main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

FORTA - Intre fictiune si realitate

Discussion in 'Archive: Romania' started by AK-610, Nov 24, 2004.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
  2. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    @Doona mai , nu am pus la indoiala cunostintele tale de gramatica ... Doar ca imi suna mie amuzant "cucufonie" la momentul respectiv. Oricum recunosc ca a fost o gluma cam timpita (ca multe altele) . Na ca am scris timpita in loc de tampita ... Scuze [face_blush]
    @Luke sper ca cei de pe sw.ro te-au facut deja Jedi , pentru ca sigur o meriti !
     
  3. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
    Hehe Ak, si mie mi se pare haios cum suna cucufonie :)) Scuze ca m-am repezit asa.
     
  4. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Heh AK-610...
    I WANT TO BELIVE - in bannerul tau
    ...dar ce opreste pe om sa cread?...lipsa de credinta in spirit si dovada :(


    Doona: Oricat de tarziu este...niciodata nu este prea tarziu sa incepi sa accepti ce este adevarul...si eu cateodata ma mir ce scriu, parca ma controleaza cineva caci daca incerc cateodata sa scriu ceva de genul acesta ma blochez.
    Heh...Calea Usoara, nimic nu e usor in viata asta-i drept. Sa sti ca eu am fost prin o groaza de situatii si am invatat multe din aceste incurcaturi.De exemplu odata mi-m pierdut credinta in Dumnezeu, pur si simplu n-am mai vrut sa cred ca exista pentru ca nu aveam dovada...ce prostie!...dar am facut-o, din pura vointa am renuntat sa cred in ceea ce am iubit ani la rand si am zis intr-o noapte "Imi pun credinta intr-un mic saculet, acea mica lumina cea mai ramas si o ascund in sufletul meu, adanc acolo" ...si am zis asta pentru ca eu mai aveam speranta ca intr-o zi imi voi capata din nou crdinta. Saptamanile ce au venit au fost foarte dure, si grele...am inceput sa ma gandesc la niste lucruri "Ma?...sa ma fi inselat oare eu?...Exista Dumnezeu? " ...DA!...atunci am decis sa deschid saculetul din suflet si sa las lumina sa ma cuprinda, si asa a fost. Dumnezeu m-a iertat desi ma simteam abandonat si pe ultimul drum...am simtit ca am luat Calea Usoara in viata dar m-am inselat si am vazut cu ochii mei ce poate face credinta si puterea luminii.Posibil test? sa fi fost doar o coincidenta...eu nu cred!...Ceea ce cred eu ma face pe mine puternic...si daca eu cred in lumina atunci lumina imi va da puterea. Dar sa nu tin predica acum ca nu-s preot lol. Am vrut draga Doona sa-ti arat ca niciodata nu-i tarziu sa incepi sa crezi in ceva. EU cel putin consider ca nu-s nebun si ca nu am imaginatie prea bogata sa inventez chestiile astea...EU STIU ca vin de undeva "de sus" stiu ca vin din suflet si nu vreu sa le tin in mine.Probabil ca unii cititi dar nu postati ca sa nu ziceti ceva rau.
    Eu ma simt foarte diferit de unii oameni pe care ii intalnesc, si ma simt diferit pentru ca am reusit sa inteleg oarecum aceste lucruri si vazand ca le stiu am simtit din toata fiinta mea ca acestea trebuie spuse mai departe!...nu stiu cum sa exprim unle lucruri pe care nici eu nu le inteleg...am cateodata niste "flashuri" in care inteleg un lucru perfect dar dispare sentimentul si nu-l mai inteleg. Ce am spus in postarea anterioara este cam o generalizare din ce stiu eu...as putea sa spun mult mai multe dar nu le zic in vant pentru ce fiecare lucru isi are locul. Totul are o ordine, chiar si haosul este o ordine a unor evenimente.
    Stiti ce ma enerveaza pe mine?...ca exista atat rau in lume si asa de putin oameni care incerca sa faca ceva bine...NU, FALS!...Nu asa se face! Se face prin comunicarea cu alti oameni...trebuie sa-ti unesti Forta cu alti si sa-i faci sa inteleaga pentru ca eu tot aud de la oameni intelepti... "Lasa-i ca vor sti in timpol lor ce e bine" ...De ce sa astept?...sa astept ca si ceilalti pana cuvintele nu se vor auzi mai departe de cele 6 scanduri(cred ca stiti la ce ma refer)...
    I feel this Earth tearing itself apart due to a lack of faith....What has become of God's creations...are we all to wander the darkness, I don't belive that and any who understands these things won't either.
    Stiti ...eu stiu ce zic unii oameni cand le merge rau...Se gandesc "Domnul m-a parasit de ce mi se intampla numai lucruri rele?" -Raspunsul este Domnul nu te-a parasit pe tine ci tu pe El...asta e adevarul, Dumnezeu nu pedepseste oamenii...Oamenii se pedepsesc pe ei parasindu-L si singurul loc unde mai ramana sa mergi cand il parasesti este in intuneric.Te miri ca nu intelegi lumea? ha lol...pai cum sa intelegi TOATA Cratia Lui daca nu te intelegi pe TINE in primul rand...Cine esti de fapt TU? hmmm cum zice Yoda "Luminous Beings we are...not this crude flesh". Toti credem in spirit si ca dupa moarte vom merge ori in Iad ori in Rai...Nu credeti tot ce scrie in carte ca nu toata este corecta, exista mult mai mult decat atat...dar nu spun mai mult sa nu incing lucrurile. Ceea ce este importan
     
