main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

CONCURS cu premii Star Wars - iunie 2005 - brelocuri

Discussion in 'Archive: Romania' started by sergiurusu, May 25, 2005.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    N-ar fi rau sa vedem fan fic-uri SW! Insa nu voi putea fi doar eu cel care alege. Vom putea face un poll unde vor vota doar ce care nu scriu. Sau mai vedem cum facem pentru a alege castigatorul.

    Daca mai aveti opinii spuneti-le pana in 30 iunie. Atunci alegem varianta de concurs care va convine si-i dam bataie. Oki doki?
     
  2. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Pai tocmai asta e faza... ca jurizarea ar fi dificila lu un concurs de Fan-Ficuri dar sunt sigur ca se va gasi o solutie. Oricum nu ar merge cu trasu la sorti in aceasta situatie, dar probabil asa s-ar mari si numarul de fan-ficuri in romana, ceea ce nu este un lucru asa rau :)
     
  3. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Nu uitati ca pt. a scrie un fan fic, autorilor le trebuie lasat ceva timp la dispozitie, un interval de... sa zicem doua saptamani - o luna. Din cate am citit concursul ar incepe dupa 30 iunie.
    Asta presupune ca "cei mari", care au program in timpul saptamanii - mers la serviciu si care se pregatesc cat de cat sa ajunga in Retezat pot sa isi ia la revedere de la participarea la concurs din lipsa evidenta de timp, neramanadu-le decat sa faca parte din juriu...
    In linii mari asta ar insemna ca doar "cei mici" care se afla in vacante se pot apuca de asa ceva...


     
  4. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Pai daca concursul ar fi acesta, eu zic ca logic ar fi ca participantii sa se poata inscrie cu povestirile complete cel putin timp de doua luni de la inceputul concursului. Ca sa fie fair-play treaba pentru ca chiar daca stai acasa poate nu iti vine sa scri :))
    Oricum o astfel de intrecere merita inceputa... din pacate aici nu prea ne permite cadrul pentru a putea construi o parte in care fiecare topic sa reprezinta cate o poveste...
     
  5. QuiGonGin92

    QuiGonGin92 Jedi Master star 2

    Registered:
    May 13, 2005
    E buna ideia,dar noi suntem putini pe acest forum,ce ziceti ca cei de pe SW.ro sa voteze???
    acolo sun vre-o 144 de membri(cei care suntem in concurs nu vom vota)si 2 luni mi se pare cel mai potrivit timp.







    The fight will began!!!!
     
  6. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Vorbeam cu Vic (x0ey0ajo) pe YM si am zis ca daca e sa mearga treaba asta, fiecare om care posteaza fan-fic-u ca topic nou si sa puna un poll in acelasi topic cu note de la 1 la 10 si fiecare dintre cei ce intra si citesc povestirea sa dea o nota si sa argumenteze... ca sa nu dea lumea note doar de forma.
    Si se va face o medie la un timp x dupa incheierea inscrierilor si sa se desemneze castigatorul.
    Acum mai este o problema, textele sa fie doar in romana sau in toate limbile (engleza de preferat)?
    Si textele trebuie sa fie originale (asta cred ca era logic)!
    Eu mi-am dat cu parerea... voi ce ziceti ?? [face_peace]
     
  7. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    fan ficurile le pot pune si pe site-ul meu. Pot face o sectiune de fan ficuri. Fiecare fan fic poate sa primeasca o nota de la 1 la 5. Asa ca sa sa le poata citi cine vrea.

    aruncati o privire aici: www.bistritanet.ro/bogdan
     
  8. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Ar fi genial daca am avea un cadru ceva mai usor de organizat decat aici pe tf.n... ca aici se pot "pierde" pe aici povestile ca se tot duc in spate :)
    da de ce numai de la 1 la 5 ?? sau mere si asa !
    Dar inca nu a zis nici unul dintre moderatori nimic desi vad ca mai toti am fi incantati de un asemenea concurs.
    aaaa da daca bagam povestirile la tie se pot aduce si critici la ele ?? ca sa poata fi argumentate notele.
     
  9. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    In cazul in care va ramane concursul de fan fiction, eu zic ca am putea folosi un topic care deja exista pe forumul nostru si care este intitulat foarte sugestiv "Fan Fic".
    Fiecare poate sa isi posteaze acolo povestioara iar dupa aceea, cream un poll pt. notarea concurentilor.
    Eu zic ca e mult mai simpu asa...
    Ca sistem de notare as inclina spre cel de la 1 la 5.
     
