main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Mace Windu / Yoda

Discussion in 'Archive: Romania' started by Fabolous, May 5, 2005.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Fabolous

    Fabolous Jedi Youngling

    Registered:
    May 5, 2005
    In primu rand sper ca nu mai este topicu asta aici ... si dak este atunci greseala mea ...
    Anyway topicu asta se refera la evidenta diferenta si chiar rivalitate pana la un punct dintre cei 2 maestri jedi. In primu rand multi contesta suprematia lui Yoda la lupa lu lightsaber-ul si cred eu unele argumente sunt chiar bune. Yoda nu castiga nici o lupta in toate cele 6 filme... (nici in ROTS unde fuge de palpatine), plus ca deciziile lui vin cu intarziere si sunt deficitare. Pe de alte parte Mace foloseste o tehnica apropiata de sith in lupta cu sabia denumita vapaad care il ajuta sa castige lupta cu cel mai greu adverasr posibil in ROTS .
    In ep I-III windu si yoda se bag cap in cap pe alocuri . yoda dorind o abordare subtila iar mace actiunea in forta ... dovada lupta de pe geonosis... si temptativa de arestare a lui palpatine.
    Am vazut pe alte forumuri chiar teorii ca mace ascunde o latura intunecata si chair ar fi responsabil direct de creearea armatei clonelor si stergerea planetei Kamino din arhive. In concluzie ...care este preferatul vostru si care credeti ca ar fi mai potrivit sa conduca consiliul.
     
  2. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Cred ca as merge totusi pe mana lui Yoda. Varsta sa apropiata de un mileniu ii permite sa vada anumnite lucruri din mai multe puncte de vedere avand o imagine de ansamblu plus ceva cu ceea ce sa compare.

    Ok pot veni unii care sa spuna ca Yoda e senil si ramolit, dar nu cred ca acest lucru are baza. Imi place Windu dar nu cred ca ar putea fi the main man.

    Insa nu cred ca ar exista rivalitate intre cei doi!

    Un pic off topic: ca personaj SW, Yoda nu mi se pare o alegere chiar buna din partea lui Lucas (avem in vechea trilogie o papusa de guma, care se agita de colo colo prin baltoacele de pe Dagobah). Dar daca Lucas a vrut Muppets, ;) de ce sa nu acceptam, doar a trebuit sa ne multumim si cu Ewoks si Gungani :p
     
  3. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Intr-adevar, experienta lui Yoda este mult mai vasta decat cea a lui Mace Windu.

    Si eu merg pe mana lui Yoda.
     
  4. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    Mie personal nu mi-a placut niciodata de Yoda. Fizicul lui ma enerveaza aproape tot atat de tare ca gunganii si ewoksii. Poate daca ar fi aratat altfel, l-as fi luat mai in serios, dar asa nu pot, cu toate citatele lui pline de intelepciune. Probabil ca sunt superficiala in privinta asta, dar asa simt eu. As merge mai curand pe mana lui Mace Windu, pare om serios, si mai e si BMF pe deasupra!
     
  5. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Ei, haide,in fazele in care se bate cu sabia laser e chair simpatic.
    Crezi ca Yoda nu e constient ca "Easy is not beeing green"?
     
  6. mara_alexia

    mara_alexia Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 29, 2004
    In fazele in care se bate cu sabia laser mie mi se pare mai degraba penibil decat simpatic. Sorry...
     
  7. AK-610

    AK-610 Jedi Master star 3

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Eu mi-am pierdut "respectul" fata de Yoda cind am vazut lupta lui cu Dooku . De atunci aproape ca nu il mai suport . Cind ma gindesc ca o sa se lupte cu Palpatine in Ep.3 imi vine rau ...Cel putin de data asta nu o sa ma ia prin surprindere , asa ca sper sa fiu pregatit sufleteste ;)

    EDIT : Bine ...considerentele de mai sus sunt mai mult de ordin "estetic" ... nu prea au legatura cu subiectul discutat , dar trebuia sa ma eliberez si eu :)
     
  8. Fabolous

    Fabolous Jedi Youngling

    Registered:
    May 5, 2005
    Da sunt de acord ca Yoda este de ceva timp pe aici si stie sa citeasca printre randuri dar intotdeauna mi s-a parut ca actiunile lui sunt intarziate.

    Pe de alta parte Windu intotdeauna a vrut actiune si pana la urma asta va fi sfarsitul lui.


