main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

De ce Oby-Wan nu l-a omorat pe Anakin in RotS?

Discussion in 'Archive: Romania' started by valo, Aug 31, 2006.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. valo

    valo Jedi Master star 1

    Registered:
    Aug 24, 2006
    Oby-Wan il invinge pe Anakin in lupta finala de pe Mustafar. Totusi acesta il lasa sa moara in chinuri groaznice chiar si dupa ce spune tot ce avea de spus. Ideal ar fi fost sa-si foloseasca lightsaber-ul si sa-l scape de suferinta. Dupa parerea mea, chinurile prin care trece Anakin chiar sub ochii maestrului lui nu reprezinta un pret pe care acesta il plateste pentru dezastrul creat, ci constituie unica solutie a realizatorilor filmului pentru a incheia noua trilogie.

    Poate veniti voi cu alte pareri si ma convingeti si pe mine pentru ca mie nu-mi place sa privesc astfel lucrurile.
     
  2. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    jedi never kill prisoners, si anakin i-i era inca ca un frate, in ciuda a ce sa intamplat, obi oricum credea ca va muri, si cred ca asta s-a discutat deja, time and time again
     
  3. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    dap.. Probabil ca nu vroia sa il omoare el. Probabil ca s-a gandit sa il lase pe anakin sa moara singur
     
  4. valo

    valo Jedi Master star 1

    Registered:
    Aug 24, 2006
    Pai tocmai, daca-i era ca un frate trebuia sa-l scuteasca de suferinta, daca tot stia ca moare. Nu prea vad o respectare a unei reguli, dar fie..

    Sunt cam nou p'aici si nu prea am gasit un topic asemanator. Daca s-a mai discutat, sorry..
     
  5. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Si eu cred ca asta a fost singura modalitate de a intra in OT. Dincolo de toate, Obi Wan s-a dus s-a scuteasca universul de un Sith. La fel cum si Yoda s-a dus sa-l omoare pe Imparat. E acelasi lucru. In Ep.3 a lui Stover se spune ca Obi Wan a simtit prezenta Imparatului si de aceea a plecat. E o idee tot trasa de par dar ceva mai logica. daca nu ar fi fost seria veche mi s-ar fi parut normal ca Obi sa-l omoare pe Anakin inainte sa arda asta de tot pentru ca, dupa cum a spus si Valo, l-ar fi scapat de suferinte.
     
  6. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    pai daca stai sa te gandesti, anakin era aproape mort, cand l-a gasit imparatul. Adica mai mult mort decat viu. Imparatul l-a ajutat sa isi revina...
     
  7. valo

    valo Jedi Master star 1

    Registered:
    Aug 24, 2006
    pai Obi Wan era deja departe cand a venit imparatul, logic ca o moarte era iminenta. intrebarea era "de ce asa?".
     
  8. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Mai sti, poate era visul lui Obi Wan sa-si vada prietenii zvarcolindu-se in focurile pamantesti pana sa cada in Forta.
     
  9. Vladek

    Vladek Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Aug 18, 2006
    Dar nu s-a gandit nimeni ca daca Obi-Wan il omoara pe Anakin, nu va mai apare in EP IV ca Darth Vader.
     
  10. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Cred ca s-a cam gandit toata lumea la chestia asta... :D
    Dar acesta a fost motivul lui LUCAS pentru care l-a lasat pe Anakin sa traiasca. De vreme ce noi discutam despre motivele lui Obi-Wan, cred ca acesta era pur si simplu sfasiat intre datoria pe care o avea in calitate de Jedi, de a scapa galaxia de un Sith periculos, si dragostea pe care i-o purtase lui Anakin. Nu cred ca poti ucide cu usurinta pe cineva pe care il cunosti de cand era copil, si care ti-a fost frate si padawan timp de atatia ani. Cred ca acesta a fost motivul pentru care nu a putut sa-l ucida si a preferat sa-l lase sa moara, chiar si in chinuri. Pentru a nu fi nevoit sa traiasca intreaga viata cu gandul "Mi-am ucis fratele cu propriile maini." Sau... v-ati gandit la asta, poate ca stia ca Anakin urma sa fie salvat. Doar era Jedi, si se stie ca Jedi aveau capacitatea de a privi in viitor.
     
