main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Care este cuplul preferat din lumea Star Wars?

Discussion in 'Archive: Romania' started by mara_alexia, Oct 31, 2004.

?

Care este cuplul preferat din lumea Star Wars?

Poll closed Mar 25, 2012.
  1. Anakin/Amidala

    22.7%
  2. Han/Leia

    40.9%
  3. Luke/Mara

    27.3%
  4. Altul (care?)

    9.1%
Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Katana_

    Katana_ Jedi Knight star 3

    Registered:
    Jun 29, 2005
    Cred ca si eu votez pt Luke si Mara, dar categoric pe locul 2 sunt Han si Leia.
    Ironic e ca in ambele cazuri, partenerii s-au urat(mai mult sau mai putin:D )
    Oricum..am toata stima..Dar le fel ca si majoritatea, cuplul cel mai captivant mi se pare ca este Mara-Luke. Han si Leia domina trilogia si destul de putin EU.
    Locul 3 le revine lui C-3PO si R2...always together(almost).[face_peace]
    Sper sa fac si eu rost curand de ceva carti pe engleza si sa ma pun pe treaba.
    Pana una alta, trebuie sa termin si fan-ficul Marei, care chiar imi place mult.[face_mischief]
     
  2. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    R2-D2&C3PO = Amidala&Cameristele... esti sigura ca ai ales bine ?
     
  3. Katana_

    Katana_ Jedi Knight star 3

    Registered:
    Jun 29, 2005
    Nu se spune ce fel de cuplu...si doar nu crezi ca ma gandeam la nush ce in leg cu R2 si 3PO.
    Hai sa fim serioase:D
     
  4. LJA

    LJA Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Jun 5, 2005
    eu tot pe r2 si 3po as merge. Nu sunt un cuplu real cu e Amidala si Anakin, dar sa zicem ca sunt o combinatie foarte buna in lumea droizilor si dupa parerea mea ei sunt cei care fac sw sa fie putin haios.


    Si ce, nu e posibil sa faca si ei un mic " transfer de date" [face_laugh]
     
  5. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Sunt sigur ca iubirea lor este DOAR platonica... poate isi mai transferau energie de la unu la altul, dar asta cica era pentru Alianta :D
     
  6. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Am redeschis acest poll pentru ca am vazut ca s-a postat destul de mult aici dupa ce l-am inchis initial, asa ca cei care doresc pot vota.
    Precizare: Poll-ul nu se refera la cupluri gen R2-D2/C-3PO sau Han/Chewbacca. Daca am pus optiunea "altele" este pentru ca in SW exista si alte cupluri decat cele trei amintite (e adevarat, poate nu atat de cunoscute celor care nu au citit cartile EU: Corran/Mirax, Kam/Tionne, Jaina/Jag, Jaina/Kyp, Anakin/Tahiri, sau, de ce nu, Owen/Beru... :D).

    Asa ca... votati.
     
  7. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Han si Chewbacca aveau relatiii ??? hopa !
    Owen si Beru cred ca formeaza cel mai pamantesc cuplu desi mor foarte repede.
    P.S. Da Jaina asta nu se incurca cu barbatii... 1 si 1... :D
     
  8. Vic_Astro

    Vic_Astro Jedi Master star 3

    Registered:
    Jul 25, 2005
    Am votat Mara si Luke. Desi Luke nu este nici pe departe personajul meu preferat din SW, acest cuplu are un "nu-stiu-ce" care se ridica peste Leia si Han sau Padme si Anakin. Poate pentru ca relatia lor incepe destul de "ne-ortodox", poate pentru ca Mara nu apare in nici un film si astfel, personajul este ... rodul imaginatiei mele.
     
