main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Ce fel de fan SW esti?

Discussion in 'Archive: Romania' started by Tago_Jedi, Dec 8, 2006.

?

Ce fel de fan SW esti?

Poll closed Mar 25, 2012.
  1. Imi plac doar filmele si cam atat...(fan "de duminica")

    0 vote(s)
    0.0%
  2. Imi place tot ce tine de SW ...(fan moderat)

    38.9%
  3. Ma identific cu anumite personaje sau ideologii din universul SW (fan entuziast)

    11.1%
  4. Identific SW in/cu lumea reala?!? (fan fanatic)

    0 vote(s)
    0.0%
  5. Imi place SW dar si alte seriale sau filme sf (fan SF)

    50.0%
Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    Am votat varianta 3... dar daca ar fi sa spun unde am un ascendent ar fi in 5...deci varianta mea principala: 3

    Daca se poate sa spuneti cine si ce voteaza... daca nu...nu:oops:
     
  2. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Toti prietenii imi spun omu' SF asa ca... logic c'am votat ultima varianta.

    Aaaa si popa de la Biserica ma mai alinta uneori "maistru jedi"
     
  3. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Am votat si eu ultima varianta. Nu ma uit la multe filme SF (de fapt nu ma uit la multe filme full stop), in schimb citesc SF "la greu".
     
  4. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Last option. Personal nu cred ca poate exista un fan SW care sa nu fie atras si de alte creatii ale aceluiasi genre. Daca totusi exista, el nu e fan SW ca film SF ci ca poveste de dragoste sau mai stiu eu ce alta conotatie poate avea pentru acesta.
     
  5. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    in-deeeed
    star trek, star wars, BSG, stargate (sg1 si atlantis), farscape, etc...
     
  6. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    Mie imi place aproape orice aparitie din genul SF, dar nu am urmarit nimic cu placere mai mare decat SW...asadar pot fi in principal fan SW si in general iubitor al genului SF...
     
  7. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Eu am votat varianta 2, desi sunt undeva intre 2 si 3. Pentru ca imi place tot ce tine de SW si sunt un fan entuziast, dar fara sa ma identific cu anumite personaje sau ideologii.


    Ei bine uite ca exista si astfel de fani, iar eu ma numar printre ei. Imi place SW, fara sa-mi placa SF-ul in mod special. Cel putin nu cum imi placea in tinerete, cand intr-adevar mancam SF pe paine (filme mai putin, in special carti). Si nu sunt fan SW datorita povestilor de dragoste - si presupun ca aici te legi in special de fete, fiindca ma indoiesc ca vreunui baiat ii place SW din cauza vreunei povesti de dragoste (in loc sa va bucurati ca aveti printre voi fete carora le place Star Wars... :D). Chiar daca imi plac povestile de dragoste, pe acestea nu le-am descoperit decat de vreo trei ani, cand am inceput sa citesc cartile. Fan sunt de mai bine de 20 de ani.
     
  8. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Care povesti de dragoste? Cred ca cea mai buna poveste de dragoste e aia intre C3PO si R2D2. Sa fim seriosi... cele doua cupluri consacrate sunt cel mult penibile... ce vine Mara sa mai improspateze relatiile de cuplu (dar ea apare in EU asa ca nu se pune)
     
  9. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    La povestile din EU ma refeream si eu. Ele au fost create pentru a satisface gusturile unei categorii cat mai largi de fani. Nu trebuie sa ne asteptam la cine stie ce povesti de dragoste in film, pentru ca SW nu e film de dragoste. Daca vreau filme de dragoste, ma uit la alea cu Meg Ryan, nu la SW... :rolleyes:
     
  10. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Mai, povesti de dragoste tot sunt... dar sunt PROST CLADITE, cu replici a la "Anakin, u'r braking my inima si o pui la 2.20V"
     
  11. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    @Mara: Poate vrei sa spui "Ei bine uite ca exista si un astfel de fan, iar eu ma numar printre el". Daca faptul ca aceasta productie este o creatie de referinta pentru genul sci-fi si nici povestea de dragoste (asa cum s-a priceput Lucas sa o redea; nu insist fiindca se stie deja rezultatul) nu te-au motivat sa devii fan SW, poti sa-mi explici te rog frumos ce anume a fost? Chiar mi se pare interesant punctul tau de vedere.
     
  12. jombistarkiller

    jombistarkiller Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Apr 24, 2005
    Cred ca sunt combinatia dintre varianta 2&3;)
     
  13. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    Bine v-am regasit.