  10. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Nici nu stiu daca ar fi nevoie de un sistem de notare. Poate cel care va iesi pe ultimul loc s-ar putea simti prost pentru asta.
    S-ar putea face in felul urmator: pentru a participa la concurs, este obligatorie postarea unui fan fic, dar castigatorul sa fie desemnat prin tragere la sorti.
     
  11. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Voi decideti, sunteti sefii :)
    Faceti regulile etc. iar noi le vom respecta (sper) [face_skull]
     
  12. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    poi pot modifica scriptul... sa fac notarea de la 1 la 100... dar cum zicea Mara... ar fi mai bine prin tragere la sort... oricum mie imi este indiferent... oricum eu voi castiga...
     
  13. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Eu ma gandeam sa fie un concurs de dibacie si nu unul de noroc, pentru ca atunci cei care vor scrie vor fi nevoiti sa depuna mai multa munca pentru crearea unor fan-ficuri cat mai misto.
    Oricum sa fie, cum o fi... numai sa aduca fan-ficuri romanesti, ca noi cam ducem lipsa.
     
  14. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    N-as vrea sa fie prin tragere la sorti pentru ca hai sa fim seriosi. Nu toti avem acelasi talent sau aceeasi lipsa de talent (as the case may be). Si cred ca suntem destul de seriosi si deschisi la minte sa nu ne suparam daca cutare ne-a dat 37 si lui cutare i-a dat 89. :)

    We just kill him and get it over with. No hard feelings! Just sharp objects
    . :D
     
  15. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Daaaa...... adica NU ! 8-}
    Adica DA prima, NU a doua... sau invers ?
     
  16. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Chiar asta-i ideea aici pe TFN Romania ca nu suntem sefi si subalterni. Nu va uitati la numele meu scris cu albastru ca sunt doar moderator (ales de voi pe timp limitat - cand v-ati saturat de mine ziceti-mi fara jena! :) ) si cu nimic deasupra voastra. Am aceleasi drepturi ca voi si nici nu pot edita direct un post sau banna pe cineva (totul se face prin adminii TFN care sunt foarte atenti in luarea oricarei decizii)

    Asa ca de vreme ce eu ofer premiul, m-am gandit sa va las sa alegeti tipul de concurs. Playsetul nu pleaca nicaieri si nici nu-l vand sa va las apoi fara obiectul muncii (ar fi de tot LOOL-ul :D ) asa ca este timp sa va ganditi cum sa fie organizat concursul.

    Pana acum am observat ca sunteti de acord sa fie un concurs de fan fiction. Ceea ce perfect. Rugamintea mea este sa incercati sa scrieti fara greseli de ortografie sau exprimare!! ;)[face_thinking]

    De asemenea am vazut doleantele voastrea de a vi se acorda un termen de 1-2 luni pentru a depune povestirea. De asemenea cred ca e o idee buna. Pentru a scrie ceva serios trebuie sa ai timp, inspiratie si rabdare. Asa ca 1-2 luni nu e mult. Va fi concursul care se va desfasura pe cea mai lunga perioada, dar nu cred ca va deranja pe nimeni acest lucru.

    Nu s-a ajuns la un acord in legatura cu modul de acordare a premiului: tragere la sorti (noroc) sau calitatea fan ficului (talent). Personal as merge pe talent, insa repet totul depinde de voi cum doriti sa se desfasoare acest concurs. Cine stie daca avem o povestire buna o punem pe sectiunea internationala sa o citeasca si ceilalti membri (daca e in romana o traducem noi cumva...) :confused:

    De asemenea mai trebuie sa ne gandim unde sa punem story-ul. Rogue a venit cu o idee excelenta de a lansa un nou topic intitulat Fan Fiction. Acolo s-ar putea posta povestiri atat pentru acest concurs cat si dupa terminarea sa.

    PS. Sa nu uit: in ce limba preferati fan fic-ul? Romana, engleza, chineza? Sau fiecare cm doreste, acest lucru neintrand apoi in conditiile de evaluare?:confused:

    PPS. Si fara plagiaturi.O:) [face_shame_on_you]
     
  17. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    fan ficurile vor fi in romana nu? doar nu acesta este scopul concursului?

    in legatura cu postarea pe forum... nu stiu ce sa zic... parerea mea este ca vom gasi cam greu fan fic-urile... totusi... varianta cu site-ul si cu ziarul ramane valabila...
     