    SPOILER !!! : in ep iii il va invinge pe palpy(desi unii zic ca a fost vrajeala) si il pune pe anakin in situatia de a balansa forta. Pana la urma cred ca rolul lui mace a fost mai important decat a lui Yoda.


    Un alt lucru interesant este ca si Mace widu are o "iubire " :republica si ar face orice ca sa o pastreze.
     
  9. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Dar Republica nu mai exista inca din ep. 1, cum spune si regina Amidala... de fapt am impresia ca nu a existat niciodata.

    Interesant, ca in aproape toate povestile SF, o societate galactica nu poate fi condusa in stil demaocratic, republican. Pana acum cea mai eficienta guvernare galactica am intalnit-o in Dune, unde Galaxia era condusa ca un imperiu de catre un imparat.(bine, problema e complexa, de fapt era condusa de un trepied, dar nu are rost sa intru in detalii)
     
  10. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    Fabolous, dupa cum pui tu problema, Yoda nu are ce cauta in consiliu nu?

    Hei lume! Yoda e un pitic amarat care nu poate umbla numai cu carja, senil si nu poate vorbi bine
     
  11. Fabolous

    Fabolous Jedi Youngling

    Registered:
    May 5, 2005
    Nu in nici un caz nu zic ca nu trebuie sa fie in consiliu ... doar vreau sa spun ca windu este mai bun in fruntea consiliului... si vroiam sa vad dupa parerea voastra care este cel mai bun personaj din pct de vedere al luptei cu sabia ... eu mizez in continuare pe mace windu si apoi pe yoda
     
  12. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Judge him by his size do you? :D

    @Bogdan, intri pe Yahoo Messenger?
     
  13. arapila

    arapila Jedi Master star 4

    Registered:
    Jan 28, 2005
    In lupta cu sabia, si in orice lupta trebuie sa fie viteza, nu forta fizica. Deci...
     
  14. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Yoda, fiind mai scund de statura, are un mic avantaj. Se poate "strecura" mai usor
     
  15. ROGUESQUAD

    ROGUESQUAD Jedi Master star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Mace Windu sau Yoda...
    Buna intrebare...
    Nu intentionez sa fiu avocatul lui Yoda, dar cei 900 de ani inseamna experienta cat cuprinde, Windu avea in momentul declansarii Razboiului Clonelor in jur de 45 de ani.
    Evident intre cei 2 exista diferente mari si mi se pare normal ca in Ordinul Jedi sa existe diversitate intre membrii pt. ca, in cazul in care fiecare Jedi ar avea aceleasi calitati si defecte, Ordinul Jedi ar fi fost sortit pieirii.
    Chiar si asa, Ordinul Jedi a fost distrus...
    In cele 6 filme Star Wars, putem vorbi doar de 2 dueluri ale lui Yoda, cel cu Dooku din Atacul Clonelor despre stim foarte bine cum s-a desfasurat si incheiat si cel cu Palpatine despre care stim ca Yoda nu il va invinge pe viitorul Imparat si va fugi.
    Duelul cu Dooku, incheiat la egalitate, a fost foarte impresionant, dar daca va amintiti, Dooku in final vazand ca nu poate sa il invinga pe Yoda, a pravalit un bolovan imens din pestera respectiva peste Anakin si Obi Wan.
    Putem specula destul de mult pe marginea acestui subiect, Dooku nu cred ca intentiona intr-adevar sa il invinga pe Yoda, el si-a vazut planul implinit, cel de a aduce razboiul in Galaxie.
    Pe deasupra el era oficial, conducatorul separatistilor si era nevoie de el la conducerea ostilitatilor.
    In schimb Yoda a ales sa salveze vietile celor 2, lucru care mi se pare mult mai intelept, pt. ca aceea era calea Jedi.
    Mace Windu a creat vaapadul, cel de-al saptelea stil Jedi de a lupta cu sabia laser si de aceea inclin sa cred ca ar fi mai bun decat Yoda la acest capitol.
    Despre Windu aflam foarte multe lucruri interesante in cartea Shatterpoint - La rascruce.
    Sincer nu stiam ca Windu il va invinge pe Palpatine pt. ca apoi sa fie tradat si ucis de Anakin.
    Asta intareste parerea ca Windu se descurca mai bine cu sabia laser decat Yoda, dar din cate imi amintesc, in cartea Apropierea Furtunii, ni se spune ca la momentul respectiv, Yoda era considerat cel mai bun spadasin din Galaxie si era venerat de toata suflarea Jedi.
    Pe deasupra, tot in acea carte, citim despre o lectie practica de lupta cu sabia laser, pe care Yoda a sustinut-o in fata unei adunari a padawanilor, daca nu ma insel, in care folosind doar toiagul sau, a invins si dezarmat 3 Maestri Jedi care utilizau sabii laser.
    Actiunea din carte se petrece cu cateva saptamani inainte de Atacul Clonelor, deci aceste mentionari ar putea fi usor subiective.
    Despre diferentele de opinie intre Windu si Yoda, in episoadele 1 si 2 eu nu am observat nimic de genul acesta.
    Singura diferenta de opinie pe care o banuiesc eu, o aflam dintr-un pasaj din cartea Amenintarea Fantomei, unde ni se spune ca Anakin a fost acceptat de catre Consiliul Jedi ca padawan al prospat Cavalerului Jedi Obi Wan Kenobi, desi Yoda avea un fel de drept de veto in Consiliul Jedi si nu a fost de acord cu acea decizie.
    Cat despre lupta de pe Geonosis, nu cred ca Yoda ar fi putut aborda subtil problema, sunt sigur ca ar fi procedat la fel ca Windu.
    Dupa incheierea raportului lui Obi Wan de pe Geonosis si adresarea instructiunilor lui Anakin, care se afla pe Tatooine, cei doi Maestri cad de acord ca Yoda sa mearga pe Kamino sa inspecteze clonele, pt. a-i veni ulterior in ajutor lui Windu, iar ca acesta din urma sa stranga un task force Jedi si sa mearga pe Geonosis pt. a-l elibera pe Obi Wan.
    Deci au actionat de comun acord, ca sa zic asa...
    Teoriile care sustin ca Windu ar avea o parte intunecata si ar fi responsabil de crearea armatei de clone si stergerea informatiilor despre Kamino din arhiva Jedi, cred ca sunt pure speculatii nefondate...
    Nu ar strica sa postezi link-ul despre acele teorii, sunt chiar curios sa vad pe ce se bazeaza tipii cand au afirmat acele chestii...
    Discutia despre cei 2 Maestrii nu se va opri aici, inca nu am vizionat episodul 3, pt. a ne da cat mai bine cu parerea in acest topic.
    In concluzie, voi alege dupa ce o sa vad Revenge of the Sith...


