main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

De ce credeti ca Imperiul nu mai foloseste droizi de lupta?

Discussion in 'Archive: Romania' started by SVAndrei, Jun 2, 2005.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    De ce credeti ca Imperiul a incetat folosirea droizilor de lupta? Sunt de acord cu ideea de armata umana, este mai inventiva si chestii, dar totusi, in anumite situatii o armata de droizi poate fi mai eficienta (atat d.p.d.v. tactic cat si economic).

    Ce credeti?
     
  2. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Se explica in parte in trilogia lui Thrawn. Oamenii pot fi "ghidati" de catre Forta. Droizii nu pot fi manipulati la fel de usor sau eficient.
    Gandurile, actiunile, gesturile, pot fi directionate. Odata ce Imparatul a murit armata imperiului s-a destramat rapid pentru ca si-au pierdut coordonarea si organizarea.
     
  3. QuiGonGin92

    QuiGonGin92 Jedi Master star 2

    Registered:
    May 13, 2005
    Clonele sau Stormtruperi erau mai eficenti decat droizi,dar nu lafel de ordonati si precisi ca droizi,in plus o armata de super Droids ar fi cea mai buna arma.
     
  4. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Cred ca o parte din acei droizi erau sub comanda directa a lui Gunray asa ca odata cu moartea sa au fost dezorientati.

    Si eu m-am intrebat insa de ce in anumite misiuni unde numarul e important Imperiul nu a ramas cu droizi. Insa lipsa de interes pentru viata trupelor nu este ceva nou asa ca nu ma mira prea mult decizia imparatului de a renunta la droizi.

    Poate vom vedea in viitor intr-un film serial, carti sau comics cum s-a intamplat acest lucru.
     
  5. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Am spus ieri ca sunt rupt dupa examene. Asa ca uitasem ceea ce era mai important.

    Motivul pentru care imparatul renunta la droizi este ca poate ii este teama sa nu fie reactivati impotriva sa. In "Labirintul Raului" scrie ca droizii raspund direct la comanda neimoidienilor, ceea ce ar putea fi un impediment in cazul in care ar ramane activi.
     
  6. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Dastept l-a mai facut masa pe Palpi asta. Dar nu inteleg totusi cum putea un Jedi/Sith sa controleze clonele odata ce Luke marturiseste in trilogia lui Zhan ca atunci cand clone erau prin preajma simtea vibratii ciudate, negative in forta.
    Eu as vrea o armata de droizeky combinata cu niste MagnaGuard in caz ca se ajunge la confruntare corp la corp.
     
  7. QuiGonGin92

    QuiGonGin92 Jedi Master star 2

    Registered:
    May 13, 2005
    Da ce se intampla cu toti droizi(ii arunca la fier vechi pe toti???construiesc alti roboti din ei??)Spuneti daca stiti ceva de ei ca daca nu se mai pomenest nik de ei si planetele care ii fabricau,poate adaug la MY Story.
     
  8. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Sunt sigur ca Palpi abia a asteptat ca sa fie dezactivati, ca sa transforme apoi intreaga armata de droizi in prajitoare de paine si blendere. Asa era sigur ca nu va mai exista nici o amenintare din partea lor si ca va putea domni in liniste. Ceea ce s-a si intamplat, cel putin pentru o perioada...
     
  9. QuiGonGin92

    QuiGonGin92 Jedi Master star 2

    Registered:
    May 13, 2005
    Da stie careva ce sa intamplat cu ei cu adevarat????Am nevoie de aceasta informatie pt. poveste.
     
  10. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Pai... robotul al treilea de la stanga din armata de pe... Kasyyykk s-a luat cu roboul al cincilea din aceeasi armata si au avut 3 astromaci foarte dragalasi care s-au alturat rebeliunii dupa ce au fost "luati cu de-a sila" si dupa ce le-au fost spalate memoriile (cu clor). De restul nu am auzit nimic, unu cica a terminat medicina si altu dadea la Harvard. Poate daca vrei le trimit cate un e-card si le ceri sa faca o intrevedere sa iti povesteasca.8-} [face_dancing]
     
  11. QuiGonGin92

    QuiGonGin92 Jedi Master star 2

    Registered:
    May 13, 2005
  12. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    E o intrebare bunicica.
    In mod sigur din punct de vedere economic, droizii sunt mult mai indicati.
    Sunt mult mai ieftini si usor de produs, pot fi scoase pe banda rulanta miliarde de exemplare.
    Clonele au o perioada foarte mare pana ajung la maturitate... costa cu mult mai mult, de la incubatoarele in care erau tinute, pana la haine, mancare, bautura, locuri ce trebuiau amenajate ca spatii de invatat, dormit, antrenament, de recreatie si nu in ultimul rand armurile si echipamentul de lupta.
    Parerea mea e ca in razboi, droizii erau directionati dintr-un centru de comanda local, care era in mod normal tinta principala a trupelor republicane indiferent ca erau sau nu clone.
    Si mai devreme sau mai tarziu, acel centru de comanda era distrus iar droizii erau numai buni de dus la fier vechi.
    Cel care a ales ca armata Imperiului sa fie compusa din fiinte umane a fost Imparatul, stim foarte bine aversiunea sa fata de alte specii, poate avea aceeasi aversiune si fata de droizi.
    Si la urma urmelor, droizii si stapanii lor, adica Confederatia Sistemelor Independente erau invinsii in razboi, deci automat invingatorii raman "la masa", cu tot cu armele, echipamentele, navele, care binenteles sufereau modernizari in timp.
    Dupa cum a spus si ComicDiva, probabil cauza principala din care armata Imperiului era alcatuita din fiinte umane era faptul ca Imparatul cu ajutorul Fortei reusea cumva sa ii coordoneze.
    Si daca imi amintesc mai bine, in jocul Dark Forces, adica Expanded Universe, imperialii folosesc un tip de droid de lupta numit Dark Trooper cu care distrug o baza secreta a Rebeliunii.
    Kyle Katarn, reuseste sa descopere toate misterele legate de producerea acestor droizi si intr-un final distruge de la facilitatile de extragere a metalului din care erau facuti Dark Trooperii pana la imensa nava pe care droizii erau asamblati.
    Deci in concluzie, Imperiul a folosit droizi de lupta, dar fara succes.

     
  13. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Si asa ca fapt divers, o poza cu un Dark Trooper:

    [image=http://img300.echo.cx/img300/5269/starwarsdarktrooper7lb.jpg]

    http://community.webshots.com/photo/108825673/195082986czuAeo
     
  14. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Ce seamana asta cu un predator... asa duce a predator.
    Sau doar mie mi se pare ?
     
  15. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Hmm, nu prea. Poate vag, dar nu...
     
Thread Status:
Not open for further replies.