main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Colectii personale Star Wars

Discussion in 'Archive: Romania' started by mara_alexia, Jan 10, 2005.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Intr-adevar, e superba.
    Si daca mi-ar prisosi cei 500 $, sigur i-as da pe ea! Din pacate, nu e cazul! :D
     
  2. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Sabie Rubies are si un membru de-al nostru care a castigat-o la concurs daca nu ma insel, cea albastra a lui Anakin. Si aia ar fi trebuit sa fie electronica doar ca nu mai era din pacate.

    Cele de la Master Replica sunt cele mai faine, doar ca pretul e total prohibitiv. Nici nu ma gandesc sa dau $200-600 pe una, pe banii aia imi iau un aparat foto digital excelent
     
  3. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    e vorba de mine? :D

    stati sa vedeti ce manere arapila Corp. imi fac :D
     
  4. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    :mad: Apropo de electronic - mi-am luat si yo bro sabia lu' Dooku, cea rosie cu maner curbat din ultima serie Revenge of the Sith de la Hasbro si vreau sa-ti spun ca a mers exact 5 minute, dupa care m-am enervat si bagat-o in cutie iar a doua zi am dus-o inapoi. Mai si comandasem ca un prost pe cea a lui Obi-Wan cu vibratie. Pentru cei $45 care-i dai aici pe ea (incl. taxes) nu merita deloc. La aceeasi bani iti poti lua una scara .45 MR si in ciuda faptului ca e microscopica, macar e de calitate. Asadar m-am hotarat - screw the cheap plastic crap, I'm gonna wait until I will afford the real thing. This is final.[face_peace]
     
  5. Claude_ICE-C

    Claude_ICE-C Jedi Knight

    Registered:
    May 30, 2005
    fratilor , voi chiar ati luat sabii de la Hasbro ???? [face_laugh]
    fara suparare insa eu nici nu ma prea gandesc la ele . :)
     
  6. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Eu cred ca noi in Romania ar trebui sa ne bucuram de orice sabie de care reusim sa facem rost. Numai eu stiu cate luni am asteptat ca sa o am in sfarsit. Deja incepusem sa imi pierd speranta. Si cati nu sunt nici macar atat de norocosi...
     
  7. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Ok hai sa facem o clasificare a sabiilor:

    MASTER REPLICA

    - Excelente ca design, nu au lama deloc, au pret exorbitant (200-600%) si se adreseaza colectionarilor impatimiti. Sunt cele mai realiste ca design, vin cu o cutie si carte de prezentare, catalog si certificat de autentificare. Exista si variante mini la 45% marime fata de cea originala, care sunt mai ieftine. In general toate sabiile MR sunt editie limitata la maxim 5000-6000 bucati.


    FX

    - produse tot de Master Replica, vin cu o lama fixa pe care nu o poti da jos, excelente din punct de vedere al designului si cu efecte sonore si luminoase. Pretul cadreaza undeva in jurul a 100$.


    RUBIES

    - Sabii cu efecte luminoase si sonore (electronice) - Foarte realiste, manerul se apropie foarte mult de cel al unei sabii SW din film, poate e un pic mai gros (trebuie sa intre lama). Exista multe variante de sabii ale multor jedi si sith. Lama e din segmente nu foarte solide (nu e prea buna pt. lupte, nici macar in joaca), iar lama nu are sistem de blocare (iese din maner daca o indrepti in jos).


    HASBRO

    - sabiile cu efecte luminoase si sonore - Manerele sunt mai subtiri, au lama destul de solida, nu la fel de tari in comparatie cu sabiile Hasbro fara efecte, iar lama nu intra in totalitate in maner. O bucata din lama ramane afara chiar si daca ai inchis-o. Detaliile sunt bune.

    - sabiile fara efecte luminoase si sonore - Manerele sunt groase, lamele din segmente foarte solide. Poti bate si un caine cu ele[face_beatup] . Au sistem de blocare a lamei (lama nu cade cand indrepti sabia in jos, ci doar cand apesi pe un buton rosu) si belt clip (agatatoare la centura) si doar cateva culori de lame si manere. Designul sufera cel putin in privinta manerului: 1. nu exista prea multe variante de maner; 2. manerul e putin prea gros pentru a putea include lama; 3. lama e putin mai scurta decat la celelalte tipuri. (off topic - totusi sunt favoritele mele, prin rezistenta lor sporita si prin sistemul de blocare a lamei, pe de alta parte nu mi-au placut niciodata lucrurile electronice de acest tip).



    So choose wisely what you want to buy. :)


     
  8. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Trebuie sa te contrazic putin. Sabia mea Rubies are si sistem de blocare si agatatoare de centura. Si pare destul de solida... Pe copii inca nu am incercat-o, dar catelul deja, cum o vede, cum se ascunde sub masa... i-am altoit ieri una cand incerca sa sterpeleasca un carnat de pe masa.. nu prea tare, desigur... dar trebuie sa o folosesc la ceva...

