main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Care sunt (IYO) principalele puncte tari si principalele puncte slabe ale fiecarui episod?

Discussion in 'Archive: Romania' started by ComicDiva, Dec 9, 2006.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Episode I TPM
    Episode II AOTC
    Episode III ROTS
    Episode IV ANH
    Episode V ESB
    Episode VI ROTJ

    ?
    PS: IYO - in your opinion
     
  2. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    ...sincer sa fiu daca gasesc multe puncte tari...imi e greu sa gasesc puncte slabe...si asta ca privesc prin prisma unui admirator infocat ceva ce-mi place mult, si poate nici nu am stofa de critic:D ...
    Ep.1)...imi place extraordinar si cred ca e primul pe lista de puncte tari, duelul de pe Naboo intre cei doi jedi si sith.
    Ep.2)...clar faza cand Anakin se duce sa-si salveze mama si cutremurul "afectiv" care inconjoara tragedia.
    Ep.3)...aici am doua sau chiar trei pe care le am la inima... Cum Palpatine il "mangaie" cu vorbele pe Anakin cand il intoarce impotriva ordinului; durerea si zbuciubul cu care Obi priveste cum fostul sau padawan intra si face masacru in templu... duelul intre Obi-Anakin si duelul intre Yoda-Palpatin...
    Ep.4)...ce m-a surprins de prima data...cum batranelul reteaza intr-o clipa mana scandalagiului din bar...si bineanteles inainte de asta explicatia lui Ben despre forta si cavalerii jedi...
    Ep.5)...daca mai trebuie sa spun spun:D ...faza cand Vader ii dezvaluie lui Luke ca e tatal lui... si bineanteles vorbele intelepte ale micului maestru verde...
    Ep.6)...cand Darth Vader redevine Anakin Skywalker...

    Sunt multe altele...aproape filmele in intregime, imi schimb ideile in timp ce scriu dar astea mi-au venit primele in minte asa ca le las...
     
  3. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Episode 1 TPM:

    puncte tari: faptul ca vedem pentru priuma data consiliul Jedi, aparitia altui Sith: Maul
    puncte slabe: gunganii, cursa de pordacere care a fost prea lunga si nu prea are legatura cu universul SW cu care eram obisnuiti (imi aduce minte mai mult de filmul Ben Hur si memorabila scena a carelor de lupta din arena, decat de Star Wars)

    Episode 2 AOTC:

    puncte tari: aparitia clonelor si a primei batalii clone/droizi (incepi sa intelegi ideea de Razboi al Clonelor)
    puncte slabe: Jango Fett care e "tata" clonelor, actiunea lungita destul de mult

    Episode 3 ROTS:

    puncte tari: efectele speciale deosebite si crearea lui Darth Vader, ceea ce lumea a asteptat de zeci de ani
    puncte slabe: unele scapari in scenariu, faze in care droizii de lupta actioneaza ca in desenele animate

    Episode 4 ANH:

    puncte tari: primul film Star Wars si cu asta am spus tot
    puncte slabe: lupta intre Ben si Vader care e ca intre doi mosi

    Episode 5 ESB:

    puncte tari: AT-AT's, Bespin, Yoda
    puncte slabe: prea mult Dagobah

    Episode 6 ROTJ:

    puncte tari: efectele speciale deosebite atat luptele din spatiu cat si cele de pe Endor, urmarirea cu speedere, AT-ST's, Vader care redevine Anakin
    puncte slabe: EWOKS!!!





     
  4. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    Sunt in mare parte de acord cu Sergiu.

