului nostru... iar prequel-urile sunt filmele celor care azi sunt mai tineri. Multi dintre ei le prefera celor originale, si intr-un fel, e normal sa fie asa.
     
  6. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Nici eu nu cred asta. Inca sunt de parere ca Ep.1 sau TPM e slab din cu totul alte motive. Lucas inca nu era prea sigur cum va arata noua trilogie si a dat-o in bara mult mai usor asa, neintelegand inca valoarea epidoadelor SW create pana atunci. Cu AOTC insa lucrurile s-au schimbat in bine, totul intrand pe fagasul normal SW.


    Intrebare:
    Credeti ca cele 2 episoade (1 si 2) nu au avut o mare priza la public din cauza numeroaselor prezente in filme a speciilor non-umane?
    In A New Hope apar tuskenii,jawa,creaturile din taverna din Mos Eisley si Chewbacca.
    In Empire Strikes Back apare Yoda si ugnaughtii.
    In Return of The Jedi apar mai multe specii:cele din palatul lui Jabba,mon calamarienii,ewoksii,sullustanul din Milenium Falcon.
    Oricum destul de putine in comparatie cu cele 2 episoade.
    E posibil ca pe langa acest motiv sa mai fie si cel al dinamicii foarte rapide a celor 2 episoade?



     
  7. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    'Ai, mai, ca mie mi-a placut Jar Jar :D
    Ce aveti cu el? Era chiar haios :) "Missa found thiss" :) :) :) :) :)
    Dar adevarul este ca nu as mai dori sa-l revad in ep. 3. As prefera, de exemplu, sa il revad pe Boba. :) :) :) :) :)
    Prietenii stiu de ce :D

    PS. Apropo, uitandu-ma la avatarul meu m-a trecut un imens val de intrebari existentiale. Scuzati-mi ignoranta, stie cineva cine e domnita care pare ca "vegheaza" la capataiul meu? :D Looks impressive, most impressive :D
     
  8. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Pe tipa o cheama , Neelah sau ceva de genul asta . E un personaj din "The bounty hunters wars - Book1 - The Mandalorian armor" . Iconul tau e o parte din coperta cartii :) . Mai multe nu stiu :) , dar poti sa iti cumperi seria de la Diverta .
     
  9. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    AK-610 - Esti din Bucuresti? Poti sa-mi spui ce se mai gaseste la Diverta legat de SW? Eu in Timisoara am gasit cateva romane, dar cred ca cea din Bucuresti e mult mai bine aprovizionata.
     
  10. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Da sint din Coruscant :) .
    Ce am vazut eu la Diverta (din ce imi aduc aminte) :
    Planet of twilight
    I jedi
    Seria X-wing
    The bounty hunter wars (3 carti)
    Darksaber
    The phantom menace
    Han Solo trilogy
    The crystal star
    Si citeva carti din New Jedi order ....nu mai stiu cite ..
    Oricum cind mai trec pe acolo , o sa ma uit din nou si te anunt :)
     
  11. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Ak-610,din cartile pe care le-ai mentionat mai sus doar cele de la editura Amaltea sunt traduse in limba romana,nu-i asa?
     
  12. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Sunt in engleza toate .Chiar si trilogia Han Solo .
     
  13. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Ceva interesant in legatura cu SW TV SHOWS . O bucatica dintr-un interviu acordat de Jim Ward (Lucas Arts President). In interviu face referire la un joc nou , dar e interesant ca pomeneste de SW TV SHOWS ca fiind o certitudine :

    "The "Star Wars" brand will live long after the last "Star Wars" movie. We're taking "Star Wars" to the television medium, where we've already had great success with our Emmy-winning animated series on the Cartoon Network.

    As a result, we will have new live-action and animated TV shows over the next few years, and I think there's a bright future there for games based on these new properties as well as original "Star Wars" games like a new real-time strategy PC game that Petroglyph is developing for next year. "

    Deci sigur va fi un serial de televiziune . Mai ramine sa vedem cind .
     
  14. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    E si normal sa continue saga SW. Sa vedem insa ce vor produce!!
     