  5. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Luke,
    Eu am citit cu atentie tot ce ai scris, dar nu am postat pana acum, nu de frica "de a nu spune ceva rau", cum zici tu, ci pentru ca respect parerea fiecaruia, dar la randul meu pretind ca parerea mea sa fie respectata.
    Am mai scris toate lucrurile astea demult, pe jedi.ro, dar cum ele nu mai exista, le voi repeta aici.
    Am trait treizeci si ceva de ani fara sa fi crezut vreodata in Dumnezeu (asa am fost crescuta si asta sunt), si nu cred ca imi voi dobandi vreodata aceasta credinta de care spui tu.
    Sa spun ca religia mi se pare cel mai formidabil mijloc de manipulare in masa? E o idee veche de cand lumea, si toata lumea o cunoaste, iar cei care cred o resping cu vehementa.
    Puteti sa ma priviti daca doriti ca pe un fel de Han Solo care considera Forta un fel de "mumbo-jumbo". Acelasi sentiment il am si eu vizavi de credinta, fara sa vreau sa supar prin asta pe cineva. Spui ca la un moment dat nu ai mai crezut si ca ai asteptat "dovada". Parerea mea nu este ca nu ai mai crezut ci ca ai vrut sa vezi cum e sa nu crezi, fara sa reusesti acest lucru, pentru ca ti-ai pastrat "saculetul cu lumina", cum spui tu. Dar e asa de rau sa vrei o dovada? Han a fost nevoit sa accepte in cele din urma existenta Fortei, pentru ca dovezile roiau in jurul lui... Dar eu chiar nu am nici o dovada, si as simti nevoia ei. Nu-mi spune ca dovezi exista (oameni care in exaltarea lor au vazut-o pe Fecioara Maria in nori, sau icoane care plang... Daca ati vazut filmul "We are no angels", o comedie excelenta cu Robert de Niro, stiti ca lacrimile unor statui pot fi puse pe seama unei gauri in acoperis prin care intra ploaia... Ce vreau sa spun e ca dovezile pot fi usor fabricate, iar cei care au nevoie de ele ca sa creada le accepta ca atare. De fapt, daca cineva are nevoie de dovezi, inseamna ca nu crede cu adevarat. Ceea ce e si cazul meu, si nu mi-e nici teama, nici rusine sa o recunosc.
    Cred ca noi am ajuns sa ne cunoastem destul de bine, iar daca ma cunoasteti stiti ca nu sunt o persoana rea, egoista sau insensibila, ci dimpotriva. Iar daca nu stiti, va spun eu. Pur si simplu imi lipseste credinta, dar ii respect pe cei care o au, chiar daca nu pot fi de acord cu ei. Dar nimeni si nimic nu ma va putea convinge vreodata sa cred.
    Se spune ca un necredicios isi dobandeste credinta atunci cand i se intampla ceva rau si e cuprins de disperare. Mie mi s-a intamplat cu cativa ani in urma cel mai mare rau ce poate lovi un amarat de muritor de rand, si totusi nu m-am "luminat". Iar daca Dumnezeu exista totusi, trebuie sa spun ca m-a rasplatit insutit, cu toata necredinta mea, pentru pierderea pe care am suferit-o atunci.
    Nu vreau sa insist asupra acestui lucru, ceea ce vreau sa spun este ca, daca esti un om bun, cu principii sanatoase, care respecti cele 10 porunci pentru ca asa consideri ca e bine si nu pentru ca ele sunt scrise in Biblie, daca Dumnezeu exista, te va primi in Raiul sau, doar pentru ca ai fost OM.
    Iata ce spune in sensul asta un haiku japonez (scuzati pleonasmul!), pe care eu il ador, si cu asta vreau sa inchei, cu toate ca ar mai fi multe de spus...

