main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

cat de bine se imbina cele doua trilogi?

Discussion in 'Archive: Romania' started by arapila, May 22, 2005.

?

cat de bine se imbina cele doua trilogi?

Poll closed Mar 25, 2012.
  1. perfect

    3 vote(s)
    23.1%
  2. foarte bine

    6 vote(s)
    46.2%
  3. bine

    4 vote(s)
    30.8%
  4. rau

    0 vote(s)
    0.0%
Thread Status:
Not open for further replies.
  1. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
  2. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Nu raspund inca la acest poll. Pentru simplul motiv ca nu stiu :)
    O sa-mi fac intr-una din zilele astea timp sa ma uit cap-coada la toate cele sase episoade si a doua zi promit sa vin si sa raspund.
    Oricum, la o prima vedere... as inclina sa raspund "foart bine". Vedem...
     
  3. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Am vrut sa pun "bine", dar am dat mai jos. Nu e rau nici asa. De ce? Read: :)

    Cred ca The Phantom Menace e cel mai inafara film din dubla trilogie. Si aici nu ma refer la calitatea personajelor, ci la scenariu. In acea vreme, sunt aproape sigur ca Lucas nu prea stia la ce va ajunge cu celelalte 2 episoade ramase. Asa ca TPM iese inafara ca un cos pe nas ;)
     
  4. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Trilogiile nu au cum sa nu se imbine decat intr-un mod fericit, pt. ca in caz contrar ar fi iesit un mare scandal din care Lucas ar fi iesit foarte sifonat.
     
  5. rudywetzer

    rudywetzer Jedi Youngling star 1

    Registered:
    May 23, 2005
    io cred ca Lucas reia firu' povestii treptat; chiar si gunganii ;se stie cat ii place lu' Lucas sa creeze tot felu de planete , vietati etc.
    Ii place sa lase de multe ori in coada de peste si cu mult mister ; asa ca io cred ca de aceea nu il ia pe anakin de ,,la adam si eva'' cu istoria sa.
    Imo cele 2 se imbina perfect;
    apropos: cursa din ep 1 e cea mai palpitanta de la niki lauda incoace; nici in formula 1 sau alfel de curse si nici in alt film nu a fost o cursa asa de palpitanta ca cea in care participa micul Anakin.

    Rog pe administrator sa faca un pool despre cursa asta ;cam cat de perfect a fost realizata?
    io de fiecare data parca o vad prima data ; a fost perfecta imo!!!
     
  6. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    rudywetzer: Nu e nevoie sa-ti faca "administratorul" un poll. Il poti face tu, asa cum il doresti. Undeva in stanga-sus a ecranului ai optiunea "Create poll".
     
  7. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Mi-a placut cum a fost creata acea cursa de podracers, dar as fi preferat sa nu o vad in SW. ;) You get the idea

    Pentru cei care o iubesc, am o "cut scene" de vreo 3 minute din TPM exact cu aceasta cursa, pe un VCD.
     
  8. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Am votat FOARTE BINE, din simplul motiv ca pe Pamant nu exista perfectiune.

    Evenimentele din cele 2 trilogii au cursivitate si se leaga intre ele.

    Pacat insa ca intre cele 2 trilogii se "scurg" cam 20 de ani.
    Poate ar fi fost bine ca A NEW HOPE sa fie Ep7, TESB sa fie 8 si ROTJ sa fie 9.

    Adica poate ar fi fost bine ca intre ROTS si ANH sa mai fie o trilogie...care sa urmareasca escaladarea conflictului, nasterea Aliantei Rebele , copilaria lui Luke si a Leiei ... etc...

    ...vreau cam multe, nu ?! :)
     
  9. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Eu zic ca se imbina bine. Mai sunt cateva loose ends ( de exemplu a durat 20 de ani sa construiasca Death Star I si doar cateva luni sa construiasca aproaope complet Death Star II????)
     
  10. rudywetzer

    rudywetzer Jedi Youngling star 1

    Registered:
    May 23, 2005
    e si tu acuma;s-a construit ca raspuns la trasnaile rebelilor si la ascensiuneaq lui luke ca si cavaler jedi;
    poate ca pina sa apara luke rebelii chiar il amuzau pe imparat,ce sa faca ei impotriva puterii lui? nimic, dar cand incepe sa apara un adversar pe masura , si scolit -crezi ca nu a ajuns la urechile imparatului faptul ca a tintit la o viteza apreciabila fara computer si,,alte zmecherii''o tinta cu diametrul de 2 m ?
     
  11. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    SVAndrei :
    ...stai asha !! Nu spune nimeni ca a durat 20 de ani (timpul aproximativ scurs intre actiunea din Ep.3 si cea din Ep.4), pentru a se construi DEATH STAR.

    La sfarsitul Ep3 vedem scheletul DEATH STAR in constructie, iar in Ep4 ea este deja operationala.
    Nu exista o referire explicita la faptul ca construirea acesteia a durat pina la inceputul Ep4...
    Ci doar faptul ca, la inceputul Ep4, Alianta Rebela a reusit (in sfarsit) sa ii fure planurile !

    Deci neavand explicatii certe privind timpul ei de constructie, ne putem doar inchipui ca Imperialii o construisera de ceva timp...nu ??
    Si ca...nu o "initiasera" inca (aceasta urmand a se face prima data cu Aleraan-ul), Imperiul folosind-o insa doar ca instrument de groaza, simpla ei apropiere de o planeta determinind populatia acesteia sa se afilieze Imperiului...

