De ce a murit Padme?

Discussion in 'Romania' started by mara_alexia, Oct 24, 2005.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. mara_alexia Jedi Padawan

star 4
    Acesta este un topic care a "smuls" pe forumurile straine in jur de 1500 de reply-uri si mi s-a parut destul de interesant pentru a-l dezbate si noi putin aici.

Intrebarea ar fi de fapt:
    Credeti ca trecerea lui Anakin de partea intunecata a Fortei este un motiv suficient de puternic pentru ca Padme sa moara? Da, stim cu totii ca l-a iubit "truly, deeply" :D, dar sunt multe aspecte ale problemei care ar trebui luate in discutie. Asta pe langa faptul ca eu, asa cum am mai spus pe undeva, inca nu sunt 100% convinsa ca Padme a murit cu adevarat si ca toata chestia a fost o inscenare.

Ceea ce i s-a intamplat lui Padme nu e putin lucru, intr-adevar. Sa afli ca sotul tau a trecut de partea intunecata a Fortei si a contribuit la uciderea a sute de Jedi, faptul ca s-a infuriat pe ea si a strans-o de gat, si multe altele, pot fi o povara emotionala extrem de mare, care sa declanseze durere si mustrari de constinta. Dar ea nu a avut rani atat de mari incat sa nu mai aiba puterea de a lupta pentru viata, iar droizii medicali au confirmat ca ranile ei nu sunt mortale.

Sunt suficiente aceste lucruri pentru ca cineva sa-si piarda pur si simplu vointa de a trai? Mai ales ca Padme a fost o persoana puternica.

Pe de alta parte, aflata pe patul de moarte, chiar ea a declarat despre Anakin: "Inca mai exista bine in el." Acesta ar trebui sa fie un imbold suficient de puternic pentru ca ea sa doreasca sa ramana in viata, pentru a face tot posibilul de a incerca sa-l faca sa revina de partea luminoasa, de vreme ce era sigura ca mai exista bine in el.

Ar fi fost mai usor de inteles ca nu ar mai fi dorit sa traiasca daca ar fi crezut ca Anakin a murit, dorind sa moara si ea odata cu el - ceva de genul Romeo si Julieta. Dar chiar si in acest caz, faptul ca avea doi copii de care era de presupus ca ar fi trebuit sa aiba grija, ar fi trebuit sa o faca sa doreasca sa traiasca, daca nu de altceva, macar pentru binele lor.

Ce parere aveti?

2. TheOneChosen Jedi Youngling

star 2
    Hmmm.. si eu m-am gandit mult la acest lucru.
    Nici eu nu inteleg 100% problema, probabil nici Padme nu stia:). Tocmai pentru ca droizii medicali au spus ca este in regula, iar ea stia ca in Anakin(Darth Vader) mai este bine si totusi a murit pentru ca "si-a pierdut vointa de a trai" mi se pare prea ciudat.
    Am inceput sa privesc lucrurile din alt punct de vedere.. Anakin tot avea acele cosmaruri, la prima vedere(gandire) Palpatine i-a controlat mintiile lui Anakin si de asta a avut acele cosmaruri, dar daca totusi Palpatine a reusit sa controleze viitorul in asemenea masura incat sa o omoare pe Padme, iar Anakin sa vada cu adevarat fractiuni din viitor si nu minciuni?..
    Nu stiu cat de bine am explicat, dar am vrut sa spun ca Palpatine este responsabil de moartea lui Padme.. (parerea mea).. mai tarziu Palpatine nu a mai avut aceste puteri, chiar a fost slabit dupa lupta cu Windu.
  3. arapila Jedi Master

star 4
    hmmmm... interesanta idee OneChosen dar putem sa ne gandim si la aspectul celalalt... George trebuia sa faca cumva ca Padme sa moara la nastere, ca sa se potriveasca cu Vechea Trilogie, nu?
  4. mara_alexia Jedi Padawan

star 4
    In primul rand, am marea rugaminte (daca ma baga si pe mine in seama cineva) sa lasati ironiile si intepaturile deoparte.
    In al doilea rand, tocmai ca moartea lui Padme NU se potriveste cu vechea trilogie, unde Leia spune clar ca isi aminteste de mama ei adevarata, care era "frumoasa, dar trista". Un copil trebuie sa aiba cel putin trei ani ca sa poata avea astfel de amintiri. Dar or fi copiii Jedi mai speciali, ce pot sa zic...