     
  9. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    [face_laugh] Incearca sa-ti imaginezi ce s-ar fi ales de saracul animal daca sabia ta era adevarata. Interesant mi se pare faptul ca fiecare posesor de astfel de sabie isi doreste sa altoiasca pe cineva cu ea. Cam ai intentii dangeroase Mara. Ma duce cu gandul la Karla Homolka care a fost eliberata recent aici din parnaie. Fereasca D-zeu sa ajunga sa puna manutza pe o sabie laser. Sa vezi atunci deranj! [face_laugh]
     
  10. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Nu va bateti intre voi.[face_beatup] Veniti la mine sa va bat. O fac cu placere si pe gratis!! LOOOOL [face_laugh] :D
     
  11. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Nu stiu ce aveti toti cu mine... nu demult, cineva m-a facut masochista :rolleyes:, acum am ajuns Karla Homolka (well, habar n-am cine-i aia, sincer, dar nu suna bine, oricum... o fi vreo criminala in serie, ceva). Eu sunt fata buna, pe cuvant de onoare!
    Si sabiile nu pentru asta sunt? Sa te bati cu ele? :)
     
  12. Katana_

    Katana_ Jedi Knight star 3

    Registered:
    Jun 29, 2005
    Mi-as cumpara si eu o sabie de as avea de unde..Dupa o comanda astepti pana ti se lungesc urechile.
    daca cumperi o sabie de ce sa o pastrezi in vitrina cand poti sa o faci utila? Poate nu ar mai trebui sa stai la cozi...cainii ar fugi de tine pe strada, cel mai probabil restul oamenilor s-ar uita la tine ca la un om normal[face_beatup],etc . Ce e asa rau in asta?:D
     
  13. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Eu am o bata de baseball (sau cum s-o scrie) daca vrei ti-o imprumut... te asigur ca faci ravagii. Cu aia de plastic... rade lumea de tine... nu omori nici muste... (mi-a intrat o musca in paharu cu suc acusi :(((((( )
     
  14. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    M-am tot gandit si asta mult de tot deja am capul cat banita. As fi rugat sa ma ajute unul din cei 2 prieteni ai mei Edmund sau Marsh dar deja am apelat la ei pentru mai multe obieecte si e cam mult.

    Ar putea cumva FriendlyPiranha sa ne ajute cu cateva sabii? Daca se gasesc prin zona lui, of course si daca poate si doreste sa o faca. Nu este o obligatie. Eu raman afara, nu doresc sabii ca am deja 3, si-mi ajung.

    Am putea face cam asa, repet, e doar o idee: s-ar strange niste $ USD, i s-ar putea trimite prin posta prietenului nostru (va spun eu cum fac de obicei cu cei doi prieteni ai mei si cu alte deals pe care le-am avut de-a lungul vremii si toate au mers struna!). Cand ii primeste FriendlyPiranha poate cumpara niste sabii. Sa nu uitam ca trebuie sa includem si banii de transport si ambalare, plus banii pentru comanda (in caz ca Bogdan comanda prin internet).
     
  15. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    am gasit asta pe net:

    http://www.okazii.ro/catalog/1005427/lumea-copiilor/jocuri-jucarii/wing-starfighter-din-Star-Wars.html
     
  16. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
  17. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Oamenii vor sabii (din cele de plastic nu Master Replica) insa nu au curajul sau nu stiu cui sa se adreseze. Am primit PM-uri de la unii membri intrebandu-ma aceste lucruri.
     
  18. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Mi-am luat si eu sabie din Franta (nu era ce mi-am dorit ca nu mi-am cumparat-o eu da mere si asta :) )
    [image=http://www.hasbrotoyshop.com/Files_Main/854071739194_main400.jpg]
    [image=http://www.hasbrotoyshop.com/Files_AltA/8540721b6a54_a400.jpg]
     
  19. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Ii faina. Ce stie sa faca?
     
  20. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    baz baz.
    Asta iti spun eu,ca stiu sigur!
     
  21. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Ai si tu un model asemanator?
     
  22. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Isi schimba culoarea din rosu in albastru, suna a sabie si cand dai cu ea in ceva are doua sunete de lovit si cam atat, dar din pacate ramane un sfert afara :)
    Doua remarci trebuie sa fac (nu ma pot abtine 8-} )
    1. A mea e mereu un sfert sculata :p
    2. Pacat ca nu o am pe a lui Kenobi ca aia si vibra [face_tired]

    (a Marei e mai misto ca intra cu totul [face_shhh] )
     
  23. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Stiu ca v-am aratat geaca de blugi cu Bantha Tracks, insa ieri a venit un nou patch (Imperial Logo) si l-am cusut in fata:

    [image=http://img309.imageshack.us/img309/939/levisjacket013dh.jpg]

    [image=http://img343.imageshack.us/img343/9518/levisjacket021on.jpg]

     
  24. CrisAF

    CrisAF Jedi Youngling

    Registered:
    Mar 29, 2005
    Mi-am notat clasamentul sabiilor laser de mai sus ;)

    Povestea lui Friendly nu e prima pe care o vad, am mai citit alte asemenea despre sabiile cu efecte de la Hasbro.
     
  25. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Cateva noutati in colectie:

    Anakin's Jedi Starfighter (ornament):

    [image=http://img131.imageshack.us/img131/920/hallmarkjedistarfighter024ym.jpg]


    Jedi Starfighter de la Burger King (arata destul de haios):

    [image=http://img131.imageshack.us/img131/6566/burgerkingjedistarfighter010mw.jpg]


    si non-SW:


    Independence Day

    [image=http://img131.imageshack.us/img131/771/id4alienships0yp.jpg]

    [image=http://img131.imageshack.us/img131/614/id4losangelesinvasion019ot.jpg]


    Star Trek

    [image=http://img218.imageshack.us/img218/6169/johnnylightningenterprisenx010.jpg]
     
Thread Status:
Not open for further replies.