main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

ce nava o fi asta?

Discussion in 'Archive: Romania' started by sergiurusu, Jan 26, 2005.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001

    [image=http://img168.exs.cx/img168/219/desktop0662es.jpg]

    O am ca wallpaper si habar n-am ce este. O fi vreo combinatie de X-Wing. T-Wing sau ceva de gen?! Insa arata bine!!
     
  2. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Pare un hibrid intre un X-wing si o pasare de prada klingoniana ( parca asa se numeau navele de razboi ale klingonienilor ).
     
  3. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Are elemente SW in ea, insa parca intr-adevar "aduce" mai mult cu o nava klingoniana (Star Trek).

    Va insa ca este un desen, si nu o imagine de film ... deci ar putea fi un artwork al unui pasionat atit de SW cat si de Star Trek...
     
  4. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Aici am primit un raspuns al unor fani din SUA:


    http://threads.rebelscum.com/showflat.php?Cat=&Board=UBB47&Number=1035201&fpart=1&PHPSESSID=

    interesant, insa nimeni nu stie exact ce este :)
     
  5. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Ce ziceti insa de Starfighter-ul lui Anakin din ep.3:

    [image=http://www.hallmark.com/wcsstore/HallmarkStore/images/products/gifts/qxi6192_xl.jpg]
     
  6. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Nava lui Anakin e urata rau.
    O fi detinand ea nu stiu cate calitati dar e urata rau.
    E un hibrid intre nava lui Obi Wan Kenobi din Atacul Clonelor si un TIE, semanand intr-o oarecare masura cu nava lui Darth Maul.
    Lucas incearca sa creeze cat mai multe asemanari intre navele din primele 3 filme si trilogia originala...
     
  7. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    ...mie imi place nava lui Anakin.

    Intr-adevar are elemente TIE in ea; se remarca geamul rotund cadrilat si asemenarea panourilor laterale cu cele ale TIE-urilor.
    Insa se vede si "basca" lui R2, ceea ce inseamna ca nava era INCA de partea celor buni...
    TIE-urile nu au robot-asistent...

    Este evident ca Lucas a vrut sa arate cum s-a ajuns la costumele si navele din Trilogia Clasica...
    Amintiti-va ca in Ep.2 deja apar niste precursoare ale Distrugatoarelor Imperiale, soldatii-clone au costume care aduc in oarecare masura cu costumele storm-trooper-ilor, apare si un precursor al AT-AT-urilor (dar mai mic si mai scarbos asha...)
     
  8. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Exact: Lucas face cam tot ce poate (ii chinuie pe proiectanti si pe designeri) sa aduca noua trilogie cumva sa continue vechea trilogie (sau invers) - pe scurt sa stabileasca o legatura. Unele elemente sunt reusite, altele ba.

    Nava lui Anakin eu zic ca merge, insa nu uitati ca inca nu am avut spectaculoasele batalii spatiale din OT (Original Trilogy) - cea de langa Naboo e vax - si nici nave pe masura TIE Fighterelor (care numai in filme sunt de 4 feluri) sau a Wing-urilor (X-Wing, Y-Wing, B-Wing, A-Wing) sau a celorlalte nave imperiale (Tyderium Shuttle), rebele (Falcon, Tantive 4) sau neafiliate (Slave 1).
     
  9. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Ce ziceti de astea?


    [image=http://starwarsgalaxies.station.sony.com/images/jtl/ships/TIE_oppressor.jpg]

    TIE Oppressor

    Sienar Fleet Systems TIE Oppressor Strike Starfighter

    A recent development, the TIE Oppressor is being deployed in limited numbers among selected units of the Imperial starfighter cadre elite. It is an attempt to build a variant of the standard TIE hull that can carry heavy weapon payloads with sufficient armor and shielding to allow the ship to operate in the vanguard of an Imperial assault force. It also has enough solar array surface to assist in generation of the energy needed to power it all. All of the offensive and defensive equipment packed into the Oppressor comes at the cost of space for engine installations. Although most Imperial fighters are designed to have superior maneuverability, this is a trait in which the TIE Oppressor is rated by most of its pilots as merely average. This lack of dizzying maneuverability is a result of the Oppressor mounting the same basic engine arrangement as seen on earlier TIE starfighter types, but with its thrust being sapped by much heavier and more solid spaceframe. In return for the deficits in combat maneuvering capability, the Oppressor carries one of the most potent offensive and defensive packages fielded in any Imperial starfighter spaceframe.