Eu nu cred ca Palpatine a fost responsabil de moartea lui Padme. El este cel care i-a indus visele lui Anakin, sunt sigura de asta. Dar nu cred ca un Sith, cat o fi el de Sith, poate influenta de la distanta moartea cuiva.
  5. arapila Jedi Master

star 4
    da, Mara e eadevarat ca de pe la vre-o 3 ani incepi sa iti aminesti lucruri... si chiar daca leia isi amintea de mama ei, inseamna ca Padme trebuia sa fi stat pe Alderan, nu?
  6. TheOneChosen Jedi Youngling

star 2
    eu chiar nu am glumit, eu mi-am spus parerea mea.. Palpatine a indus acele vise lui Anakin, dar i-a fost mai usor sa i le induca din moment ce chiar erau scene din viitor.

hmm.. nush Mara.. dar din moment ce ai desfintat si ideea mea si a lui Arapila.. zi tu cum este.. in orice caz..
    THE TRUTH IS OUT THERE..
  7. Depa_sPadawan Jedi Youngling

star 1
    Si eu ma intrebam de ce nu a fost pentru Padme un imbold destul de puternic ideea ca mai exista bine in Anakin, ca sa nu mai vorbim ca astepta un copil, deci macar pentru el sa fi luptat, cu atat mai mult cand a vazut ca sunt doi copii. Copiii ar fi trebuit sa reprezinte o alinare, cum a zis si Mara.
    Dar daca e sa o luam asa, de ce nu a crezut nici Obi-Wan in ramasitele partii bune ale lui Anakin?
    Este interesanta si ideea lui TheOneChosen... De ce crezi ca a fost inscenata moartea ei? Imi vine greu sa cred in cele doua variante. :D Personal, nu am gasit un raspuns...
  8. mara_alexia Jedi Padawan

star 4
    Da, cam asa s-au intamplat lucrurile in viziunea mea. De altfel, s-a si vehiculat ideea (inainte de aparitia Episodului III), ca Padme ar fi trait ascunsa in casa lui Bail Organa, ca doamna de onoare a sotiei sale. De acolo ar fi putut avea Leia amintirile despre mama ei.

Edit: raspunsul era la postul lui arapila, dar intre timp au mai rspuns TheOneChosen si Depa. Mi-e lene sa-l editez cum se cuvine, cu quote si toate cele. :)
  9. ATTezeu Jedi Padawan

star 4
    Eu tind sa cred ca Leia vorbea despre Mama ei adoptiva.. pentru ca eu consider ca ea nu stia ca este fica lui Anakin si a lui Padme decat tarziu.
  10. mara_alexia Jedi Padawan

star 4
    Tezeu, mai uita-te odata la RotJ, poate iti schimbi parerea. Iti aduci aminte cum a intrebat-o Luke daca isi aminteste de mama ei adevarata? Si a subliniat cuvantul "adevarata". Deci, dupa parerea mea, era bine cunoscut faptul ca Leia era infiata. Bineinteles ca foarte putina lume stia cine erau parintii ei adevarati. Dar in momentul in care Bail a adus-o in casa lui, nu putea spune ca nevasta i-a nascut peste noapte un copil, fara sa fi fost insarcinata macar o secunda... :)
  11. arapila Jedi Master

star 4
    probabil ca nu credeau in intoarcerea lui Anakin de patea Light, pentru ca in academie invatau ca daca treci de partea intunecata a fortei, nu mai ai sanse sa fi salvat. Desi probabil au existat cativa Dark Jedi care s-au intors de partea bineului, majoritatea au preferat sa plateasca cu viata... iar Anakin zicea in episodul III ca nu era Jedi-ul care vroia el, vroia mai multa putere si el stia ca nu trebuia sa se gandeasca la asta (nu era impacat cu sine). Anakin dadea semne de a trece de partea intunecata inainte de lupta dintre windu si Palpi. primul semn a fost in episodul II in lift, inainte sa se reintalneasca cu Padme. Era agitat, desi un Jedi trebuia sa fie mereu calm.

