main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Oare cat de usor a cazut Anakin in partea intunecata a fortei?

Discussion in 'Archive: Romania' started by Tago_Jedi, Dec 11, 2006.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    Intr-adevar in ROTS, pare ca Anakin este destul de usor influentat de Palpatin sa cedeze partii intunecate...dar oare asa este? Aparent da. Insa la o privire mai atenta vedem cum Palpatin ii pregateste de mult drumul lui Anakin spre intuneric, iar in ROTS se observa doar o mica parte a acestui joc al umbrelor; Palpatin impinge in prapastie un om care alunecase deja pe jumatate.

    Cateva Aspecte

    Anakin, pierde primul sau mentor, cel care il luase de pe Tatooin... Departe de mama sa, ramane singur pentru moment (cel putin sufleteste). Sarind peste alte intamplari mai mult sau mai putin nefericite ajungem iar la o piatra de hotar in dezvoltarea lui Anakin...moare mama sa, pentru el fiinta cea mai draga, centrul universului...atunci face primul pas, de fapt un salt puternic in haurile partii intunecate. Daca Palpatin inca nu-l castigase pe deplin, ordinul jedi are grija (in viziunea lui Anakin care se contureaza in mentalitatea sa) sa-l indeparteze si mai mult de lumina...neintelegandu-l, sau chiar daca l-ar fi inteles, fara sa faca nimic in privinta asta...chiar, desi observand stransa relatie dintre Palpatine si Anakin, ce face consiliul?...il arunca si mai mult in bratele intunericului incredintandu-i misiunea secreta de a-l spiona pe Palpatine (devenit chiar foarte apropiat de Anakin...fapt ce reiese si din literatura legata de filme)...Insasi parerile lui Anakin, atunci cand adulmeca umbrele partii intunecate aratau exact ce simtea fata de Obi...care-l tinea pe loc si nu-l aprecia la adevarata lui valoare (fapt ce-l costa si lupta cu acesta...tinea cu tot dinadinsul sa arate ca e demn, chiar si atunci, de o afectiune mai mare din partea lui Obi...ii si spune sa nu subestimeze partea intunecata, insa el de fapt supraestima puterea sa, pe care in subconstient o dorea apreciata de Obi.) Asadar, mai mult sau mai putin indrumat de Palpatin care doar ii dadea mici imbolduri, Anakin era pe un drum nesigur, datorita poate a ceea ce vazuse Yoda la inceput...un copil care iubea, si se temea sa-i piarda pe cei dragi...prea mare ca sa uite ce inseamna sa ti cu adevarat la cineva din punct de vedere "emotional"...
    Palpatin, in final se foloseste de acest aspect promitand posibilitatea de a salva ceea ce pt. Anakin devenise lumea lui...sotia sa care purta "viata"! Asta a insemnat bomboana de pe coliva lui Anakin...deja restul e istorie; DARTH VADER !
    Asadar, Anakin nu a cedat usor...s-a luptat cu partea intunecata mult timp, reusind sa stea in lumina, insa, in cele din urma,... a pierdut...

    Asta vad eu...poate nu am dreptate, insa caderea lui Anakin incepe de cand a plecat de langa mama sa...putin cate putin, mai lin sau mai abrupt...poate un destin ales de forta? Cert e ca-mi place sa privesc actiunea mai mult ca pe un simplu film :D ... iar in final reuseste datorita "sentimentelor" care l-au distrus, sa-l invinga pe Darth Vader si pe Imparat, sa-si salveze fiul si sa aduca echilibrul in forta...

    (desi vad din mai multe unghiuri intreaga poveste...ce am spus mai sus este ceea ce imi place sa cred despre Anakin si profetie, mai am si alte "analize" insa preferata e mai sus;) )
     
  2. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Sorry ca nu am timp acum pentru un post foarte elaborat. "Analiza" ta e destul de corecta, e foarte clar ca Lucas a vrut sa ne arate o transformare treptata a lui Anakin in Vader de-a lungul celor trei episoade. Dar eu tot am o teorie a mea, conform careia trebuie sa ai si "stofa" pentru asa ceva. Pentru ca Anakin nu e singurul om din galaxie care sa treaca prin incercari grele: despartirea de mama, moartea ei sau posibila pierdere a femeii pe care o iubeste. Toata lumea trece prin astfel de momente de-a lungul vietii. Si Luke s-a confruntat cu moartea violenta a celor care l-au crescut, si asta nu l-a facut sa-si piarda ratiunea si sa treaca de partea intunecata.

    Poate mai revin...
     
