main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Cum considerati ROTS? Un film...

Discussion in 'Archive: Romania' started by sergiurusu, May 22, 2005.

?

Cum considerati ROTS? Un film...

Poll closed Jun 21, 2005.
  1. exceptional!!!

    1 vote(s)
    11.1%
  2. foarte bun!

    0 vote(s)
    0.0%
  3. bun

    6 vote(s)
    66.7%
  4. slab

    1 vote(s)
    11.1%
  5. foarte slab

    0 vote(s)
    0.0%
  6. oribil

    0 vote(s)
    0.0%
  7. nu l-am vazut

    1 vote(s)
    11.1%
Thread Status:
Not open for further replies.
  1. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
  2. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Pe acest poll haideti sa scriem ce ne-a placut si ce nu ne-a placut din Revenge of the Sith si de ce.


    Si acum opinia mea despre Revenge of the Sith:

    Filmul e bun. Mai bun ca Atacul Clonelor, in schimb avem si aici din pacate secvente parca desprinse din :( Tom si Jerry, exact ca in ROTJ (ewoks) si TPM (Gungans).

    Ce nu mi-a placut:

    1. R2D2 distruge 2 droizi de lupta (Super Battle Droids). Aberant! Ce e R2, o fi cumva Terminator intr-o carcasa de masina de spalat Whirlpool?

    2. Acei robotei nervosi de la inceputul bataliei spatiale care ataca fighterul lui Obi Wan scoteau niste sunete cel putin bizare. Le voia Lucas haioase? De ce nu face un remake Stan si Bran atunci.

    3. Droizi de lupta care scot aceleasi chitzaituri si pe deasupra o iau la fuga cand apar Jedi.

    4. prea putin Kashyyyk


    Ce mi-a placut:

    1. Efectele speciale (era clar) si scenariul

    2. Modul in care Imparatul devine "good looking"

    3. Luptele lui Palpi cu Jedi, cu Mace si cu Yoda

    4. Modul interesant si cat de cat neasteptat prin care Anakin devine Darth Vader (aici includ si trecera de partea intunecata prin urzirea lui Palpatine implicand-o pe Amidala cat si transformarea sa fizica dupa lupta cu Obi Wan).

    5. Noile tipuri de crucisatoare si lupta clonelor (de partea Jedi sau impotriva lor).



    Concluzia mea: e bine dar se putea mult mai bine, a avut Lucas 3 ani la dispozitie sa scoata ceva de vis. E bine ca nu a scos totusi un cosmar de genul TPM.
     
  3. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    nu stiu de ce zici ca TPM a fost cosmar... in fine... singurul lucru din film care nu mi-a placut a fost ca actiunea este destul prost organizata pe parcursul filmului. In rest a fost minunat. Mi-a placut cum R2 a reusit sa scape de acei droizi, destept r2 asta si mi-au mai placut reactiile robotilor, se pare ca acestia au sentimente. :D
     
  4. ImOtHeP

    ImOtHeP Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Nov 26, 2004
    Mda ce sa spun misto filmul dar ... . Frate yo tot nu intzeleg cum mama masi Yoda si ceilaltzi "desteptzi" nu si-au dat seama ca Palpatine e ditamai Sith Lordul si sa ia masuri pt. a nu se intampla ce s-a intamplat ???
     
  5. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Exact... simteau orice rahat in forta si nu sesizau bartai sith-ul din ochi lor. E de doi lei faza. Am cate ceva de rezolvat astazi, insa am sa revin ceva mai tarziu. Sunt o gramada de discutat. Din curiozitate numai: l-a auzit cineva pe Tarzan pe Kashyyyk?
    Era sa uit. Am votat si eu filmul ca fiind "bun" asa cum spuneam si ieri in topicul cu primele reactii.
     
  6. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    E un film de doua ore si ceva. :)
     
  7. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
  8. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Nu votez inca ... bicoz probabil am ramas singurul care nu l-a vazut :)

    Insa stiu sigur ca-mi va place; chiar si in toamna, cind il voi vedea pentru prima data :)
     
  9. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Din cite stiu eu , DVD - ul apare abia in iarna . Asa ca o sa mai ai ceva de asteptat ...
     
