main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Ce inseamna RETURN OF THE JEDI ?

Discussion in 'Archive: Romania' started by OCTAVIAN_PAUN, Jun 1, 2005.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    ...dupa vizionarea de aseara, mi-am schimbat parerea.
    Astept raspunsurile voastre pe aceasta tema.
     
  2. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Moartea lui Vader as a Jedi instead of a Sith?
     
  3. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Isn't it some kind of old movie or something?

    :)
     
  4. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    ..c'mon guys ... puteti mai mult ... :)
     
  5. CONSTANTINESCU

    CONSTANTINESCU Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Apr 16, 2005
    Ce sa fie ROTJ :

    *ultimul film din trilogia veche
    *aveam impresia inainte ca e cel mai bun
    *disparitia lui Vader ca Sith
    *moartea lui Yoda
    *creearea a " The New Jedi Order " supa ep VI
    *sfarsitul si tot odata inceputul unui basm modern ( SW)
     
  6. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Am sa reformulez titlul subiectului.

    Ce inseamna FRAZA "Return of the Jedi" ?!
    Adica ce a vrut sa spuna Lucas prin aceste cuvinte ?

     
  7. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Mama-mama, ce ermetizare in acest topic :D

    Lucas nu a vrut sa spuna prea multe in acest titlu pentru simplul fapt ca HABAR NU AVEA despre cum vor arata ep. 1, 2, 3 si nici cum se vor numi.

    Ceea ce facem noi acum sunt speculatii, insa imi plac speculatiile, asa ca ma voi gandi sa pun si eu un raspuns in curand (si cat mai ermetic ;p )
     
  8. CONSTANTINESCU

    CONSTANTINESCU Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Apr 16, 2005
    Titlu ultimei parti din SW a fost la inceput Revenge of the Jedi dar cei de la lucas i-au spus acestuia ca Jedi nu foloseau Forta pentru a se razbuna numai pentru a se apara. Atunci titlul a fost schimbat in Return of the Jedi. Luke se intoarce pe Tatoine ca un Cavaler Jedi pentru asi salva prietenii. Este o legatura foarte stransa si intre titluri EP III Revenge of the Sith ep VI Return of the Jedi.
     
  9. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Cred ca semnificatia exacta si adevarata a titlului, "Return of The Jedi", o gasim in ultimele secvente ale filmului. Ma gandesc, mai exact, la scena in care cavalerii Jedi-ghosts admirau petrecerea de Endoor. Si, ma mai gandesc, si mai exact, ca este vorba despre Anakin. He's finally back.
    Right, Tavi?:)
     
  10. Tha_Last_SITH

    Tha_Last_SITH Jedi Youngling

    Registered:
    Jun 2, 2005
    revenge of the jedi a fost skimbat in return of the jedi cu doo sapt inainte de lansare pt ca se fabricau produse irat cu marca revenge of the jedi si pt ca lumea sa nu fie pacalita.....ulterioar lucas a declarat ca adevaratzi fani sw trebuiau sa-si dea seama ca razbunarea nu sta in natura unui jedi.
    treaba asta a atras dupa ea skoimbarea numeui si a filmului star trek din "khan's revenege" in "the wrath of khan"
     
  11. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Vanatorul are dreptate, si cred ca asa gandeste si Tavi. Eu cred ca titlul poate avea si o dubla semnificatia: intoarcerea lui Luke, in postura de Cavaler Jedi, dar si intoarcerea lui Anakin de partea luminoasa a Fortei. Dar astea sunt lucruri pe care le-am mai discutat de mii de ori...
     
  12. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    CONSTANTINESCU are dreptate : initial, filmul s-a numit REVENGE OF THE JEDI; datorita considerentelor expuse de el, dar si gandirii mai aprofundate a lui Lucas, denumirea filmului s-a schimbat in RETURN OF THE JEDI.

    Acum am sa-mi plasez parerea.

