main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

FFR FanFilm 2.0 - Pre-productie

Discussion in 'Archive: Romania' started by CyberFaust, Jun 15, 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    No. Io am cugetat zilele astea la ce o sa facem cu urmatorul fan-film si unde, si ce o sa facem, cu fan-filmul care este. Adica, care va fi, sper.
    Probleme cu primul am avut destule si as intelege de ce nu a-ti avea chef sa incercati sa faceti unul mai mare si mai breaz. Mai complicat.
    Noh, daca sunteti de acord sa mai incercam sa facem unul, eu sunt pregatit sa incep un story-outline.
    Numa vreau sa stiu intai daca sunteti dispusi sa investiti in el mai mult timp ca data trecuta, pentru ca vor fi filmari mai complicate si mai grele, plus locatii mai variate decat "o padure". Dupa primele mele estimari cred ca va dura cam o luna de zile, poate mai putin, dar 2 saptamani in orice caz, si cu best case scenario, Si cu totul mergand perfect.

    Ideea mea pentru urmatorul fan-film este sa facem un film noir in star wars.
    Ce parere aveti de idee?
     
  2. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    la faza cu film noire..
    nuj ce sa zic, ca ar cam trebui sa filmam noaptea si pt asta trebe camera buna ca daca nu iese zgomot mult si ii naspa ca deranjeaza, si io zic ca is putine sanse sa facem un film de genu ala... io zic sa avemun scenariu k lumea si dupaia sa ne gandim la cum il facem si alte alea... ce zici?
     
  3. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Io zic ca am idee de film noir si ca esti de acord io iti fac scenariu calumea cu tot cu storyboard si amaratele alea de tabele cu miscarile si unghiurile de camera (am uitat cum se cheama)

    De camera nu stiu ce sa zic, ca io nu stiu oameni care ne-ar imprumuta o camera, si nici oameni cu camera. Dar da, ar trebui sa filmam noaptea.
     
  4. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Deci parerea mea... si please nu-mi sariti in cap, dar de data asta sa stabilim clar dinainte

    - unde putem filma
    - cati oameni vor in film
    - cand putem filma
    - ce echipamente avem la dispozitie
    - cat sa tina filmul
    - tonul povestii, time line, nivelul de seriozitate/comedie

    Cand stabilim toate chestiile astea si alte lucruri de interes care sper sa fie sugerate, atunci we'll get to work on the script. Trebuie sa fie un efort colectiv. Apreciez entuziasmul tau pentru genul noir, dar o sa fii la fel de excited pentru asta sase luni de acum incolo sau doar iti place tie ideea de film noir momentan? Si sincera sa fiu... nu vad cum este genul asta relevant pentru noi ca Jedi Council Romania. Si chiar nu-mi convine sa filmam numai noaptea, ca si asa suntem varza cand vine vorba de memorarea replicilor. Stai asa sa gasesc lanterna sa ma uit peste replici.
     
  5. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    pai io zic ca filmul sa nu il facem in graba, sa avem scene si iarna si vara, in asa fel incat putem zice ca sunt mai multe planete. Cat de seriozitate, io zic ca sa fie un film serios :p si ca sa plasam actiunea undeva inainte de de formarea republicii... durata, in functie de scenariu da' io zic ca nu mai mult de o jumate de ora.

    De machiaj si modelat chestii tatuaje etc. cred ca ne putem descurca, ca io cred ca m-am prins de niste chestiuni... in rest nuj ce sa zic...

    echipament performant nu prea avem, deci nu putem filma noaptea, cat de baterii la camera, iar m-am prins de o jmecherie. Camere video s-ar putea sa fac io rost de una, da' nu ii sigur si nu ma bazez pe asta....
     
  6. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    How about The Great Sith War ca time frame? Se intampla multe chestii, e ditamai evenimentul... nu stiu cate fanfilme s-au facut despre el. Avem plenty of research material available si putem chiar sa-i implicam pe mandalorieni daca ar cineva chef sa-si faca o armura :D
     
  7. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Well, I'm in if you think you can put up with me for another round. :D

    Sunt 100% pentru a nu face ceva in graba, si ce a zis Arapila - sa filmam si vara si iarna. Si sa fie serios, dar cu cate o poanta strecurata pe acolo.
    N-o sa intreb in ce limba vreti sa fie, ca stiu deja. [face_whistling]
    Diva has a point - razboiul Sith e ok si cineva - a se citi, evident, Garak - poate sa-si faca un costum de mandalorian.

    PS: Eu inca n-am vazut filmul vechi. :D
     
  8. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    ^ Presupunand ca Garak would be interested in participating. Let's not put the poor guy on the spot. Pana acum avem asa:

    Diva
    Cyber
    Arapila
    Milena
    Gaandalf (buddy al meu in Constanta care m-a batut la cap ca vrea neaparat sa apara si el intr-un fanfilm. Ma gandesc ca am putea sa facem o scena care sa aiba loc pe plaja daca tot sta in Constanta... apropo de varietate de decoruri!)

