main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Cum ati schimba voi Star Wars?

Discussion in 'Archive: Romania' started by sergiurusu, Dec 5, 2004.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Sa zicem ca ati fi un zeu sau o entitate superioara in universul Star Wars, cu puteri nelimitate. Cum ati modifica voi universul acesta (in bine sau in rau) pentru a fi mai pe gustul vostru?
     
  2. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Poate ca l-as lichida pe Palpatine sau poate ca nu, si l-as lasa aproape pana la final, pentru ca Jedi sa vada cum se poate pierde o batalie...
     
  3. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    In rau nu l-as modifica. Imi place SW asa cum este, in general, dar sunt cateva chestii la care as umbla: Jar Jar nu are ce cauta in Universul SW, pe Qui-Gon nu l-as omori in primul episod, as face ca povestea de dragoste dintre Anakin si Padme sa fie mai credibila, sa aiba putina sclipire, iar in trilogia originala as da Ewoksilor mai putina importanta, as scurta scena de muzica si dans din palatul lui
    Jabba din ROTJ (sau si mai bine, as inlocui-o cu un numar de dans al Marei Jade, care la urma urmelor era acolo, si daca tot sunt la moda "cosmetizarile" trilogiei originale) si mai ales as schimba finalurile la ANH si ROTJ, intotdeauna m-a enervat scena aia stupida de decernare a medaliilor si in special "poza de final" din ROTJ in care personajele principale stau ca la fotograf...
    A, si inca o chestie importanta: as da o veritabila lovitura de teatru cu ROTS: toata lumea isi inchipuie ca Padme e mama lui Luke si a Leiei. Dar unde sta scrisa treaba asta, va rog sa-mi spuneti voi! L-as face pe Anakin sa fie satul de cicalelile nevestei si sa-si gaseasca refugiul in bratele unei smechere veritabile, de preferat o bounty-hunterita sau ceva de genul asta, care sa fie de fapt mama gemenilor. Ei, ce ziceti de asta?
    O surpriza de genul asta astept eu sa vedem in ROTS (ei bine, nu CHIAR pe asta!!!), oricum, ceva la care fanii SW nu s-ar fi gandit in vecii vecilor, cu toate miile de scenarii posibile care exista. Mi-ar placea sa vad intr-adevar o rasturnare de situatie spectaculoasa, la care nu s-a gandit nimeni pana acum (asta nu are cum sa fie, de vreme ce m-am gandit EU la ea :D)
     
  4. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    i-as schimba freza lui Luke Skywalker in ROTJ.
    E singurul lucru care ma enerva. :)
     
  5. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Eu l-as face pe Jar Jar unul din ajutoarele imparatului :).


    O intrebare: Ce aveti mey cu Jar Jar Binks, este unul din cei mai misto si mai grozave personaje din SW??? de ce vreti sa scapati de el?
     
  6. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    In ciuda faptului ca ma obsedeaza intrebarea "cum putea sa traiasca viermele ala gigant in asteroid" eu nu as schimba nimic la Star Wars.
     
  7. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
  8. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    @ Doona : nu te oftica ;) :) acest thread l-am pus acum vreun an pe Rebelscum si cei de acolo au fost incantati :)

    @ Luke:Eu l-as face pe Jar Jar unul din ajutoarele imparatului

    LOOOOL Asta ar fi buna!!! :D :D


    @ ROQUESQUAD:In ciuda faptului ca ma obsedeaza intrebarea "cum putea sa traiasca viermele ala gigant in asteroid" eu nu as schimba nimic la Star Wars.

    Intrebarea asta e de 100 de puncte. Cred ca viermele traia cu aer. Oh, no, nu e aer in spatiu, poater ca traia cu asteroizi.

     
  9. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    In topicul "Cum ati schimba voi Star Wars?" ma refer la un zeu care ar dori sa faca schimbari in universul SW: ca un regizorpoate, insa mai mult ca un jucator pe calculator sau de sah, care isi alege singur strategiile si vrea sa vada ceea ce se intampla daca muta o piesa sau un pion in alta parte... :)

    De exemplu, cum ar decurga activitatea daca Leia ar muri la inceput, sau daca Luke nu s-ar fi intalnit niciodata cu ben etc. Pe undeva ca in acele comics "Infinities"
     
  10. strika_amaru

    strika_amaru Jedi Youngling star 1

    Registered:
    May 9, 2005
    Mi-au venit shi mie nishte idei similare... da' cea mai bunå e inspiratå din "Dune".