  9. andana_77

    andana_77 Jedi Youngling

    Registered:
    Aug 10, 2005
    Am votat Padme/Anakin, pentru ca este un cuplu tragic. Indiferent ce ati spune, iubirea lor a ramas neimplinita, pentru ca s-au temut sa-si recunoasca adevaratele sentimente si sa actioneze in consecinta. Au refuzat sa fie "pe aceeasi lungime de unda" (sau poate doar Anakin a refuzat). Daca s-ar fi ascultat unul pe celalalt pana la capat, soarta lor si a galaxiei ar fi fost poate alta. Dar a fost o iubire aproape imposibila, desi predestinata. O astfel de iubire ramane vesnic in inima, putand duce chiar la moarte, cum a fost cazul lui Padme.
    Han si Leia nu prea imi inspira nimic, in afara de acel: "I love you", "I know", iar despre relatia dintre Luke si Mara nu stiu prea multe, pentru ca nu am citit decat trilogia "Mostenitorul imperiului" unde ei inca nu erau un cuplu.
    Asa ca am votat cum m-a dus sufletul.
     
  10. Depa_sPadawan

    Depa_sPadawan Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Jun 27, 2005
    Anakin si Padme. E cel mai dramatic. Hmmm....si Mace Windu and Depa. E cel mai suspect.
     
  11. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Parca Jedi nu aveau voie cu din astea intre ei :D O si vad pe Luminara cu Bariss [face_whistling]
     
  12. TheOneChosen

    TheOneChosen Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Jul 3, 2005
    Multi sunteti de parere ca Han si Leia sunt cel mai frumos cuplu din sw..imi place cum se ciondaneau si cum se purtau din cauza mandriei, mai mult..nush..e clar ca s-au si iubit, dar eu cred totusi ca ce a fost intre Padme si Anakin a fost mai fain:)..cat despre r2d2 si c3po:)..iubire mai platonica de atat nu se poate:))
     
  13. Lady_Cora

    Lady_Cora Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Sep 20, 2005
    I-am votat pe Padme si Anakin, tocmai din cauza acestei laturi tragice a povestii lor. Multa vreme, ma gandeam ca George Lucas ar fi putut face mai mult cu ei.

    Apropo, Mara, in legatura cu fragmentul pe care l-ai postat, este scris de o tipa pe nume Kelly_B, care scrie superb! Am gasit un fanfic al ei despre Padme si Anakin, numit Succomb, scris din perspectiva Padmei. Este o poveste foarte diferita, in sensul ca dragostea lor nu este atat de platonica pe cat a fost prezentata in filme si ea reuseste sa o faca de-a dreptul realista, ilustrand perfect obsesia lui Anakin si ce este dispus sa faca pentru a o castiga. Linkul este:

    http://www.swtats.com/anakin.html

    Povestea este pe pagina asta. De asemenea, a mai scris una si din perspectiva lui Anakin, The End Justifies the Means. Sunt excelent scrise, dar au un rating mare, R spre NC-17. Mie mi-au placut foarte mult, sunt unele dintre cele mai bine scrise fanfic-uri pe care le-am citit si te captiveaza de la primele randuri.
     
  14. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Am citit si eu acum ceva vreme ficurile de care spui tu, dar adevarul e ca nu m-au impresionat in mod deosebit. De fapt, mi s-au parut cam dure si au denaturat foarte tare natura relatiei dintre Anakin si Padme. Dar bineinteles ca imaginatia autorilor de fan-ficuri zburda de obicei in toate directiile. Sunt printre putinele ficuri despre cei doi pe care le-am citit, cand citesc ficuri romatioase, le prefer pe cele despre Luke si Mara sau Kyp si Jaina.


    LOL! Acum am mai citit si eu topicul asta o data de la cap la coada si m-a amuzat teribil expresia lui Tezeu cu "problemele de la servici" pe care trebuia Mara sa le rezolve. Nu stiu cum de mi-a scapat pana acum! [face_laugh]
     
  15. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Of... Daca nu eram atenta, topicul asta se inchidea maine. :D
    Asa ca, poate membrii mai noi vor sa ne spuna care e cuplul lor preferat din lumea SW.
    Daca nu, mai revin eu peste sase luni. :D

    Si fiindca tot s-a plans Sergiu mai demult ca nu folosim spatii la posturile kilometrice, mi-am "aerisit" postul initial, daca tot eram aici si avem acum posibilitatea sa o facem. :)
     
  16. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    :)) :)) :)) absolut super
    faza cu padme si cameristele sigur ajunge in urmatorul meu fic
    dar, obi-one are mai multe"docking stations" decat toti ceilalti that's not right
     
