main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Ce parere aveti despre folosirea limbii engleze pe forum?

Discussion in 'Archive: Romania' started by MaraStardreamer, May 9, 2008.

?

Ce parere aveti despre folosirea limbii engleze pe forum?

Poll closed Mar 25, 2012.
  1. Nu sunt de acord sa se posteze in limba engleza atunci cand nu e necesar

    33.3%
  2. Nu ma deranjeaza posturile in limba engleza

    66.7%
Thread Status:
Not open for further replies.
  1. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Ca la orice poll important, va rog sa va confirmati voturile. Multumesc.

    Acest poll este orientativ, l-am deschis pentru a vedea care e parerea membrilor forumului. Daca majoritatea va decide ca folosirea limbii engleze e deranjanta, sunt convinsa ca cei care o folosesc isi vor reduce numarul posturilor in engleza.
    Daca cei mai multi vor hotari ca e o problema minora care nu conteaza prea mult, lucrurile pot ramane asa cum sunt.
     
  2. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Pe mine nu ma deranjeaza folosirea limbii engleze pe forum. Sa nu uitam, este limba Star Wars la urma urmelor :)
     
  3. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Am votat varianta 2, pentru ca nu exista varianta 3 care sa spuna "Hai sa fim seriosi: Pe un forum SW engleza este inevitabila".
     
  4. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    Am votat varianta 2.

    Si am sa va ofer spre rumegare un citat drag mie din Noica (a carui prima sotie a fost, actually, englezoaica):
    "Limba engleza este ordonata si finisata ca o gradina frantuzeasca, totul la locul lui, nimic nu e lasat la voia intamplarii. Limba romana este salbatica precum un corcodus." (citatul nu este reprodus mot-a-mot)
     
  5. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    am votat prima varianta.. [face_devil]
     
  6. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Mai fratilor... voi v-ati ticnit!? Chiar trebuie sa fie totul sau nimic cu voi? Nimeni nu este impotriva folosirii limbii engleze, pentru numele lui Dumnezeu. Nici nu-mi vine sa cred ca exista poll-ul asta. Ai dreptul sa vorbesti in orice limba iti trece prin cap...


    DAR


    Mi se pare aiurea, and this is just me! Mi se pare aiurea sa ai posturi lungi de vreo doua paragrafe in care sa vorbesti doar in engleza cand poti sa exprimi aceleasi idei foarte bine si in romana. ASTA ESTE TOT. Mi se pare aiurea, nu bine, nu rau, doar aiurea. Ca si cum incerci in mod deliberat sa fii altfel decat ceilalti, cand credeam ca noi venim aici tocmai pentru ca simtim ca suntem suflete apropiate. Daca vrei sa spui o gluma in engleza, a punch line, a quote, o replica, un ceva care pur si simplu suna mai bine in engelza si n-ar fi la fel de funny in romana, atunci by all means. Daca for example while you're writing iti iese ceva in engleza pentru ca este un common idiom si este piece of cake sa scrii atunci by all means.

    But when you conciously make the decision to write EVERYTHING in english, than you set yourself apart through a technicality, and it's a shame because you might be saying some awesome stuff that a lot of people can relate too. Evident nu vreau sa interzicem nimanui sa se exprime intr-un fel care-i face sa se simta comfortabil. Oricum este o singura persoana pe forum care face chestia asta, posibil doua, si nu mi se pare ok sa-i izolam sau sa le zicem... nu ai voie asta, nu ai voie aia. Dar macar sa fie constienti de faptul ca mie si altor oameni li se pare aiurea. Dar sa interzicem limba engleza din atata lucru... Again. Fratilor, voi v-ati ticntit!?

    Deci din moment ce nu exista nicaieri optiunea: "Sa se foloseasca engleza dar cu bun simt" atunci eu ma abtin. I don't care one way or the other. Dar se pare ca aveam nevoie de inca un taraboi sa ne simtim speciali.
     
  7. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    I'm glad someone said it...
     
  8. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Sa teoretizezi e intotdeauna simplu. Cu practica si situatiile concrete e ceva mai greu :D
     
  9. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    zi-le diana.. rupe-i!
     
  10. Ionut_cel_Intelept

    Ionut_cel_Intelept Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Mar 4, 2007
    Am votat impotriva limbii engleze. Pe mine ma oboseste sa tot citesc in engleza. E doar o parere personala.
     
  11. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Am votat pentru folosirea limbii engleze, dar fac un apel ca acest lucru sa fie facut MODERAT.
     
  12. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Eu... contra.
     
  13. Darth_Alex93

    Darth_Alex93 Jedi Youngling

    Registered:
    Aug 15, 2008
    Eu - pentru. dar, people, sa nu exageram.
     
  14. jombistarkiller

    jombistarkiller Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Apr 24, 2005
    It's cool with me:p
     
Thread Status:
Not open for further replies.