main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Romania Cantina (discutii libere)

Discussion in 'Europe Discussion' started by AK-610, Nov 4, 2004.

  1. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Ii voi avea doar daca voi da vreodata in hepatita... de la prea mult Pepsi!
     
  2. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    n-ai gasit nici un avatar cu Mara Jade?
     
  3. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Am gasit o gramada, dar prefer avatarurile haioase.
     
  4. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Sorry for saying this: asta nu-i haios, e dureros ;)

    Doar sa-l vad pe Jar Jar ca fiind Borg => Jar-Jarus of Borg: Ressissstance isss futile... :D
     
  5. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Nu, nu m-am tzacanit. Fetelor, need some help, am nevoie de o reteta de gogosi !!! :) Da, ati auzit bine, de gogosi :)
    Dar vreau niste gogosi pufoaaaaseeeee si delicioase asa cum n-am mancat decat la Donkie-Donuts.
    Mhh? :D
     
  6. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Boba Fett facind gogosi ... Ce imagine !!! :) Cred ca o sa am nevoie de ajutor medical de specialitate ca sa trec peste trauma asta :).Si mai vrea sa le faca si PUFOASE :)
    Ok ... ma duc sa vorbesc cu porumbeii ...totul o sa fie bine...
     
  7. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Parerea mea e ca n-o sa gasesti pe-aici nici o fata care sa stie sa faca gogosi. Dar daca vrei, o intreb pe bunica-mea. Sfatul meu bine intentionat e sa te duci glont la cea mai apropiata gogoserie si sa rezolvi problema. Daca se racesc pe drum, le poti incalzi in microunde.:D
     
  8. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    NU. Vreau sa le fac EU.
    Chiar acum cand ma gandesc imi ploua in gura de pofta. Errr... cele ce se gasesc in comert sunt facute la norma, sunt imbibate de ulei, au apa sau sifon in loc de lapte, praf de copt in loc de drojdie si nu au nici un gust. Cred ca stiti la ce ma refer.
    Visez la nishte gogosi calde, parfumate, pufoase... care sa se topeasca in gura... mhhhhh... :(
     
  9. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Pai daca vrei sa le faci tu, si e prima oara cand incerci aceasta traumatizanta experienta, nu cred ca iti vor iesi chiar asa cum vrei tu... Dar parol ca o intreb deseara pe bunica.
     
  10. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Si... si... si imi zici maine? :(
    Yahooooooooooo! :) You rullz :)
     
  11. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Iti zic. Bunica-mea face niste gogosi de te lingi pe degete. Simple sau umplute cu gem ori ciocolata, dupa care presara peste ele in ploaie fina zahar pudra... Miami! Cu ocazia asta cred ca-i spun sa-mi faca si mie o portie...
     
  12. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    *Yam-yam* ... missa happy :)
     
  13. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    *AK-610 destupa sticla de sampanie*Yuhuuuuuuuu !!! Am trecut de 1000 de posturi :)
     
  14. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Acum puteti comanda cartile si pe Amaltea.ro! Eu am facut-o deja. Abia astept sa le primesc.

    In legatura cu gogosii, mai ai putina rabdare. Cand sa scriu reteta, am observat ca bunicuta a uitat sa-mi spuna cantitatea de faina (nu sunt prea sigura, dar cred ca trebuie si faina la gogosi, nu?). Asa ca o sun dimineata s-o intreb.

    P.S. Vezi ca ai nevoie si de un sucitor! Ai asa ceva prin casa?

    P.P.S. Mi-am pus-o totusi pe Mara la avatar. Asta asa, de ziua mea. Maine poate ma razgandesc.
     
  15. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Am de toate, si faina si rasucitor d-ala, dar, mai important ca toate, am vointa :)
     
  16. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Ok, sa-ti spun atunci de ce ai nevoie: in primul rand, de faina. Nu am reusit sa extrag informatia despre cantitatea exacta de faina folosita: cica asa, la ochi, daca mai trebuie, se adauga pe parcurs, la framantat. Pana la urma, dupa mai multe incercari, sunt convinsa ca-ti va iesi. Deci, pui faina intr-un castron, faci o gaura la mijloc (asa, ca un crater de vulcan, in care torni: 1/2 litru lapte, 2 oua (mai intai le spargi, ai grija sa nu le pui cu tot cu coaja), 2-3 linguri ulei, 1 pachet mic de drojdie, 1 lingurita sare, 1 lingura zahar. Incepi sa framanti vartos toata compozitia, de preferinta cu mainile curate. Daca aluatul se lipeste (si sigur se va lipi) mai adaugi faina si te dai si pe maini cu faina). Se framanta un timp nedeterminat, pana devine moale si omogen. Se lasa o ora la dospit, acoperit cu un servet. Se pune apoi aluatul pe planseta si se intinde cu sucitorul. Daca vrei gogosi simple, aluatul intins trebuie sa fie putin mai gros, daca le vrei umplute, sa fie mai subtire. Se taie formele cu paharul. La gogosile umplute, se pune in milocul formei o lingurita de gem sau de Finetti, dupa care se acopera cu alta forma si se lipesc bine pe margine, apasand cu degetele. Se pun la prajit in ulei, intorcandu-se de pe o parte pe alta. Daca va iesi in final ceva ce seamana a gogosi, se pun pe farfurie, si dupa ce se racesc putin, se acopera cu zahar pudra (optional).
    Pofta buna!
    Daca iese ceva, sa ne chemi si pe noi la o portie de gogosi (ca bunica a zis ca nu-mi mai face, fiindca de acum sunt mare si sa-mi fac singura, ca am reteta).
     
  17. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Vanatorule,niste wookie cookies nu faci?
     
  18. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Mara, nici nu am cuvinte sa iti multumesc. Daca nu in seara asta atunci maine seara cu siguranta voi face prima mea portie de gogosi intergalactice :)

    Hm... ce-s alea wokie cokie? :)
     
  19. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Niste prajituri cu nume imprumutate din SW.
     
  20. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Aveti aici un test interesant, in caz ca nu l-ati observat pe prima pagina a site-ului:

    http://www.msnbc.msn.com/id/6567839
     
  21. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Interesant , nu il vazusem ... Am gresit la 2 intrebari :(
     
  22. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Am si eu un gand... (am mai multe de fapt, dar asta il spun aici :) )

    Ce ziceti daca s-ar folosi o combinatie de Star Destroyer - e imperiale echipate cu nave rebele (XWing, YWing...). Credeti ca ar fi eficienta, sau complet inutila?
     
  23. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Eu abia acum am vazut asta :

    http://www.starwars.com/databank/updates/news20041108.html

    Cit de bine arata Grievous !!!

    @SVAndrei Iti dai seama cum ar fi :) . Cine ar avea asemenea nave ar detine suprematia in luptele spatiale !
     
  24. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    @SVAndrei Iti dai seama cum ar fi . Cine ar avea asemenea nave ar detine suprematia in luptele spatiale !

    In EU in perioada de dupa Endor se spunea ca Rebelii sau Noua (si proaspata) Republica au avut la dispozitie cateva Star Destroyere, unul a si fost distrus intr-o misiune impotriva World Devastators trimise de clona Imparatului.
     
  25. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Ooops ... nu stiam ...