main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

forta si jedi antici

Discussion in 'Archive: Romania' started by arapila, Mar 26, 2005.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    intrebare pentru cei mai cititi de aici...

    Cum s-a nascut forta?

    Eu am niste idei interesante care vreau sa le scriu in povestea mea dar nu stiu daca nu exista undeva in vreo carte ceva de genul acesta. Eu nu am avut de unde sa ma interesez pentru ca nu am carti in engleza :(.

    Si inca o intrebare legata de Jedi.

    LA inceput au existat doar SITH?

    Daca poate sa scrie cineva aici tot ce stie despre aceste lucruri ii sunt recunoscator.
     
  2. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Daca nu ma insel, exista pe undeva un topic pus de Luke StarCristal, foarte interesant, despre originea Sith. Nu mai stiu cum se numeste, dar voi incerca sa-l gasesc.
     
  3. Luke_StarCristal

    Luke_StarCristal Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Credeati ca am plecat? hihihi...poi eu is aici (Lurking in the shadows :p dar is prezent in fiecare zi :) )

    Aici ceva despre Forta si D-zeu ...poate gasesti ceva interesant...

    BUN, acum as dori sa sa pun ceva mai picant aici(in limba engleza ), este vorba despre Forta si Dumnezeu, despre invataturile lui Yoda...
    Incep citat...
    """
    George Lucas, the Force and God
    by Terry Mattingly
    A long time ago, in a movie multiplex not so far away, a child looked up and asked: "Mom, Dad, is the Force the same thing as God?"

    Children have been asking that question for 20 years. The simple answer is "yes." But this raises another question: Which god or God is at the center of the "Star Wars" universe?

    The trilogy's creator was well aware that his work invaded turf traditionally reserved for parents, priests and preachers. George Lucas wrote "Star Wars" shortly after the cultural revolution of the '60s. He sensed a spiritual void.

    "I wanted it to be a traditional moral study, to have some sort of palpable precepts in it that children could understand," said Lucas, in a recent New Yorker interview. "There is always a lesson to be learned. ... Traditionally, we get them from church, the family, art and in the modern world we get them from the media -- from movies."

    Lucas set out to create a modern mythology to teach right and wrong. The result was a fusion of "Flash Gordon Conquers the Universe" and Joseph Campbell's "The Hero with a Thousand Faces," of Arthurian legends and Japanese samurai epics, of Carlos Castaneda's "Tales of Power" and the Narnia tales of C.S. Lewis. Along the way, Lucas sold $1.3 billion worth of tickets and "Star Wars" merchandise sales have topped $4 billion. Now, a revamped "Star Wars" is back in theaters, to be followed by its sequels, "The Empire Strikes Back" and "The Return of the Jedi." A trilogy of "prequels" is set to begin in 1999.

    The impact of Lucas' work has led some researchers to speak in terms of a "Star Wars" generation. A modern preacher who wants to discuss self sacrifice will be understood by more people if he refers to the death of Jedi knight Obi Wan Kenobi, rather than that of St. Stephen.

    "It was natural that my generation would latch on to these stories," said Jason Ruspini, webmaster of the unofficial "Star Wars Home Page," one of nearly 1,000 "Star Wars" Internet sites. "They were much more attractive and appropriate than the ancient myths of Judeo-Christian theology. How could these draconian and antiquated stories possibly compete with the majesty and scope of the Star Wars universe?"

    Lucas grew up in the 1950s in Modesto, Calif., reading comics, escaping to movies and watching TV. Although he attended a Methodist church with his family, biographer Dale Pollock notes that he was turned off by the "self-serving piety" of Sunday school. Lucas also visited the housekeeper's German Lutheran congregation, where he was impressed by the elaborate rituals.

    Traces of these experiences are woven into his work. "The message of `Star Wars' is religious: God isn't dead, he's there if you want him to be," writes Pollock, in his book "Skywalking." Lucas puts it this way: "The laws really are in yourself."

    The faith in "Star Wars" is hard to label. The Force is defined as "an energy field created by all living things. It surrounds us and penetrates us." It contains both good and evil. Jedi master Yoda clearly teaches a form of Buddhism. Yet the Lucas liturgy also proclaims "May the Force be with you," a variation on the Christian phrase "May the Lord be with you." The plot includes other symbols and themes from biblical faith. Lucas has embraced both "passive Oriental philosophies and the Judeo- Christian ethic of responsibility and self-sacrifice," according to Pollock.

    Thus, some Christians hail "Star Wars" as evidence of a cultural search for moral absolutes. On the World Wide Web, others use the films as glowing icons that teach Eastern philosophy. Welcome to the theological mall.