    Ash introduce un force-sensitive (scuzatzi intruziunea englezå, dar traducerea în l.rom. mi se pare cretinå) specializat: cineva care så se fi antrenat numai în a vedea viitorul.

    De aici, pleacå o gråmadå de dezvoltåri interesante: så zicem cå oracolul simte/vede, d.ex, invazia yuuzhan vong (sau cum beleaua se scrie..). Ar putea încerca så modifice lucrurile în favoarea supravietzuirii galaxiei noastre. Inchipuitzi-vå scenariul åsta: totul in galaxie decurge aproximativ similar cu ceea ce s-a scris pânå acum, Rebeliunea îshi vede de treburile ei, Maiestatea de machiavelismele lui, piratzii de piraterit, samd, dar în umbrå este acea persoanå care 'då câte-un plici' pe ici, pe colo, alterând o situatzie sau alta shi - fazå înfioråtoare - ghidându-se nu dupå presupuneri, ci dupå rezultate. Itzi dai seama ce ar însemna så luptzi cu o asemenea chestie? Mai mult: îtzi dai seama ce viatzå are chestia în cauzå? Persoana aceea nu mai are, practic privilegiul de a alege; tot ceea ce face e så meargå pe liniile temporale pe care le vede; nici o surprizå, totul e våzut, cunoscut; singurele nedeterminåri sunt de tipul "ce va alege X sau Y". E o situatzie aparent paradoxalå (eu înså ash numi-o ironicå shi logicå): cel/cea care determinå soarta Galaxiei depinde de optziunile celorlaltzi; optziunile proprii sunt practic inexistente.
     
  11. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Asta e o idee excelenta. Ai putea face un fan ficion pe tema asta.
     
  12. strika_amaru

    strika_amaru Jedi Youngling star 1

    Registered:
    May 9, 2005
    VOI încerca så fac un fanfic pe tema asta, potentzialul e imens. Pot så må fâtzâi prin tot timeline-ul, pot så rad pe unii shi så-i tzin pe altzii în viatzå (Thrawn d.ex, sigur råmâne, e o solutzie perfectå pentru invazia extra-galacticå; pentru asta, în schimb, tre' så piardå Imperiul, altfel Luke [shi Republica, dar asta nu-i un dezastru, guvernårile nu-s esentziale] s-ar duce sigur pe copcå ceea ce ar desfiintza complet orice shanså pentru o ridicare a Jedi-ilor) Sper doar så reushesc så creez o atmosferå exasperantå, cå orice se întâmplå nu e în întregime natural, cå existå lucruri dincolo de întzelegerea personajelor, cå numai oracolul din umbrå tzine toate håtzurile, iar el e prizonier, la rândul såu, al propriilor viziuni, ptr. cå shtie dinainte toate alegerile pe care le poate face cineva, tot ceea ce se poate întâmpla.. singurul lucru care-l limiteazå e propriul såu creier; uneori, nu reusheshte så vadå suficient de repede tot ce trebuie.
     
  13. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    cand scrii povestirea, anunta-ne si pune-o aici sa o citim si noi!!
     
  14. strika_amaru

    strika_amaru Jedi Youngling star 1

    Registered:
    May 9, 2005
    Povestea o scriu: 1) dupå ep3, din motive evidente, shi 2) în vacantzå; pân-atunci e mult mai important så termin anul la facultate, nu? :D
     
  15. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Bineinteles, eu te inteleg cel mai bine, fiind de partea celalalta a baricadei (asist.univ. ;) )
     
  16. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Cea mai tampita chestie din tot universul SW este time line-ul. Daca incarti se tine seama de el (si nici atat, pentru ca sunt multe disconcordante) in filme nici vorba. Ajung navele prin hiperspatiu ca si cum ar fi fost deja acolo (avem ex.cel mai clar venirea lui Anakin si a lui Obi Wan cu o intreaga armata ... a 3-a a republicii in numa cateva secunde de la rapirea Cancelarului. Pai din Outer Rim si pana in la Cor Planets este cale de 4-5 zile in hiperspatiu (teoretic).
    De asemena as face o relatie reala intre Anakin si Padme nu "el ii atinge pielea, ea il saruta... etc" astea-s de copii mici (nu va suparati). As face ceva palpabil din acesta relatie (desi nu stiu cum exact)
     
