main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Jedi genetics

Discussion in 'Archive: Romania' started by ComicDiva, Jan 14, 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Este posibil... sa existe o gena in codul genetic care sa influenteze in vreun fel sensibilitatea la Forta, sau ma rog... numarul de midicloriene din corp.

    Deci daca Luke si Leia au mostenit de la tatal lor puterea de a simti si folosit Forta, inseamna ca exista totusi o componenta ereditara.

    Also, cum se poate sa fi dezvoltat alte specii inferioare (vornkri) sensibilitate la forta daca nu pe cale genetica?

    Daca exista o astfel de gena, nu s-ar putea produce artificial? Si astfel mai multi oameni sa aiba posibilitatea sa se faca Jedi. Banuiesc totusi ca o astfel de informatie ar fi distrusa rapid, din moment ce ar fi mult prea periculoasa.
     
  2. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    nope
    sunt specii diferite de pe planete diferite cu coduri genetice complet diferite, nu merge
     
  3. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Ce conteaza ca sunt de pe planete diferite, cu coduri genetice diferite? Genele care dicteaza ca un om are doua picioare, nu sunt aceleasi cu genele care dicteaza ca un rodian are doua picioare?

    ADN-ul este influentat de mediu, nu? Daca mediul a dus la aparitia unei gene care sa controleze Forta, de ce nu se poate intampla lucrul asta pe mai multe planete?
     
  4. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    nu, nu toate fiintele au ADN, evolutia merge diferit in locuri diferite, sunt slabe sanse sa fie similare din punct de vedere genetic 2 specii de pe 2 planete diferite pentru ca probabil au inceput diferit, ar putea fi fiinte pe baza de siliciu nu carbon so what then anedina si guanina and what not are all outa the primordial bucket in that place
     
  5. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Pai da bineinteles ca ma refer doar la fiintele care se repreoduc pe baza de ADN, carbon based life-forms, dar arata-mi tu care sunt speciile cu structura chimica pe baza de siliciu in Star Wars. :)
     
  6. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    sure darlin', da-mi niste probe de sange, un laborator si niste timp liber si iti arat
     
  7. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Ssensibilitatea la Forta nu era determinata doar pe cale ereditara. Era mai probabil ca din parinti Jedi sa se nasca copii Force-sensitive, dar foarte multi se nasteau din parinti normali. Altfel cum ar fi existat atatia in timpul vechiului ordin, cand unui Jedi ii era interzis sa se casatoreasca si sa aiba copii? De asemenea, intr-unul din romane exista un caz cand din doi parinti Jedi (de fapt un Jedi si un Sith) s-a nascut un copil care nu putea simti deloc Forta. Motiv pentru care a si fost renegat.

    Dar nu cred ca exista o gena anume care sa determine sensibilitatea la Forta. Nu cred ca se precizeaza undeva ceva de genul asta.
     
  8. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Bineinteles ca nu se precizeaza din start, dar cred ca este interesant sa discutam pe tema asta.

    Cum altcumva iti explici existenta unor specii force sensitive care nu sunt umanoide/inteligente? Ysalamirii si-au dezvoltat capacitatea de a bloca Forta ca o reactie la mediul lor inconjurator. Au capatat aceasta trasatura in urma evolutiei, nu? Iar speciile evolueaza prin genetica, transmitandu-si informatiile in codul lor genetic de la generatie la generatie.

    Stop me if I'm wrong here Cyber.

    PS: Cum se numeste romanul ala, ca as vrea sa citesc si eu povestea respectiva. :)

     
  9. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    E vorba de Crystal Star

    Dar nu ti-as recomanda-o cu foarte multa caldura. E una din cele mai slabute carti SW pe care le-am citit. Chestia cu copilul nascut din parinti Jedi e doar un plot secundar.
     
  10. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    ...ne putem gandi si la faptul ca o clona "jedi" putea avea conexiuni cu Forta...

    Daca eram printre cei care coordoneaza universul SW ...as fi facut ca Forta sa fie doar o manifestare la care poti ajunge spiritual...si sa tina de suflet, nu de vreun cod genetic sau ca factor al evolutiei...
     
  11. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    @Tago: Aveau si clonele, dar mai razant, asa ca crocodilu'. :D
     
  12. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Clone, corect, la asta nu m-am gandit. Good point.
     
  13. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Pai nu era si clona aia Jedi/Sith (ce mama masii o fi fost) din trilogia lu' ala albastru cu uochi rosii? Ala domne de era dus cu pluta si avea barba lunga... Joorus K'both (sau cum s-o scrie)

    Ala avea aceleasi puteri ca si initialul. Deci in concluzie si drept urmare, sforta tine de ADN.

    P.S. Nu-i dati lui Cyber un laborator ca sigur se intoxica cu ceva de pe acolo :p
     
  14. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    Intoxica e un cuvant puternic...prefer "cauta inspiratie" :D
    si pentru informatie generala, profesorii imi dau un laborator ca am proba practica la atestat si trebuie sa exersez >:)
     
Thread Status:
Not open for further replies.