  18. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Eu personal as prefera in engleza dar ma rog... I'm flexible. :D
     
  19. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    pai scopul concursului nu e de a creste numarul fan fic-urilor din limba romana? :oops:
     
  20. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Eu credeam ca scopul e sa-l castige cineva... by any means necessary. :D
     
  21. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Pt. fan fic-uri facem un topic nou intitulat cred Fan Fiction si puteti posta acolo tot ceea ce scrieti plus intrebarile legate de arta scriitoriceasca... ;)
     
  22. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Chiar asta-i ideea aici pe TFN Romania ca nu suntem sefi si subalterni.

    Acesta a fost unul din obiectivele principale cand ne-am luat catrafusele si ne-am mutat aici pe TFN.
    Nu are rost sa mai intru in amanunte...
    Am incercat si zic eu, am reusit sa invatam cate ceva din greselile altora...
    Cu totii avem aceleasi drepturi pe acest forum indiferent ca facem parte (cum bine a spus un membru mai nou al forumului) din "vechea garda" sau ca unii dintre noi sunt mai recenti...

    Revenind la subiectul fan fiction, caci se pare ca la noi pe forum e o adevarata febra a fan fiction-urilor, pot spune ca ar fi trebuit sa fim mai atenti cu acest subiect.
    Din cate stiu, de la noi de pe forum cei care au scris asemenea povestiri sunt Mara care a postat in alta parte creatia ei, Arapila care a scris - Star Wars - O noua poveste si QuiGonGin92 - Jeampa.
    Exista un topic mai vechi numit Fan Fiction in care fiecare "scriitor" de-al nostru ar fi trebuit(parerea mea) sa isi posteze acolo creatia pt. a compacta si simplifica cat mai mult lucrurile.
    Oricum, in fond si la urma urmei, fiecare poate sa aleaga daca vrea sa scrie in topicul mai sus amintit sau in altul al sau.
    Aici aveti linkul lui : http://boards.theforce.net/Romania/b10647/17575406/?19 si deasemenea o sa il propulsez si eu din "adancurile" forumului mai la suprafata.

     
  23. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Ca de obicei rapid si eficient preitenul nostru ROGUESQUAD a gasit vechiul thread cu fan fiction. Asa ca il putem folosi pentru a scrie acolo fan fic-urile.

    Cred ca mai trebuie discutat despre limba in care vreti sa scrieti: romana sau engleza. Pot fi valabile ambele limbi.

    De asemenea sa va mai ganditi la cum vreti sa alegem castigatorul. Indiferent de metoda eu as propune ca toti cei care nu vor fi scriitori ;) sa faca parte din juriu.

    PS. Sa nu uit: cred ca toti sunteti de acord ca ar fi bine sa scrieti fara diacritice: Â, Ã, â, ã, Î etc. sau fara sh, tz.
     
  24. QuiGonGin92

    QuiGonGin92 Jedi Master star 2

    Registered:
    May 13, 2005
    Eu zic dupa talent(ca doar am avut unul dupa noroc)si vreau sa spun ca eu am mai putine sanse asa pentru ca talentul nu e punctul meu forte.

    Putem sa lasam pe ambele limbi(poate e mai usor pentru uni in romana pentru ca poate e deja scrisa sau invers)

    De postat cred ca putem sa le punem la arapila pe site(daca nu trebuie sa fi membru ca sa votezi)asa putem afisa sa voteze si la noi si la SW.ro ,Jedi.ro si DACA MAI SUNT ALTELE nui nu stiu.



    PS. Am Ajuns in chapitalha,e bine,am gasit piese pentru 3 lightsabere(manere) voi ajunge si la magazinul acele cu action figuers,dar stau cam rau cu bani.
     
  25. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Cand veti hotari cand si cum lansam concursul voi face anunturi pe sw.ro (si poate si pe jedi.ro) pentru cei care vor sa participe.

    Cred ca nu atat premiul este interesant ci faptul ca poti sa-ti prezinti ideile intr-o povestire Star Wars, care sa fie citita de mai cat mai multi fani. Poate Jaden Korr, Doona si Mara ma vor ajuta fiind MJ/CJ pe sw.ro.
     
Thread Status:
Not open for further replies.