main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Clubul cinefililor convinsi (varianta lenesa a clubului de carte)

Discussion in 'Archive: Romania' started by CyberFaust, Oct 31, 2006.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    Acuma ca a inceput sa se posteze, pot sa spun si eu ca l-am vazut mai demult, de aia nici nu m-am bucurat cand a fost ales, pentru ca din punctul meu de vedere este complet idiot. Adica sa nu zic, ideea merita ceva, dar atat de prost pusa in scena, scenariul cu probleme mari de consistenta, lalalit, tras de el ca de o guma, final incredibil de sec dupa o constructie ce se vroia complicata (intr-un sens postmodernist, desigur), redundant pana dincolo etc.
    Pentru mine e un film de categoria B.
     
  2. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    in-deeeeed
    oricum eu zic ca pana vineri este destul timp sa posteze toata lumea, sambata as vrea sa alegem alt film (let's hope this one's better)
     
  3. jombistarkiller

    jombistarkiller Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Apr 24, 2005
    Spre deosebire de cei care au postat pana acum,mie mi-a placut filmul,de aceea l-am si propus,cand l-am vazut prima oara chiar mi-a placut mult povestea,si ideea pe care aceasta se bazeaza.Nu mi se pare nimic repetitiv la film,de fiecare data cand vrea protagonistul sa schimbe ceva se intampla ceva neasteptat.Si in legatura cu finalul "sec"..ei bine,mie finalul mi-a placut cel mai mult,imi place ideea iubirii neimplinite,asa ca pt mine a fost foarte romantic.Intr-adevar Ashton nu-i genul care sa joace in filme de genul,dar si-a facut bine treaba,iar Amy Smart...well she was a cutie(desi nu-mi plac blondele)
     
  4. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Avem aici o idee foarte bizara, foarte "nesigura" din punct de vedere al box-office-ului. care este solutia gasita de producatori?

    1. Cast Ashton Kutcher, idiotul care se crede in stare sa joace si un rol care necesita you know... acting.
    2. Elaborati un scenariu intr-atat de alambicat, intortocheat, rapid si horror-show incat publicul niciodata sa nu aiba timp sa se gandeasca la silly little things cum ar fi... relatia cauza efect, coerenta povestii, paradoxuri temporale, you know... logical stuff.

    Filmul putea sa fie foarte bun daca toata lumea se axa un pic mai mult pe dialoguri, conturarea personajelor, si un pic mai putin pe surprinderea si socarea spectatorului. Nu trebuie sa-mi dai cu ceva in cap ca sa-mi pese de film. Nu era nevoie de 13.000 de realitati paralele, era nevoie de un personaj principal cat de cat interesant. Which this movie DOES not have. Ia sa vorbim despre scenariu
    Dr. Redfield: Just think of your mind as a movie, you can pause, rewind or slow down any details you want.

    WWWWWWWWWWWWWWWWWWOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWW.

    Evan: If anyone finds this, it means my plan didn't work and I'm already dead. But if I can somehow go back to the beginning of all of this, I might be able to save her.

    blablablabladdyblablabla.

     
  5. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    let's move on is the verdict on this masterpiece, o sa aleg altul in seara asta :)
     
  6. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    and the next one is "Anything Else" Woody Allen probabil vorbind despre cum e sa traiesti in NY (cu bolile mentale aferente NY-ului)


    deadline max 2 weeks dar as prefera in una :)
    so get downloadin' folks
     
  7. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Mie chiar mi-a placut Anything Else... sper sa va placa si voua. Sa vad cand va apucati de comentat sa-mi dau si eu cu parerea.

    P.S. Despre B.E. (filmul care a trecut)... v-am spus eu :p l-am vazut cand era mare hitttt (prin cls. 8a parca) si am mai incercat sa-l vad odata anul trecut. Nu e un film cine stie ce desi eu la revizionari nu sunt foarte excentric (odata ce prefer sa revad SW si Blade in loc de altele :p)
     
  8. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Anything else mi s-a parut basically aceeasi Marie, cu alta palarie. Un fel de copie inferioara a lui Annie Hall, cu o Annie interpretata ok de Cristina Ricci dar un personaj care-ti vine sa-l iei la palme de la inceput si pana la sfarsit.
    Jason Biggs la randul lui e un actor bunicel, care a stiut sa adopte stilul self-deprecating al lui Woody Allen si chiar iti este destul de simpatic. Ii lipseste insa carisma, pentru ca eu cel putin strangeam din dinti de fiecare data cand se adresa direct publicului, uitandu-se in camera si isi insira monologul "woe is me". Pur si simplu nu este un tip care sa-ti monopolizeze atentia in asa fel. Este perfect pentru personajul secundar, simpatic, comic relief.
    Anything else este un film in care Woody Allen pretinde sa-i inghitem toate ranturile care recunosc sunt amuzante, dar din felul in care sunt ilustrate personajele feminine este clar ca individul are ceva sentimente de bitterness fata de sexul "slab". :)
     
  9. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Mie unul mi s-a parut un film foarte simpatic in care personajele feminine fac jocurile. Cu adevarat actorul din rolul principal nu se ridica tocmai intru totul la nivelul cerut dar personajul ramane unul bine conturat.
    Cat despre problemele lui Woody Alen ce pot zice, fiecare cu ale lui. Important e sa imi dea de mancare filme care sa-mi placa si sa ma amuze. (sau nu era comedie si mi s-a parut doar mie?)

    P.S. Parcul in care se intalnesc la un moment dat cei doi evrei imi aduce aminte de parculetul ala in care japonezul din "omul din castelul inalt" a avut o grandioasa criza de identitate. Nu stiu de ce...
     
  10. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    ok, imi pare rau, am incercat, dar din motive tehnice nu am reusit sa vad Anything Else :(
    dar promit sa mai incerc, intre timp, sa trecem mai departe, de data asta "The Life Of Brian"
    2 sapt ar trebui sa ajunga :)
    membrilor din timisoara le dau eu filmul :)
     
  11. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Eu nu stiu daca voi mai participa la joculetul asta, imi pare nespus de rau. De multa vreme nu mai am chef si energie sa ma uit la filme, de obicei adorm in primele minute. Sunt gramezi de filme care isi asteapta randul sa le vad, la fel si carti pe care trebuie sa le citesc. Si daca e sa aleg, prefer cartile. Sorry guys. Daca va fi ales vreodata un film care sa ma atraga, sau unul pe care l-am vazut deja, il voi comenta, dar cam atat pot sa promit.
     
  12. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    as you wish
     
  13. valo

    valo Jedi Master star 1

    Registered:
    Aug 24, 2006
  14. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Da, foarte misto filmul. In plus, cautati si Something's Gotta Give, o versiune un pic remixata a acestuia. Amandoua excelente.
     
  15. jombistarkiller

    jombistarkiller Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Apr 24, 2005
    versiunea remixata am vazut-o si eu(de cealalta nu dau nicicum),si mi-a placut(poate ca sunt usor de impresionat)dar old people sex is grose,chiar si aluzia la asa ceva.
     
Thread Status:
Not open for further replies.