  17. rudywetzer

    rudywetzer Jedi Youngling star 1

    Registered:
    May 23, 2005
    hmmmm
    amidala si anakin?
    ea e cam cu..hai sa zicem vreo 14 ani mai mare; in ep 1 anakin avea vreo 10 iar amidala vreo 24..
    hai sa fim seriosi .la politica tre ani sa ajungi in fata..nu hop tzop vedeta.

    cred ca lucas s-a cam grabit cand a facut ep 1 ;asa s-a ales anakin cu o nevasta cam ..coapta.

    dar han si leia ...astia-s adevarati : un fel de elizabeth and Mr. darcy dar rotit cu 180 grade( adica aici han cu mintea brici si ea mai naiva...pe dos decat in celebra carte mega ecranizata).

    ca cam asa(sic!) se intimpla si in viata.

    deci han si leia mai clar ca ziua; ma mir ca nu e peste 50%;
    deci se pare ca au contat f. mult voturile fetelor ..adica povestea lui anakin/padme e mai de telenovela,sau de romeo si julieta ,capitole la care ele subscriu 101%.
     
  18. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Pai de fapt, chestiunea ar veni cam asa...

    Hm, daca stau sa ma gandesc, mai bine ma abtin. :D

     
  19. Vic_Astro

    Vic_Astro Jedi Master star 3

    Registered:
    Jul 25, 2005
  20. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    Of. Am votat pentru Han si Leia din greseala, nu am selectat bine. Am vrut de fapt sa votez pentru Anakin si Padme, pentru ca... e interzis, si pe mine din totdeauna m-a atras tot ce e intezis (vorba aia cu tot ce e "ilegal, imoral si ingrasa" se aplica la mine) si pentru ca evident are un final tragic "inspirator" de lamentari romantoase, adica exact ce ii trebe unei don'soare cand vrea sa se smiorcaie din amor la un film.

    Acum trecand de aspectul amuzant, diferentele, tot ceea ce face o relatie mai "imposibila" ca sa zic asa la mine functioneaza ca magnet. Si tot aspectul misterios al relatiei lor, pericolul, adrenalina, chinul sufletesc, dorul dupa celalalt - reteta perfecta. De fapt, relatia lor este paradigma pentru dragostea dintre amanti - sau cum spunea un profesor de-al meu, "bine ca s-a oprit poveste la Romeo si Julieta acolo, cu moartea lor. Daca n-ar fi murit, si ar fi fost un cuplu de oameni casatoriti, ca toti ceilalti? S-ar fi dus tot farmecul. 'Romeo, ai dat la gaini?' - asta era partea cea mai amuzanta.

    Ideea este ca o relatie e mult mai frumoasa daca nu presupune commitment maritalo-contractual, si obligatii cotidiene care o plafoneaza si erodeaza. Distanta, misterul, frustrarea dozata, nesiguranta... iata ingredientele care genereaza si intretin pasiunea, caci fara ea, tot restul e doar o carcasa goala de conveniente si inertie.

    Si asta au Anakin si Padme, de aceea sunt cel mai frumos cuplu SW pentru mine.

    PS: Se poate introduce in concurs si cuplul Darth Maul/Chantal? :) Pentru cine are nevoie de mai multe informatii (deoarece acest cuplu chiar exista in fanficuri, multumiri zeitei pe nume Diva) contactati-o pe ea, daca va da permisiunea de lecturare.
     
  21. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    [face_blush]

    Oh booy. Chantal mama. Ai grija in ce ma bagi. :)
     