    Parerea mea e ca poolul nu a fost facut cum trebuie.. .totusi eu am votat varianta 2. Chestia care zicea lumea cu povestea de dragoste... nu stiu ce sa zic. Poate sa iti placa la film ideea de cavaleri jedi, sa iti placa sword fight-urile, efectele speciale, pod raceurile sau jar jar :D etc etc sau toate la un loc. SW e un basm modern, cred ca asta ne-a fermecat pe toti. Parerea mea e ca poate sa iti placa si numai SW si fara ca sa fan SF si numai pt sunt niste indragostiti... daca ar fi sa o luam dupa povestile de dragoste din film, am putea zice ca filmul e o telenovela puitin mai lunga...
     
  14. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Varianta numarul 2. Fan SW moderat.
     
  15. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Cred ca am spus in mai multe locuri pe acest forum, de-a lungul timpului, de ce imi place SW. De fapt, cred ca acest lucru nu poate fi explicat asa cum se cuvine si sa fiu a naibii daca imi amintesc cu foarte mare claritate ce anume m-a facut, in acea vara indepartata a anului 1984, sa ma duc sa vad de 5 ori intr-o saptamana Imperiul contraataca la cinematograf, iar ulterior sa colectionez tot ce se putea colectiona la vremea aia de prin revistele Bravo si Popcorn si sa dau o jumatate de litru de tuica unui mos cantaret in corul bisericii sarbesti ca sa-mi aduca afisele filmelor din Iugoslavia. Cred ca e vorba de poveste, era ceva ce nu mai vazusem pana atunci. A ramas pur si simplu "lipita" de mine. Si am avut o perioada de vreo 10 ani (intre 15 si 25 de ani), cand eram si fan SF. Dupa aceea, viata "reala" a inceput sa aiba prioritate, si nu m-am mai gandit asa mult la cai verzi pe pereti, adica nici la SW nici la SF, decat ocazional. Nici macar aparitia noilor episoade nu a reusit sa ma scoata din starea de inertie in care ma scufundasem. S-a intamplat acum vreo trei ani, cand am descoperit cartile SW si un pic mai tarziu comunitatea SW din Romania. The rest is history :D
     
  16. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    Cam asa este si cu mine...insa in loc sa vreau sa fac rost de afise...incercam sa ridic pietre cu "forta"...:)
     
  17. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    @Tago: Insemna ca tu te incadrezi la #4.
     
  18. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    lol...pe atunci eram un copil caruia i se citise la film... de atunci a trecut multa vreme si intr-adevar acum ma intereseaza si uneori ma identific doar din anumite puncte de vedere cu filozofia "jedi"... Intr-adevar unii ma considera ciudat, poate nebun insa nu stau lucrurile chiar asa si pana acum am o viata cat de cat normala...paote ne vom cunoaste si inafara acestui forum si atunci vei confirma sau infirma parerea ta;) !

    Dealtfel granita intre 3 si 4 este destul de subtire...ca si intre 2 si 3 [face_laugh]
     
  19. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Imi place SW dar si alte seriale sau filme sf (fan SF) dar ar merge pe langa asta si varianta 2
     
  20. Andina

    Andina Jedi Youngling

    Registered:
    Dec 9, 2006
    Fan SW dar si alte filme de gen. De fapt, mai mult literatura, e mult mai interesant. Cat despre identificarea cu personajele ...
     
  21. Rhodna

    Rhodna Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Nov 28, 2006
    Ultima varianta - am o pasiune pentru Star Wars (cred ca povestea a jucat cel mai mare rol in a ma face sa ma indragostesc de universul asta), dar am prins gustul altor filme (si carti) de gen.
     
  22. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Ma uit in special la filmele SW.
    Ocazional citesc si documentatie (... Sergiu sa traiasca ... mi-a trimis lucruri incredibil de frumoase), precum si cartzi (dar destul de rar, mai ales din lipsa de timp)

    Nu vad filmele insa in fiecare zi, sau ma rog, foarte des.
    Ultima data am facut un maraton (1-6) intre CRaciun si Revelion.
    Dar inainte de asta nu le mai vazusem din toamna, cred.

    SW este ... "drogul" meu de suflet; astept sa mi se faca dor de el, sa mi-l ceara organismul, pentru a-l viziona si a-l savura in fiecare imagine a lui.
    Este primul film care m-a facut sa visez cu ochii deschisi (...evident, asta se intimpla " a long time ago")
    Nu am votat nicio varianta.
    Ptr. ca, asa cum este un "drog" bun (...probabil ! ca nu stiu exact 8-} ), STAR WARS imi da o senzatie de bine, pe care nu vreau s-o alterez ... In niciun fel.

     
Thread Status:
Not open for further replies.