Ce lightsaber preferati?

Discussion in 'Romania' started by CrisAF, Mar 29, 2005.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. FriendlyPiranha Force Ghost

star 4
    @ sergiu: Felicitari. Smart buy! Nu mi-ai raspuns la postul in legatura cu Titanium Series de pe Vault.
  2. sergiurusu Jedi Grand Master

star 5
    Nevele Titanium au sosit (AT-RT, Anakin's Jedi Starfighter, Droid TriFighter si Republic Gunship) si sunt dragute intr-adevar. Imi plac mult, sunt detaliate si bine concepute, insa eu fiind colectionar Action Fleet, duc dorul acestei serii deosebite, anulata de idiotii de la Hasbro.
  3. sergiurusu Jedi Grand Master

star 5
    nu au venit sabiile la actionfigures.ro?
  4. ATTezeu Jedi Master

star 4
    Chiar ca bine-venite ar fi niste sabii simple la 20 max 30 de euroi. Ca sa nu mai stau ca acum sa ma milogesc pe la rudele din strainatate.[face_sick]
  5. QuiGonGin92 Force Ghost

star 2
    Ce bine ca ai zis de strainatate ca am vreo 2 prieteni si o verisoara in strainatate(in Franta,Italia sau Germania se vand lightsabere Hsaber?????)
  6. sergiurusu Jedi Grand Master

star 5
    E cea mai buna varianta. Se vand si in Europa,,of course!

Mi s-a spus si mie mai demult ca de ce nu ma ocup eu de obtinerea acestor sabii. M-as fi ocupat cu drag, daca as avea o carte de credit valabila peste hotare, doearece nu vreau sa apelez la cei cativa prieteni straini de fiecare data (si asa ii stresez mult). Iar ca sa faci o comanda de zeci poate sute de dolari e o alta treaba (plus transportul care trebuie sa fie rapid si asigurat pe o suma buna). Uitati-va la comanda facuta de Aliapo ce greu vine si asta nu din vina sa. Cand lucrezi peste hotare prin intermediari e mult mai greu decat daca ar fi aduse obiectele la noi in tara. De aceea insist la Actionfigures.ro sau Alienvault sa le duca si la noi. Sabiile sunt cautate si sunt sigur ca si daca ar plati cu 5-10 $ in plus, fanii le-ar lua imediat. Dar cred ca ne trebuie sabii Hasbro, mai ieftine, nu cele de la Master Replica care costa sute de $ bucata.
  7. SVAndrei Jedi Grand Master

star 5
    Eu as prefera, mai nou, o sabie ca a lui Dooku, rosie, numai buna pentru Form II.
    Apropo, stiati ca Sith-ii pun cristale artificiale in sabii? De aia au culoare rosie, si sunt mai puternice, zice in nu stiu care jurnal tehnic. interesant nu? Oare de unde pot sa fac rost de un cristal de asta?
  8. arapila Force Ghost

star 4
    nu stiu de unde iti poti face rost de cristal... Sith isi faceau ei cristalele... asa ca studieaza in continuare, iar cand aflii cum se face un cristal da un PM :D
  9. QuiGonGin92 Force Ghost

star 2
    Am gasit o teorie in care arat cum poti face un lightsaber.Imi lipseste o celula de energie plasmatica(nu e inventata) in rest transformatoare pot face si pot si face rost de la un prieten bun(jumate fan,mai mult jocurile)de la taicasu care cu asta se ocupa.
  10. sergiurusu Jedi Grand Master

star 5
    nici un semn de viata de la ei...

http://www.actionfigures.ro/forum/viewtopic.php?t=28:(
  11. FriendlyPiranha Force Ghost