  15. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    @ Mara Creaturile din Palatul lui Jabba sunt ciudate,oricum cred ca un mare gangster ca Jabba trebuia sa fie inconjurat de o gramada de garzi de corp mult mai bine inarmate si pregatite decat gammoreenii aia primitivi.
    Si ca veni vorba de primitivi...
    Greu de inteles cum mana aia de ewoksi(la care s-au adaugat si cativa rebeli)au invins "legiunea" de imperiali a lui Palpatine(imbracati in armuri,inarmati pana in dinti,bine pregatiti).
    Imi aduc aminte de zicala cu buturuga mica...
     
  16. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Ei-ei, guys...

    Sa ne amintim tousi ca NU ewokshii au invins Imperiul ...
    Ci rebelii, ajutati ce-i drept de ewoks.
    Mai degraba ewokshii au distrus doar 2 masinarii de lupta, cu ajutorul bustenilor; si amintiti-va doar ce copaci grosi (sequoia style) se gaseau pe Endor. Evident ca bustenii lor au putut zdrobi blindajul unui "pasitor" iar pe al doilea l-au dat de-a dura...
    Ewokshii au constituit si elementul surpriza pentru trupele imperiale de pe Endor.
    Adevarul este ca niciunul dintre soldatii imperiali nu se astepta sa fie atacat de ursuletzi de catifea (...ce se da nu se mai ia...); ori, cu "elementul surpriza" numeros, rebelilor le-a fost mai usor sa captureze un alt "pasitor" (adica Chewbacca a facut-o), cuu ajutorul caruyia a distrus altul ... apoi Han si-a pus casca unui imperial si a cerut deschiderea usilor blindate. Restul a fost floare la ureche.
    Iar ewokshilor nu le-a fost usor; amintiti-va cati dintre ei au murit....
     
  17. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Dar nu era mai bine daca nu apareau deloc? Ca puteau sa rezolve rebelii si singuri treaba, daca s-ar fi sfortat un pic mai tare. Un pasitor-doi in plus sau in minus acolo, ce mai conteaza? Se descurcau ei pana la urma. Dar ewoksii aia au stricat tot filmul, dupa parerea mea.
     
  18. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Mdah...poate ca era mai bine...
    Sau poate daca in locul lor erau armatele de Wookie...

    Nu de alta, dar tare bine arata imaginea aia din Trailerul Ep. 3, cu multimea de Wookie razboinici ridicand amenintator labele !!
     
  19. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    o armata de wookiee ar fi facut ROTJ un film in care nu mai puteai sa-ti iei ochii de pe ecran. Insa Lucas se gandea pe atunci la copii care iubeau ewoksii. Hmmm... Oricum mai bine decat Jar-Jar Binksssss... ;)
     
  20. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Corect. Jar Jar a fost o greseala monumentala. Monumental de enervanta!
     
  21. DARK_ANAKIN_11

    DARK_ANAKIN_11 Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Nov 1, 2004
    nu intze;eg ce avetzi cu Jar Jar Binks? E un personaj haios deshi nu se potriveshte cu un film cu navete spatziale shi arme laser, dar amintitziva de Han shi de Leia, sau de amorurile personajelor! nu prea ca ca se potriveshte, nu? pare o telenovela!
     
  22. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
  23. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Acum,la ora 22:30 e pe VH1 "When Star Wars ruled the world" sau cam asa ceva,e super marfa!
    In sfarsit ceva bun in seara asta,ca dobitocii aia au facut 1-1 cu armenii...
     
  24. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Ce bine de unii care au VH1 necodat...:(
     
  25. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Dark Anakin,
    De ce "nu prea ca ca se potriveste"? Ma refer la povestile de amor, nu la Jar Jar, care intr-adevar, nu se prea potriveste. Vreau sa spun ca povestile de amor nu ocupa nici in filme, nici in carti, un loc atat de mare incat sa fie deranjante. Dimpotriva, adauga un pic de sare si piper actiunii. Nu se pune accent pe ele, nu exista nici un fel de exagerari a la Matrix Reloaded, si in nici un caz nu sunt telenovelistice.