    "Daca inima ta
    Urmeaza cu credinta calea binelui,
    Chiar si fara rugaciuni
    Zeii te vor rasplati."
     
  6. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    "Binele are o sursa"

    "Ever heard the angels sing to ya mara?" lol :)
     
  7. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Ati auzit vreodata de David Blain...a fost o emisiune David Blaine's street magic, ati vazut ce poate sa faca omul ala?
     
  8. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Eu am vazut un CD cu el .... E SUPER tare .Tot nu m-am prins cum realizeaza trucul cu levitatia ...
     
  9. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
    Da, eu le-am vazut din cind in cind, sint fenomenale! Nu stiu cu ce lucreaza omul ala dar rezultatele depasesc filmele de fictiune!! Opreste oamenii pe strada si incepe sa faca diverse tricks de-ti sta mintea in loc.
     
  10. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    E simplu...Nu e truc

    *******
    Chiar ca e super tipul si faza cu cartile cand ii pune sa-si aleaga o carte si apoi o si ghiceste si o arunca in geam si trece de partea cealalta. Eu am emisiunile lui pe PC si are una in care face o magie da ii dispare ceasul la una de pe mana si apoi o duce cativa pasi inpoi si ii arata in vitrina la magazinul de bizuterii, ceasul ei. Apoi ia o foaie de la un ziar de pe jos si o pune pe vitrina si isi baga mana PRIN geam , ia ceasul si isi scoate mana inapoi si le arata cum ziarul are o gaura in el DAR geamul nu si aia incep sa rada pe acolo de se rup si verifica geamul si constata ca e adevarat!
    Sau mai era o faza ca ii ia inelul la o doamna si il "scapa" intr-un canal si apoi merge cativa pasi inapoi ,ridica o sticla si inelul ei era inaontru in sticla, inca a trebuit sa sparga sticla caci nu au putut scoate inelul de acolo.
    Si mai este una cand se duce intr-un loc si era o doamna si un domn care stateau pe o patura pe iarba si o "sticla" de bere goala si mototolita, merge David Blaine la ei si pune mana pe pe sticla aia sau ce saracie era... si face cumva si apare bere inaontru.
    Deci ala poate face niste lucruri ca iti pica fata cand vezi...Voi ce parere aveti?...cum credeti ca reuseste?
     
