main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Care este actorul vostru preferat din Star Wars Saga?

Discussion in 'Archive: Romania' started by mara_alexia, Feb 1, 2005.

?

Care este actorul vostru preferat din Star Wars Saga?

Poll closed Mar 25, 2012.
  1. LIAM NEESON (Qui-Gon Jinn)

    5 vote(s)
    23.8%
  2. EWAN McGREGOR (Obi-Wan Kenobi)

    2 vote(s)
    9.5%
  3. NATALIE PORTMAN (Amidala)

    4 vote(s)
    19.0%
  4. IAN McDIARMID (Palpatine)

    1 vote(s)
    4.8%
  5. SAMUEL L. JACKSON (Mace Windu)

    2 vote(s)
    9.5%
  6. HAYDEN CHRISTENSEN (Anakin Skywalker)

    0 vote(s)
    0.0%
  7. MARK HAMILL (Luke Skywalker)

    0 vote(s)
    0.0%
  8. HARRISON FORD (Han Solo)

    5 vote(s)
    23.8%
  9. CARRIE FISHER (Leia)

    0 vote(s)
    0.0%
  10. ALEC GUINESS (Obi-Wan Kenobi)

    2 vote(s)
    9.5%
Thread Status:
Not open for further replies.
  1. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
  2. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Atentie, ma refer la actori, nu neaparat la personajele pe care acestia le interpreteaza.

    Nu am pus si optiunea ?Altcineva? pentru a nu irosi o pozitie pretioasa din poll. Si asa sunt unii care nu au mai incaput: Billy Dee Williams (Lando), Peter Cushing (Tarkin), Christopher Lee (Dooku), Temeura Morrison (Jango Fett), Jimmy Smits (Bail Organa)- e adevarat ca-l vom vedea abia in episodul III, dar e un actor care mie imi place mult de tot si chiar imi pare bine ca va juca in Star Wars, este unul din motivele pentru care astept cu nerabdare sa vad filmul.
    Si sa nu-l uitam desigur pe Ahmed Best, inegalabilul interpret al lui Jar-Jar Binks!
    Asa ca daca aveti alte preferinte decat cele enumerate, exprimati-le. Si pe cat posibil, va rog sa va argumentati alegerea.
     
  3. ImOtHeP

    ImOtHeP Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Nov 26, 2004
    Daca o luam ca actor(actritza) mie cel mai mult mi-a placut de Natalie Portman (mi se pare normal - sunt baiat- :) ); dar daca o luan dupa rolul pe care l-au jucat cel mai mult imi place de LIAM NEESON dar tzinand cont de dorintza Marei-Alexia votez pentru PADME ( Natalie Portman )!
     
  4. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    HARRISON FORD !!!

    Adica HARRISON FORD !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Nu numai ca este actorul meu preferat din SW, dar este actorul meu preferat GENERALLY SPEAKIN'.
    Inca nu i-am vazut chiar toate filmele, insa am scapat doar foarte putine...

    Imi place stilul lui, imi place cum arata (ca barbat), imi place prestatia actoriceasca...

    Este urmat (indeaproape, insa SUB el) de SEAN CONNERY ...
    Yeah babe... Sean ...
    Primul James Bond (toti cei care i-au urmat sunt batutzi lejer la fund de el)...
     
  5. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
    Eu nu pot sa voteeez pentru ca am doi! Si nu ma hotarasc...
    Revin.
     
  6. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    LIAM NEESON are freza mishto... :D
     
  7. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Eu voi face un top 3 a celor mai bune interpretari din Razboiul Stelelor in viziunea mea.
    Locul 3 il ocupa Liam Neeson. A reusit sa intre destul de bine in pielea personajului, a Cavalerului Jedi mai rebel, ce nu tine cont intotdeauna de hotararile Consiliului Jedi si care actioneaza uneori instinctiv.
    Locul 2 ii revine lui Harrison Ford, caruia personajul Han Solo i s-a potrivit ca o manusa.
    A modificat de cateva ori replicile din scenariu care ii reveneau lui, se vede ca a pus sufletul, ce sa mai comentez, o interpretare de nota 10.
    Totusi castigator il declar pe Sir Alec Guiness.
    Desi a avut o aparitie mult mai scurta decat Liam Neeson sau Harrison Ford, Alec Guiness si-a lasat amprenta asupra personajului sau, conferind lui Obi Wan Kenobi o aura luminoasa si misterioasa.
    A rostit niste fraze cheie : " Luke, use the Force ", " The Force will be always with you " care au facut istorie...

     
  8. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Stau uneori si ma minunez cum poate Roguesquad sa spuna exact ce voiam sa zic si eu! Vreau sa spun ca topul meu este la fel cu al lui din aproximativ aceleasi motive.
    Cu o singura observatie: Liam Neeson ar fi putut juca mai bine, interpretarea lui nu se compara cu cea din alte filme. Parca ar fi luat Star Wars prea in joaca.
    Dar imi place si felul in care Mark Hamill si-a interpetat personajul. Nu prea inteleg de ce majoritatea il considera un actor prost, cu interpretare "de lemn". Eu zic ca a intrat excelent in pielea personajului si a avut momente stralucite, in special in ROTJ.
    In schimb nu imi place cum au interpretat Carrie Fisher, Hayden Christensen si Natalie Portman, desi cea din urma e o actrita buna, care a facut un rol excelent in "Leon", de exemplu.