    At the end of Pollock's book, Lucas acknowledges that, by s
     
  4. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    bun am inteles... dar stie cineva cum sa nascut forta? a adus-o cineva desi eu cred ca a fost de la inceputul lumii, dar in universul SW cum au descoperit acei sith forta?

    (cam asta e merea mea nelamurire)
     
  5. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Cred ca aceasta informatie s-a cam pierdut. Gandeste-te ca au trecut aproape 6000 de ani de la primele referinte despre Cavalerii Jedi.
     
  6. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    DAr tot trebuie sa fie mentionat intr-o carte. Am vazut ca sunt ceva carti cu Jedi antici dar numai in engleza :(

    Nu stiti nimic despre ele?
     
  7. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    am vazut ca este o serie de benzi desenate pe nume "Jedi Vs. Sith" le are cineva? M-ar interesa foarte mult. Apropo stie cineva unde gasesc benzi desenate (in lb. Romana) de cumparat?
     
  8. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    hai ma.... chiar nu stiti?
     
  9. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Apeleaza la Sergiu ;) . El are sigur Jedi vs Sith . Am si eu seria , dar sunt dezastru atunci cind vine vorba de trimis colete postale :)
     
  10. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Aloha !

    Azi m-am intors si eu la birou, din mini-vacanta de Pasti ... ca sa am unde pleca maine inapoi !! :)

    Am gasit o chestie despre subiectul discutiei; incercati aici : http://www.jedipurge.com

    ...se pare ca primii au fost SITH !!

    Iar primul Jedi s-a numit KAJA SINIS, si a trait cu 25.000 de ani inainte de "AMENINTAREA DIN UMBRA" ...

    Evident ... spoiler information ...
     
  11. Fabolous

    Fabolous Jedi Youngling

    Registered:
    May 5, 2005
    Din cate am citit eu primi au fost jedi ... care au invatat mai intai despre Forta vie ... iar din randul acestora ... s-au desprins primii jedi renegati care doreau sa exploreze partea intunecata a fortei... care au luat calea exilului...In sfarsit au ajuns pe o planeta populata de niste fiinte destul de primitve dar foarte acordate la Forta. Acestia au fost primiti ca zei printre populatia locala care avea numele de ... Sith . Dupa secole de interactiune cele doua rase s-au contopit iar jedi renegati au luat numele de sith ...
     
  12. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Daca Forta tine locul lui Dumnezeu in Universul SW, atunci ea este o energie necreata din care toate s-au facut prin voia ei, odata ce ea are o vointa si puterea absoluta pentru a-si indeplini planurile.
    Din cate stiu eu, la inceput nu erau jedi sau sith, erau doar force sensitives, atunci cand o factiune a elaborat conceptul de folosire a fortei acestia au fost exilati di galaxia cunoscuta, si in exilul lor au format Imperiul Sith care reapare cu 5000 de ani inaintea Bataliei de pe Endor, atunci cand Gav si Jori Daragon calatoresc la intamplare prin hiperspatiu si ajung pe Korriban, exact la inmormantarea lui Marca Ragnos, Dark Lord of the Sith.
     
  13. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    Tezeu, Forta nu tine locul lui Dumnezeu, Forta este un camp, daca pot sa-i zic asa, care inconjoara tot ce exista in univers. Nu stiu cum vedeti voi Forta, dar eu o vad ca o ceata densa care pluteste lin.

    Despre primii jedi... nu se prea stie nimic, tot ce se stie e ca au aparut cu 170.000 de ani inainte de EP I, pe o planeta indepartata, la care ii zice Korriban. Acestia erau Sith si faceau parte dintr-o rasa foarte primitiva. Ei creadau ca forta e magie. CAm asta e tot ce se stie...
     
  14. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Forta este energia Chi sau Ki.


    Off topic: cred ca sparg PC-ul asta. Eu scriu una el da alta cu ****[face_thinking]
     
  15. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001

    **** Cititi tot ce misca despre Chi si veti vedea ce a vrut Lucas sa spuna prin Forta. ;)
     
  16. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    Forta este mai mult decat Chi... iar Chi-ul nu este una cu Ki-ul. Oricum Forta este peste tot iar Ki-ul este forta interioara a practicantului de AiKiDo sau ale altor arte martiale care seamana cu el.
     
  17. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Chi a fost tradus in romana ca si Ki pana acum ceva vreme (asa ca unii cunosc doar o varianta). Nu am de gand sa fac o istorie a energiei Chi acum, ca e prea cald afara. Lucas s-a inspirat din Chi cand a luat ideea de Forta. De fapt dupa cum stiti tot SW e luat din various sources asa ca nu e ceva neobisnuit. Iar Chi are o implicare mai subtila si mai puternica decat stii.
     
Thread Status:
Not open for further replies.