Oricum eu cred ca nu numai Palpi si Padme "l-au ajutat" pe Anakin sa treaca de partea intunecata a fortei, ci si antrenamentul. El a fost crescut cu "You are the chosen one"... si asta il simtea sa se simta mai sus decat ceilati Jedi, desi nu trebuia. Daca era instruit de Qui-gon, sansele sa sa fie ademenit de Imparat erau mai mici...
  12. Katana_ Jedi Knight

star 3
    Un topic interesant...am vrut mai demult sa fac un fic in care Padme sa nu fi fost de fapt moarta, dar am renuntat la idee.
    Cred ca toata lumea e de acord ca Padme a murit fortat. Explicatia ca i-a pierit vointa de a trai nu mi s-a parut plauzibila nici cand am vaz ep 3 pt prima data si nici acum.
    Si nu inteleg de ce Lucas a vrut sa faca scenariul astfel, cu atat mai mult cu cat apareau acele dubii in ep 6 despre mama "adevarata" a lui Leia. Poate pentru a face filmul mai dramatic, poate pentru incasari.

Daca Padme ar mai fi trait nu cred ca ar fi acceptat sa-si desparta copiii la nastere. Ea ar fi ramas doar cu Leia pentru inca nush cati ani, dupa care intr-adevar ar fi murit.
    Dar daca nu murise la sf ep 3 de ce murise dupa cativa ani?
    Ipoteza ca Palpatine ar fi omorat-o pe Padme nu mi se pare nici ea solida. In acest caz nu ar fi lasat copiii in viata. Ca doar stia ca era gravida...

Visele lui Anakin mai degrba au fost amplificate de imparat pentru a-l determina sa ia exact acele decizii care l-au facut sa treaca la partea intunecata.
    Nici eu nu cred ca avea atata putere incat sa o omoare pe Padme de la distanta.
    Ceea ce cred eu e ca Palpatine i-a controlat mintea lui Anakin, incat sa viseze ceea de ce se temea mai mult. Subiectul visului nefiind controlat de el, ci de temerile sale.

Tind sa cred ca visele lui despre Shmi si cele despre Padme difera oarecum in aceasta privinta. Cand o visase pe mama lui vedea ceea ce se intampla in realitate, iar in visele despre Padme vedea viitorul.

Moartea lui Padme, insa ramane sub semnul intrebarii si poate fi considerata o moarte fara cauza. Ea a "murit" in acelsi timp cu nasterea lui Vader, dar de ce sa renunte atat de usor la viata cand avea mai toate motivele pentru a trai: doi copii, dar mai presus de asta, credea ca Anakin poate fi din nou transformat in ceea ce era.

In concluzie, eu tin sa cred ca moartea ei a fost o greseala de script. Greseala lui Lucas, Dar daca apare acel serial cu actiunea dintre ep 3 si 4 s-ar putea sa ne lamurim.
  13. SVAndrei Jedi Knight

star 5
    Intr-adevar, sngurul mod in care poate fi explicata aceasta moarte este printr-o eroare a tovarasului Lucas. Cred ca va trebui sa asteptam un pic pana vom afla... Totusi, parca nu imi amintesc scena in care Padme sa fie declarata moarta clinic.
  14. mara_alexia Jedi Padawan

star 4
    Eu nu cred ca a fost o simpla "eroare de script". Pentru ca se stia cu mult timp inainte de Episodul III ca Padme va muri (sau macar se banuia), si s-a discutat enorm de mult pe aceasta tema. Lucas ar fi avut tot timpul sa schimbe aceasta asa-zisa greseala, daca ar fi dorit sa o faca. Dar nu a facut-o. Oare de ce?
    (cred ca il voi intreba data viitoare cand vorbesc la telefon cu el! :D)
  15. OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling

star 3
    ... si iata cum Mara se leaga IAR de faptul ca un copil tre' sa aiba cel putin 3 ani ca sa-si aduca aminte mai tarziu scene din copilarie ...
    [face_frustrated]

... si eu ...ce sa fac si eu ... repet ce am spus cu alta ocazie ... CINE NE SPUNE CA IN GALAXIA LUI LUCAS, COPII SUNT IDENTICI CU CEI DIN GALAXIA NOASTRA ??? Poate acolo ei retin imagini chiar din prima clipa a vietii.