    Ce inseamna , in limba enleza "THE JEDI" ?
    Inseamna :
    -un om, o persoana, , un individ, "CAVALERUL JEDI"
    -un cod, "CODUL JEDI"

    De asemenea, ce inseamna "THE SITH" ?
    Inseamna :
    -un individ, "CAVALERUL SITH", adica un JEDI renegat, un slujitor al FORTEI INTUNECATE
    -un cod, "CODUL SITH"

    Datorita simplismului traducerilor din Engleza in Romana, care a devenit aproape reflex, probabil multi dintre noi (including me) s-au gandit ca "THE JEDI" si "THE SITH" din denumirile EP. 6 si Ep. 3, inseamna " INTOARCEREA CAVALERULUI JEDI" si ... echivalentul in SITH.

    ...adica in mod reflex am tradus titlurile gandindu-ne la PERSOANE:
    -"RAZBUNAREA LU' ALA"
    si
    -"INTOARCEREA CELUILALT"

    Eu cred insa ca LUCAS s-a gandit mai mult la CODURI.

    Si imi bazez afirmatia, asa cum am mai spus, pe explicatiile evidentiate in Prequelogie:
    -in Ep. 1, aflam despre presupunerile (chiar convingerile) Cavalerilor Jedi, cum ca SITH-ii erau disparuti de mii de ani (Mace Windu a spus asta); de fapt, cind Qui-gon Jin s-a "intalnit" prima data cu Darth Maul pe Tatooine, stiind ca nu mai exista Sith-i, i-a fost greu sa recunoasca unul. Chiar si lui Obi-wan... Iar Consiliul Jedi a ramas perplex (including Yoda), la dezvaluirile lui Qui-gon...
    -toate astea cind, de fapt, Sith-ii existau inca, ascunsi, si "coceau" planuri de razbunare si de intoarcere la putere (artizanul acestor urzeli fiind Darth Sidious)
    -tot in Ep.1, pe Coruscant, asistam la o discutie intre DARTH SIDIOUS si DARTH MAUL, in care acesta din urma rosteste : "in sfarsit, lumea va afla din nou de noi" ... si "At last, we'll have REVENGE"
    -"WE" adica, "noi, Sith-ii"

    REVENGE OF THE SITH inseamna RAZBUNAREA SITH-ILOR, sau RAZBUNAREA SITH (cum paradoxal s-a reusit o traducere buna a filmului pe afis); poate ar fi fost mai bine (...dar poate nu la fel de spectaculos) : RAZBUNAREA CODULUI SITH.

    ...RETURN OF THE JEDI...
    Aici e un pic mai complicat.
    Si cred ca semnificatia este DUBLA.
    Multa vreme am crezut ca este vorba de Luke.
    Aiurea...
    Sorry Mara, stiu ca mori dupa el, dar nu cred ca este vorba de Luke :)
    Dupa ani intregi de dominare a CODULUI SITH (in Ep4+5+6), de domnie a INTUNERICULUI, de teroare si asuprire, un SITH a ales din nou calea catre LUMINA, ucigandu-si Maestrul (=o cerinta principala a Codului Sith), scotind astfel la iveala faptul ca acolo, undeva, in strafunduri... "THERE IS SO MUCH GOOD IN HIM...STILL"...

    Nascut Jedi, devenit SITH in numele dragostei, a ucis esenta Sith-ului tot in numele dragostei (acea dragoste pe care nu o pierduse inca : dragostea pentru copii sai, nascuti din dragostea lui si a lui PADME), redevenind JEDI si murind ca un Jedi. In lumina...
    Totodata, impreuna cu INTOARCEREA CAVALERULUI JEDI(acesta fiind Anakin, REDEVENIT Anakin dupa ce Vader si-a castigat conflictul interior si l-a ucis pe Palpatine), s-a produs si INTOARCEREA CODULUI JEDI, "tradusa" prin revenirea la pace, la normalitate , la perioada in care Jedi-i redevin aparatorii pacii si dreptatii in Galaxie.

