main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

computer help

Discussion in 'Archive: Romania' started by sergiurusu, Nov 17, 2004.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    intra pe messenger
    poate reusesc sa te ajut
     
  2. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    As intra daca as putea, dar nu am messenger la serviciu.
    Oricum, atat am bajbait pana am gasit. Nici macar nu e asa de greu. Matematica asta... :D
    Mersi oricum.
     
  3. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Need Help disperat

    a umblat fratemiu la comp aseara....la windows
    (acuma are multe multe vanatai)
    si acuma comp-ul ia placa de baza ca new found hardware si nu pot asculta muzica ca aparent nu am placa de sunet
    am dat sa reinstalez aceeasi vers de win (media center sp2) si nu pot sa o scot pe asta veche pot numai sa dau repair :(( asa ca am dat...... a mers dar acuma vrea sa inregistrez windows inainte sa ma lase sa dau log on si nu merge serial-ul clasic

    ce sa fac
    help asap
     
  4. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Nasol de tine dude... :D
     
  5. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Da, super nasol dude. Sper ca te-am ajutat destul, Tezeu si cu mine... :rolleyes:
     
  6. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Daaa... noi doi la IT ne pricepem tare bine.
     
  7. Vic_Astro

    Vic_Astro Jedi Master star 3

    Registered:
    Jul 25, 2005
    Ce inseamna "serial-ul clasic"? [face_thinking]
     
  8. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    @Vic: A bagat din greseala/nestiinta update-ul ala groaznic de la Microsoft cu Genuine Advantage Validation Tool asa ca nu mai are ce face. "Serialul clasic" adica Product Key-ul folosit de el pana acum va fi completely useless, chiar daca versiunea lui era corporate.

    @Faust: You will need to get yourself a genuine copy of XP. Following the repair option will be just waste of time. You can only restore your operating system to a previous date by starting the computer in safe mode. Not guaranteed also.
     
  9. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    ->format disc
    ->reinstall windows
    Si ai mai multa grija la update-uri.
     
  10. Vic_Astro

    Vic_Astro Jedi Master star 3

    Registered:
    Jul 25, 2005
    Problema nu este Windows Genuine Advantage Tool. Acea aplicatie functioneaza normal si nu iti 'strica' Windows. Eu l-am instalat si nu am nici o problema. Daca 'serial-ul clasic' este un Product key pe care il foloseste tot cartierul, atunci acolo este problema ;).
    Am auzit astazi multa lume injurand Microsoft pentru acest update. Oameni care cheltuie 1500 de lei pe procesoare ultimul racnet si 1000 de lei pe placi video pentru a se putea juca jocuri de top (piratate, evident :rolleyes:), dar nici nu concep sa cumpere un Windows cu licenta. Sau macar sa se intereseze de alternative gratuite pentru sistemul de operare. Dar, repet, injura Microsoft pentru ca incearca sa isi protejeze produsele.
     
  11. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Daca ar fi ca toate compurile cu sisteme de operare "ilicite" sa aiba un crash in secunda asta, cred ca 99.9% din utilizatori ar ramane "someri".
    Nici macar firmele care se ocupa de livrarea/asamblarea calculatoarelor nu au sisteme de operare 100% legale.

    Exista versiuni gratuite de Unix, dar nu cred ca se compara cu Windows XP Professional (care btw costa in jur de 200$ - aproape cat o placa grafica perfomanta).
    De fapt, problema nu e ca lumea n-are bani, ci faptul ca lumea nu da doi lei pe soft original. (lol, ar fi si culmea sa cumpere procesoare piratate)
     
  12. Vic_Astro

    Vic_Astro Jedi Master star 3

    Registered:
    Jul 25, 2005
    Windows XP Home Edition - 81 Euro ( ~290 de lei). Sigur, nu ai acces la Remote Desktop, Fax, IIS, EFS, nu il poti folosi intr-un Active Directory Domain, nu ai ASR si SNMP (sunt sigur ca mai sunt si alte diferente). Dar sunt sigur ca pentru majoritatea utilizatorilor Windows XP ce am spus eu mai sus e oricum foarte criptic.
    Cat despre Unix vs Windows, nu vreau sa intram in polemica. Dar farmecul este tocmai posibilitatea de a alege: daca nu ai din ce sa cumperi un Windows, atunci te poti orienta catre una din multele solutii gratuite Linux/Unix; vrei neaparat Windows sau nu te avantajeaza optiunile gratuite, atunci faci un efort.
     