  11. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
    Luke, nu stiu cu ce lucreaza, ca tot ce face este extrem de real! Bancnote pe care le ia de la oameni si le freaca de face sa apara numele omului respectiv (fara sa-i stie numele, evident), permanent (de fapt cred ca e permanent), sau tatuajul iubitei unuia de pe strada care ii apare lui insusi pe corp... poate ca nu sint permanente si sa zicem ca pe cei pe care ii are in fata lui ii pacaleste cu repezeala miinii, dar la el e mai mult, pentru ca sint filmate si te poti "proteja" daca te temi ca iti afecteaza in vreun fel perceptiile. A tought? Anyone?
     
  12. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Habar n-am cine-i David Blain asta, sau cum l-o chema, dar daca toate chestiile astea le-ati vazut la televizor, e clar. It's TV, people! La fel ca si David Copperfield!
     
  13. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
    aaasta nuuu e un raspuuuuuns
     
  14. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    mara...
    I find your lack of faith...disturbing


    Apropo eu L-AM vazut impreuna cu un prieten de-al meu FOARTE sceptic si cand facea scamatoriile alea ii pica fatza de cat de reale erau. Deci trebuie sa iti spun ca sunt FOARTE reale mai ales atunci cand s-a pus intr-un cub de gheata timp de 3 zile!! fara mancare ,apa, odihna in fata la zeci de oameni(sute chiar)... Si mai ales cand leviteaza atunci nici macar nu-ti vine sa crezi , si sa vezi cum urla oamenii pe strada cand il vad!...Mai ales ca sunt unii care pur si simplu raman cu gura cascata...una era sa inceapa sa planga, ii lacrimau ochii si nu-i venea sa creada. Asta nu-i scamatorie si in plus nu demult s-a inchis intr-un cub sau ce era de sticla deasupra New York-ului timp de 44 de zile!!!!!! fara mancare!
    Deci nici nu trebuie sa-ti spun ce face tipul asta!
     
  15. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Apropo, voi ce credeti ca vor invata "elevii" acaedmiei Jedi?
    Ca daca Aliapo nu poate sa miste obiectele cu "minte" sau sa citeasca mintea la altcineva exista o sansa destul de mare ca nu prea au ce sa-i invete pe cei care participa.
    Voi ce credeti? Ca ce vor ei sa faca are tangenta MARE cu paranormalul si ...nu stiu zau daca maestrii au habar despre dinamica lui. Voi cei care ii cunoasteti pe maestrii ce ziceti?..si ceilalti?
     
  16. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
    Eu cred asa: ca se va invata (on-line si practic): istorie, limbi galactice, arte martiale dupa cite stiu (astea vor fi cursuri practice), etc, categoriile care sint in baza de date de pe site. Tu vrei de fapt sa spui ca Aliapo nu este un maestru autentic sau ce? Probabil ca nu e, dar nici nu a incercat vreodata sa o spuna. Ce astepti de la ei? Am vazut discutia ta cu el legata de Forta. Intelege o data ca miscatul obiectelor NU este o tinta, ci un efect.
    Ai sa inveti exact ceea ce vrei.
     
  17. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Ba da, asta zic ca Aliapo CHIAR poate face ce zice... asta-i toata ideea si de aceea am vrut sa-l intreb chiar pe el...
    Si am vrut sa va intreb si pe voi ce parere aveti...asta-i tot :)
     
  18. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    I think he should go back to his planet.

    I kid... I kid...

    I'll believe it when I see it.
    Si credeti-ma. David Blaine ain't all that. E tot un om ca toti oameni, si tot trebuie sa mearga la toaleta ca noi toti. Va dau si explicatia trucurilor sale daca vreti.
    Insa sa nu ma linshati sau ceva...
    :)



     
  19. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Daca stai tu intr-un cub de gheata 3 zile fara mancare si apa in fata la sute de mii de oameni si apoi daca stai 44 de zile intr-un cub de sticla fara mancare si apa atunci da, intr-adevar inseamna ca el nu e special...dar ce face el e minunat si este o putere incredibila pe care multi nu o inteleg...din pacate. Si toti au puterea dar aproape nimeni nu stie.
     
