main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Eternal sunshine of the spotless thread

Discussion in 'Archive: Romania' started by ComicDiva, Nov 27, 2006.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Cu totii am trecut prin momente dureroase, neplacute... de-a dreptul jenante! Daca ati putea, ce amintiri v-ati sterge din memorie?

    - In cazul meu ar fi vorba de clasele 6-8. I hated gimnasium. :) Eram timida, nesigura pe mine si I hated all my classmates. Obisnuiam sa ma rog sa ma imbolnavesc doar doar sa nu trebuiasca sa ma duc la scoala
    (yeah, I was a basket case)
    Evident nu as vrea sa pierd cunostintele acumulate in scoala, doar experienta propriu-zisa de a merge la scoala. :D

    - o excursie la mare prin clasa a 9-a in care everything that could go wrong, DID go wrong. Mi s-a furat aparatul foto, era sa ma inec, am pierdut bani, era sa pierd autocarul pentru ca ramasesem incuiata in toaleta. :D Pe drumul de intoarcere aveam atatia nervi. Efectiv nu stiu cum m-am abtinut sa nu plang. :D
     
  2. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    ah, gimnaziu, ce vremuri........god, i musthave been stoned like hell, ca nu imi amintesc multe de pe vremea aia decat ca vroiam toti sa moara, every last motherfracking one of them, burn in hell, the bastards
    imi amintesc ca nu mi-a placut gimnaziul si clasa o uram, cred ca era reciproc :) dar, nu mai imi amintesc multe din vremea aia now that i think about it, ori eram foooooooarte drogat ori am blocat amintirile
     
  3. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Nu cred ca as vrea sa-mi sterg vreo amintire din memorie. Ca sa nu zic nimic de faptul ca, asa cum ne arata si filmul care da numele topicului, it's useless to do it. Eventually it's all coming back.
     
  4. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    AMIN!

    Eu zic ca toate amintirile (placute si ne) mi-au adus sentimente care m-au transformat in persoana care sunt...
     
  5. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    @ Tezeu, dar nu te-ai gandit niciodata ca si tu ai putea fi mai bun decat esti?
    Poate uitarea ar avea o influenta in acest sens.
     
  6. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Cum ar putea uitarea unui anumit eveniment sa te faca mai bun decat esti? As putea de exemplu sa vreau sa uit macar faptul ca in clasa a noua am furat o carte dintr-o librarie, si astfel sa ma consider mai buna pentru ca nu sunt hoata. Dar faptul ca EU nu mi-as aminti de respectivul eveniment nu ma face mai putin hoata, nu inseamna ca nu a existat, ci doar ca nu imi amintesc eu de ea.
     
  7. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    As vrea sa uit toata indoctrinarea sociala si religioasa si de mai stiu eu care... dar cred ca daca as face asta, poate doar stranepotii mei ar stii ce-i ala focul :D

    In schimb sant de acord cu Mara... e desteapta :D (love her)
     
  8. jombistarkiller

    jombistarkiller Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Apr 24, 2005
    O singura memorie la care nu as vrea sa ma gandesc dar nu mi-o pot sterge din minte...cand m-a prins mama cu a doua mea prietena in pat.In loc sa plece m-a mai si intrebat"Jombi ce faci??!"Explicati-mi cu ce ma face experienta asta un om mai bun?[face_frustrated]
     
  9. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Nu te face nici mai bun nici mai rau... te face sa fi tu :D
     
  10. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Depinde de situatie...sa zicem ca o anumita persoana ti-a facut, mai demult, ceva nu prea frumos si ai pe inima chestia asta. Te influenteaza in mod negativ (asta tine de psihologia umana), dar nu te mai afecteaza practic in viata de zi cu zi. Daca ai uita pur si simplu...nu ai fi o persoana mai buna?
     
  11. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Se pare ca nu ma fac inteles... (argumentarile mele sunt gaunoase, dupa cum mi s-a mai reprosat)
    Hai sa o luam altcumva... dupa ce criterii definesti bunatatea si rautatea?
     