star 4
    Sergiu, situatia sta cam asha. Ultima serie de la Hasbro, cel putin aici in Canada, este dicontinued. Toys'R'Us si Walmart nu le mai are de o gramada de vreme. They're all back-ordered for more then a month. Magazinul meu micutz de la care-mi iau ce-mi trebuie, de abia a primit de la Hasbro Canada o cutie cu setul de sase (doua din fiecare). La fel si castile Vader cu voice-changer. They're all gone already. Pe eBay, poti vedea si tu, deja sar de $30. Doar pe ici pe colo mai vezi pe la $15-$20 ceva din sabiile Jedi generice sau Rubie's. Problema este ca cei de la Rubie's sunt specializati in costume iar sabia lui Vader este singura care apare printre accesoriile lor. Sincer vorbind, nu-i vad pe cei de la site-urile romanesti cunoscute de noi ducandu-se sa discute cu Hasbro Europe in vederea obtinerii unei licente de vanzare. Pe eBay, preturile in pounds sunt si mai ridicate, ceea ce indica faptul ca nici magazinele europene nu au acest produs in stoc. Singura lor alternativa este sa vaneze la bucata, insa pretul cu siguranta nu va fi redus si nici multi doritori sa cumpere. In concluzie situatia este de inteles si pentru ei. Daca in tari precum Anglia, Franta sau Germania este greu sa obtii SW collectables, va inchipuiti ca nu o sa fie mai usor la noi. Pana cand aceasta situatie se va schimba, iata cele mai convenabile variante so far.

[image=http://img148.imageshack.us/img148/5796/570xl9kc.jpg]

[image=http://img148.imageshack.us/img148/3056/0083645300049500x5001xh.jpg]
  12. Katana_ Force Ghost

star 3
    In momentu asta, cred ca orice sabie mi-ar placea...indiferent de culoare si firma, de lemn sau de fier :D sau mai stiu eu din ce..
  13. arapila Force Ghost

star 4
    sau din teflon :D... Acum m-am smecherit si eu...

De ce sa imi iau sabie ca si a lui Vader, sau ca si lui Obi, cand pot sa imi fac eu ce model vreau :D. Va zic ca este extraordinar de simplu. Aveti nevoie de putina imaginatie, cunostinte minime de desen tehnic, si ceva neamuri sau prieteni(care sa realizeze manerul in schimbul unei beri :D).

Accesoriile pt. sabii nu sunt foarte ieftine, dar daca vreti un maner de calitate merita. Am gasit pe internet, nu mai tin minte exact adresa, o multime de butoane luminoase, lame, sau module de sunet, toate de calitate superioara, la preturi de 15-30$.

mi-am rezolvat de manere, acuma trebuie sa ma duc sa imi platesc datoriile(in beri, deocamdata)

in legatura cu produsele SW in Romania: nu cred ca le vom vedea in curand. Producatorii de jucarii, sabii, etc. daca isi deschid magazine aici, nu au siguranta ca isi vor vinde produsele. Adica haideti sa fim seriosi. Cati dintre noi ar fi dispusi sa isi cumpere 10 figurine SW pe an la un pret de minim 500.000. Eu sincer nu as avea atatia bani, nu ca nu as vrea :D
  14. raziel2004 Force Ghost

star 3
    Unul facut de mine,dar cel mai mult mi`a placut al lui Obi-Wan si al lui Dooku din AOTC.

Daca ar fi sa primesc acum o oferta cu ce lightsaber as prefera cred ca l`as alege pe al lui Obi-Wan si dupa aia Dooku!
  15. Katana_ Force Ghost

star 3

gata...ma pun sa dau pe telefoane pe la sat:D. Sau in cel mai rau caz raman la ideea cu caloriferu'.=P~
    Oricum incep sa ma gandesc serios la asta: daca trebe, trebe! Si trebuie! Asa ca vad eu ce gasesc pe acasa pe la mine sau pe la prieteni[face_thinking]
  16. sergiurusu Jedi Grand Master

star 5
    Producatorii directi nu-si deschid magazine in Romania, doar intermediarii. Iar preturile sunt mari pentru ca ei vor sa fie mari. Nu cred ca unele produse nu pot fi mai ieftine chiar si cu transportul lor de peste ocean (nu uitati insa ca multe vin din China si transportul ar fi mai ieftin decat din SUA). Doar ca la noi mai e dorinta de a punep retul mare pentru a castiga repede si mult. [face_money_eyes]
  17. FriendlyPiranha Force Ghost

