main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

favorite SW books/comics - cartile/benzile desenate SW favorite

Discussion in 'Archive: Romania' started by sergiurusu, Oct 30, 2004.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. jedi_wandderer

    jedi_wandderer Jedi Youngling

    Registered:
    Jan 3, 2004

    Bine v-am gasit !

    Mda... am cautat si eu pe dc dar... pauza. Se pare ca nu am huburile care trebuie.


    MaraStardreamer daca ai timp , ar fi grozav daca mi le-ai trimite si mie. Cum facem? Iti dau PM cu mailul?

    Sa stii ca acum catva timp chiar mi-au raspuns cei de la Amaltea. Urma sa apara Atacul Clonelor si a aparut intr-un final (ma rog dupa vreo 6 luni fata de ce au zis ei).

    Oarecum offtopic, poate e o prostie dar mie mi-ar placea daca s-ar rescrie cartile la ep. 4-6 acum ca se stie intreaga poveste. Mie mi se pare ca cele scrise sunt doar niste scenarii dezvoltate pe ici pe colo.Si din pacate si cartile la ep.1-2 sunt cam la fel. Singura care mi-a placut (foarte mult) a fost ROTS ce a aratat chiar a carte, motiv pentru care l-as propune chiar pe M.Stover. Dar ma indoiesc ca se va intampla...


    FFCV (adica sa fie cu voi [face_peace] )
     
  2. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Sigur. Trimite-mi PM cu adresa ta de mail si se rezolva. Si spune-mi daca mai vrei vreo carte, le cam am pe toate.

    Ai dreptate cu trilogia, dar sa nu uitam cand a fost scrisa. Romanele SW de acum au tendinta de a fi de sine statatoare si sunt chiar literatura SF adevarata. Si nu stiu daca ar avea vreun rost sa le rescrie. Aflam destul de multe amanunte din ele chiar si asa cum sunt, si oricum, Star Wars inseamna in primul rand filmele. Nu stiu daca m-ar interesa in mod special un remake al cartilor, scrise chiar si de Stover, mai curand as prefera sa citesc romane noi.
     
  3. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Si eu as vrea sa citesc romane noi d'ale lui Stover. Eventual si literatura SF non-SW... cred ca ar avea ceva mai multa libertate (sau poate n-o fi in stare de asa o naratiune?)
     
  4. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Ceea ce-mi aduce aminte ca am un topic nou de deschis...
     
  5. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    OFF-TOPIC? Hai Mara... ii inteleg pe cei noi ca vor sa acumuleze posturi... dar si tu BRUTUS?
     
  6. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    De fapt, ma refeream la asta:
    http://boards.theforce.net/romania/b10647/24441705/p1/?0

    :D
     
  7. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    80, daca ai chef mi le trimiti si mie pe mail pls :)
     
  8. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Iti dau si tie pe YM huburile de DC++... nu stau dupa tine ca sa ti le trimit via YM ca e conexiunea proasta.
     
  9. The_Prophet1

    The_Prophet1 Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Nov 20, 2005
    Poate pune cineva la upload aici seriile kotor, rebellio, purge si ce a aparut din legacy, sau daca stiti de unde pot sa mi le trag.
    Ca sa fiu on-topic cele mai tari comics mi s-au parut republic din perioada clone wars, mai ales cele de pe jabiim cand apar primele at-at.
    Acum m-am apucat sa citesc seria njo, am citit primele 2 carti vector prime si dark tide onslought si mi-au placut la nebunie, imi place ca totul e negru, sumbru, dar m-a intristat profund moartea lui chewie, de abia astept sa ajung la traitor, fiindca stover este regele cartilor sw pentru mine, urmat indeaproape de zahn.
     
  10. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Purge nu-i decat un nr. dar o sa scoata luna viitoare (parca0 Dark Times... serie cu Jedi de dupa ordinul 66. (am vorbit mai sus despre acea serie).
    De unde poti face rost de Rebellion, KotOR (nou) Legacy si purge... iti dau un PM cu huburi de BDuri.

    Later EDIT: Dupa ce mi-am dat seama ca pe 26 ale lunii trecute nu a fost lansat Legacy #3 ci KotOR #7 am purces la downlodarea lui de pe net. Primul numar din KotOR Flashpoint imi aduce aminte de primul numar KoOR Comencement... adica te lasa cu ochi-n soare. Speram ca #7 din KotOR ne va duce ceva mai in viitor dar se pare ca baietii vor sa ne prezinte saga lui Zayne pas cu pas... ceea ce nu-i un lucru asa de rau (se vede ca au nevoie de $). Acum astept cu nerabdare #8... pacat ca lanseaza cate un # pe luna :(
    Oricum, pana la urmatorul # KotOR are sa apara pe 9 Rebellion #5 iar pe 16 Legacy #3... plus pana-l scaneaza baietii.
     