    Episodul I
    pros: abordarea CGI (ma rog e o consecinta normala a evlutiei tehnicii visuale, dar imi aduc si acum aminte cat de incantata eram la primele imagini), Amidala, the casting of Ewan McGregor as Obi Wan (nici ca se putea o alegere mai buna), siiiii... evident Darth Maul, cel mai carismatic Sith ever to hit the SW screen, duelul si muzica (Duel of the Fates, pentru mine cea mai buna partitura SW))
    cons: Yoda e inca puppet, se vede diferenta uriasa intre cum arata in I si dupa aceea in II si III, Jar Jar (complet inutil, creat doar pentru amuzamentul copiilor), podrace mult prea lung, in general prea multi copii si harmalaie, distrugerea navei Federatiei de catre Anakin "din greseala" (si acum mi-e jena daca ma uit la SW I cu cineva si ajungem la scena aia, penibil pur si simplu), efectul vizual de la "secerarea" lui Maul in doua falfaind in cadere (e lame rau)

    Episodul II
    pros: Dooku, Ewan McGregor, mai mult CGI, droizii in actiune, seductia si flirtul dintre Anakin si Padme (daca dialogurile lasa de dorit, atunci efectul vizual este la inaltime, sunt amandoi frumosi si au chemistry), Kamino, scena din garajul lui Lars (unde Anakin ofera un "peek preview" la Vader)
    cons: Jango Fett (actorul nu se potriveste, trebuia cineva mai impunator fizic), Jar Jar inca apare (iarasi complet ne-necesar), cattiva dintre Separatisti sunt inutil de urati (asta e schema de basm, tot ce e urat e rau si invers), jocul lui Christensen (daca luam in considerare numai scena cand moare maica-sa, e pathetic), arena din Geonosis (nu mai suntem la romani, nu-si avea rostul, cand era clar ca Jedi comunicau intre ei, tu-ti iei timp pentru o executie publica, in style)

    Episodul III
    pros: cel mai bun episod (de departe), jocul lui Christensen, duelurile deja consacrate, Mustafar, atentia la detalii, tensiunea constanta, bine condusa, Grievous (as fi vrut insa sa il vad mai mult in actiune), "nasterea" lui Vader
    cons: naivitatea si infantilismul lui Anakin (un pic prea trasa matza de coada), jocul lui McGregor cand il vede pe Anakin in templu pe holograma (mult prea fad si imobil, fratele lui de suflet si elevul sau tocmai devenise un monstru.. "I can't watch this", understatement by far), dialogul Padme-Ankin pe Mustafar (neconvingator si penibil in unele locuri), batalia deasupra Coruscant-ului de la inceput (mult prea incarcata pentru efect vizual, insa un ghiveci de nave si explozii ce e iarasi tras de par)

    Episodul IV
    pros: pai asa incepe totul, Vader, muzica, unghiuri de filmare, Harrison Ford in rolul lui Han Solo (iarasi o alegere excelenta), Millenium Falcon, Chewie (asta da comic relief, nu Jar Jar), R2D2
    cons: Carrie Fisher in rolul Printesei Leia (alegere jalnica, dupa parerea mea), aliens par ca sunt facuti din plastic (vezi cantina din Mos Eisley), duelul Vader-Kenobi (dupa cum s-a spus, e patetic rau, se bat doi mosi cu betze luminoase), scena cand vine Vader sa o tortureze pe Leia cu o seringa tampita (de tot rasul intr-un univers SF)

    Episodul V
    pros: lupta de pe Hoth, mult Vader si battlestations, Boba Fett, Bespin (desi nu e speculat vizual suficient, asta depinzand bineinteles si de posibilitatile tehnice), antrenamentul de pe Dagobah
    cons: Yoda e prezentat prea debilitat mintal la inceput (ne-necesar), relatia Han-Leia (exagerat de ludica), Emperor apare in holograme de parca ar avea ochelari

    Episodul VI
    pros: se mai maturizeaza din Hamill (si nu mai arata ca un adolescent care nu stie pe ce lume e), scenele de la final cu lupta mentala/fizica Luke-Vader-Emperor, "intoarcerea" lui Vader (foarte bine condus si punctat)
    cons: Ewoks (ceva mai idiot si enervant nici ca se putea), Jaba (iarasi, neverosimil, un vierme urias, lord al gangsterilor, ce am zis cu schema de basm urat/frumos), moartea lui Yoda tocmai cand ii spunea numele celuilalt Skywalker (tras de paaaar!, avea timp berechet sa ii tot spuna, nu sa o dam asa in melodrama), lig
     
