main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

De ce credeti ca "Imperiul contraataca" este considerat cel mai bun film SW?

Discussion in 'Archive: Romania' started by mara_alexia, Oct 30, 2004.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Acesta nu e un topic gen ?Care este cel mai bun film? sau ?Care e filmul preferat? (exista deja acest topic) ci doar o incercare a a aduce un elogiu acestui film minunat.

    ESB este considerat unul din filmele cu cel mai tensionat sfarsit , nu doar de fani, ci si de criticii de film.
    Are suspans, actiune, drama, rasturnari de situatie, eu cand am parasit cinematograful, muream sa stiu ce s-a intamplat cu Han, Leia, cu rebeliunea, cum s-a refacut Luke dupa socul suferit, daca e adevarat ce a spus Vader?
    Pentru mine, pe atunci a fost o adevarata tragedie sa vad cum Luke si-a pierdut mana? Stiu ca un prieten de-al meu (caruia ii voi fi vesnic recunoscatoare) m-a indemnat sa merg sa vad filmul. A avut decenta sa nu-mi dezvaluie prea multe, dar nu s-a abtinut sa nu-mi spuna: ?Si sa vezi cum i-a taiat Vader (a se citi cum se scrie) mana lui Luche: Harsti!? Tin minte ca prima intrebare, la cei 13 ani impliniti ai mei a fost: ?Si era batran Luche asta??, ?Da? de unde, era tanar, vreo 20 de ani?. M-am cutremurat de groaza. Daca ar fi fost batran, mai treaca mearga, dar un baiat tanar sa-si piarda mana? Era prea mult, pentru o fetita care pana atunci nu vazuse decat filme gen Veronica sau Sunetul muzicii.
    Ca sa revin la problema initiala, eu cred ca ESB s-a ridicat la inaltimea lui ANH, si nu se intampla prea des ca o continuare sa fie la fel de buna, sau poate chiar mai buna decat primul film (ma rog, s-a mai intamplat o data? Attack of the Clones? remember that one? De fapt, eu Episoadel I si II le consider pe amandoua doar niste ?continuari? care nu se ridica la inaltimea trilogiei originale)

    De ce cred eu ca ESB e cel mai bun film din serie? In ordinea preferintelor, ar fi:
    1. No? I am your father
    2. Transformarea lui Luke din ?farmboy? in cavaler Jedi
    3. Batalia de pe Hoth
    4. Han & Leia love story
    5. Yoda (?You will be? You will be?, ?That is why you fail??)
    6. Muzica ? superba
    7. Umorul
    8. Intalnirea Han/Leia/Vader pe Cloud City
    9. Lando
    10. Faptul ca nu a fost regizat de Lucas (asta ca sa inchei intr-o nota umoristica)
     
  2. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    AT-AT's, Snowspeeders, Bespin, Lando, Boba & Han, Falcon in action, Vader vs. Luke (Who's your daddy? ;))
     
  3. keiran2

    keiran2 Jedi Youngling

    Registered:
    Nov 19, 2004
    De ce ? Pentru ca e cel mai bun din serie! Simplu , nu? ...Eiii, asta e parerea mea! Deoarece este si primul film din serie care l-am vazut si de care ma leaga o oarecare nostalgie. Dar si pentru ca are un scenariu pe masura, bine scris iar regia la fel, decorurile sunt fabuloase, mai ales orasul din nori, interpretarea actorilor a fost mai buna decat in prima parte. Este episodul cel mai sumbru, desi are elemente comice. A fost mai pe gustul meu!...Nici eu nu as fi putut face o continuare mai buna!!!
     
  4. vanatorul

    vanatorul Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Hai, mai, ca dau si eu un copy-paste dupa un thread mai vechi :)

    Motive, mai mult sau mai putin personale:

    1.Nu a fost regizat de Lucas si asta s-a vazut
    2.Mult mai dinamic decat "A New Hope" si chiar decat ROTJ
    3. Nu stiu, cred ca s-a mai zis pe undeva pe aici dar replica aceea "I am your father" a fost, este si, probabil, va fi cea care a starnit, starneste si va starni controverse in mintea oricarui cinefil care vede ptr prima oara filmele. Evident, in ordinea in care le-a facut Lucas.
    4. Mie imi place foarte mult zapada, iar primele 30 de minute ale filmului, desi pare paradoxal, ma linistesc la culme.
    5. Aici am vazut pentru prima oara ce inseama un antrenament Jedi
    6. Aici am facut cunostinta pentru prima oara cu Yoda si cu adevarata putere a Fortei (cu ajutorul ei poti vedea viitorul, desi e neclar, poti muta munti din loc, exagerez dar intelgeti ce vreau sa zic, right?)
    7. Povestea de dragoste dintre Han si Leia este la inceput insa, cu cat filmul se apropie de final, devine din ce in ce mai aprinsa si mai fermecatoare, conferind personajelor un aer atat de uman incat stai si te intrebi ce cauta o felie de viata atat de realist realizata intr-un film cu sabii laser si nave spatiale.
    8. Boba Fett Pare primul si singurul care are curajul sa il sfideze pe Vader. Putin inconstient, dar lasa senzatia ca il doare in brisca de "afacerile" imperiului, el isi urmareste si protejeaza interesul propriu
    Uff... pentru acestea si pentru multe alte motive eu consider ca episodul 5 este cel mai frumos si mai bine realizat.
    Asta pana o sa vedem cu totii si "veriga" lipsa, adica episodul 3.

    Hm...
     
Thread Status:
Not open for further replies.