  22. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Eu nu sunt de acord cu chestia cu Romeo si gainile... Intr-adevar, relatiile misterioase, interzise, tragice, imposibile sau cum vrei sa le spui, asa cum este cea dintre Padme si Anakin, prezinta o reteta de succes. Dar au fost ei vreodata fericiti? Nu. Ceea ce nu se poate spune despre Han si Leia sau Luke si Mara. Si cred ca acesta este lucrul pe care il cautam si il dorim cu totii: sa fim fericiti si sa ii facem fericiti pe cei pe care ii iubim.
    Eu una prefer oricand un film care ma lasa zambind unuia care ma face sa consum prea multe servetele. Poate fiindca in viata de zi cu zi zambim atat de putin. Macar la filme sa o facem.
    Si nici casatoria nu cred ca erodeaza o relatie. Orice relatie se schimba si evolueaza in timp, indiferent daca e cu acte sau nu, si nu poti ramane mereu la stadiul de Romeo si Julieta. Dar in asta consta tot farmecul. Acum niste ani buni mi se parea si mie mai interesant ca in momentul in care intervine "plictiseala", sa zbori spre alt cuibusor. Dar nu o poti face la nesfarsit. Cand gasesti ceea ce cauti, te cam opresti.
    Cunosc cateva cupluri (putine, ce-i drept), unele casatorite, altele nu, dar toate cu ceva "vechime", in ochii carora poti citi aceeasi fericire si pasiune ca si la inceput. Obligatiile cotidiene oricum exista, nu pot fi evitate, important este sa ai norocul sa gasesti persoana cu care sa le imparti, si totul devine mult mai usor. Iubirea, daca e adevarata, nu poate disparea niciodata. Daca Romeo si Julieta ar fi ajuns sa se certe pe motivul ca e randul celuilalt sa dea la gaini, inseamna ca iubirea lor nu a fost decat un foc de paie, iar alegerea nu a fost cea corecta. Din pacate, nu au avut sansa sa traiasca suficient de mult ca sa o afle. Ceea ce se aplica si la cuplul Anakin - Padme, ca nu fiu complet off topic. :)
     
  23. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Uhm. Well. O relatie care are un inceput dramatic rau este oricum de alta calitate decat o relatie care a dus-o dintotdeauna bine. Drama sells. Sex sells. le combini pe amandoua si ai un succes.
    Si oricum, depinde ce intelegi prin tragic. Relatiile care se termina prin moartea partenerilor intr-adevar, melodramatice si boring. Dar cuplurile formate din oameni atat de diferiti, care nici nu pot fi impreuna, nici nu se pot desparti... that's a gold mine baby. ;)


    Uhm. I'd like to think that they were... pentru vreo 3 ani sau ceva de genul.

    Corect, dar pentru a ne pastra atentia avem nevoie de drama. Numai dupa ce ne plictisim de personaje, au ele voie sa fie in sfar**** fericite. it's a drag, dar cam asa stau lucrurile. :)
     
  24. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    Evident ca ai dreptate. Dar trebuie sa si condimentam putin serenitatea asta amoroasa, relatia "solida si armonioasa". Si cum altfel decat cu sex salbatic (DM/C) si teasing/incertitudine (A/P)? *ranjet fericit de smiley care a mai trantit o obraznicie*

    Si poate n-au fost fericiti la final (asta nu dintr-o alegere de cuplu, ci dintr-una individuala a lui), dar a fost frumos si intens. Si rezultatul (gemenii) a fost pe masura. Cu alte cuvinte, a meritat - zic eu.
     
  25. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Pai au avut si cele doua cupluri de care ziceam parte de drama cu carul. Lui Luke si Marei le-a trebuit 10 ani ca sa se gaseasca (ca alergasera dupa cai verzi pe pereti pana atunci, bine ca n-au asteptat sa iasa la pensie), si daca nu ma insel, si la Leia si Han a durat vreo 7 ani pana cand au hotarat sa faca pasul cel mare. Si Leia a facut figuri pana in ultimul moment (zi-mi tu, Diva, ca eu n-am citit The Courtship of Princess Leia).
    Pe cand Anakin si Padme ce-au avut? Mai nimic. Ma indoiesc ca au fost fericiti in aia 3 ani de care zici. daca ar fi fost asa, Anakin nu ar fi fost atat de dobitoc incat sa lase sa-i scape fericirea printre degete. S-ar fi retras cu ea la lacurile de pe Naboo sau la mama naibii, si n-ar fi dat o ceapa degerata pe ce ar fi crezut ordinul Jedi despre "tradarea" lui. Dar nu, el a trebuit sa faca pe interesantul si desteptul si sa lase sa se duca pe apa sambetei relatia ce ar fi putut fi reusita. Bineinteles, a facut-o din "dragoste". Ma intreb ce-a vrut sa demonstreze de fapt?
     
Thread Status:
Not open for further replies.