  20. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Multe lucruri minunate sunt si pointless. :)

    Nu zic ca nu e special, dar e un OM special. :D
     
  21. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    In legatura cu David Blain :

    http://www.magiclearn.50megs.com/photo2.html

    http://www.ellusionist.com/david-blaine.htm#DavidBlaineLevitation

    Iar despre "constiinta globala" de care vorbea Doona , un link catre siteul unui proiect initiat de universitatea Princeton . E destul de interesant ...

    http://noosphere.princeton.edu/
     
  22. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
    AK, ma bucur ca ai reaparut. Ai fost promovat si treburile nu ti-au mai permis micile evadari pe galaxi-net?
    Uite ca linkul tau legat de proiectul universitatii de la Princetown cade perfect aici. As vrea ca cineva sa aiba rabdare sa citeasca lucrurile acelea, pentru ca sint o dovada a puterii mintii. Si as vrea sa va spun ca la proiectul universitatii americane a participat si o organizatie romaneasca, despre care nu as vrea sa va dau numele, pentru ca in mass media romanesti are un renume enorm de prost, renume fabricat insa pe nedrept, si care s-ar putea sa va schimbe parerea si sa nu mai cititi nimic legat de proiect.
     
  23. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    @Doona Cam asta este situatia :). De cind m-au detasat pe Endor nu am mai avut nici un pic de liniste ! Toata ziua o petrec pe speederbike , patrulind prin padure :( .Si ca veni vorba de Endor: sa stii ca nu am uitat de ewokul pe care il doreai , dar pur si simplu nu am gasit inca unul care sa vrea sa dea traiul din casuta lui din padure pe viata intr-un cubicul din Coruscant ...
    @Mara " Nu vreau sa insist asupra acestui lucru, ceea ce vreau sa spun este ca, daca esti un om bun, cu principii sanatoase, care respecti cele 10 porunci pentru ca asa consideri ca e bine si nu pentru ca ele sunt scrise in Biblie, daca Dumnezeu exista, te va primi in Raiul sau, doar pentru ca ai fost OM."
    Aici , sunt de aceeasi parere cu tine ! Insa credinta si Dumnezeu nu trebuie ignorate . Este adevarat ca ambele au fost folosite ca "unelte" pentru a se comite mari nedreptati (razboaie etc.), dar asta este numai vina oamenilor , care transforma aproape orice (chiar si credinta)intr-o arma .

    Pentru cine nu are chef sa citeasca totul despre "The Global Consciousness Project" , aveti aici un rezumat in romana :
    http://www.banateanul.ro/general/afisare_articol.php?id_obiect=1837&cat=96&print=1
     
  24. Doona101

    Doona101 Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 31, 2004
    off topic fereasca Forta, nu vrem ewoci pe forum.
     
  25. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Problema cu majoritatea oamenilor si oamenilor de stiinta este ce ei vor sa explice tot cu STIINTA *suna ciudat lol* ...ma rog trebuie sa acceptam faptul ca nu totul se explica cu fizica, chimia ,etc si ca exista alte lucruri care au o dinamica multa mai complexa si DIFERITA... asta-i problema ca oamenii se ascund dupa stiinta si asa n-au cum sa explice aceste lucruri si atunic incerca sa se insele cu idei idoate si explicatii proaste care sa sustina stiinta. *feels sick of it all* ...auzi cica l-o trans pe David pe sfori ha lol...ce idei idoate, sau cica a levitat cu tehnica lui Bacucci ala sau cum il cheama cand se vedea clar ca leviteaza MULT deasupra strazii si apoi am vazut cum puneau aia pana deasupra lui sa vada daca nu este legat cu ceva , sau cand levita inontru in casa. Noh!...bahhh*feels sick*.
    Voi ce credeti in legatura cu aceaste explicatii ascunse dupa stiinta...ca se vede clar ca unii oameni folosesc exact asta pentru a ascunde ceea ce este evident?
     
Thread Status:
Not open for further replies.