  12. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    memories get in the way of the halucinations :D
     
  13. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004

    Guys, guys, guys. We're too sober for this conversation. :)
     
  14. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Tezeu, mama draga, intreaga existenta a omenirii a fost batuita de intrebarea "ce e de fapt bunatatea".
    Eu nu tin mortis sa intru in discutii prea filozofice, dar cred urmatoarele caracteristici sunt general acceptate ca apartinand unei persoane bune (nu sunt intr-o ordine anume):
    - respectul pentru orice fiinta vie
    - compasiunea
    - altruismul
    - sinceriatea
    - devotamentul
    - helping your land lady cary out her garbage (just kidding, but you might)
    It's an open list.

    E adevarat ca tu, ca persoana, esti definitivat de toate trairile tale, bune sau rele. Dar daca, sa zicem, un eveniment nefast ti-ar fi pur si simplu sters din memorie, tu nu ai mai fi la fel, dar nu ti-ai pierde identitatea... ti-ai percepe identitatea in acelasi mod ca si acum, doar ca identitatea ar fi putin schimbata.
     
  15. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Daca identitatea mi-ar fi putin schimbata, nu ar mai fi identitatea mea.
    Si nu cred ca un eveniment demn de sters mi-ar modifica identitatea doar putin.

    Cat despre bunatate... fiecare societate cu definitia ei :D
     
  16. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Ba din contra: ar fi identitatea ta. Doar tu nu esti acelasi de acum doua zle, si tot te percepi a fi tu insuti. Exact asa ar fi si cu o amintire stearsa.
    Intr-adevar, e discutabil ce efect ar avea o astfel de "operatie" asupra psihicului uman.
     
  17. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    nu, nu, nu, JOS
    gata, D are dreptate, we are NOT drunk enough fot this yet, si nici nu pot sa ma distrez citind mesajele, e mai fain de vazut pe viu, cu popcorn, asa ca pastrati conversatiile pt urmatoarea excursie tfn
     
  18. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Cyber, tu de ce naiba te bagi in conversatie? Era interesant! :D
     
  19. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    pentru ca e mai interesant de vazut pe viu :D
    si vreau sa aiba subiecte pregatite data vitoare sa nu mai gasim altele pe loc
     
  20. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Cu adevarat, ideea este interesanta dar omul nu se cunoaste pe sine doar prin reflexie ci si prin interactiunea cu alti oameni. Astfel, chiar daca tu te percepi tot tu, cei din jurul tau nu, odata ce aceasta eliminare produce o schimbare in eu, chiar daca tu nu o poti recunoaste.
     
  21. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Tezeu, so far cei din jurul meu sunt cam off at a tangent in what concerns the intricate workings of my psyche (no offense, guys).
    Majoritatea oamenilor pe care ii stiu nu si-ar da seama ca eu nu mai sunt eu nici daca ar fi scris cu font de 52 pe zidul facultatii. La jumate din cei care ar banui ceva nu le-ar pasa, iar restul au si altceva mai bun de facut decat sa se ingrjoreze ca eu nu mai sunt eu si ca mi-a disparut amintirea in care un coleg de gradinita mi-a legat sireturile si m-am impiedicat. :p
    Daca stergi vreo amintire, e clar ca e vorba de una neplacuta, de care si asa nimeni nu mai vrea sa mai aduca vorba.

     
  22. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Hahahaha... funny. Eu imi aduc aminte cu placere de toate evenimentele neplacute din generala (si chiar din liceu) si rad impreuna cu fosti/actuali colegi. Oricum, daca nu mi-as mai aduce eu aminte, sigur mi-ar reaminti ei :p
     
  23. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Ce pot sa spun? Esti un om fericit.
    Eu as vrea sa sterg unele chestii neplacute...nu toate, insa: multe mi-au servit drept lectii...
    egg: "Note to self: spray is inflamable" [face_skull]
    Ca doar ar fi si culmea ca la 20 de ani sa ma reapuc de faza cu bricheta si cutia de spray numai pentru ca am uitat ce am patit ultima data. [face_whistling]
     
  24. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Puteai sa citesti pe ambalaj ca sprayul e inflamabil... Sau tu ai vrut sa te convingi ca nu te trag nemernicii in piept?
     
  25. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Pe vremea aia inca nu stiam sa citesc...:p
    In schimb eram plina ochi de idei. :D
     
Thread Status:
Not open for further replies.