    Only the most veteran Imperial TIE pilots are being allowed to participate in the Oppressor flight test program as only these personnel are deemed to have the tactical know-how to properly employ the ship as well as the loyalty to be trusted with such as expensive flight article. Although currently serving in the fleet as part of a 'Limited Fielding Test Initiative' and considered a minor trial program by the Imperial Navy, the actual numbers of fighters being fielded would make most Alliance officers wince

    --------------------------

    [image=http://starwarsgalaxies.station.sony.com/images/jtl/ships/TIE_aggressor.jpg]

    TIE Aggressor

    SANTHE/SIENAR Technologies TIE Aggressor

    The TIE Aggressor is a heavy fighter-bomber multi-role craft that was developed prior to the destruction of the first Death Star and as a direct response to a perceived growth in the amount of heavy shipping aligned with the Rebel Alliance. Its most obvious design feature is an anti-fighter defensive turret mounted on the aft dorsal surface of the fuselage, and a heavier than normal forward-firing laser cannon battery.

    The TIE Aggressor is neither fighter nor bomber, but rather something in between. It's a favorite with the more free-spirited pilots of the Imperial fighter cadre who enjoy longer missions away from base where they can be apart from the larger formations normally associated with an Imperial raid on Rebellion re-supply shipping.


    http://starwarsgalaxies.station.sony.com/expansions_ships.jsp



     
  10. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    ce parere aveti despre nava aceasta?

    eu am facut-o azi.

    [image=http://img20.exs.cx/img20/3403/nava18lf.jpg] [image=http://img20.exs.cx/img20/3906/nava26zy.jpg] [image=http://img20.exs.cx/img20/4387/nava32ak.jpg]
     
  11. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Mmmm, looks like food. SAVARINA!!! :D

    Glumeam! Cum ai denumit-o si cam ce detalii tehnice ne dai?
     
  12. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    T-Transporter

    Lungime:
    10 metrii

    Producatori:
    Aceste nave sunt foarte rare, cei care o au sunt foarte norocosi, pt ca sun foarte putine. Nu se stie exact producatorul.

    Tipe:
    Starfighter

    Arme:
    nu are

    Capacitate:
    maxim 7 persoane.

    Altele:

    Au fost gasite ramasite ale acestei nave pe Korriban. Cercetatorii ai constatat ca nava a fost construita cu 100,000 BFSW4. Aliajul din care este realizata nu este cunoscut de catre cercetatorii din noua republica asa ca nu se mai pot construi.

    In 93 BFSW4 existau doar 10 nave din care una se afla in patrimoniul Noii Republici si o nava era in proprietatea unui savant nebun de pe Corelia. Nu se cunosc alte date despre aceste nave misterioase.
     
  13. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    No offense prietene, dar nu prea stiu cum poate fi starfighter, cand nu are arme si e transporter... Pune-i macar o prastie nucleara :)

    De ce nu incerci un tip nou de TIE? [face_batting]
     
  14. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    De ce nu faci un tip de Wing Fighter? W-Wing, T-Wing etc (cauta cele care deja nu au aparut, cred ca T-Wing exista deja).

    Ai talent, asa ca fa-ne noi tipuri de nave!!!! :) :)

    PS Numai TZ-Wing sa nu faci, ca ala e Dacia in spatiu :D :D
     
  15. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Ai putea sa imbunatatesti un pic flota imperiala? Stii tu, sa scoti scamele din navele existente, sa creezi altele noi si mai bune (dacat ale Rebelilor)...
     
  16. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    la nava mea nu am gresit nimic... veti vedea...
     
  17. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Guys, nu mai postati cashcaraveta aia a lui Anakin ca e nashpa rau din orice unghi ati privi-o. Ma face sa ma intreb daca merita efortul sa arunc $10 ca sa ma duc la film.
     
  18. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    Ce faina ii nava lui Anakin... E super bestiala... As da 10$ numai sa vad nava lui :D
     
  19. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    No comments here.
     