  11. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Oare si taranul romana are aceeasi problema cand isi omoara porcul pe care l-a crescut de mic?

    Serios vorbind Mara. Obi Wan l-ar fi omorat pe Vader daca nu ar fi fost ep.4, sau mai bine zis, doarece Anakin era mai bun ca Obi Wan, cred ca Anakin l-ar fi omorat pe Obi Wan daca nu era ep.4.
    Tot de mana lui ar fi murit si daca murea ars. Daca un crescator isi omoara un animal de rasa pentru ca stie ca nu mai are scapare o face din dragoste, pentru a nu lasa animalul sa moara in chinuri groaznice.
    Cat despre vazutul in viitor... daca Obi Wan ar fistiut ca Vader va fi salvat cred ca mai repede l-ar fi omorat. Ca doar de aceea a mers pe Mustafar. Sa-i opreasca ascensiunea u ca sa-l intrebe pe Anakin cum o mai duce cu potenta.
     
  12. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Du-te si electrocuteaza-ti porcii, Tezeu! Cat despre uciderea animalelor ca sa le scutesti de suferinta, asta e eutanasie, care din cate stiu eu, e interzis sa o aplici fiintelor umane. Oricum, nu despre asta vorbim acum.
    Iar eu sunt la serviciu si fac pontaje, n-am timp sa ma contrazic acum cu tine in dulcele nostru stil clasic. :p
     
  13. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Nu stiu exact ce trecea prin mintea lui Obi in acele momente, dar in mod sigur nu era "I wonder if this guy will get fried to death if I leave....should I just finish him off or let him bake a little longer... just for good measure".
    Nu cred ca si-a pus problema sa-l omoare sau sa-l salveze. Oricum, clar e ca pentru Obi-Wan, Anakin Skywalker era mort si ingropat. In fata lui avea, pe de o parte, un om neajutorat (pe care principiile Jedi il impiedicau sa il omoare), si pe de alta parte, un inamic periculos. Daca l-ar fi salvat, si-ar fi incalcat datoria fata de galaxie si fata de copilul nenascut pe care il considera responsabilitatea sa.


    Nu, 80, nici sa nu-ti treaca prin cap ca vei gusta vreodata tocana de Snowflake (omorat din mila pentru varsta lui inaintata).
     
  14. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Vorba lui Batman:
    "I won't kill you... but I don't have to save you."

     
  15. Chantal

    Chantal Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Jun 20, 2005
    I love that line!
    Dar mai stiu si vorba cum ca: "Pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti." In cazul de fata, cu toate ca era sfasietor, Obi-Wan ar fi trebuit sa il omoare. Desi era cam limpede ca nu o va face, din moment ce ii spune si lui Yoda in templu ca sa il trimita de el dupa Sidious, ca nu poate sa il omoare pe Anakin, ca ii e ca un frate. Si Yoda ii zice o chestie foarte misto: "The boy you knew, no longer is, consumed by Darth Vader."
    Obi-Wan nu poate vedea lucrurile ca Yoda, detasat, cufundat in Forta, si de aceea cade prada pericolului atasamentului, nu il poate vedea pe Anakin ca pe Vader, nu poate sa accepte dimensiunea raului din fata sa, si de aceea si nu il poate omori.
     
  16. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Dar ii taie picioarele si mainile si-l lasa sa moara... ce mai atasament. Asa face si taranul roman cu porcu' :p
     
  17. jombistarkiller

    jombistarkiller Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Apr 24, 2005
    [face_laugh] Funny dar eu as ramane la chestie ca "jedi never kill prisoners"
     
Thread Status:
Not open for further replies.