  13. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Cu acelasi key no way. A fost deja raportat la Microsoft in momjentul in care Validation Tool a fost activat, iar acum este disabled. Crack-urile cunoscute pe piata nu vor mai functiona de asemenea. Pana sa ajunga la update-uri, va trebui sa activeze softul, ceea ce nu va fi posibil. Problema e ca acest update ne-a fost bagat pe gat. Chiar daca optezi pentru custom installation atunci cand esti instiintat ca noi update-uri sunt disponibile, nu-l poti exclude pe acesta in particular. Cu alte cuvinte, ori iei cu totul, ori nimic. Pentru unii se pare, mai bine nimic! Singura sansa de supravietuire a unui sistem cu soft crack-uit, este sa nu aiba activa optiunea Automatic Protection. You have to disable this first and then select the option "Notify me before installing any update", so you will be deciding. Asta fireste pana Microsoft va gasi o solutie de a elimina si aceasta cale. Pentru Faust este putin tardiv, asa ca ma adresez mai mult celor care n-au trecut inca prin asta. Good luck!
     
  14. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    well am adus windows original :)(don't ask) si nu a mers
    asta dupa ce am formatat C pt ca nu recunoaste C-ul

    sa-l sugrum nu alta

    si asa am formatat c de inca ...3 cred ori si am reinstalat la versiuni de windows pana aseara la 4 (dimineata) si merge tot media center service pack 2 (ala original nu a mers, ce sa faci am incercat)

    asa ca acuma fratele meu drag (nu am mai vorbit cu el de atunci) e guest
     
  15. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Tot legat de Windows XP. Am nevoie de language pack-ul romanesc. daca are cineva, sau gaseste cineva vreun torent, ar fi de ajutor...
     
  16. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Daca ai XP original, incearca aici.
     
  17. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Exact asta e problema, nu prea am XP original pe compul pe care trebuie sa pun pachetul de limba...[face_worried]
     
  18. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    well, mi-am virusat compul :((
    iesri noapte stateam si ma uitam cum vine fereastra dupa fereastra de la bit defender anuntandu-ma ca un troian imi infesteaza intr-o ordine alfabetica perfecta fiecare fisier din C:\

    dar ieri nopate un bot incerca sa se conecteze la mine pe ip din 30 in 30 de se, asa ca intrebarea este o face si acuma ca tot primesc ca am un windows registry error
    idei pls ?
     
  19. Katana_

    Katana_ Jedi Knight star 3

    Registered:
    Jun 29, 2005
    :D formateaza

    Incearca sa afli ce virus e (numele). Si fa un update la BD apoi o scanare completa...
    Incearca si cu Ad-aware...
    daca nu merge..formateaza:p. Pe moment n-am alta idee mai buna.
    Ai si firewall-ul de la BD activat?
     
  20. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Daca nu ti-ai facut nici un backup la date, scoate hardu' si dute la un prieten care are norton 2006 instalat pe masina lui. Conecteaza-l ca slave si da-i cu scanu din windows-ul lui, presupunand fireste ca sistemul e curat iar antivirusul este updatat.
     
  21. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    pai, mizand pe ideea ca inca numai c e virusat [face_skull] si cum acolo aveam90% gata din lineage [face_praying] care mi-a tinut vreo 3 zile si clerks, la care tineam foarte mult =D= am ales sa formatez C, asa ca 30G go bye bye :-h si la fel si fic-ul cu crossover, bine ca avem supereroi printre noi asa ca mara mi-a dat copia ei si unul dintre cele mai importante lucruri a fost salvat (buy ya a [face_coffee] if i win)
    D nu a fost infectat, imi place sa cred ca din cauza mea :-B si cum am raspuns la criza :> asa ca acuma m-am apucat din nou de prostii, acuma cu nod 32, pe care i-l consider cel mai bun

    dar nexus e foarte posomorat dupa un memory wipe si nu mai vorbeste, in general pt ca fisierele au murit odata cu C
    better [face_good_luck] next time
     
  22. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    I feel sooooo good! [face_mischief]
    Eu sper ca imi vei face cinste cu o cafea si daca nu castigi! :D
     
  23. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Am nevoie urgenta de documentatie pentru instalarea unui server. Thanks.
     
  24. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
  25. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Thanks. Incepe sa se rezolve. Thing finnaly start making sense...:)
     
Thread Status:
Not open for further replies.