main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

FORTA - Intre fictiune si realitate

Discussion in 'Archive: Romania' started by AK-610, Nov 24, 2004.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Forta ? Dumnezeu ? Sau unul si acelasi lucru ?
    Este manipulare Fortei deja o realitate ? (telekinezia,telepatia,bionergia etc .)
    Va exista in realitate echivalentul Ordinului Jedi ?
    Numai citeva intrebari ... restul le puneti voi ! :)
     
  2. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    La topicul asta trebuie bine gandit raspunsul. I'll be back!
     
  3. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Voi fi scurt acum: Lucas s-a inspirat din mitologia antica a mai multor popoare si a ajuns si la energia Qi sai Chi. Asta ar descrie cel mai bine Forta.
     
  4. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Am vazut mai de mult pe Discovery un documentar despre ce a sous Sergiu. Intr-adevar Prin meditatie, calugarii shaolini reusesc sa aiba perfomante asemanatoare celor atribuite Fortei
     
  5. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Iti mai aduci aminte cum se numea documentarul ? Poate il gasesc pe undeva ... Mi-as dori foarte mult sa il vad !
     
  6. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
  7. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Chiar vroiam sa deschid un topic de genul acesta...M-a luat Ak-610 lol...oricum
    Ceea ce vroiam sa zic este ca intr-adevar fiecare dintre noi poate avea aceste abilitati...totul este sa dedicam timp antrenamentului, nu iti trebuie nici un maestru(dar n-ar strica) totul poate fii invatat si eu stiu si cum...Eu am avut experiente de genul acesta si eu stiu ca se poate face, trebuie doar dedicatie. Cineva care vrea sa parcurga acest drum va afla ca este unul dificil si multi vor sa te opreasca...si nu ma refer doar la persoane. Eu am incercat sa explic asta pe jedi.ro dar nu prea am ajut succes din pricina unor membrii...dar oricum nimeni nu prea crede in chestiile acestea si asta ma face trist... :(
     
  8. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Eu chiar la tine m-am gindit cind am postat topicul asta :) Eram foarte curios sa aflu opinia ta ! Si daca te face sa te simti mai bine : Eu CRED !
     
  9. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Nu mai stiu cum se schema, de fapt era ceva cu arte martiale, dar am observat ca il repeta odata la 2-3 luni, deci ar cam trebui sa vina in perioada asta. Mai vezi si tu reclamele la Discovery.
     
  10. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
  11. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Ok, daca suna cam ciudata don't blame me, I didn't make the rules...Maybe God did :p :) :D

