main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Let's talk about Vader

Discussion in 'Archive: Romania' started by CONSTANTINESCU, May 25, 2005.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. CONSTANTINESCU

    CONSTANTINESCU Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Apr 16, 2005
    Cred ca este un topic interesant Vader si m-am gandit sa-l pun Voi ce credeti despre el ?
     
  2. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    De ce nu vrea nimeni sa vorbeasca despre Vader???
     
  3. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Uhm, he's really black, isn't he?
    :)
     
  4. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    si respira greu... :p
     
  5. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    si mai era si span. :)

     
  6. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    Cand am vazut prima data OT, Vader nu mi s-a parut infricosator. Pentru mine era doar un personaj negativ din SW. Dupa ce vazut ep.III am inceput sa inteleg cat de complex poate fi acest personaj.

    Voi cat de infricosator il vedeati pe Vader inainte sa apara noua trilogie?
     
  7. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Niciodata nu mi s-a parut infricosator, mai ales daca ROTJ a fost primul film din trilogia originala pe care l-am vazut si prin urmare Vader intotdeauna mi s-a parut un personaj bun, dar care n-o stia inca. Numai dupa ce am vazut ESB si am vazut ca i-a taiat mana propriului copil mi-a lasat o impresie de personaj periculos, dar nu neaparat scary.

    Barney the purple dinosaur... now there's some scary ***t!
    :D
     
  8. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Vader mi s-a parut oribil cand eram mic dupa ce am vazut cum si-a dat casca jos in acel Hyperbaric Chamber. Insa in sensul de urat, nu infricosator.
     
  9. rudywetzer

    rudywetzer Jedi Youngling star 1

    Registered:
    May 23, 2005
    mie tare frica imi era de el; cand aparea in film nu prea imi gaseam locu' pe scaun iar cand disparea de pe ecran era tare bine...
    Cand apare brusc in ESB la masa in final(atunci cand lando i-a condus pe han si leia la el)tin minte ca m-a apucat brusc o durere de burta ce m-a tinut vreo 3 zile asa de tare m-am speriat....
    oricum a reusit sa fie rautatea intruchipata, mai rau decat el nu putea exista cineva(aici cred ca costumu' a facut mai mult de jumate din pesonaj), in special in ESB; nu prea mi-a placut cum s-a gatat cu han-solo la sfarsit dar a fost film d-adevaratelea.
     
  10. OCTAVIAN_PAUN

    OCTAVIAN_PAUN Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Oct 28, 2004
    Vader este cel mai reprezentativ erou negativ al filmelor. Chiar s-au facut studii pe acesta tema (eroi villain)

    Pe linga costumul infricosator de frumos (daca cele 2 caracteristici pot fi imbinate), are o personalitate extrem de puternica. De multe ori a monopolizat firul povestii in jurul personajului sau...

    Cind eram teenager, simpla rostire a numelui VADER (spus "v-a-d-e-r" si nu "v-e-i-d-a..." cum este normal, in lb. engl.) imi provoca fiori de placere asociati cu o infiorare de tip mistic.

    Personajul sau este cu atit mai complex cu cat este SINGURUL din intrega povetse care :
    -s-a nascut Jedi
    -a devenit Sith
    -si-a omorat Maestru Sith, conform acestui cod.
    -dar si-a omorit si Maestrul Jedi (Obi-wan)
    -...redevenind la sfarsit si murind ca Jedi.

    ...si ca sa raspund si unei postari (nu conteaza a cui) de pe topicul lansat de COMICDIVA ("he will bring ballance"), postare care se referea la faptul ca Luke l-a ars pe Vader in costumul sau, pentru ca a murit in costum de Sith : Corpul lui Vader (redevenit Anakin), intrase deja in Fortza. Deci Luke a ars NUMAI costumul lui Vader, pentru ca focul este singurul care purifica, si in foc dispare tot raul.
    Arzandu-i costumul, adica ultimul vestigiu al RAULUI, Luke a definitivat opera lui Anakin, care a readus echilibrul in Galaxie ucigandu-l pe Palpatine.
     
  11. CONSTANTINESCU

    CONSTANTINESCU Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Apr 16, 2005
    Mie mi-a placut foarte mult personajul si de aceea am pus acest subiect ca discutie . Poate ca stiti link-ul dar pentru cei care nu il stiu mie mi s-a parut foarte interesant

    http://www.theforce.net/swtc/injuries.html

     
Thread Status:
Not open for further replies.