Pe de alta parte, revenind "la subiect" ...
    Intr-adevar, Padme nu avea rani mortale. RANI FIZICE.
    Dar !
    - derularea ultimelor evenimente (Anakin trece "dincolo", Anakin omoara Jedi, chiar si copii; pardon, pe copii nu-i omoara, ci-i casapeshte !...)
    - Anakin se intoarce impotriva ei; dup-aia o stringe de gat ...
    - Anakin se intoarce impotriva mentorului sau, impotriva celui despre care a spus "You're like a father to me !"
    - nasterea (grea si dubla) a copiilor celui pe care-l iubea, dar pe care avea sa-i cresca fara sprijinul lui, mai mult chiar, poate chiar haituitzi de el !!!
    - ...si mai presus de toate o infringere cumplita in fata vietii, prin care si-a pierdut singura mare dragoste, intimplare care nu-i dadea in acel moment nici o speranta de "mai bine"
    -toate astea, cuplate cu faptul ca , intr-adevar, din dragoste poti efectiv sa-ti pierzi capul (..."o carte in 25 de cuvinte"...), au dus la pierderea dorintei de a trai !
    ASTA ESTE POVESTEA ! ASA A FACUT-O LUCAS .
  16. Mavric3k Jedi Youngling

Ai dreptate. Asa este scenariul....ce naiba...[face_laugh]
  17. Lady_Cora Jedi Youngling

star 2
    Nu prea imi vin in minte lucruri care sa faca moartea ei mai plauzibila. Asa a vrut nenea Lucas, asa s-a facut...

Cat despre amintirile lui Leia, nu trebuie neaparat sa ai cel putin trei ani ca sa iti amintesti lucruri. De ceva vreme le povesteam alor mei de o sufragerie de care imi aminteam si le-o descriam cu lux de amanunte, de la culoarea peretilor, pana la mobilier si ce se mai afla pe acolo. Pana la urma, au recunoscut-o ca fiind o camera din garsoniera in care locuisera ei si din care s-au mutat cand eu aveam un an, imediat dupa Revolutie. Deci, se poate trage concluzia ca am avut amintiri de foarte timpuriu. Probabil asta o fi fost si cazul lui Leia.
  18. Katana_ Jedi Knight

star 3
    Da, de la un an sa zicem ca mai pot exista "amintiri". Dar de la un minut de la nastere? Eu tind sa cred ca aici a fost o greseala de-a lui Lucas. Probabil nu a vrut sa se mai complice si s-a gandit ca ar avea mai mare succes filmul daca ar muri si Padme. Conteaza si incasarile, nu?
    Cel putin, eu alta explicatie nu gasesc.
  19. LJA Jedi Youngling

star 1
    Poate ideea ca Anakin nu mai este si a devenit Dark Vader si efortul nasteri i-a pus capat.
    Sunt atatea cazuri in care mama moare la nastere. Poate asa a patit si Padme( stresul +nasterea) a fost prea mult pt ea si S-A DUS.
  20. BobaChris12 NE RSA & North Ridge VP

Manager
    star 9
  21. jombistarkiller Jedi Youngling

star 3
    Motivul mortii ei este stupid si a fost si ironizat pe masura
  22. arapila Jedi Master

star 4
    a murit deshidratata ca era prea cald pe mustafar [face_skull]
  23. Ionut_cel_Intelept Jedi Youngling

star 1
    Eu zic ca a murit de malpraxis. Stupid medical droids. Daca ar fi incaput pe mana unui medic mandalorian ar fi trait si astazi.

Si amintirile ar fi putut veni foarte bine din Forta, pentru ca Leia era pana la urma force-sensitive. Si Darth Bane avea puterea de a prinde franturi din viitor chiar de pe vremea cand era un simplu miner pe Apathos.
  24. jombistarkiller Jedi Youngling

star 3
    Da...este putin ciudat ca un medical droid sa zica ceva de genul"medicaly she is healthy but we are loosing her, she has lost the will to live"
  25. Darth_Garak Jedi Master

star 4
    The medical droid is a lie. De fapt era un assassin droid programat de Sidious sa o ucida pe Padme (too bad he forgot to program it to kill the babies).
Thread Status:
Not open for further replies.