    Ideea principala sub care sta totul este corpul uman.Si nu ma refer numai la ce este fizic ci la energia care este in jurul lui si MAI ALES in el(corp). Fie ca o numim Forta, sau BIOENERGIE, tot una este, eu nu consider ca Forta nu este Dumnezeu ci mai degraba puterea lui...cum zice si Yoda "Luminous beings we are, not this crude matter" (Cred ca asa zicea). Corpul uman se poate imparti in 2 feluri, partea fizica ,corpul nostru fizic, si cel spiritual,bioenergic,eteric sau cum vrei sa-l mai numesti. Acum sursa acestor puteri izvoraste din acel al doilea corp, care este oarecum lipit de corpul fizic si care este compus din energie pura. De asemenea el coordoneaza energia in corpul fizic si o face in asa fel incat sa iti dea cat iti trebuie.Pe corpul nostru fizic exista centre energetice care fac schimb de energie cu mediul inconjurator, tot ce este viu emana o energie pe care tu o iei si in schimb tu dai aceasta energie, de aceea uneroi cand stai pe langa cineva(cateodata) te simti dintr-o data slabit fara energie, este posibil ca aceea persoana sa aiba un flux de energie mai dezvoltat si astfel te "consuma" si pe tine. Deci cum ziceam, acestre centre sunt de mai multe tipuri, MAJORE, MINORE, DE DEPOZITARE(3) si DE SCHIMB....
    Cele MAJORE sunt 7(ex: punctul acela dintre ochi, ceea ce iti da clarviziunea cand te-ai desvoltat pana la un anumit punct,acela este unul dintre cele 7 MAJORE)
    Cele MINORE care sunt cu sutele, dar cele mai importante sunt la maini si la picioare, in incheieturi, in articulatiile de la degete, in genunchi, umeri, cot, etc)
    Centrele DE DEPOZITARE sunt 3 si sunt pozitionate in cutia craniana(energie mentala) ,in cutia toracica(sper ca am zis bine, ca ma refer la locul unde este inima :p) si in zona stomacului.
    Si in sfarsit centrele DE SCHIMB care sunt sute si sute, cel mai des gasite sunt pe talpa si pe palme, de asemenea peste tot corpul.
    Deci ceea ce am zis este cam tot ce trebuie sa sti despre pozitia centrelor pentru a incepe dezvoltarea lor.Ideea este ca aceste centre primesc energie din mediu, dupa cum am mai zis, si primesc atata energie cat le trebuie(exista cazuri in care primesti un pic mai multa energie decat de obicei si atunci simiti ca si cum ar pulsa locul respectiv, pielea iti pulseaza si da senzatia aceea ca ti se misca pielea in locul respectiv, si chiar ti se misca daca te uiti :). Acum ca sa poti intr-adevar sa te dezvolti trebuie sa stimulezi acele centre incepand cu cele secundare, ca dupa aceea ele se vor unii(cele secundare) si vor forma centre mai mari, prin aceasta stimulare vei simti tot felul de chestii misto, pulsari, caldura in locul respectiv, etc(nicidecum durere!)...
    ...Puterile, abilitatile,etc vor aparea abia dupa o dezvoltare a centrelor primare. Sunt unii oameni care deja au aceste centre destul de dezvoltate dar sunt unii care nu au decat fff putin.Fiecare om are o animita sa zic "specialitate" unii sunt inclinati spre clarviziune si categoria clarviziunii, unii sunt spre autovidecare, sunt diferite combinatii de aceste abilitati, trebuie doar sa ai rabdare sa lucrezi asupra lor. Unii oameni poate zic ca oooo ca dureaza prea mult...si intr-adevar dureaza ceva dar nu pentru toti, sunt oameni care fac asta de 4-5 luni si deja au inceput sa se manifeste in aceste abilitati, DEPINDE DE FIECARE, ca suntem oarecum unici si asta trebuie sa o aflam noi, cat de unici suntem. Eu personal a trebuit sa astept ceva vreme pana sa am "dovada" clara ca sunt adevarate chestiile acestea, chiar daca eu credeam in ele acum sunt si mai convins si am gasit multi oameni care au avut intr-adevar talent in aceste lucruri, de exemplu eu am un coleg care a avut multe dintre aceste abilitati dar ceva s-a intamplat si ele "au adormit"...si i-am spus ca nu le- pierdut ca nu se pot pierde odata ce le ai si l-am rugat sa inceteze cu injuraturile si sa urmeze lumina, sa-si dezvolte aceste abilitati ca ar putea face multe cu ele dar nu a tinut mult ca a doua zi era la loc, injura facea prostii etc.
     
  12. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
  13. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
     
  14. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Posteaza si tu macar linkul de care vorbeai . Eu sunt curios sa vad despre ce este vorba ...
     
  15. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
  16. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Sure!...cum sa nu...Sigur ca nu sunt secret, n-am fost de acord doar sa vorbesc asa despre mine, dar sunt foarte bucuros sa va dau link-urile!
    http://www.astraldynamics.com/tutorials/

    EDIT: Hmm s-a schimbat radical site-ul de cand am mai fost ultima data...weellll cred ca inca se poate downloada NEW Energy Ways...este chiar acolo...

    *goes back to checking out the cool site*
     
  17. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    A da...si daca vreti sa vedeti mai clar despre ce e vorba aici link-ul si va explica autorul...

    http://www.astraldynamics.com/tutorials/?BoardID=18
     
  18. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    interesant!!
     
  19. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Indeed it is :)

    Asta ii Forta de fapt in realitate...si invataturile lui Yoda se bazau pe aceste concepte, de acolo s-a inspirat Lucas(am postat asta intr-un thread, SW Unlimited)...
    Ati vrut sa fi-ti mai aproape de SW...well...now's your chance
     
  20. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
  21. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Daca as incepe sa mai scriu aici si continuare m-ar durea mana...
    bineinteles ca mai sunt...dar toate fac parte din acelas drum, toate aceste lucruri te duc spre a deveni un jedi.
    Developarea acestor abilitati, Curatenia spirituala, disciplina, etc...toate aceste impreuna te fac UN JEDI!...daca iei doar o singura cale atunci nu prea faci mare lucru.Desi toate sunt greu de pasit, toate contin invataturi care trebuie luate aminte...
     
  22. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
  23. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    :) Luminous beings we are...not this crude matter :)
     
  24. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    EDIT: Repostez ce am scris aici mai tirziu ;)
     
  25. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    A incercat cineva exercitiile din link-urile lui Luke ???
     
Thread Status:
Not open for further replies.