  17. strika_amaru

    strika_amaru Jedi Youngling star 1

    Registered:
    May 9, 2005
    E mai mult o expansiune decat o modificare. Am scris chestia asta acu trei såptåmâni, când mi-am scris shi prezentarea. Cine s-a uitat, s-a cam mirat probabil cå la punctul 9 am scris cå "lucrul cel mai important e ca am gândit f serios la ceea ce este universul SW, Forta în special"; asta e o parte a explicatziei pårerii aceleia, o scrisesem în acelashi post, dar m-am råzgândit shi am preferat så n-o postez pânå nu våd filmul. Asta s-a întâmplat deja, shi n-am gåsit nici o boacånå, ba dimpotrivå; ceea ce speculez eu explicå binishor schimbarea de comportament a lui Anakin (adik: acu' vrea doar så nu moarå Padmé, shi la mai putzin de o såptåmânå, vrea Galaxia în palmå... sau mai degrabå în pumn.) S-ar putea totushi så contrazic ceva deja existent în SW; n-am chef så ajungå ca Marvel-ul, unde nu mai shtii nimic sigur, asha cå datzi-mi în cap la abateri. (primu' venit, primu' servit...)

    Io zic asha:
    Forta nu e o constantå. Ca orice sistem, se modificå. Fiecare fiintzå care gândeshte îshi laså amprenta asupra Fortei; evident, amprentele astea nu sunt chiar f. notabile, în fond Forta e a draqlui de mare... dar în timp se acumuleazå. E doar o chestiune de timp pânå când va evolua într-o conshtiintzå independentå, la fel ca shi a fiintzelor sentiente prin care evolueazå. In perioada filmelor, nu era prea bine conturatå, se rezuma la o influentzå subconshtientå, mai ales asupra force-sensitives, influentzå f diferitå de la partea luminoaså la cea întunecatå. Notå: timp=sute de mii de ani.

    Inainte de aparitzia vietzii, sau mai bine zis a simbiozei dintre Fortå shi fiintze vii (de la bacterii în sus, din câte shtiu eu, orice e viu are midicloriane) Forta era o maså de energie nediferentziatå, de dimensiunea Universului... cel putzin... existentza 'viziunii temporale' implicå o extindere a acestui câmp energetic dincolo de marginile Universului standard, 3D.

    Simbioza aceasta a avut ca efect asupra Fortei crearea de structuri, care sunt de douå clase:
    * 'umbre/urme' ale acestor fiintze asupra Fortei, fixate în cadrul ei prin reiterare; (ceea ce impicå: în cadrul Fortei existå structuri-umbre, copii energetice ale tipologiilor existente în Universul material). Structurile-umbre sunt cu atât mai bine fixate cu cât sunt mai des iterate/ existå mai multe fiintze din tipologia respectivå. Ar trebui så intervinå aici shi un criteriu de 'lungime de bandå': d. ex, o specie care foloseshte f. mult Fortza, ar trebui så lase o urmå mult mai mare decât una care de-abia o atinge, din an în pashti, chiar dacå ar avea numår mai mic de membri. Idem, un force-sensitive ar trebui så lase o umbrå comparabilå cu a unei planete.. sau a mai multora. (Argumente pro: urma energeticå a lui Palpatine; ajung la fenomenul deces acushica, åsta creeazå o umbrå de facturå specialå; sau "copacul råu" de pe Dagobah)
    * structuri pentru actziuni, initzial un soi de 'preshtientzå' la nivel de bacterie, ceva de genul "dacå merg înainte ies din baltå shi-am så cråp, ar fi bine s-o iau håisa" (la sentientzi, sunt structuri mult mai evoluate, pentru telepatie, influentze mentale asupra altora, telekinezie, levitatzie, samd). Structurile astea nu sunt esentziale, un creier le-ar putea simula în interiorul såu; dar ajutå la simplificarea folosirii Fortei; sunt oarecum similare cu meoria cache din calculatoare: ar merge shi fårå, dar mult mai prost. Nu sunt nici esentziale pentru teoria asta, dar sunt o consecintzå a teoriei în sine, nu pot så le ignor.

    Diferentzierea în light/dark a apårut tot în perioada asta: când primul parameci s-a hotårât så vâneze amibe, s-a început fractarea Fortei: partea întunecatå, a parameciului, programat så consume, så distrugå, deci, o anume fiintzå, iar 'urma' lui din Fortå a cåpåtat obiceiul så favorizeze distrugerea unui tip specific de 'urmå'; partea luminoaså, care n-are interes de asemenea chestii, ea e interesatå så existe mai departe, dar din cauza celuilalt e fortzatå så evolueze, asha a fost imprimatå shi tråsåtura asta în cadrul light side.

    Influentzarea force-sensitive-ilor; mai tzinetzi minte ce-i zicea Obi-
     
  18. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    interesanta viziune!!!!!
     
Thread Status:
Not open for further replies.