  3. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    Nu toata lumea era atat de conectata la forta precum Anakhin...deci poate nici trairile si sentimentele nu puteau fi amplificate sau traite cum le traia el...
    Totusi cum ar fi reactionat Luke daca Leia ar fi murit...dupa ce aflase ca e sora lui, iar el acum avea forta la indemana si se putea conecta la ea? (vedem cum o umbra vaga de intuneric ii incolteste in simtiri cand aude doar ca ar putea fi pusa Leia in pericol)
     
  4. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Tocmai pentru ca era Jedi ar fi trebuit sa isi controleze sentimentele mai bine decat a facut-o, zic eu.
     
  5. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    ...poate putini jedi...chiar si din randul lor aveau vointa sa rezite in fata unei astfel de sorti...Dooku a devenit sith desi era un jedi mai "batran" din motive mai putin intemeiate decat a avut Anakin.
     
  6. Vic_Astro

    Vic_Astro Jedi Master star 3

    Registered:
    Jul 25, 2005
    Au existat mai multi factori care au condus la caderea lui Anakin. S-a amintit mai devreme despre interventia elaborata a lui Palpatine, despre "stofa" lui Anakin de a ceda tentatiei in urma unor evenimente nefericite. In afara de acestea, cel mai important factor a fost, dupa parerea mea, Ordinul Jedi. In fapt, incapacitatea acestuia de a se adapta. Am spus asta si in alte ocazaii, dar o repet cu placere. Caderea lui Anakin simbolizeaza tocmai necesitatea unei schimbari a Ordinului Jedi. Pentru ca aceasta schimbare nu a venit natural, din interior, ea a fost regizata din exterior. Lucas a creat un personaj foarte batran ca lider al Ordinului Jedi (mic, verde si cu urechi mari - plin de imaginatie, nu?) nu doar pentru a simboliza intelepciunea desavarsita a acestuia. Yoda s-a dovedit a fi foarte conservator, nedispus la adaptarea Ordinului Jedi la noile realitati inconjuratoare. Dintre Maestri Jedi prezentati mai in amanunt de catre Lucas, singurul care s-a apropiat de ideea de echilibru al Fortei a fost Qui-Gon Jinn. Considerat "rebel" de catre Consiliul Jedi, singurul care s-a apropiat de intelegerea Profetiei celui Ales a fost obligat sa lupte singur.
    Esenta povestii lui Anakin este necesitatea noului de a inlocui vechiul. Uneori ceva rau trebuie sa se intample pentru ca "noul bine" sa iasa la lumina.
     
  7. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    :)...frumos prezentata expunerea....iar cu Qui-Gon Jinn s-a pus punctul pe "I"...
     
  8. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    ...totusi un JEDI si-ar fi controlat sentimentele...OBI-WAN KENOBI...este un bun exemplu...
     
  9. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    un Jedi da, dar totusi cat de jedi era anakin, trebuie sa recunosc ca e o poinie personala dar niciodata nu l-am considerat un adevarat jedi
     
  10. Vic_Astro

    Vic_Astro Jedi Master star 3

    Registered:
    Jul 25, 2005
    Inca din primul moment al aparitiei lui Anakin din TPM, el era "cel care va deveni Darth Vader". Cand Lucas s-a apucat sa faca PT, cel mai mare risc pe care si l-a asumat a fost acela de a nu reusi sa ofere o poveste in adevaratul sens al cuvantului personajului Anakin Skywalker. Dupa parerea mea, nici nu a reusit, decat in mica masura. Se vorbea in topicul despre plusuri si minusuri pentru fiecare episod despre podrace din TPM. Acesta este, dupa parerea mea, un exemplu clar de "poveste" fortata unui personaj. Din pacate, Anakin nu are o poveste adevarata in TPM. Acelasi lucru este valabil si pentru Obi-Wan Kenobi. Transformarea lui Obi-Wan din padawan in Maestru Jedi este la fel de plata ca si transformarea lui Anakin de la "tanara speranta" la Sith Lord. In ambele cazuri, personaje principale in PT sunt tocmai aceste transformari, si nu cei doi.
     
  11. Tago_Jedi

    Tago_Jedi Jedi Youngling star 2

    Registered:
    Mar 20, 2006
    ...in incercarea noastra de a "intelege" caderea lui Anakin, cred ca nu observam un lucru...si anume ca noi asteptam ceva mai maret, dar oare, chiar si in viata reala, nu se intampla lucruri etraordinare prin prisma unor fapte simple sau din contra "exagerate"?...oare nu de multe ori oameni "respectabili" au facut lucruri de neconceput din senin sau altii de la care nu se astepta nimic au reusit sa rastoarne orice probabilitate si sa realizeze lucruri marete...oare nu de multe ori jocul sortii nu a surprins prin nimic insa a dus la un rezultat surprinzator ori pozitiv ori negativ?...
     
Thread Status:
Not open for further replies.