star 4
    Visul meu ar fi sa deschid un comics store in Bucuresti si sa pot fi importator direct de la firme precum Hasbro, McFarlane, Gentle Giant, Palisades, Sideshow, Code 3, Kotobukiya, Neca, etc. Sincer sa fiu problema cea mai mare este ca nu stiu cum sa-i abordez fiindca nimeni n-a mai facut-o si nu am inca un studiu de piata pus la punct inca. Aici reteta functioneaza, cu conditia sa nu existe o competitie prea mare, fiindca profiturile nu sunt semnificative. La acest capitol Romania s-ar incadra fiindca nu exista nici un magazin acolo. Lucrul de care mi-e frica insa este mentalitatea oamenilor. Aici, daca intri intr-un astfel de magazin, sunt numai persoane mature (tineri de 18 ani pana la oameni de 40-50 de ani). Clientela este de regula formata din cumparatori ocazionali si din colectionari mai mult sau mai putin impatimiti. Oricum, magazinul e plin de cumparatori sau vizitatori (caci ti-e mai mare dragul sa te plimbi prin el si sa vezi ce mai au) tot timpul. Insa trebuie sa va ganditi ca aici exista o traditie in acest sens care an inceput in timpul razboiului, interesul lor ramanand nestins. In vine in minte o scena din filmul Unbreakeable, cu Bruce Willis si Samuel Jackson, cand cel de-al doilea avea o galerie de arta bazata pe schite originale ale unor creatori celebri de comic books. Va aduceti aminte de ignoranta acelui client care intentiona sa cumpere acel desen contra unei mici averi doar ca sa i-l dea fiului de 3 ani? Asta ilustreaza oarecum punctul meu de vedere in legatura cu piata romaneasca. Mai mult decat atat, romanii de cand ii stiu se plictisesc foarte repede de atractiile lor. Imi aduc aminte, jocuri de televiziune care aici dateaza de zeci de ani, precum Jeopardy si Right Price, acolo au disparut in mai putin de un an. Un colectionar adevarat nu-si tradeaza pasiunea la orice schimbare a modei. Cei mai tineri dintre noi care-si doresc sabii nu fac asta ca sa initieze o colectie. Sunt inca privite ca niste jucarii. In cativa ani le vor arunca si se vor intreba probabil ce dracu le-a venit sa se ia dupa tipii aia de pe forum. Ma tem ca e nevoie de ceva mai mult de 3-4 colectionari adevarati ca sa justifice deschiderea unui astfel de magazin acolo. Sa nu mai vorbim de chiriile uriase din Romania care le intrece aproape pe cele din vest. Dar deh, noi trebuie sa fim mai cu motz intotdeauna, o tara a paradoxurilor. Daca aveti opinii pro sau contra v-as ruga sa vi le exprimati aici sau putem crea un topic separat. Cum vreti voi.

P.S. Am sa atasez 2-3 poze cu vitrina magazinului de aici ca sa vedeti cam ce dimensiune are fenomenul "collectibles" aici.

[image=http://img300.imageshack.us/img300/9622/0000369a7km.jpg]

[image=http://img300.imageshack.us/img300/2692/0000160a7po.jpg]

[image=http://img300.imageshack.us/img300/8536/0000151a6oh.jpg]

[image=http://img300.imageshack.us/img300/6410/0000152a2hl.jpg]
  18. sergiurusu Jedi Grand Master

star 5
    Cunosc fenomenul "colectionarii de diverse obiecte", ca sa-i spun asa, din Occident, si mai ales de peste ocean. Ei au o traditie intr-adevar. Noi nu. Inca multi nu au banii necesari pentru a colectiona aceste lucruri sau nu considera ca merita sa-si bage banii in asa ceva. Daca e ceva de facut pentru asta nu stiu. Cred ca avem nevoie de mai multa imaginatie, vazut din punct de vedere spiritual si de bani, asta din punct de vedere material.

Personal ma consider un colectionar. Am inceput in 1993 cu casete audio de muzica electronica si ambientala, iar din '97 am inceput cu CD-urile originale (nu CD-R sau pirat!). De prin 2000 am dat de obiectele Star Wars si mai ales de Action Fleet care m-au adus cu gandul la ce bine ar fi fost sa am asa ceva cand eram copil. Pre cand eram copil colectionam soldatei si indieni si si masini de fier (acele die-cast cum le stim acum) si pot spune ca aveam raritati la acea vreme. Soldateii nu-i mai am, insa masinutele da. Nu am renuntat nici la colectionarea de CD-uri.

Sunt oameni care spun: "la ce bun sa bagi banii in asa ceva (CD-uri, jucarii/machete, statuete etc) pt. ca se invechesc si-si pierd valoarea". Dimpotriva, exista obiecte carora le creste substantial valoarea oadata cu trecerea timpului. Vad acum cum anumite CD-uri pe care le am sunt rare iar la obiectele Star Wars, as putea vinde colectia pe ebay cu sume de 3-4 zerouri in USD $, nu in lei noi...
Thread Status:
Not open for further replies.