  5. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Eu pot sa gasesc o gramada de puncte slabe filmelor, fiindca incerc sa le privesc obiectiv, si de multe ori am incercat sa inteleg de ce pe unii ii prinde "microbul SW" iar pe altii nu. Si am ajuns la concluzia ca acest lucru se intampla din cauza ca filmele au o gramada de puncte slabe, pe care de obicei un fan SW nu e dispus sa le vada si inchide ochii in fata lor, sau in cel mai bun caz spune ceva de genul: "Asa a vrut Lucas, si trebuie sa le luam ca atare, cu puncte tari si cu puncte slabe".


    Episode I:

    Parti slabe
    Gunganii in general, Jar-Jar in mod special; faptul ca nu a fost pe deplin explicat conceptul de Forta, Ordinul Jedi, etc, si ni-i prezinta ca pe ceva dat si arhicunoscut, in asa fel incat pentru cineva care priveste mai intai TPM poate fi greu de inteles; toaletele, frezele si machiajul reginei Amidala.
    Cursa pod-uri mi s-a parut destul de in regula, chiar mi-a placut, desi a fost intr-adevar cam lunga. Iar mie mi-a amintit mai curand de cursele de Formula I.

    Parti tari:
    Qui-Gon Jinn, duelul final si cam atat.

    Episode II:
    Puncte slabe: Jango Fett si Boba Fett copil
    Puncte tari: habar n-am. Uneori ma gandesc ca Episodul II incepe sa-mi placa chiar mai putin decat I, pe care il consideram prost din cauza lui Jar-Jar. Ca actiune in general, mi se pare mai okay episodul I intr-un final.
    Probabil clonele si batalia de pe Geonosis. Si muzica.

    Episode III:
    Puncte slabe:
    Batalia de pe Coruscant (prea mare debandada); faptul ca Lucas a incercat sa introduca si aici cateva scene de umor care nu prea isi aveau locul intr-un episod ce se vrea intunecat; felul in care Anakin a trecut de partea intunecata a Fortei (prea brusc); faptul ca intreg episodul pare facut in graba: o jumatate de ora in plus nu ar fi stricat filmului; efectele speciale au fost prea trase de par si de multe ori pur si simplu se vedea ca sunt CG; lupta dintre Palpatine si Yoda.

    Puncte tari:
    Intregul film al actiunii mi s-a parut destul de bun si credibil; batalia de pe Mustafar - scena cu "You were my brother" mi s-a parut superba; nu mi-a placut momentul efectiv al nasterii lui Vader, mi-a adus aminte mai mult de Frankenstein. Ar fi putut fi facut mai bine.
    Cel mai tare punct: nasterea lui Luke si al Leiei. Acela a fost momentul in care practic s-a facut legatura cu noua trilogie, in care efectiv am realizat ca e vorba de unul si acelasi film.

    Episode IV:
    Puncte slabe: nu stiu. Cred ca freza printesei Leia.
    Puncte tari: tot restul :)

    Episode V:
    Puncte slabe: Yoda (sau mai curand felul in care a ales Lucas sa il materializeze: o figura mult prea caraghioasa pentru un maestru Jedi de calibrul acestuia. Putea si mic si "neinsemnat" si fara sa fie caraghios.

    Puncte tari:
    Bespin si tot ce se intampla acolo, in special lupta dintre Vader si Luke si finalul acesteia; bicep... ah, never mind [face_whistling]

    Episode VI:

    Puncte slabe: creaturile din palatul lui Jabba si dansurile alea idioate (in special din filmul recosmetizat); ewoks; finalul mult prea static si de poveste, cu poza si artificii. Not too good pentru incheierea intregii saga.

    Puncte tari: cursa de speederbikes de pe Endor (imi aduc aminte ca m-a tinut lipita de scaun cand am vazut-o prima data); infruntarea finala Luke - Vader - Palpatine - superba.