    Adu-ti aminte ca, la sfarsitul Ep3, Palpatine si Vader deja priveau pe fereastra unui ... Distrugator Imperial (cu un aspect modificat fata de cele din Trilogia Clasica, deci precursor al IMPERIAL DESTROYERELOR stiute...); chiar am avut ocazia sa vedem 2 precursoare ale TIE-urilor...avind insa acelasi "vaiet" de survol stiut din Trilogie...
    Deci PUTEM presupune ca Imperiul isi construia tehnica destul de repede, nu ?! :)
     
  12. MacKenzie

    MacKenzie Jedi Youngling

    Registered:
    Mar 10, 2005
    Daca nu ma insel (si pentru asta trebuie sa recitesc trilogia), in cele 3 volume ce povestesc viata lui Han Solo pana cand l-a intalnit pe Kenobi, se vorbeste ca rebeliunea incerca sa fure planurile noii statii de lupta a Imperiului, care ar fi Steaua Mortii.
     
  13. LJA

    LJA Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Jun 5, 2005
    Asa si asa.
    Deorece in trilogia noua sunt folosite forte noi in care in trilogia veche nu erau ca de ex : speed s.a, plus sabile laser(si manuirea lor) care sunt mult misto: ma refer la jedi care se bat cu 2 sabi si plus sabia lui Maul care e super
    La poveste totul e ok, dar nu stiu parca trilogia veche era mai usoara de inteles decat cea noua si in plus techologia este un mare dezavantaj (efecte speciale)
    Plus in trilogia cea noua se pune accent pe peisaje ceea ce trilogia veche nu prea are.
    Plus mai multe scene de lupta in cea noua
    Daca imi vin in cap alte obiecti o sa le postez
     
  14. Tha_Last_SITH

    Tha_Last_SITH Jedi Youngling

    Registered:
    Jun 2, 2005
    luptele mai "palpitante" din I II si III au fost explicate de lucas ca fiind perioada jedilor.....atunci era un loc unde putai invatza tha ways of tha force & lightsaber fightin' techniques.... in IV V si VI ce rapiditate ceri de la obie-wan care are 1300 de ani si vader care e tot o industrie metalurgica...nici luke na avut profesori cu "vana" in ei.......
    suprematzia imperiului in galaxie a ashternut patura involutziei.....obiectivele imparatului erau distrugere si acaparare de putere.......deci evolution cam de loc.....
     
  15. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    @ The_Last_Sith: Vader - industrie metalurgica? De unde ai scos-o moshule ca m-am spart de ras. [face_laugh]
     
  16. Tha_Last_SITH

    Tha_Last_SITH Jedi Youngling

    Registered:
    Jun 2, 2005
    poi nu e asa.......do i lie? anyway..yo dc nu pot sa votez aici.........sau creca am votat...nu mai stiu......"strong am i with the force.....but not that strong"
     
  17. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Stai ma ca asa si Tarkin apare om matur in Planeta Adormita (sper sa nu zic bazaconii) si la sfarsitul Ep. 3 apare un tinerel de ofiteras.
    Cat despre TPM... e cel mai inafara subiectului desi filmu e bun rau (cel putin e favoritul meu) probabil tocmai pentru ca nu se ocupa decat cu niste probleme local sa le numim, si nu cu impliniri de profetie si cu razboaie ce cuprind sute de galaxi.
     
  18. QuiGonGin92

    QuiGonGin92 Jedi Master star 2

    Registered:
    May 13, 2005
    Nu prea bine(construirea Stelei Morti in 20 de ani apoi stiti voi,instruirea unui padawan dura mult si trebuia sa treaca multe teste ,Luke a ajuns imediat CJ,desi nu l-a omorat pe vader,vader s-a omorat sindur de fapt,si-o curentat industria metalurgica)
     
  19. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    TPM trebuie sa recunosc ca este cel mai luminos episod SW.
     
  20. Vic_Astro

    Vic_Astro Jedi Master star 3

    Registered:
    Jul 25, 2005
    Una dintre cele mai mari nedumeriri ale mele a luminat'o foarte elegant Octavian.
    Ce as fi vrut sa se intample altfel este ordinea evenimentelor din episodul 3. Poate ca nu ar mai fi la fel de credibila moartea atator Cavaleri Jedi, dar poate ca acestia ar fi trebuit sa moara in timp, dupa nasterea gemenilor. Ar fi reusit Lucas astfel sa mai intinda elasticul si sa scurteze putin cei 20 de ani pana la episodul 4. As fi vrut sa apara mai mult personaje care preiau in ANH stafeta, si nu ma refer aici la Chewye, ci la Tarkin, Mon Mothma, Rieeken etc...
    Mi s'a parut destul de fortata si iesirea lui Yoda din scena. Da, stiam toti ca se va autoexila pe Dagobah, dar e prea brusca decizia sa. As fi inteles sa fuga si sa il ajute pe Obi sa "pregateasca" ultima sansa a galaxiei daca o lua cu el pe Leia, sa o antreneze.
    Cat despre TPM, as zice ca e oarecum normal sa fie un episod aparte. Oricat de surprinzatoare este saga lui GL, ea trebuia sa aiba un inceput. Nu toata lumea a citit cartile care preced TPM, asa ca trebuia introduse multe personaje si evenimente in scena. E adevarat ca a iesit cam ca un documentar cu ceva actinue, dar noua ne place, nu? E SW pana la urma ;)
     
Thread Status:
Not open for further replies.