main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Jedi Costume Patterns - Hai sa ne facem costume de Jedi!!!!

Discussion in 'Archive: Romania' started by sergiurusu, Mar 5, 2005.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Jedi Costume Patterns

    Am primit de la Edmund din Canada un pattern (un fel de schita pentru croitor) dupa care iti poti face costum de Jedi ca in pozele de mai jos.

    Astfel ca trebuie sa gasim doar un croitor talentat si materiale si ne putem face costum de Jedi.

    Cunoaste cineva un croitor bun? Am cumparat aceste patterns prin Edmund si le pot trimite oricui stie pe cineva care ne poate ajuta.

    [image=http://img213.exs.cx/img213/5567/eb1b0xf.jpg]

    Ceva de gen:

    Great pattern for your Lord of the Rings or Star Wars Costume. You can use this pattern over and over for many different looks. Check out the beautiful, flowing robe with the tasselled hood in view B ~ perfect for the Medieval/Renaissance era. Patterns and instructions to make the hooded robe with or without the attached capelet, tunic, shoulder armor, and belt. Unisex pattern for the whole family! Misses, men and teens, chest size 30-48.


    [image=http://img95.exs.cx/img95/6742/5840fb19gj.gif]

     
  2. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    Eu mi-am facut o roba de Sith. Mama mi-a facut-o. Arata superb...

    Sper sa imi fac un costum de jedi complet cat mai repede..
     
  3. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Exact asta se poate face dupa aceste schite/patterns, am inteles ca ceva de gen s-au folosit si in filme (si era logic sa fie asa)
     
  4. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    Dar nu sti ce materiale trebuie folosite? Eu mi-am facut roba dintr-un fel de panza
     
  5. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Trebuie panza, insa vad ca nimeni nu e prea interesat!
     
  6. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    eu sunt foarte interesat... chiar ma intereseaza

    pentru cei interesati:
    http://www.jedi-academy.com/costume_tips.html
     
  7. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Si mie mi-ar placea sa am o roba Jedi, si presupun ca daca ai tiparul, orice croitor ar putea sa faca aceste costume. Maica-mea stie sa coasa, are masina, si cand eram mai mici nu facea toate hainele. Am avut chiar si palton facut de ea. Dar daca m-as infiinta acum in fata ei cu doleanta de a-mi face o roba, cred ca mi-ar da cu tiparele in cap si SIGUR m-ar trimite la balamuc...
     
  8. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Pot trimie acele patterns oricui doreste. Doar sa ma ajute sa-mi fac si eu o macar sapca SW :D (platesc pt munca si material of course)
     
  9. Darth-Alex

    Darth-Alex Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Dec 8, 2004
    eu mi-am facut o roba de Sith, am pus o poza in topicul "poze cu noi", unde sunt cu propria sabie de jedi in mana...
     
  10. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Si eu sunt interesat, cred ca-mi voi face una. Va merge grozav cu sabia care e in constructie (voi pune poza cand va fi gata.) :D
     
  11. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    SVAndrei: mai vorbim si iti arat pattern-urile azi cand vii pe la mine :)
     
  12. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Daca mai vrea cineva acele patterns il rog sa ma anunte. Acum sunt la SVAndrei.

    De fapt nu stiu daca am spus ca aceste Jedi Costume Patterns sunt cateva foi imense de tip cearsaf, cu modele tiparite pt. haine de Jedi. Nefiind croitor pentru mine ele sunt o nebuloasa totala. Am incercat (ca un "destept") sa desfac o foaie sa vad ce e pe ea si apoi nu am mai stiut sa o impatur la loc cum ar trebui. N-am stofa de croitor :D
     
  13. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Sincer sa fiu, daca ar fi sa aleg intre toate costumele din filmele SW, costumul de Jedi nu ar fi printre primele mele optiuni, ba chiar as alege un costum de Sith inaintea celui de Jedi...
    Totusi pt. limitatele mele resurse financiare costumul de Jedi ar fi destul de accesibil.
    E bine ca ai planurile unui costum de Jedi, Sergiu, banuiesc ca doritori ar fi...
     
  14. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Am vorbit cu mama lui SVAndrei si a spus ca materialul e foarte scump din pacate. Si noi doi (eu si SV) voiam ceva pe negru (Sith)...
     
  15. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    Sergiu scuze ca te rog acum... dar cat m-ar costa sa imi trimiti si mie o copie? :D
     
  16. Darth-Alex

    Darth-Alex Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Dec 8, 2004
    eu mi-am facut roba cu 800 mii, material + manopera. nu mai stiu cum se numeste materialul...
     
  17. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    Parerea mea este ca ai dat cam mult. Chiar foarte mult. La noi in oras este undeva de unde poti compara material de care vrei si ce culoare vrei la un pret foarte mic ~50.000/m. Tu cat ai dat pe material?
     
  18. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    @arapila: nu prea cred ca-ti pot face copie dupa acele "cearsafuri" sunt prea gigantice, insa cand le primesc inapoi de la SVAndrei ti le pot imprumuta (le pot pune prin posta) :)
     
  19. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    Mersi mult mult de tot. :D
     
  20. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Voi da tiparele la Sergiu cand ma intalnesc cu el. La noi materialul este foarte scump (cam 120.000) m patrat.
     
  21. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    In caz ca ati vazut pozele de pe rebelscum cu parada fanilor costumati de la Celebration III din Indiana si v-ati intrebat de unde va puteti procura aceste costume, iata aici una dintre surse, care ofera solutii complete:

    http://www.starfortressproductions.com/navigation.html

    Pentru cei ce n-au vazut parada, check this out:

    http://www.rebelscum.com/gallery/c3/501st/
     
  22. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    arapila a primit tiparele de la mine, nu?
     
  23. Cobu

    Cobu Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Dec 24, 2004
    Sergiu vreau si eu tiparele
     
  24. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    le-am primit, mi-am cumparat material, saptamana viitoare sper sa fie gata :D
     
  25. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Cobu: ti le trimit cand imi vin de la Arapila.

    Sau si mai bine: vorbeste tu cu Arapila sa ti le trimita tie direct si apoi mi le returnezi tu, cand ai terminat cu ele. Ce zici?
     
Thread Status:
Not open for further replies.