  20. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    FriendlyPiranha, fara suparare dar care nava din SW te-a impresionat cel mai mult? :D
     
  21. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Mai bine ti-as spune cele care nu-mi plac fiindca sunt mai putine si majoritatea localizate in episoadele I,II si III:

    Anakin Skywalker's Speeder/ Anakin Skywalker's Swoop Bike/ Darth Tyranus's Geonosian Speeder Bike/ Republic Gunship/ Zam Wessel's Speeder/ Flash Speeder/ Dash Rendar's Outrider/ Anakin Skywalker's Jedi Starfighter (both Ep.2&3)/ Obi-Wan Jedi Starfighter (only Ep.3)/ Geonosian Fighter/ A-Wing Fighter/ Hailfire Droid/ Droid Tri-Fighter/ Grievous's Wheel Bike/ AT-RT/ Luke's T-16 Skyhopper.

    La limita acceptabila se afla Obi-Wan's Jedi Starfighter (Ep.2)/ Naboo Royal Starship/ Twin-pod Cloudcar and Landspeeder.

    In afara celor enumerate imi plac toate, in mod special Millennium Falcon/ Star Destroyer and Super Star Destroyer/ Tie Fighter (incl. all variants)/ Rebel Snowspeeder/ X-Wing Fighter/ Boba Fett's Slave I/ AT-AT (All Terrain Armored Transport)/ AT-ST (Scout Walker)/ Jawa Sandcrawler/ Endor Gear Speeder Bike/ Tatooine Skiff (in this specific order).

    Nu cred ca trebuia sa ma justific in vreun fel dar cred ca vorbesc in numele tuturor fanilor de varsta mea (old school guys). Acum spune-ne tu ce marfa sunt navele din Episode III sau alt desen animat preferat.
     
  22. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    Navele din epI&II&III nu au design extraordinar ce ma enerveaza cel mai mult sunt nvele de pe naboo. Sunt oribile sincer. iar restul sunt destul de acceptabile. Sunt foarte simple adica sunt prea simple. De aceea imi place nava lu Anakin. Pentru ca nu este la fel de banala ca celelalte.

    Orcum nu navele imi plac cel mai mult din aceste episoade. Imi plac robotii de lupta ai federatiei. :D

    PS. De ce nu iti place A-wing-ul??? :confused: parerea mea este ca e cea mai rapida si mai puternica nava ditre toate.
     
  23. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Republic Gunship/ Dash Rendar's Outrider/ Anakin Skywalker's Jedi Starfighter (both Ep.2&3)/ Wing Fighter/ Hailfire Droid/

    Astea mie-mi plac. Cu celelalte sunt de acord ca arata precum "bushtenii in aer"...

    @ arapila: A-Wingul e cea mai rapida, insa nu cea mai tare nava rebela.

     
  24. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    sunt deacord cu tine, dar raportul viteza/putere de foc este cel mai mare.
     
  25. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Nu m-am luat niciodata dupa performantele tehnice, ci mai degraba dupa ingeniozitatea si unicitatea designului. A-Wing nu-mi place fiindca e urata iar noul fighter al lui Anakin arata ca o maslina infipta intr-un biscuit. Vor clar sa combine vechiul Jedi Starfighter cu imaginea Tie Fighterului ca o parabola a trecerii lui Anakin de partea negativa a fortei. This new design leaves no room for the propelling system. I wonder where the engine goes. Maybe in Anakin's ass. Intr-un cuvant, noile vechi nave sunt lipsite de originalitate. Daca ar fi aparut in alt film nici nu le-ati fi bagat in seama, ca sa nu mai vorbim de faptul ca arata mai rau decat cele generate pe computer din seriale precum Babylon 5. Sa fim sinceri cu noi insine si sa recunoatem ca vrem cu tot dinadinsul sa gasim ceva sa ne placa la aceste noi nave pentru ca dezamagirea sa nu fie totala. Or maybe I'm the only one thinkin' this way. I don't know.

    @Arapila. Imediat dupa vizionarea Ep.I nici mie nu mi-a placut Naboo Fighter-ul dar dupa ce mi-am cumparat macheta, a inceput sa ma atraga. Are o anumita eleganta si supletze care-l face foarte aparte. Plus ca alegerea culorii ma face sa ma gandesc la un Porsche 911 care are aceleasi forme.
     
Thread Status:
Not open for further replies.