     
  6. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    [face_laugh]

    A New Hope
    Puncte tari (destul de multe) - lupta din spatiu si din Tantive, stormtrooperii, Darth Vader, cei doi droizi, Tatooine cu fiintele sale ciudate, Obi Wan, Cantina, Han Solo, Chewie, Soimul, aparitia pt. prima oara a unui lightsaber si a conceptului de Forta, salvarea printesei, atacul rebel asupra Stelei Mortii.
    Puncte slabe nu prea... mi-ar fi placut totusi sa vad mai multe detalii de pe Yavin.

    The Empire Strikes Back
    Puncte tari (la fel de multe) - coloristica - folosirea din abundenta a tonurilor reci, Hoth, baza rebela, flota imperiala, Darth Vader, batalia de pe Hoth, Dagobah, Yoda, Bespin si duelul dintre Vader si Luke ("I am your father"), Boba Fett, R2-3PO, Leia-Han si evident scena din final cu flota rebela :D.
    Puncte slabe - viermele ala din meteorit. Cum naiba poa' sa traiasca o fiinta in vid spatial ?

    Return of the Jedi
    Puncte tari - la fel, o gramada... - maturizarea lui Luke, salvarea lui Han Solo, flota rebela, cele 3 lupte ce curg in paralel : cea din spatiu (bestiala scena cand apar o gramada de TIE-uri in fata Soimului), cea de pe Endor si Luke vs. Vader, eliminarea Imparatului de catre the good Vader, coloana sonora - in special cea de la petrecerea de la final si de la atacul rebel asupra Stelei Mortii si nu in ultimul rand aparitia in spectre de Forta a lui Yoda, Obi Wan si Anakin.
    Puncte slabe - ewoksii si garzile lui Jabba.

    The Phantom Menace
    Puncte tari - Ordinul Jedi, Coruscant-ul, Qui Gonn, Darth Maul, duelul de pe Naboo, coloana sonora - Duel of Fates (exceptional).
    Puncte slabe - Jar Jar si gunganii, cursa prea lunga de pod-uri, prea multe detalii vizuale.

    Attack of the Clones
    Puncte tari - batalia de pe Geonosis, Obi Wan, Kamino, clonele, Jango Fett, Dooku, Windu (This party is over !), Anakin-Padme, Across the Stars.
    Puncte slabe - duelul dintre Dooku si Yoda - mult prea zbuciumat si evident Jar Jar.

    Revenge of the Sith
    Puncte tari - duelul de pe Mustafar, replicile si coloana sonora, Grievous, Order 66, crearea lui Darth Vader, planetele noi - Utapau, Kashyyyk, Felucia, Mygeeto, Bail Organa si Tantive, discutia dintre Yoda si Obi Wan de la final.
    Puncte slabe : aparitia meteorica a lui Jar Jar si a Soimului, droizii onomatopeici, batalia de langa Coruscant, caderea mult prea usoara a lui Anakin de partea intunecata, uciderea extrem de usoara a celor 3 maestri Jedi care il insoteau pe Windu.

    Cred ca ar mai fi de enumerat chestii care nu mi-au placut la prequel trilogy dar nu m-am mai uitat de mult la cele 3 filme si am mai uitat...
    :)
     
  7. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    Episode I TPM
    bune: primul film din trilogia noua... si zic ca reflecta total atmosfera acelei perioade
    rele: foarte putin la subiect. SW e prea departede acest film

    Episode II AOTC
    bune: il vedem si noi pe yoda cum se lupta :p
    rele: daca nu esti fan mare SW ti sa adormi la film. Unele faze sunt prea exagerate si prea lungite

    Episode III ROTS
    bune: efecte speciale super,
    rele: a aparut asa tarziu, si fraze de genul: Ani, u are braking...

    Episode IV ANH
    bune: conceptul de lightsaber si de forta
    rele: explozia stelei mortii... explodeaza prea brusc

    Episode V ESB
    bune: lupta de pe hoth
    rele: nu cunosc :p

    Episode VI ROTJ
    bune: Soimul mileniului care functioneaza bine de la inceputul filmului pana la sfarsit
    rele: aici se termina filmul si incepe cartea
     
Thread Status:
Not open for further replies.