main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Ce se intampla oameni buni?

Discussion in 'Archive: Romania' started by arapila, Jan 30, 2005.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    vreau sa va povestesc ceva...

    Vara trecuta m-am intalnit cu o prietena care citea "Asaltul fortei intunecte". Eu cum eram mare fan SW dar nu aveam nici o tangenta cu forumurile romanesti sau altceva. Am intrebat-o de unde are cartea si ea a spus sa intru pe amaltea.ro. Am intrat, mi-am comandat cartile si din greseala am dat de jedi.ro. M-am inscris dar nu am avut o activitate prea mare... Pe atunci totul parea in ordine si nu erau probleme desi singurul lucru care m-a deranjat a fost ca aproape toti de pe forum se cunosteau personal si nu prea aveai ce povesti cu ei. Nu am mai prea frecventat forumul o vreme... Cand am revenit totul era "varza". Nu mai era nimeni cica s-au certat careva pe acolo... oricum nu ma intereseaza... Toti s-au mutat pe SW.RO. In fine cum nu imi place sa fiu pe 100 de forumuri cu acelasi subiect am ramas pe jedi.ro. Acum de cateva zile m-am inscris pe acest forum pentru ca am observat ca sunt oameni faini nu ca pe SW.RO unde mi se pare ca sunt oameni cam plini de sine cea ce nu imi place...

    IMI POATE EXPLICA SI MIE CE SE INTAMPLA IN ROMANIA CU FENOMENUL SW?
     
  2. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Fenomenul SW in Romania se manifesta destul de timid...
    Reprezentantul de marca al SW in Romania, zic eu, este editura Amaltea care a reusit sa scoata pe piata 13 carti si care pregateste sa mai scoata inca 5-6 carti anul acesta.
    Pe langa aceste aparitii editoriale, au mai aparut din cate stiu eu si carti in engleza, seria Rogue Squadron si alte cateva...
    Apoi ar veni cei de pe starwars.ro, care au reusit sa apara pe la tv de cateva ori si care doresc sa promoveze fenomenul SW prin anumite proiecte ale lor, cum ar fi : Academia Jedi, realizarea unui film SW si infiintarea unei asociatii SW...
    Am mai fi si noi, cei de pe theforce.net si cam atat...
    Acum e cam impropriu spus cei de pe theforce.net pt. ca sunt membrii care activeaza si pe forumul starwars.ro si pe jedi.ro...
    Din pacate numarul tuturor celor care comunica cat de cat pe cele 3 forumuri nu e mai mare de 30... Cam putin...
     
  3. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Din pacate, in Romania comunismul a intarzia aparitia unui cult SW asa cum vezi afara. De aceea situatia e asa cum este. Trist, intr-adevar.
     
  4. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Stiti ce mi se pare mie ciudat? La cele doua premiere SW de pana acum a fost o mare de oameni si era o imbulzeala de nedescris. Filmele au fost cele mai mari succese de box-office (daca se poate vorbi de asa ceva in Romania) ale anilor respectivi, si probabil la fel se va intampla si cu ROTS. Deci exista oameni carora le place Star Wars. Probabil insa ca sunt o multime de fani care nu stiu de existenta acestor forumuri.
    Chiar ma gandeam sa organizam la premiera o actiune in care sa impartim fluturasi prin care sa facem reclama celor doua forumuri. Cred ca ar fi o idee buna.
     
  5. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Ideea Marei este excelenta!! E adevarat ca sunt multi oameni interesati in SW insa nu nici o idee despre forumuri sau cluburi.

    Deunazi i-am povestit Marei despre un student pe care l-am avut saptana trecuta la un examen unde supravegheam si pe care l-am recunoscut ca fan SW imediat dupa frizura sa: avea parul tuns scurt, o codita in lateral impletita si o codita de cal, scurta, la spate (ca Obi-Wan in Ep.1, cand era padawanul lui Qui-Gon).

    Il cheama Norbert si e fan SW, insa habar nu avea de forumuri. I-am spus si sper sa vina candva... Cati vor mai fi exact ca el???!!

    Cred ca am putea sa ne gandim la niste fluturasi in care sa anuntam existenta acestor forumuri SW!
     
  6. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    fani mai sunt cu siguranta dar eu cred ca sunt foarte putini de varsta mea... cam atat de spus... nu vreau sa semene a bârfä
     
  7. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Nici nu stiu ce vreau sa zic in acest reply...
    Majoritatea celor de pe forum ne cunoastem de pe jedi.ro...
    Eu personal, ( si probabil mai multi din cei de pe aici ) am aflat de jedi.ro datorita link-ului de pe site-ul editurii Amaltea.
    Faptul ca am petrecut ceva timp pe jedi.ro, ne-a ajutat sa ne cunoastem cat de cat iar forumul acesta a intarit si cristalizat legaturile noastre.
    Am putea afirma ca am devenit nucleul dur al fanilor SW din Romania, ne tinem tare de postari, organizam concursuri cu premii, incercam sa venim cu idei pt. threaduri cat mai originale...
    Intr-un cuvant suntem fani inraiti SW si cred ca va fi destul de greu sa atragem fani SW la fel de maniaci ca noi.
    Sunt sigur ca exista fani SW in Romania poate chiar mai maniaci decat noi ( desi ma indoiesc ), care nu au auzit de nici unul din forumurile romanesti si probabil ca ar dori sa discute cate ceva legat de SW.
    Exista si fani SW care se limiteaza doar in a vedea filmele de cateva zeci de ori si atat.
    2 prieteni de-ai mei sunt exact genul acesta de fani.
    Atragerea fanilor SW inraiti, prin raspandirea unor fluturasi e o idee destul de interesanta.
    E o miscare agresiva, inedita si in general nu cred ca o sa intalnim prea multe persoane facand acest lucru - sa inviti niste tipi pe un forum, cu ajutorul unor fluturasi, ca sa ia parte la discutii.
    Majoritatea celor care primesc un astfel de fluturas nici macar nu se sinchisesc sa se citeasca ce scrie in el.
    Multi din cei care o sa citeasca respectivul fluturas o sa ne priveasca cu o expresie a fetei de compatimire si o sa il arunce zicand ceva de genul " saracii... " .
    Nu ca m-ar afecta cu ceva...
    Chiar si in aceste conditii, exista sanse reale de a atrage fani pe acest forum.
     
  8. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Hai atunci sa vedem cum sa forumulam acele pliante sau fluturasi (si sa-i anuntam si pe cei de pe sw.ro). Sa vedem cine le poate face, cat ne costa si cine vrea sa ne ajute cu bani sa punem la actiune.

    Nu cred ca vor costa mult deoarece cred ca fluturasii ar putea fi mici, imprimati pe o singura parte cu ceea ce e esential.

    Si acum ar fi bine sa vedem cam cum sa-i facem! :) :)
     
  9. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Vezi ca am deschis un topic separat pentru treaba asta.
     
Thread Status:
Not open for further replies.