  11. The_Prophet1

    The_Prophet1 Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Nov 20, 2005
    Imi place Legacy am citit nr 0, 1 si 2 dar parca totusi se intind prea mult cu timpul (150 de ani dupa ep 6) si devine repetitiv, iar e imperiu, iar revine sith-ul iar ordinul jedi e aproape distrus ( ca in jocul kotor2, ca in filme). Nu stiu, simt nevoia de ceva nou, cum a fost njo cu yuuzhan vong care a adus un aer proaspat.
     
  12. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Cartile Star Wars sunt la reducere daca le comandati pe site-ul Diverta. Acum este momentul sa le comandati. Chiar si cartile din trilogia veche, cele aparute recent, sunt la reducere, desi aceasta nu este foarte semnificativa.

    Carti Star Wars
     
  13. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Nu-i rau, vad ca au avut si cateva carti SW straine.
     
  14. Vladek

    Vladek Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Aug 18, 2006
    Mam gandit sa incep si eu sa citesc carti SW :D .Asa ca incep cu trilogia lui Han Solo.Pana acum ma limitam la filme.
     
  15. valo

    valo Jedi Master star 1

    Registered:
    Aug 24, 2006
    Nici eu nu am citit nicio carte SW pana acum si din ce am citit in topicul asta deja imi pare rau. Voi comanda in curand de la Amaltea dar poate imi recomandati voi ceva ce merita citit de acolo. Si as vrea (cu disperare chiar) si niste carti in format electronic. Am cautat pe *tot* netul si nu am gasit decat "The Making Of Star Wars RotS - The Last Chapter", dar nu e ceea ce cautam.

    Daca se incumeta cineva, real_valo@yahoo.com

    Va multumesc anticipat!
     
  16. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Iti pot trimite eu niste carti SW in format electronic deseara, dar sa-mi spui mai exact ce vrei, ca am vreo 200 (romane, povestiri, albume, etc...)
     
  17. valo

    valo Jedi Master star 1

    Registered:
    Aug 24, 2006
    Pai daca nu am citit nimic SW nu pot spune. Nu le vreau pe toate, cel putin nu toate odata pt ca nu are rost. Mi-ar placea sa citesc carti recomandate de tine, de ceilalti, orice, ca voi chiar aveti experienta. Eu ies la ora 16 in fiecare zi si nu mai pot intra ne net pana luni. Asa ca nu e nicio graba.

    Voiam sa stiu ce mai merita citit de la Amaltea, ce merita comandat?

    PS: multumesc mult!
     
  18. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Un singur nume:
    M!A!T!T!H!E!W! S!T!O!V!E!R!
     
  19. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Incearca si AICI
     
  20. AniriRevan

    AniriRevan Jedi Master star 1

    Registered:
    May 21, 2006
    Valo: Iti propun sa le citesti pe cele ale lui Tim Zahn. Heir to the Empire, Dark Force Rising, The Last Command (Thrawn Triology). Sunt foarte bine scrise, au destula actiune si sunt, de fapt, cele care deschid drumul celorlalte romane.
     
  21. AniriRevan

    AniriRevan Jedi Master star 1

    Registered:
    May 21, 2006
    Sper sa nu schimb subiectul, dar... Are cineva Legacy of the Force: Bloodlines in alt format inafara de audio book?
    Si alta intrebare: Are cineva Vader: the Ultimate Guide? Contine o povestire de Karen Travis(cred ca ea e) pe care vreau sa o citesc neaparat!
     
  22. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Din cartile SW traduse in limba romana aparute pana acum pe la noi, un singur nume se remarca in mod clar : Matthew Stover.
    Ah, si btw... welcome, AniriRevan.
     
  23. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Nu contest ca trilogia lui Zhan este una buna. M-a prins in tentaculele ei desi nu are asa multa originalitate iar stilul lui Zhan este unul aproape banal. Am ramas in mijlocul personajelor mai mult de dragul lor decat de dragul stilului.
    Pe de alta parte sunt de aceeasi parere cu Rogue. Matthew Stover are un stil aparte, neabordat de vreun scriitor SF (nu SW) pana acum. Adevarul este ca sunt si multe carti SF si eu am citit destul de putine in comparatie cu bibleoteca formata pana in zilele noastre (asa ca Matthew s-ar putea sa nu fie singurul cu acest gen).
    Oricum, un fan SW ar trebui sa incerce in primul rand Zhan, pentru ca deschid poarta catre EU de dupa ep.6.
     
  24. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    zAHn! zAHn! zAHn!
     
  25. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Ii dau o oaie daca-l vad :p
     
Thread Status:
Not open for further replies.