    De accea cred ca RETURN OF THE JEDI s-ar putea explica atit prin INTOARCEREA CAVALERULUI JEDI (Anakin), dar si prin "revenirea la normalitate" (ce am spus mai sus).
    Dar O IDEE mai mult prin revenirea lui Anakin.




     
  13. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Kewl... si n-am capul mare :D
     
  14. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Idem.
    Si ca o mica precizare, Tavi dear, nu "mor" dupa Luke. Imi place de el, si atat. Si in nici un caz nu a fost motivul pentru care imi explic titlul in felul asta. Dar mai conteaza ?
     
  15. rudywetzer

    rudywetzer Jedi Youngling star 1

    Registered:
    May 23, 2005
    ferice de tine Tavi ca poti scrie asa de fain ce gandesti; io cand ma pun pe scris tot creieru' meu devine brusc Sahara...
     
  16. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Well duh! Cred ca asta am spus si eu pe scurt in primul post din acest thread. Man, stiu ca tie ti-ar fi placut sa citesti vreo 30 de pagini dar nu cred ca era cazul acum sa bat campii. Sunt adeptul afirmatiilor scurte si la subiect. Infloriturile alea cu traducerile ma fac sa cred ca te-ai pierdut in detalii.
     
  17. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Ah... scandal? :D
     
  18. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Ce scandal ?

    Aaaa .... no problemm, s-a mai luat el (FriendlyPiranha) de mine !! :)
    ... da' suntem amici acuma.
    El este adeptul scrierilor scurte, iar mie imi place sa argumentez raspunsurile unei probleme, mai ales daca acea problema a fost ridicata de mine ...

    Ah, vreti scandal ?!
    OK : Mara, MY dear, stiu ca nu mori DUPA LUKE ... bicoz asta este imposibil, TU DEJA FIIND LATA DUPA MINE !!!! :)

    SCANDAAAAAAAALLL !!!!
     
  19. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Tavi a lansat intrebarea...
    Tavi a raspuns de nota 10 cu felicitari.
    =D=

    Ne-a amutit pe toti.
    [face_shhh]
     
  20. CONSTANTINESCU

    CONSTANTINESCU Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Apr 16, 2005
    Foarte corect ce a spuv Octavian Paun . Eu imi permit sa mai adaug. Normal este vorba de un cult SITH si JEDI nu de o persoana . Putem spune ca Return of the Jedi poate insemna intoarcerea JEDI ca JEDI ORDER sau intoarcerea lui Anakin ca Jedi in JEDI ORDER. Asta o putem face stiin legatura dintre Ep 3 si Ep 6. Intre titluri este mare legatura avem RETUR OF THE JEDI ( JEDI POZITIV ) si REVENGE OF THE SITH ( SITH NEGATV ) Maul spune in episodul 1 la un moment dat "At last we will have revenge " "we will" ca tot . Aste e un punct de vedere dar poate fi si altul ca persoana Intoarcerea cavalerului Jedi aici se poate vorbi de Luke in prima faza dar se poate vorbi de Anakin intr-o a doua faza vazand sfarsitul filmului ( "Tell your sister you weare right " ) ( " You weare right about me ") . Ca raspuns ata la ceea ce a zis Padme ( Ep III ) si Luke ( Ep VI ) " I feel the good in you the conflict "


    Sper ca ceea ce eu am adaugat sa fie corect si sa va ajute in rezolvarea acestui topic.

    MAY THE FORCE BE WITH YOUU ALL
     
  21. LJA

    LJA Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Jun 5, 2005
    Intoarcerea Ordinului Jedi, distrugerea Sith pentru totdeauna
    dar asta e parerea mea
     
  22. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Nu cred ca Sith vor putea fi eliminati pentru totdeauna. Oricand poate aparea un Jedi nemultumit sau altcineva, care sa posede cat de cat cunoasterea Fortei si apoi cu ajutorul unui holocron Sith sa-si insuseasca ceea ce trebuie pentru a pune Sith in picioare din nou. E natura umana.
     
Thread Status:
Not open for further replies.