  10. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Tavi ia-ti inima in dinti si du-te. Merita. Chiar daca nu-ti va placea 100%, cred ca in proportie de 80% filmul e bun. In plus asta e ceea ce avem si nu prea cred ca mai putem schimba ceva.

    Sunt cateva scene care te vor enerva, insa sunt si scene magnifice! Nu-ti dezvalui care si cum (cred ca totusi ai citit cate ceva mai sus), dar fa tot posibilul si viziteaza cinema-ul.

    Haide Tavi, haide Tavi!! Sa-ti duc si majorete sa te intampine la cinematograf? :D
     
  11. QuiGonGin92

    QuiGonGin92 Jedi Master star 2

    Registered:
    May 13, 2005
    My friend you are not the only one that didn't see it.Si imi pare rau ca nu l-am vazut inca.
     
  12. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    AK610 : ... pai ...daca e sa urmam firul evenimentelor anterioare (eveniment=episod), in primavara apare filmul iar dupa 6 luni (=in toamna) apare DVD-ul) :)

    Serge : ... crezi ca nu as vrea sa ma duc ?! Ba da ...
    Insa judeca si tu : saptamana trecuta am "facut" trei licitatii : la Cancelaria primului Ministru (s-a reorganizat aia de-acu' o luna), la CONSILIUL CONCURENTEI si la OFICIUL NATIONAL DE CADASTRU; bun ! Intre timp am reusit sa "plasez" si un echipament de 55 pag/min (nu sunt prea multe instalate in Romania); de ce "intre timp" ?! Pai ptr. ca efectiv NU STIU cind am avut timp !!!

    Probabil voi ajunge si eu sa merg la cinema ... probabil ... dar am o retinere ... aia de care vorbeam inainte ... stiti voi ... ambianta ... Sunt nebun ?! Hehe ... dupa o saptamana ca cea trecuta.. probabil ... Mai e o varianta insa : filmul asta imi place IN FELUL MEU.

     
  13. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    OK. Filmul a fost bun. Asa cum am mai zis, mai bun decat ma asteptam sa fie, avand in vedere dezastrul cu primele doua episoade.

    Ce mi-a placut in film:
    - in primul rand muzica. Complet diferita de celelalte filme, si totusi, mareata.
    - Obi-Wan ? Ewan si-a interpretat rolul extraordinar.
    - Palpatine si felul cum il atrage pe Anakin de partea intunecata.
    - Duelul dintre Anakin si Obi-Wan ? nu atat spectaculozitatea intregului duel, cat faptul ca amandoi aveau sabii alaser albastre. Este pentru prima data cand doi oponenti nu lupta cu sabii de culori diferite!
    - Felul cum se descotoroseste yoda de garzile lui Palpatine. Haios!
    - Duelurile simultane de la sfarsit, ca si scenele ?medicale? simultane care urmeaza.
    - Hayden Christensen ? si-a interpretat rolul surprinzator de bine, in special DUPA ce trece de partea intunecata.
    - ?You were the Chosen One? ? cutremurator tonul si contextul.
    - Ordinul 66 (mi-a scapat degetul si am scris initial 666, dar m-am corectat la timp)
    - Faptul ca am vazur planeta Alderaan.
    - Cum arata lumea privita din interiorul castii lui Vader.
    - Tarkin tanar si de fapt toata scena ?imperiala? ? desprinsa parca din vechea trilogie.
    - Jar Jar Binks. Ja, ja, mi-a placut tare mult de el. Un rol magnific, extraordinar, filmul ar fi fost altfel fara el!
    - Imaginea finala cu Owen si Beru cu bebe Luke in fata apusului ? un sfarsit perfect pentru intreaga saga. O noua speranta a aparut. Te face sa fugi acasa si sa pui in DVD ?A New Hope?.

