main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Mara & FriendlyPiranha: Misterele noptii, fascinatia visului si fiintele intunericului

Discussion in 'Archive: Romania' started by MaraStardreamer, Dec 4, 2006.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Fiindca asa a vrut FriendlyPiranha si are pile la organizatoare. Comenteaza careva?
    Aici? :D
     
  2. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Fiindca nu am deocamdata idee despre ce vom discuta pe acest topic, vreau sa incep prin a posta un citat care imi place.

    A single dream is worth a thousand realities.
     
  3. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Hmm, sincer mi se pare un pic cam frivol citatul si parca desprins de pe o felicitare de la Hallmark. Mai credibil este cel din care banuiesc ca a derivat si care suna cam asa: A picture is worth a thousand words, care se pare ca este un proverb chinezesc (usor alterat as spune) atribuit lui Confucius. Opinia mea ar fi urmatoarea: capabilitatea unei persoane de a visa este determinata de capacitatea sa intelectuala care se alimenteaza tocmai din realitate. Cu cat vezi si traiesti mai multe experiente in viata reala, nivelul de cunoastere la care ai ajuns se va reflecta si in viata imaginara, acest univers oarecum paralel cu existenta umana, resimtita de subconstient si uneori chiar si de constient pentru o scurta perioada de timp. Rareori pastram in memorie intregul continut al unui vis. Desigur nu ma refer la visele fabricate, gresit numite astfel ele reprezentand defapt obiectivele pe care ni le-am stabilit in viata.
     
  4. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Probabil ca sunt eu mai frivola de felul meu. De aia mi-or fi placand si felicitarile Hallmark si majoritatea filmelor Hallmark...

    Cred ca va trebui sa ma documentez serios pentru a fi un partener de conversatie care sa aiba de spus ceva inteligent despre subiectele de pe acest topic. Desi nu stiu ce relavanta va avea faptul ca nu vor fi ideile mele... Fiindca niciodata nu m-au preocupat in mod special visele sau de unde provine capabilitatea unei persoane de a visa (exista asa ceva??). Si este oare capacitatea intelectuala conditionata de experientele neaparat traite in viata reala? Fiindca poti fi un soarece de bibilioteca ce rareori scoate piciorul dintre patru pereti si nu are prea multa experienta de viata, si totusi sa fii mult mai inteligent si categoric sa visezi mai mult decat un milionar ce are suficienti bani pentru a experimenta toate ciudateniile si a vedea toate locurile din lume pe care doreste sa le vada. Dupa parerea mea, oamenii care au totul in lumea reala viseaza mai putin. Nici eu nu ma refer la (sau numai la) "visele fabricate"/obiectivele in viata.
     
  5. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Please read carefully; I was only referring to the quote. In al doilea rand, bineinteles ca are legatura cu ce se patrece in viata reala, cea de zi cu zi. Toate aceste informatii de tip vizual sau citite, pe care sistemul senzorial al omului le percepe, sunt stocate in anumite zone ale memoriei iar cu cat dorinta de cunoastere si studiul individual al fiecarui individ sunt mai aprofundate, cu atat acestea se sedimenteaza mai adanc sau se permanentizeaza. Ma surprinde un pic ca ai mentionat faptul ca o persoana care dispune de un venit semnificativ ar avea alta baza cognitiva in comparatie cu omul obisnuit. Formarea personalitatii incepe in primii ani de viata, cand in mod cert banii nu prea contribuie semnificativ. Am o multime de exemple in jurul meu de oameni pentru care banii nu reprezinta o problema, dar care nu s-au dus la teatru sau n-au vizitat o expozitie in viata lor, iar daca au facut-o a fost doar ca act de prezenta la vreun eveniment monden.
     
  6. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Pai cam asta am vrut sa spun si eu. Cu cat ai mai multi bani si nu-ti lipseste nimic, cu atat te lenevesti mai tare, atat din puct de vedere fizic, cat mai ales intelectual. Iar un om care are de toate niciodata nu va avea vise la fel de frumoase ca un om ce isi doreste sa aiba ceva (si nu ma refer neaparat la posesiuni de ordin material, nici intr-un caz, nici in celalalt).
     
  7. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Mara, aici e cam ceatza si s-ar putea sa nu-mi decoleze tramvaiu' :D. Nu vrei tu sa povestesti ce-ai visat aseara pana ajung eu la work si ma engage intr-o activitate prieteneasca si non-productiva care n-are nici un fel de legatura cu vanzarea calculatoarelor? :)
     
  8. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Nu cred ca am visat nimic. Cel putin nu-mi amintesc. Ultimul vis de care imi aduc aminte e cel cu Bart Connor sub dus, de care am povestit deja. Daca doresti, putem dezvolta pe marginea lui. :D
    Nu stiu cat de des visez, dar nu imi amintesc foarte multe vise. Uneori ma trezesc dimineata cu senzatia ca am visat, si stiu si ce anume, dar pana ajung la baie uit. Visele de care imi amintesc sunt cu totul si cu totul sarite de pe fix, probabil de aceea imi si raman intiparite in memorie.


     
  9. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Hai mai bine sa incercam altceva...

    Ai avut vreodata un vis constient? Sa stii ca dormi si ca visezi si totusi sa indrepti actiunea din vis spre ceea ce vrei tu sa se intample? Si sa si reusesti?
     
  10. FriendlyPiranha

    FriendlyPiranha Jedi Grand Master star 4

    Registered:
    Feb 25, 2005
    Nu, nu cred ca mi s-a intamplat vreodata. Uneori imi propun inainte de a ma culca si chiar ma gandesc cu intensitate la un subiect anume, in speranta ca voi reusi sa visez, dar nu mi-a reusit niciodata. N-am facut decat sa-mi obosesc mintea inutil.
     
  11. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Mie mi s-a intamplat odata. Eram in jungla si din fiecare copac cobora o multime de serpi care se indreptau spre mine (visez foarte des serpi). La inceput mi-a fost o frica de moarte. Si la un moment dat mi-am dat seama ca visez, si atunci parca totul s-a luminat in jur. Imi spuneam tot timpul: "E doar un vis, serpii astia nu-s adevarati si nu au cum sa-mi faca nimic rau. Pot sa ma trezesc cand vreau". Si serpii au inceput sa se dea la o parte din calea mea, pe masura ce inaintam. Nu stiu cum s-a terminat, dar stiu ca din momentul in care am realizat ca e doar un vis nu mi-a mai fost frica.
     
Thread Status:
Not open for further replies.