    Doona: Unul din cei doi sunt sigura ca e Samuel Jackson. Dar celalalt? O fi cumva Harrison Ford?;)
     
  9. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
    Well in cele din urma am votat... pe Samuel L. Jackson. Desi nu ma dau in vint dupa actori negri si mai ales dupa cei care se dau albi, adica incearca sa joace ca albii (vezi Denzel Washington). Celalat era Ewan McGregor.
     
  10. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Am votat HARRISON FORD , cu toate ca imi place foarte mult cum a jucat SAMUEL L. JACKSON . Despre CHRISTENSEN ...cred ca o sa vedem ce poate cu adevarat in Ep.3 . Nu cred ca Lucas l-a ales intimplator ...
    Aaaaa...si sa nu uit . NU imi place deloc NATALIE PORTMAN (cum arata)!!! Nu stiu ce tot vedeti voi la ea...ok , e draguta ... dar in nici un caz nu te da pe spate ...
     
  11. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Nu am votat nimic. Sunt actori buni insa...
     
  12. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    De ce nu ai votat nimic?
     
  13. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    nu sunt actorii mei favoriti, prefer Al Pacino
     
  14. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Si eu am alti actori care imi plac mai mult - Robert de Niro, Kevin Costner, Jude Law si multi altii... Dar aici era vorba de actorii preferati din Star Wars.
     
  15. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Eu zic Samuel L. Jackson. Parerea mea e ca l-a interpretat foarte bine pe Mace Windu.
     
  16. DARK_ANAKIN_11

    DARK_ANAKIN_11 Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Nov 1, 2004
    eu votez cu Ian McDiarmid. Imi place shi cum il joaca pe Palpy shi pe Darth Sidious. Ah, ieri a fost un film cu el, nu mai shtiu cum se numea shi nici daca a fost reluare. Cred ca a fost reluare, fiindca a fost dimineatza.
     
  17. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Mark Hamill este un super actor! Si chiar daca nu a fost un mic Jack Nicholson sau Al Pacion in filmele Star Wars asta este pentru ca rolul nu cerea o asemenea versatilitate. In ROTJ poate ca a parut un pic "intepat" dar asta e pentru ca se HELLO se maturizase. Devenise JEDI and all that dar intr-adevar spre sfar**** a fost superb.
    Singura chestie care nu mi-a placut, in afara de freza, a fost o singura reactie. Cand il intreaba pe OBi Wan in ROTJ de ce nu i-a spus adevarul in leg cu tatal sau si Obi Wan zice: "It was true from a certain point of view" (scuzati rima) la care Luke intreaba:
    "A certain point of view...?"
    BITCH! This guy lied to you si gata! Manifesta-te cumva! Nu sta acolo cu o privire de copil prost, pe care o avea in acel moment, acum sa fim sinceri. :)
    Si dovada de aur ca este un actor nemaipomenit:
    He played the Joker for crying out loud... si a facut-o foarte bine de altfel! The guy is a genius. :)
     
  18. jombistarkiller

    jombistarkiller Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Apr 24, 2005
    Ewan mcgregor si samuel l. jackson
     
  19. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Sam Jackson & Liam Neeson. Pe Neeson l-as fi vazut in rolul lui Ben. Ewan nu arata deloc ca un mentor si figura lui nu are nici un fel de expresivitate. Pe scurt nu e de calibrul lui Alec Guiness. Pacat cu nu am vazut mai mult Liam Neeson. Se pare ca extinderea rolului lui Windu se datoreaza nemultumirii fanilor in privinta unei aparitii nesemnificative a unui actor atat de bun ca Jackson.
     
  20. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    EH, in Phantom Menace nici nu-i crescuse mustata inca. Parca avea 19 anisori. Desi MacGregor este un actor bunicel. Mi-a placut de el in Trainspotting. I was shocked cand am aflat ca o sa joace in Star Wars. Dar cu cat trece mai mult timp se vede ca l-a studiat pe Guiness.
    Poate asta o sa se vada cel mai bine in Episodul III.
     
  21. strika_amaru

    strika_amaru Jedi Youngling star 1

    Registered:
    May 9, 2005
    Io am mers cu Liam Neeson. Na-sh zice cå må pråpådesc dupå el, dar are un 'je ne sais quoi' care se vede în toate filmele, îmi då un sentiment aparte.. shtie så prindå audientza. Am mai våzut un film cu el, o adaptare dupå Mizerabilii lui Hugo. Sentimentul era prezent.
     
  22. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Si eu zic ca Neeson are acel "ceva" nobil, pe care rar il poti gasi la un actor. Desi in TPM nu da tot ce poate... (moare prea incet pentru el :D )
     
  23. Katana_

    Katana_ Jedi Knight star 3

    Registered:
    Jun 29, 2005
    Cred ca Harrison Ford. Dar si Billy Dee Wiliams e simpatic.
     
Thread Status:
Not open for further replies.