    Ce nu mi-a placut:
    - Chewbacca. Chiar nu s-a putut abtine Lucas la faza asta? ?Thank you, Chewbacca?. Ce rost a avut aceasta replica? Preferam sa ma intreb: A fost sau nu a fost Chewbacca. Oricum, toata faza cu planeta Kashyyyk a fost grabita si parea ca a fost pusa acolo doar ca sa apara Chewie in film.
    - Padme pierzandu-si dorinta de a trai ? faza enervanta.
    - Grievous in general si tusea lui in mod special.
    - Vocea lui James Earl Jones ? a ruinat sfarsitul filmului. Apartine trilogiei originale.
    - ?Noooooo?-ul lui Darth Vader, rapeste toata magia ce inconjoara personajul lui Darth Vader si transformarea lui Anakin. Pe de alta parte, acest ?Nooo? nu a fost un accident ? marcheaza momentul in care Anakin Skywalker dispae, iar locul lui este luat de Darth Vader. Oricum, sper sa dispara acest ?NO? in editia pe DVD. N-ar fi pentru prima oara!
    - Trecerea lui Anakin de partea intunecata: rapida si neconvingatoare
    - Padme: nu face altceva decat sa se pieptene, sa ofteze si sa se plimbe dintr-o parte in alta a camerei. Unde e femeia puternica si hotarata care era chiar si la 14 ani?
    - ?Chestia? pe care calareste Obi-Wan. Stupida.

     
  14. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Ma bucur sa vad ca si alti membrii ai forumului sunt de aceeasi parere. Ar mai fi totusi ceva in plus. Nu stiu cum va simtiti voi, insa eu mai simt foarte ciudat de cand am vazut filmul. Sentimentul predominant este acela de tristete profunda cand imi revine in minte durerea de pe chipul lui Yoda in momentul in care simte pierderea cavalerilor Jedi si dezamagirea anticipata adusa de catre Anakin, moartea inutila a lui Padme care n-a reprezentat niciodata un motiv real pentru trecerea lui Anakin la partea intunecata, suferinta din vocea lui Obi-Wan in momentul piederii celui pe care il considerase un frate si "the chosen one" sau clipele in care soldatii devotati pana la moarte intorsesera armele impotriva celor carora le jurasera credinta. Sincer nu m-as fi asteptat ca filmul acesta sa aiba un asemenea efect asupra mea. Chiar si cu lipsa profunzimii artistice de care actorii au dat dovada, filmul este o tragedie iar anumite scene sunt cu adevarat cutremuratoare. Eu cel putin nu ma pot gandi la altceva in ultimile doua zile.
     
  15. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    La toate acestea as adauga faptul ca desi majoritatea celor care au vazut episoadele anterioare stiau cu mare aproximatie ce urmeaza sa se intample (deci poate fi considerat un mare handicap pentru orice cinefil), well, filmul a surprins totusi.
     
  16. DarthVader2004

    DarthVader2004 Jedi Youngling

    Registered:
    Dec 8, 2004
    dupa parerea mea este un film exceptional.
    misto rau
     
  17. JadenKorr

    JadenKorr Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Jan 1, 2005
    Fireste,sant si scene care....nemultumesc....dar sa ne amintim declaratia lui Lucas...."asta nu e treaba mea,sa fac oamenii sa-mi placa filmele.Asta nu depinde de mine.Simt ca am facut cel mai bun film pe care puteam sa-l fac si a iesit cum vroiam deci sant fericit."

    Dar totusi,daca colabora cu mai multi regizori,cum ar fi James Cameroon....altfel statea acum treaba...
     
  18. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Dar totusi,daca colabora cu mai multi regizori,cum ar fi James Cameroon....altfel statea acum treaba

    Exactly my thoughts!! O viziune dinafara ar fi putut elimina tot ceea ce pare "cretinutz" in film. Si ar fi ramas esenta! Filmul e o drama, de fapt este marea DRAMA din universul SW. Trebuia tratata ca atare da capo al fine.
     
  19. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Mie mi-a placut filmul destul de mult dar am votat ROTS ca fiind un film bun.
    Are si parti bune si parti mai putin bune.
    Voi reveni peste ceva timp cu un comentariu mai detaliat al filmului.

    Edit : Sunt sigur intr-o proportie de 90 % ca am vazut Soimul Mileniului in film. Apare in scena cand nava cu Anakin si Obi Wan aterizeaza la Senat, dupa salvarea din captivitate a lui Palpatine.
     
  20. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    L-am vazut si eu :) ...M-am uitat si pe workprintul care a aparut pe net ... Se pare ca este intr-adevar vorba de un YT-1300!
     
  21. JadenKorr

    JadenKorr Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Jan 1, 2005
    si ,la fel ca multi,ma asteptam sa fie mai lung....sa-l vedem si noi pe Vader luptand cu sabia....Vader cel tanar in costum....
     
Thread Status:
Not open for further replies.