     
  16. Fabolous

    Fabolous Jedi Youngling

    Registered:
    May 5, 2005
    http://boards.theforce.net/Revenge_of_the_Sith_(Spoilers_Allowed)/b10331/19221209/?903
     
  17. Fabolous

    Fabolous Jedi Youngling

    Registered:
    May 5, 2005
    Dati si voi copy/paste si uitati-va ce scrie acolo ... e mult dar prezinte niste argumente bine spuse ... dar care pe mine totusi nu ma conving ...
    raman la parerea ca mace windu e No 1 in in SW
     
  18. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    Nu, eu zic ca No1 in SW e Anakin, sau Luke si nu Windu, dar dintre Yoda si Windu parca tot pe Yoda l-as alege... sunt conservator de felul meu si probabil de aceea [face_thinking]
     
  19. LJA

    LJA Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Jun 5, 2005
    Yoda si Windu sunt yin si yang. Unul e intelept si gandeste foarte bine inainte de a face ceva si celelalt e un BMF[face_beatup] .
    Eu zic ca cei doi se completeaza unul pe altul dupa cum reiese din din film.Windu si ceilalti jedi mureau pe Geonosis daca nu venea Yoda. Si pt cei care au vazut clone wars cartoon o sa vedeti ca cei 2 in lupta se inteleg perfect.
    In ep 3, cei 2 o iau pe drumuri diferite si atunci ordinul Jedi cade
    Ce se intampla daca Windu si Yoda s-ar fi dus impreuna dupa Sidi?Nu cred ca Anakin l-ar mai fi ajutat pe Sidi pt ca Yoda i-ar fi dovedit ca este o greseala sa aibe incredere in Sidi.

    Ma rog asta e parerea mea
     
  20. ATTezeu

    ATTezeu Jedi Padawan star 4

    Registered:
    May 13, 2005
    NU ! Unul dintre cei doi trebuia neaparat sa plece, pentru ca mica cursa Jedi pentru Sdious sa fie creata. Intrebarea este: "ce s-ar fi intamplat daca ar fi plecat Windu pe Kashyyykkk ?" desi cred ca in acest caz micul nostru saltaret verde si-ar fi luat-o pe cocoasa de la Sidious.
     
Thread Status:
Not open for further replies.