main
side
curve
  1. In Memory of LAJ_FETT: Please share your remembrances and condolences HERE

Obsedat de curatenie sau indolent cat cuprinde?

Discussion in 'Archive: Romania' started by ComicDiva, Nov 24, 2006.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. ComicDiva

    ComicDiva Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Oct 27, 2004
    Hm... haine prin birou, carti prin dulap, sosete aruncate peste tot, servetele si maimutoi, cani de cafea adunate de o saptamana... cam asa arata biroul meu. And it's nice. It has a homey feel. Singurul lucru care se afla intr-o oarecare ordine este biblioteca pentru ca acolo mi-am asezat action figures, comic books and other geeky stuff... si trebuie sa arate SPOTLESS!

    What about you? Va place ordinea? Va place haosul!? Are you a neat freak or a total slob? :)

    (Inteleg daca va aflati undeva intre cele doua extreme. :D )
     
  2. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Tu ai sosete aruncate pe birou, Diva? Wow!
    Si la mine e dezordine maxima. Adica, nu-mi pasa ce obiecte arunc pe unde, important e ca le gasesc atunci cand am nevoie de ele. Cand fac curatenie, imi trebuie o saptamana ca sa imi aduc aminte pe unde am pus diverse chestii. Si e plin de jucarii peste tot, de obicei sunt nevoita sa-mi fac carare printre eke ca sa ajung dintr-un punct in altul al casei.
    Nu pot spune ca nu-mi place ordinea, dar nu stiu sa o intretin. Si nici nu-mi pasa asa de mult. Noroc cu femeia care are grija de copii, ca mai strange una alta in timpul saptamanii. Dar in fiecare luni ofteaza din greu in momentul in care pune piciorul in apartament :)
     
  3. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    ahm...curatenie, mda
    biroul meu are pe el totul decat o specie noua de maimute superinteligente
    acuma ca ma uit pe aici vad tocul de la ochelari, dvd-uri neprotejate, cred ca sunt vreo 50 si nu stiu cu ce sau care. Ce cauta un dop de Schweppes aici, eu nu beau schweppes. Un caiet, baterii (nu stiu de la ce) un modem (as cam sti de la ce) farfurii, niste alune pe ici pe colo card-uri de memorie, pahare, canii si multe altele
    camera in general arata la fel, haine si porcarii peste tot, sub pat mi-e frica sa ma uit DAR la dvd-uri, lightsabers and other geeky **** e curatenia cea mai mare NRFB NRFB NRFB chiar si daca sunt RFB aia nu inseamna ca ar trebui atinse sau in orice fel murdarite, the comics hafe a special file, pe cat posibil antipraf :D
     
  4. MaraStardreamer

    MaraStardreamer Jedi Master star 4

    Registered:
    Apr 25, 2006
    Pai odata spui ca ai 50 de DVD-uri neprotejate pe masa, si dupa aia ca e curatenia cea mai mare la DVD-uri. Care e de fapt?
     
  5. CyberFaust

    CyberFaust Jedi Padawan star 4

    Registered:
    Jun 23, 2005
    dvd-uri in carcasa CURAT, foarte curat
    seriale fara carcasa, jocuri si altele aruncate pe aici :D
     
  6. darth_flame

    darth_flame Jedi Youngling star 1

    Registered:
    Jul 28, 2006
    obsedata de curatenie in nici un caz....toate sunt imprastiate peste tot...intr-o ordine a lor....mama tot repeta sa fac curat...eu uit,...si pana la urma se satura si face ea....:p
     
  7. jombistarkiller

    jombistarkiller Jedi Youngling star 3

    Registered:
    Apr 24, 2005
    [face_blush]
     
  8. SVAndrei

    SVAndrei Jedi Knight star 5

    Registered:
    Nov 6, 2004
    Camera mea poate fi definita in doua cuvinte: Haos Ordonat. Totul e plasat in asa fel, incat doar eu ma pot descurca prin camera in mod eficient. Cum nu prea am vizitatori, nu ma preseaza nimeni sa fac ordine. Oricum, in cadrul apartamentului camera mea are statut de stat independent, cu legislatie proprie din punct de vedere al curateniei. Conform ultimului amendament la aceasta legislatie, se impune curatenie generala doar la recomandarea Consiliului de Guvernare, format din... eu.
     
  9. sergiurusu

    sergiurusu Jedi Knight star 5

    Registered:
    May 30, 2001
    Andrei a descris destul de bine felul in care imi pastrez ordinea si eu in camere. Poate daca as avea spatiu mai mult unde sa depozitez o multime de tampenii, care stau pe la casa omului, ar fi totul altfel. Invidiez casele si apartamentele din revistele gen Neckerman, unde totul e lemn, otel si sticla si ordinea e cuvantul suprem...
     
  10. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    Pun pariu ca unii dintre membrii forumului isi inchipuie ca la mine in camera domneste ordinea si disciplina, ca fiecare lucru are locul lui prestabilit si inflexibil sau ca dupa ce imi fac patul dau de doua ori cu calcatorul ca asternutul sa fie drept (see Double D).

    Well, not by a long shot! To clean my room, I must follow 5 simple steps:
    1. Take all of the stuf in my room - the clothes scattered on the floor, CDs of various sorts, the books, booklets, notebooks and workbooks which hold the labour of one year and 2 months of University but are otherwise cast throughout the place like insignificant pieces of scrap, and all sorts of items which I usually forget I have lying around there - and pile it all up in huge mount on the bed.
    2. Yawn (this step is considerably long, partly because by this stage I feel like taking a nap, partly because I haven't the faintest clue on what to do next).
    3. Start dusting and scrubbing the floor (oh, joy [face_tired]).
    4. Now that the room has reached a decent level of tidiness, I can joyfully start distributing the items in a very orderly fashion, that is to say at random.
    5. Grab a glass of coke, pull up a chiar in front of the computer and congratulate myself on a job well done.
     
  11. Vic_Astro

    Vic_Astro Jedi Master star 3

    Registered:
    Jul 25, 2005
    Cleanliness is good. Order is magic.
     
  12. Milena_Syan

    Milena_Syan Jedi Master star 4

    Registered:
    Sep 27, 2005
    True: these days, no-one believes in it. :D
     
Thread Status:
Not open for further replies.