    Cine se mai anunta?
     
  9. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    ma anunt eu :D.. deci al doilea fan film o sa iasa meserias de tot ... :D
     
  10. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Si cu primul ce s-a intamplat?
     
  11. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    E 90% gata cred.
     
  12. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    da asa e .. :p a aproape gata astept vacanta casa il pot termina..
     
  13. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Deci, pentru urmatorul Fan-Film pot garanta eu camera profesionala. :p
     
  14. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Modestule! :p
     
  15. Ionut_cel_Intelept

    Ionut_cel_Intelept Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Mar 4, 2007
    Ati folosit suficiente kile de carton negru? [face_laugh]
     
  16. jombistarkiller

    jombistarkiller Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Apr 24, 2005
    Este gata primul fanfilm? daca da unde pot sa-l vad?
     
  17. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Arapila, if mara graces us with her presence la buc putem vedea filmul? :p
     
  18. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Well, that would make everyone, wouldn't it? :mad:
    At least everyone that matters to you. [face_plain]
     
  19. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Uita omul de tine o secunda si deja te simti jignita.
    Imi pare rau. Mada, am fi onorati sa me binecuvantezi cu prezenta ta. :)
     
  20. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    I'd hate to ruin your fun, Cyber. Was gonna stay home anyway... you know, watching grass grow and all that. [face_talk_hand]
     
  21. raziel2004

    raziel2004 Jedi Master star 3

    Registered:
    Nov 16, 2004
    Scuze de aceasta lipsa indelungata din partea mea,am vb azi cu Bogdan si a ramas ca atunci cand e disponibil si nu il mai tine nimic(facultate viata personala sau altceva) si va veni in TM sa ne intalnim si sa ajut si eu la acest fan-film de care nu am mai auzit absolut nimic si a ramas ca sa ajut si eu la post-productie.Nu vreau sa ma intelegeti gresit,nu sunt ironic in nici un fel si nu acuz pe nimeni de nimic.M-am oferit cand v-ati apucat de el ca va ajut la facerea lui and I intend to keep it that way.

    Asa ca vom mai discuta pe tema aceasta cand ne vom strange toti in TM si vom discuta de film si de ce ii mai trebuie pentru a-l termina.

    O seara buna tuturor,
    Vladimir
     
  22. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Si mie mi-ar placea sa vedem odata filmul terminat. Din pacate lucrurile cam stagneaza (daca nu ma insel, topicul despre film s-a si inchis, deci nu s-a mai postat in el de cel putin 6 luni). Eu nu prea cred ca am cu ce sa ajut in aceasta faza, decat cu sustinere morala :D, dar chiar ar fi pacat sa nu fie terminat. Inca mai visez la o intalnire intre toti cei care am ramas pe aici, cu ocazia premierei filmului :D
     
  23. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    Dude, nuj ce sa zic, dar mi se pare aiurea ca acum dupa ce filmul e gata, sa vi sa zici ca vrei sa ne ajuti and stuff... Am vrut atunci cand am film,at ajutor iar dupa ce am facut captura am facut un torrent dar dupa ce l-au luat amenii au zis ca nu stiu cum sa ma ajute, iar dupa ce m-am oferit sa ii ajut sa invete, ca nu e greu, am ajuns la concluzia ca nu am cu cine... In fine...

    Nu vreau sa fac nici un scandal, dar mi se pare asa foarte aiurea, ca dupa ce ai "disparut" atata timp de pe forum sa vi sa faci chestia asta...

    Daca nu ati mai auzit nimic de film, nu cred ca e un bai mare... probabil ca e gata deja, sau poate ca nu. Asta e un mister. Cat de intalniri SW se pare ca atat de interesati sunt membrii de pe acest forum despre SW ca nici de intalniri nu lea arde. Sincer imi pare rau. Daca anul trecut ne laudam ca am avut muuulte intalniri ca nici nu cred ca le pot numara pe degetele de la maini, anul asta, orice s-a propus, nu a fost de'acord nime... O fi de la criza asta, bat-o vina!

    Forta fie cu voi!
    = A R A P I L A =
     
  24. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Din cate imi aduc eu aminte, Raziel s-a oferit de mai multe ori dupa ce s-au terminat filmarile sa ne ajute cu post-procesarea. Ce s-a intamplat de fapt... e un mare mister. Nici nu vreau sa ma bag in chestia asta.
    Eu nu stiu nimic de nici un torrent si nici nu mi s-a solicitat ajutorul. Am crezut pur si simplu ca vrei sa lucrezi singur la film ca sa iasa asa cum vrei tu. Nu cred ca a pus presiuni nimeni asupra ta, dar totusi au trecut doi ani.
    Eu am crezut mereu ca e filmul nostru, se pare ca tu consideri ca e filmul TAU. Altfel nu-mi explic de ce vorbesti asa. Sa ramana misterul tau si sa fii tu sanatos.
     
  25. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Eu as prefera totusi sa il vedem si noi, indiferent al cui e.
     
Thread Status:
Not open for further replies.